Het is nu een ceremonie om mee te pronken In Afrika betalen kinderen de oorlogen PZC Magguie Barankitse De toekomst van de Four Freedoms Awards in Middelburg is veiliggesteld. Althans finan cieel. Arend de Ru, directeur van de Roosevelt Stichting, kan tot zijn niet geringe opluchting rekenen op enkele gulle gevers. De uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg is tot zeker 2008 gegarandeerd. De tijd van be delen is voorbij. Natuurlijk, elke twee jaar moet er worden 'ge krabbeld' om uit de kosten te komen. Die be dragen pakweg 150.000 euro. De ceremonie in de Nieuwe Kerk, de aankleding (De Ru: „Er moeten bloemen zijn, dat geeft warmte"), een televisiecircuit in de kerk, drukkosten van pro gramma's en uitnodigingen, de lunch. En ver geet het vervoer en onderdak van de hoog geëerde gasten niet. „Sommige laureaten komen met hun pri- vévliegtuig of met dat van hun regering. Maar voor anderen, denk aan mevrouw Barankitse uit Burundi, regelen wij de vlucht. Business- class natuurlijk", zegt De Ru. „Soms komt een echtgenoot of echtgenote mee. We laten ze op halen op Schiphol als dat nodig is. En we brengen ze onder in een hotel. Dat kan, on danks dat het restaurant is afgebrand, geluk kig nog bij Inter Scaldes." De uitreiking van de Four Freedoms Awards verloopt elke twee jaar volgens hetzelfde strak ke schema. Verrassingen zijn er nauwelijks. Heel af en toe, zoals dat Afrikaanse koor dat voor de Zuid-Afrikaanse bisschop Tutu kwam zingen, en een soortgelijke surprise voor Nelson Mandela. „Maar verder gaat het altijd hetzelfde, het is een liturgie eigenlijk", beaamt De Ru, en hij wil het graag zo houden. De herhaling is juist de kracht, meent hij. Gasten weten wat hen te wachten staat. En na 22 jaar - de eerste keer was in 1982 - heeft het evenement waarde ge kregen door die continuïteit. En door de aan wezigheid van koningin Beatrix, volgens De Ru letterlijk 'de bekroning' van de ceremonie. „We hebben een goede positie verworven, er wordt nu met ons gepronkt." Doordat de dag steeds hetzelfde verloopt, zijn de kosten ongeveer gelijk gebleven. Tweeder de van de benodigde 150.000 euro wordt - in gelijke mate - opgebracht door de provincie Zeeland en de Nationale Postcode Loterij. Vijf jaar geleden was De Ru de wanhoop nabij, toen een belangrijke sponsor na acht jaar moest afhaken. Door enkele brieven te sturen aan de juiste personen, vond hij in de Postco de Loterij een nieuwe begunstiger en de Four Freedoms Awards waren gered voor Middel burg. De Nationale Postcode Loterij (NPL) zegde een subsidie voor vier jaar toe. Dit jaar is dus de laatste keer dat die sponsor meebetaalt. Maar de toekomst is veiliggesteld door de Stichting Doen, een organisatie die aan de NPL is verbonden en die de subsidie nu voor opnieuw vier jaar heeft toegezegd. „Het aan zienlijke bedrag van 50.000 euro per jaar. Dat we nu tot zeker 2008 veilig zijn, is een enorme bevrijding." Buiten de Stichting Doen en de provincie Zeeland dragen ook onder meer TPG, Delta en Mees Pierson bij in de kosten. Die bedrijven mogen in rail daarvoor een be perkt aantal mensen op de gastenlijst zetten. De Ru vergelijkt het met het kopen van een ta fel voor een diner voor een goed doel. „We moeten bijna commercieel zijn in de organisa tie. Dat is weer een heel andere zorg dan het naar Middelburg zien te halen van de laurea ten." Zo blijft het tot op het laatste moment onzeker of VN-baas Kofi Annan ook daadwer kelijk aanwezig zal zijn. De uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg is formeel een Amerikaanse ver antwoordelijkheid. De onderscheidingen wor den toegekend door het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute in New York, de Roosevelt Stichting in Middelburg is 'slechts' de organi sator van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. Maar de Amerikanen betalen alleen hun eigen ceremonie in New York, niet voor die in Mid delburg. De Ru: „Dat wordt heel zuiver gehou den. Zij komen, wij bieden hen een podium en we moeten bewijzen dat we dat goed kunnen." Maurits Sep Tijdschema Four Freedoms Awards zaterdag 8 mei 2004 10.00 uur Aankomst laureaten in de Abdij in Middelburg 10.30 uur Aankomst koningin Beatrix, prins Constantijn en prinses Laurentien 10.55 uur Vertrek over het Abdijplein naar de Nieuwe Kerk 11.00 uur Uitreiking Four Freedoms Awards 12.40 uur Einde ceremonie 12.45 uur Maken van een foto van de laurea ten in de Kapittelzaal en receptie 13.30 uur Lunch 14.45 uur Einde officieel programma en ver trek laureaten zaterdag 1 mei 2004 W5 In Burundi's hoofdstad Bujumbara werd vorige maand (april) een driedaag se bijeenkomst gehouden ter ere van de 'anonieme hel den'. Het ging om mensen, ruim honderd, die hun le ven hadden gewaagd voor landgenoten die niet tot hun eigen stam behoorden. Kortom: een Hutu die Tutsi hielp en andersom. 'Het kan', was de boodschap en paste in de poging om iets van verzoening te realiseren in een land waar de domi nante Tutsi-minderheid (15 procent) en de Hutu-meer- derheid (85 procent) elkaar al vier decennia naar het le ven staan. Magguie Barankitse is zo'n anonieme held. Haar Huis van de Vrede, waarin tot nu ze ker 10.000 ontheemde, ouderlo ze, zieke of anderszins lijdende kinderen zijn opgevangen, is net zo oud als de laatste oorlog. Die begon in 1993 nadat de eerste democratisch gekozen presi dent, Melchior Ndadaye, een Hu tu, was vermoord. Het conflict heeft sindsdien 300.000 mensen, meest burgers, het leven gekost. Vele honderdduizenden zijn ver oordeeld tot de status van ont heemde in eigen land of vluchte ling in buurlanden als Tanza nia, waar 500.000 Burundiërs in kampen leven. In Burundi zelf Magguie Barankitse wonen naar schatting zes mil joen mensen. Kinderen betalen in Afrika de rekening van oorlogen. Ze wor den gedwongen te dienen in re bellenlegers, verliezen hun ouders of raken zelf 'zoek' in vluchtelingenkampen. In het oosten van Burundi, en met na me de provincie Ruyigi, waar Barankitse haar tehuis heeft ge bouwd, komen al die problemen samen. Rebellen rekruteerden hier, het regeringsleger hield er huis onder de (Hutu) burgerbe volking en massa's mensen vluchtten naar Tanzania. Vreedzaam Unicef, de VN-kinderorganisa- tie die Barankitse steunt, stelt dat er 360.000 Burundese kinde ren ontheemd zijn of gevlucht en dat 600.000 kinderen één of beide ouders heeft verloren door de oorlog of de gevolgen van aids. Barankitse heeft in haar centrum een situatie gecreëerd waarin kinderen - Hutu en Tut si - vreedzaam samen kunnen leven. Ze krijgen medische en psychosociale zorg, onderwijs en leren er vaardigheden als ko ken, timmeren, naaien en het land bewerken. Een belangrijke activiteit van het centrum is het opsporen van ouders of zoeken van pleeggezin nen, maar als dat niet lukt - vaak durven kinderen niet terug omdat bijvoorbeeld de moorde naars van hun ouders nog in het zelfde dorp wonen - krijgen ze de kans een huishouden te vor men met andere kinderen. De eerste huizen voor hen bouwde Barankitse zelf op haar eigen grond. Daarna werd grond aan gekocht, waarop inmiddels 82 onderkomens zijn verrezen. Er wonen in totaal 500 kinderen. De huishoudens tellen drie tot zes personen en functioneren als zelfstandige eenheden. School gaande kinderen worden finan cieel gesteund door het cen trum, maar de oudsten worden geacht te gaan werken en de rol van kostwinner op zich te ne men. De 'gezinnen' moeten vol gens Barankitse niet afhanke lijk van het centrum worden en een zo normaal mogelijk (dorps)leven leiden. Bij de hui zen zijn kleine boerderijen, een bakkerij, een naaiatelier en een pension, opgezet als werkpro ject. Minder geschoolden kun nen een vak leren maar tegelijk de gemeenschap bedienen met het aanbieden van voedsel, kle ren en diensten. Het Huis van de Vrede is een product van de oorlog, maar er is hoop op vrede in Burundi. Dankzij de bemiddeling van Nelson Mandela en andere Zuid-Afrikaanse leiders is er een overgangsregering, die nu onder leiding staat van een Hu- tu-president, Domitien Ndayi- zeye. Drie van de vier Hutu-re- bellengroepen hebben zich ach ter het vredesproces geschaard en zich akkoord verklaard met hun demobilisatie. De belang rijkste uitdaging is nu een deel van die rebellen op te nemen in het tot nu door Tutsi gedomi neerde nationale leger en er een juiste etnische balans te creë ren. De vierde rebellengroep, de FNL, is altijd buiten het vredes proces gebleven en weigert tot nu de wapens neer te leggen. Ze blijft het leger zien als een insti tuut van de Tutsi ter onderdruk king van de Hutu en vindt dat de overgangsregering vooral be staat om dit feit te camoufleren. Nederland bemiddelt actief tus sen regering en rebellen - in Oisterwijk keek men elkaar voor het eerst recht in de ogen - maar een doorbraak is er nog niet. Mede hierdoor is het nog niet zeker of de voor oktober op de agenda staande verkiezingen kunnen doorgaan. Druk Maar er is weer hoop en dat maakt dat veel vluchtelingen willen terugkeren. Barankitse merkt dit al aan de vele kinde ren die zich bij haar melden of worden afgegeven. Het centrum heeft zich gespecialiseerd in het opsporen van ouders of familie leden en weet ook veel kindereii te plaatsen bij pleeggezinnen. Wat er precies zal gebeuren als straks de vele honderdduizen den Burundiërs die nu in Tanza nia verblijven zich in beweging foto Unicef zetten, is nog onbekend, maar zeker is dat het een enorme druk zal leggen op de activitei ten van het centrum. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, UNHCR, verwacht dit jaar 130.000 terugkerende vluchtelin gen te assisteren, 135.000 in 2004 en de overige 240.000 in 2005. Terugkeren betekent te rug naar huizen en landerijen die vaak ingenomen zijn door anderen, dus zal veel energie moeten worden gestoken in juri dische aangelegenheden. Voor Magguie Barankitse bete kent het meer kinderen, maar ook meer potentiële kans op her eniging met ouders of andere fa milieleden. Zeker lijkt dat ze, met de juiste hulp, ook deze storm zal weten te doorstaan en als anonieme held kan blijven bijdragen aan een nieuw en vreedzaam Burundi. Eelco van der Linden 9 Mary Robinson: Four Freedoms Award CNN: vrijheid van meningsuiting Dominee Desmond Tutu: vrijheid van godsdienst Stéphane Hessel: vrijwaring van gebrek Free the Children: vrijwaring van vrees Dominee Desmond Tutu Martti Ahtisaari: Four Freedoms Award Bronislaw Geremek: vrijheid van meningsuiting Dame Cicely Saunders: vrijheid van godsdienst Monkombu S. Swaminathan: vrijwaring van gebrek Louise Arbour: vrijwaring van vrees Nelson Mandela Nelson Mandela: Four Freedoms Award Radio Free Europe/Radio Liberty: vrijheid van meningsuiting Nasr H. Abu Zayd: vrijheid van godsdienst Gro Harlem Brundtland: vrijwaring van gebrek Ernesto Zedillo Ponce de León: vrijwaring van vrees foto Lex de Meester Arend de Ru

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31