2: halfhoog Schuld op schuld, op schuld, op schuld, op schuld PZC RUDEN RIEMENS zaterdag 1 mei 2004 FOTOGRAFIE Drie jaar lang op een hout je bijten om daarna met een schone lei en schuldenvrij aan de toekomst te beginnen. Dat is het uitgangspunt van de Wet schuldsanering natuurlij ke personen, een wet die vijf jaar geleden in werking trad. De praktijk wijst uit dat meer dan de helft van de mensen die via de wet uit de brand worden geholpen na drie jaar terugvalt in de oude fout en binnen de kortste keren op nieuw in de financiële proble men belandt. Ze is een harde saneerder, streng ook. Met Jetty Bajema valt niet te spotten. „Mijn werkwijze is er op gericht dat de mensen aan het einde van de rit beter af zijn en dat ze weer een toekomst hebben." De bewindvoerder gaat zakelijk en soms afstandelijk met haar 'klanten' om. „Dat betekent niet dat ik geen be grip voor hun problemen kan opbren gen. Het werk brengt met zich mee dat je, in het belang van de mensen zelf, wel streng móet zijn." Bij bosjes verdwijnen mensen met problematische schulden in de Wet schuldsanering natuurlijke personen (WSNP). Hun aantal loopt verontrus tend snel op. Nederland telt circa 30.000 mensen die onder deze wet val len. Tweederde van hen is jonger dan 45 jaar. Wie in de WSNP terecht komt, zit drie jaar lang op water en brood. Als schuldenaar verschijnen zijn gege vens in de krant, op internet en in het register van het Bureau Kredietregis tratie (BKR) in Tiel. In het merendeel van de gevallen moet een huishouden leven van een inkomen onder bij standsniveau. „De WSNP is een enorme ingreep op de persoonlijke levenssfeer, maar aan het einde van die donkere tunnel lokt een schuldenvrij leven", zegt Ba jema. Zij heeft, via de rechtbank, ruim honderd huishoudens onder haar beheer. Mensen die onder het re gime van de WSNP vallen, zijn met handen en voeten gebonden. Zelfs hun post wordt door de bewindvoer der opengemaakt. „Mensen hebben informatieplicht en arbeidsplicht. Ze moeten zorgen dat ze aan de slag komen. Ze hebben ook aflossingsverplichtingen en mogen geen nieuwe schulden maken. Doen ze dat wel, dan wordt de schuldenaar van rechtswege failliet verklaard. De kans is groot dat het faillissement binnen een half jaar wordt opgehe ven wegens gebrek aan baten en dan zijn de schuldenaren weer terug bij af en aansprakelijk voor het hele schuldenpakket. Zo'n situatie pro beer je te voorkomen." De WSNP geldt als laatste redmid del. Mensen met problematische schulden kunnen pas de wet in als het niet gelukt is om met schuld eisers tot een akkoord te komen over de afbetalingen, het zogenoemde min nelijke traject. Aan de hand van een eigenhandig geschreven verzoek schrift en een gemeentelijke verkla ring beslist uiteindelijk de rechter of iemand in de WSNP komt. Stemt de rechter in met het verzoek, dan moe ten de schuldeisers meewerken. „De wet is met recht een stok achter de deur", aldus de bewindvoerder. Doorzetten „Kom op, wel doorzetten! Over een paar jaar kunnen ook jullie weer eens met de kinderen op reis." Doorlopend steekt Ingrood Boon haar cliënten een hart onder de riem. Boon is werkzaam bij een stichting die 'beschermingsbewinden' uit voert. Zij is sinds kort gestart met een particulier schuldhulpbureau SVF Hillegom, een regiokantoor van Schuldenvrij Franchise Nederland. Als schuldhulpverlener wordt haar hulp vaak ingeroepen door maat schappelijke instellingen. Ook helpt ze mensen met allerlei verslavingen. „Voor veel gezinnen ben ik een graag geziene gast. Ze zien mij als redder in de nood. Ik kom bij mensen die niet met geld kunnen omgaan, maar ook bij tweeverdieners met een goed inko men die in de 'goede' tijd te zware verplichtingen zijn aangegaan. Soms zijn gas en licht al afgesloten als ik met ze kom praten. Ik heb wel eens bij kaarslicht met mensen over finan ciële problemen gesproken." „Ze geven me hun afschriften en reke ningen en zeggen: 'Hier heeft u alles, wij zien het niet meer zitten.' Ik ga met de mensen om tafel zitten en pro beer een passend budget met ze op te stellen. De schulden neem ik mee naar kantoor en ga daar mee aan de slag. Indien mensen uiteindelijk toch in de WSNP terechtkomen, betekent dat drie jaar op het absolute mini mum en dat is loodzwaar. Ik denk dat dit traject in veel gevallen succes voller zou aflopen als er tegelijker tijd intensief budgetbeheer wordt aangeboden of als mensen onder be schermingsbewind komen. Want het is niet makkelijk om in plaats van 1.500 euro per maand opeens maar 1.100 euro te krijgen, daar heb je steun bij nodig." „Ik probeer ze door die rottijd heen te slepen, maar soms kom ik voor ver rassingen te staan. Willen mensen die in de WSNP zitten opeens een abon nement op Canal Plus. Dat moet dan van de kinderbijslag betaald worden. Of ze willen voor het weekend toch 150 euro, terwijl dat bedrag er een voudigweg niet is. Dan moet je wel eens hard optreden. Zware jaren Een vader met opgroeiende kinderen: „Wij hebben er zware jaren opzitten, in totaal zeven jaar. Eerst hebben we drie jaar geknokt om onze situatie te redden. We mochten uiteindelijk in de WSNP. Nu zijn we klaar en in het bezit van een schone lei-verklaring. En wat blijkt? Achterdocht bij alle banken en blokkades op alle rekenin gen. We kunnen nog steeds nergens terecht. We zijn gewoon'nog geen stap verder!" Gerechtsdeurwaarders en medewer kers van incassobureaus hebben het gevoel dat veel mensen die uit de schuldsanering komen, toch weer te rugvallen. „We komen telkens weer terug bij dezelfde mensen. Ze hebben in die drie jaar blijkbaar niets ge leerd. Mijn inschatting is dat zo'n ze ventig procent van de mensen die uit de WSNP komt, toch weer in zijn oude fout vervalt", zegt een deur waarder. Schuldhulpbureau SVF schat dat zo'n 550.000 gezinnen met problema tische schulden kampen. Volgens Werd Müller von Elg, secretaris van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Schuldbemiddelaars, ko men de laatste jaren steeds meer men sen uit de middengroepen in finan ciële problemen. „De tijd is voorbij dat alleen de laagste inkomens en mensen met geringe schoolopleiding in de schulden raken." Verslaving, werkloosheid, de euro die het leven onbewust duurder maakt, het gemak waarmee geld ge leend kan worden. Schreeuwende ad vertenties: 'Nu kopen, volgend jaar pas betalen!' Er zijn talloze oorzaken waardoor mensen in problemen ko men. Werd Müller: „Wij ergeren ons aan bedrijven als Frisia en Wehkamp. Die maken het mensen te gemakke lijk." Verantwoord Een woordvoerder van geldverstrek- ker DSB, waartoe Frisia en ook Crefi- nass behoren, zegt echter: „Wij lenen alleen als het verantwoord is. Wij doen altijd een toets bij Bureau Kre dietregistratie in Tiel om te kijken of mensen nog andere schulden hebben en of ze een nieuwe lening aankun nen." Een woordvoerster van postor derbedrijf Wehkamp: „De achter stand in betalingen is bij ons minder dan één procent. Dat zegt toch ge noeg of niet soms?" Maar ook uit cijfers van - bijvoor beeld - de Stadsbank in Haarlem blijkt dat steeds meer mensen in fi nanciële nood geraken. Directeur Freeke Sijtsma „Het is verontrus tend te moeten constateren dat het aantal aanvragen jaarlijks oploopt. Vorig jaar hadden we 1.100 huipaan- vragen en zo'n 380 crisisinterventies. Gemeten over dezelfde periode zitten we dit jaar al tien procent hoger. Scheiding, alimentatieverplichtin gen, huurschulden, aflossingsproble men, de gevoelswaarde van de euro, er zijn zoveel redenen waardoor men sen in de schulden komen. Voor mijn gevoel heeft tweederde van hen een laag inkomen en zit eenderde daarbo ven. Vergeleken met een aantal jarer terug is het aantal schuldeisers gro ter geworden. Het komt vandaag de dag voor dat mensen wel zo'n dertig schuldeisers hebben. De hoogte van de schuld varieert van enkele duizeE den tot tienduizenden euro." Verademing „Zonder die wet komen sommige mensen nooit uit de schulden", zegt bewindvoerder in WSNP-zaken Nan cy Mienis-Veldman.„Ik weet uit erva ring dat er huishoudens zijn die het als een verademing beschouwen als ze in die wet komen. Juist dan heb ben ze weer zicht op een toekomst. II kom met schrijnende gevallen in aan raking. Mensen die al moeite hadden om huur, gas en licht te betalen, kocti ten ook nog eens op afbetaling kle ding, computer en een auto. Hun kin deren hebben allemaal een mobiele telefoon. Als bewindvoerder ga je dan wel het bestedingsgedrag van mensen aan de orde te stellen." „De WSPN betekent drie jaar lang op een houtje bijten. Daar staat te genover dat je aan het einde van de rit schuldenvrij bent. Ik heb een ge zin dat heel blij is dat ze in die wet zitten. Het lukt ze zelfs, ondanks de forse achteruitgang in inkomen, om te sparen. Die mensen redden het wel." „Ik heb ook het voorbeeld van een man en een vrouw die binnen een paar maanden uit de WSNP moesten Ze hebben hun kansen gehad, alleen ze hebben die kansen niet benut. Hij had geen zin om te werken en zij wil de de hele dag winkelen. Ja, dan houdt alles op. Hoe het nu met ze gaat? Geen idee." „Je moet bij de aanpak van de schul den beginnen met voorlichting over kopen op afbetaling. Dat is wellicht niet alleen een taak van ouders, maai ook van scholen. Je ziet nu veel jonge kinderen met mobiele telefoons lo pen. Veel van deze telefoons worden door ouders aangeschaft, maar de kinderen beseffen vaak niet wat een abonnement kost, of wat bellen über haupt kost." Ed BlaauW Winkelen in 2004 en betalen in 2005, dat kan tegenwoordig in veel winkels. foto Koen van Weel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22