PZC Kofi Annan geeft zich nooit gewonnen Een leven lang VN Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 1 mei 2004 Zeeland ontvangt zaterdag 8 mei vijf wereldbur gers. In de Nieuwe Kerk te Middelburg worden zij onderscheiden met de Roosevelt Four Freedoms Awards. De medaille voor de Vier Vrij heden wordt uitgereikt aan Kofi Annan, secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. De laurea ten die ieder voor één van de Vier Vrijheden wor den onderscheiden, zijn Max Kohnstamm (vrijwa ring van vrees), Magguie Barankitse (vrijwaring van gebrek), Lennart Meri (vrijheid van menings uiting) en Sari Nusseibeh (vrijheid van gods dienst). De Vier Vrijheden zijn 63 jaar geleden al geformuleerd door de Amerikaanse president van Zeeuwse afkomst, Franklin Delano Roosevelt. foto Philippe Desmazes/EPA Kofi Annan is de zevende secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zijn hele loopbaan staat in het teken van de VN. An nan is geboren in 1938 in Kumasi in Ghana. Hij studeerde in zijn va derland aan de universiteit voor wetenschap en technologie en deed vervolgstudies in economie en management in de VS en in Genève. In 1962 trad hij in dienst van de VN, toen bij de Wereldgezondheids organisatie in Genève. Hij werkte vervolgens bij tal van VN-dien- sten in Afrika, Genève en New York. In 1987 werd hij onder-secreta ris-generaal voor personeelszaken en veiligheidscoördinator van de VN, in 1990 werd hij verantwoordelijk voor de planning van alle VN-programma's en het financiële beleid van de volkerenorganisa tie. In 1990 kreeg Annan van de toenmalige secretaris-generaal Pe rez de Cuellar de opdracht 900 VN-ambtenaren en hun families uit het door Irak bezette Koeweit te evacueren. In 1992 volgde zijn benoeming tot onder-secretaris-generaal voor vredes missies en in 1993 tot plaatsvervanger van de secretaris-generaal. In die periode was hij onder meer direct verantwoordelijk voor de VN-vredesmissies in het voormalige Joegoslavië en Ruanda. In 1996 werd hij benoemd tot opvolger van de Egyptenaar Boutros Ghali en in 2001 werd hij door de Veiligheidsraad unaniem herbenoemd. In datzelfde jaar kre gen Kofi Annan en de VN de Nobelprijs voor de Vrede. Annan is ge trouwd met de Zweedse advocate, kunstenares en schrijfster Nane Lagergren. Dat de Four Freedoms Award Kofi An nan toekomt, staat buiten kijf. Er zijn er maar weinig die zoveel inhoud geven aan het even heldere als strikte criterium dat het Amerikaanse Franklin and Eleanor Roosevelt Institute heeft verbonden aan toe kenning van de Award: personen die op mondiaal niveau een substantiële, moedige en persoonlijke bijdrage hebben geleverd aan de vrijheid in de wereld. Toch lijkt het tijdstip waarop Annan de Award ontvangt, minder gelukkig gekozen. De secretaris-generaal heeft zich tot het ui terste ingezet om een Amerikaanse interven tie in Irak te voorkomen, maar zijn inspan ningen waren vergeefs. Een oorlog volgde en ruim een jaar na de Amerikaanse inval in Irak kan allerminst van een geslaagde opera tie worden gesproken. Annan heeft dan ook erkend dat het ingrijpen in Irak, waarvoor in internationaal verband geen algemene in stemming kon worden verkregen en dat tot verdeeldheid leidde in de Veiligheidsraad, als een nederlaag mag worden beschouwd voor de Verenigde Naties. Daarnaast staat het Midden-Oosten in brand en lijkt Annan niet veel anders meer te kunnen doen dan zijn afkeer en ongerust heid uit te spreken, zoals vorige week nog na de liquidatie van Hamas-leider Rantisi. Daarnaast lijkt de Routekaart voor het Mid den-Oosten, die Annan in samenwerking met de Europese Unie, Amerika en Rusland opstelde, verder weg van verwezenlijking dan ooit. Maar Annan is er de man niet naar om dan maar de handdoek in de ring te gooien. Onvermoeibaar spoedt hij zich van conflict naar conflict, van staatshoofd naar staatshoofd. Hij praat, bemiddelt, doet voor stellen. Als secretaris-generaal van de Verenigde Naties is Kofi Annan een van de hoogst ge schatte wereldburgers en na Dag Ham- marskjold de populairste VN-leider ooit. De waardige Ghanees straalt een soort van aartsvaderlijke wijsheid uit, die respect af dwingt van presidenten, premiers en poten taten waar ook ter wereld. Dat verklaart zijn invloed op het wereldgebeuren, en niet zijn positie als 's werelds hoogste ambte naar. Want een secretaris-generaal van de VN heeft in de 190 lidstaten van de volke renorganisatie evenzovele bazen. Hij leidt een rusteloos bestaan want, zo con stateerde Annan al eens in een interview met deze krant: „als het ene probleem opge lost lijkt, dient zich alweer een groter pro bleem aan. In het nieuwe millennium is de wereld een janboel - politiek, economisch en ook op het gebied van de volksgezond heid en de armoede." Zo had hij in het Ge- neef se Palais des Nations met de presiden ten van Nigeria en Kameroen nauwelijks een grensgeschil bijgelegd, of hij moest al weer verder naar Belgrado om de Serviërs te bewegen tot meer medewerking met het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, waar hij nog dezelfde week de Declaratie van Den Haag in ontvangst nam. Populair Zijn herbenoeming, in 2001, was een forma liteit. De vijftien leden van de VN-Veilig- heidsraad gaven Kofi Annan unaniem het groene licht. Nooit eerder in de geschiede nis van de VN was 'de chef' zo populair - zelfs bij de Amerikanen. In de kwalificaties die Kofi Annan ten deel vallen, buitelen de superlatieven over elkaar heen. De voormali ge Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Ri chard Holbrooke, sprak van 'de beste secre taris-generaal in de geschiedenis van de Ver enigde Naties' en de 'internationale roek- star van de diplomatie'. Nu heeft de win naar van de Nobelprijs voor de vrede alles behalve het uiterlijk van een rockstar. Als er iemand nog het predikaat gedistingeerd verdient, dan is het deze grijze persoonlijk heid uit donker Afrika. Zijn alom geprezen beminnelijkheid, zijn legendarische kalmte en zijn natuurlijke uitstraling van geeste lijke rijpheid zijn gevormd in bijna veertig jaar actieve dienst onder de vlag van de VN. Maar als zoon van een vooraanstaand Gha nees stamhoofd leerde hij al vroeg de waar den kennen die voor hem essentieel zouden worden. Die waarden vormden het uitgangspunt voor zijn ambitieuze VN-Plan van Aanpak, waarin alle grote mondiale vraagstukken voor de komende decennia aan bod kwa men. De vijf waarden van zijn stam om 'een man te worden' werden meer dan een per soonlijke opdracht. Waardigheid, vertrou wen, moed, mededogen en geloof moesten de bouwstenen worden voor het werk aan de wereldvrede. Tijdens zijn eerste termijn als secretaris-ge neraal wist Kofi Annan in elk geval het ge schonden imago van de Verenigde Naties als vredesbewaarder - met dieptepunten als Ruanda en Bosnië - aardig op te vijzelen. Onder zijn leiding nam het aantal vredeso peraties fors toe, zowel in Afrika als in Azië en Europa. Intern schudde hij het logge VN-apparaat uit een politieke en financiële lethargie, waarbij de betaling van achterstallige Ame rikaanse contributie van groot belang was. Opvallend in zijn beleid is zijn niet aflaten de inzet voor de verbetering van de positie van de vrouw. Voor Annan is dit een van de belangrijkste sleutels voor de bestrijding van armoede, ziekten en conflicten. Nafis Sadik, voormalig hoofd van het VN-bevol- kingsfonds: „Ik heb ooit tegen hem gezegd dat hij te weinig oog had voor de reproduc tieve gezondheid van vrouwen. Daar schrok hij van en is gaan lezen en praten met men sen. Op de Bevolkingsconferentie van 1999 in Den Haag hield hij een geweldige toe spraak." Zijn tegenstanders weten inmiddels dat kalmte en waardigheid Annan niet beletten om onomwonden voor zijn mening uit te ko men. In de kwestie van de mensenrechten vond hij menig zwak regime tegenover zich toen hij stelde dat de onafhankelijkheid van een land niet betekende dat een overheid on gestraft de mensenrechten van burgers kon schenden. Aids De strijd tegen aids maakte Annan tot zijn 'persoonlijke strijd' en hij veroordeelde die genen die zeggen dat aidspatiënten de ziek te aan zichzelf te wijten hebben. Op een door hem georganiseerde conferentie in New York wist hij ettelijke miljoenen dol lars los te peuteren voor een aidsfonds, in de wandelwagen direct het Annanfonds ge doopt. Openlijk bekritiseerde hij de struisvo gelpolitiek - met name in enkele Afrikaanse landen - waarmee de ziekte wordt bestre den. Het 'Annanfonds' leverde hem overigens ook forse kritiek op van bijvoorbeeld de Eu ropese Unie, die vindt dat er allereerst geld moet komen voor een basisgezondheidszorg in ontwikkelingslanden. Geregeld laat hij blijken niet alles wat de VS willen onderne men in hun strijd tegen het internationaal terrorisme, voor zoete koek aan te nemen. Nadat hij eerder de rechtmatigheid van de Amerikaans/Britse aanvallen op Afghanis tan had bevestigd, toonde hij zich zeer ver ontrust over het plan van de VS om ook in andere landen de strijd tegen hun onzichtba re vijand(en) aan te binden. Temeer daar hij nog steeds druk doende is alle VN-leden on der de paraplu van de Verenigde Naties (en dus niet die van de VS) samen te krijgen in een internationale campagne tegen terroris me. Het is de secretaris-generaal ten voeten uit. Daar waar kansen zijn om iets te berei ken, is ook Kofi Annan. Kalm, met opgehe ven hoofd en zonder ook maar de schijn van een knieval. Hans de Bruijn Dick Bosscher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27