Aftuigen Irakezen wekt afschuw PZC iii Feest ontroert Beatrix Europese Unie telt nu 25 leden Schandaal schadelijk voor door Amerikanen gewenst imago van bevrijders WÊÊummmm wmmamm Drugskoeriers na vonnis land uit Harines naar Olympische Spelen i xmtsm Sesamstraat komt naar Afghanistan ivCiz0fV 19° 9° ZW 3 Zwoe Vrij veel bewolking en enkele buien, met kans op onweer. Vanavond opklaringen. Maxima rond 19 graden, weinig wind. 246e jaargang no. 103 zaterdag 1 mei 2004 los nummer 1,70 Je vindt de auto die je zoekt bij AUTO VERMEULEN Kijk op www.autovermeulen.nl of kom langs Auto Vermeulen Pearyweg 6 Goes t: 0113 56 18 12 HHHMI WÊÊÊKÊÊÊKÊÊÊÊÊM Winkelen bij de nieuwe buren Een huis als een kasteel bij IJzendijke De Middelburgse officier van justitie J. Groen vindt dat veroordeelde drugskoeriers na een korte periode moeten worden uitgewezen. Groen: „Keren ze terug, dan moeten ze alsnog voor lange tijd zitten." Groen neemt binnenkort afscheid van Middelburg en wordt AA advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof. Turnster Suzanne Harmes heeft zich tijdens het EK in Amsterdam geplaatst voor de Olympische Spelen. De Zoe- termeerse turnster voldeed op het onderdeel vloer aan de eis van vormbehoud. Ze werd vierde met 9,262. Laura van Leeuwen lukte het niet om zich te mV kwalificeren voor Athene. Zij stelde teleur. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 12, 13 en 15; Sport: 17 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 24, 25 en 26; Four Freedoms: W1, W2, W3, W4 en W5; Reizen: W7, W9 en W11; Trends: W17, W18 en W19; Jong: W20 en W21Wonen: W23, W24 en W25. (advertentie) Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe. KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Voor automatische irv (postHiankrekeningnummei PZC bv gaat zorgvuldig om treft u nadere informatie aa 711688"555547 INoteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proof geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso (€217,00) Siuurdeze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 W8 Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 K De Afghaanse autoriteiten heb ben onlangs de eerste van vier honderd video's van 'Koche Se same' voor gebruik in het her stellende Afghaanse onderwijs ontvangen, aldus Sekander Giyam, adviseur van de Af ghaanse minister van onderwijs. Op de video's staan tien afleve ringen van twintig minuten die zijn samengesteld uit Alam Sim- sim, de door de VS betaalde Egyptische versie van Sesam straat. De afleveringen zijn na gesynchroniseerd in het Dari, eeii van de twee voertalen in Af ghanistan. Volgens de Amerikaanse denk tank Rand Corp., die de produc tie en verspreiding van de vi deo's mede heeft betaald, is het de bedoeling Afghaanse kinde ren bewust te maken van het be staan van andere culturen, de .mogelijkheden tot ontwikkeling voor meisjes en vrouwen te to nen en de interesse van scholie ren voor het onderwijs te vergro ten. AP In Schoondijke vierde de jeugd gisteren Koninginnedag onder meer met traditionele spelletjes zoals koekhappen. foto Peter Nicolai door Hans Jacobs GRONINGEN - 'Overweldi gend'. Koningin Beatrix kon het onthaal van de koninklijke fami lie door de stad Groningen in één woord samenvatten. Vetera nen in haar gevolg herinnerden zich geen Koninginnedag waar op het enthousiasme voor de Oranjes zo onstuimig en mas saal was als in Groningen. Volgens schattingen van de poli tie waren tijdens het koninklijk bezoek meer dan 100.000 men sen op de been, die op daken, in bomen en lantaarnpalen en ge woon op straat het gezelschap toejuichten en toezwaaiden. „Dit betekent enorm veel voor ons", zei Beatrix ontroerd. Ze (advertentie) CONCERT AMSTERDAM ARENA VRIJDAG 28 MEI 2004 Vestigingen: www.jeanscentre.nl voelde zich gesterkt door de fees telijke manier waarop Gronin gen en het eerder op de dag be zochte Warffum deze 30ste april vierden. Het was de eerste Ko ninginnedag zonder haar moe- (advertentie) PARTNERS ECHTE MAKEl'AAR 01 18 - 616617 (advertentie) Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 2e katern pagina 18 der koningin Juliana, die giste ren 95 jaar zou zijn geworden. „We hebben beseft hoe het zou zijn als ze er niet meer was", al dus Beatrix, die bij haar inhuldi ging in 1980 besloot Koninginne dag te blijven vieren op haar moeders verjaardag. Nu wist ze het wel, zo vertelde ze: „Het blijft een mooie manier om aan Juhana te denken." Luid ap plaus ondersteunde haar gevoe lens, die ze later kon overbren gen aan prins Bemhard. Want ook na het overlijden van Julia na blijft het bezoek aan Soest- dijk op 30 april gehandhaafd. Prinses Maxima stal al lachend en dansend de show. In voor gaande jaren toonde ze zich nog wat schuchter op het familie feestje, maar nu had ze de touw tjes in handen. In Breda en Zwolle vonden gis teravond massale vechtpartijen plaats, waarbij gewonden vie len. Tientallen raddraaiers wer den gearresteerd. GPD pagina 11 feest in Zeeland Prinses Maxima roert de trom in Warffum. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Sinds middernacht is de grootste uitbreiding uit de geschiedenis van de Europese Unie een feit. In één klap zijn tien landen, waaronder acht uit het voormalige Oostblok, lid ge worden. Daarmee heeft de Unie nu 25 lidstaten. Met de uitbreiding zijn er 75 mil joen EU-burgers bij gekomen, van wie meer dan de helft (39 miljoen) uit Polen. De Unie telt daardoor nu 450 miljoen inwo ners. De komst van de tien lan den is door vele regeringsleiders aangeduid als een historische ge beurtenis. Voor het eerst wor den landen van achter het voor malige IJzeren Gordijn lid van de Unie: Polen, Hongarije, Tsje chië, Slowakije, Estland, Let land, Litouwen en Slovenië. Daarnaast worden Cyprus en Malta lid. Vrijwel zeker treden in 2007 Roemenië en Bulgarije toe. Ook Turkije en Kroatië lo pen zich warm. De nieuwe landen mogen in principe meteen helemaal mee doen. Zo hebben ze stemrecht bij het vaststellen van nieuwe Europese wetten en mogen ze een commissaris sturen naar Brussel, hoewel die voorlopig geen portefeuille heeft. Maar veel 'oude' EU-landen, waaron der Nederland, hebben wel uit zonderingen bedongen voor bur gers uit de nieuwe landen die werk komen zoeken. Ook kun nen de nieuwe landen voorlopig de euro niet invoeren, al is dat op termijn wel de bedoeling. Vandaag komen de staats- en re geringsleiders van alle EU-lan den bijeen in Dublin, waar hui dig EU-voorzitter Ierland een feest heeft georganiseerd.De af gelopen dagen heeft een opval lend hoog aantal vluchtelingen asiel aangevraagd in Oostenrijk. Dat heeft volgens minister Stras- ser van Binnenlandse Zaken al les te maken met de toetreding van de tien landen. Strasser ver weet gisteren toetredende lan den het dumpen van vluchtelin gen, nog net voordat die landen bij de EU komen. ANP pagina 28 Europese Unie -f10 van onze redactie buitenland BAGDAD - De Verenigde Staten en Groot-Brittannië krijgen het nog moeilijker in Irak, nu mishandeling van Iraakse gevangenen aan het licht is gebracht. De landen willen dat de Irake zen hen zien als bevrijders en niet als bezetters, maar de vergelijking met het ver dreven regime van Saddam dringt zich op. militaire leiding 'krachtige actie onderneemt tegen de individuen die verantwoordelijk zijn voor deze verachtelijke daden'. De Amerikaanse vrouwelijke generaal die in Irak is belast met toezicht op het gevange niswezen, is voorlopig van haar functie ontheven. Generaal Mark Kimmitt meldde dat donderdag al, evenals de vervol ging van zes militairen wegens mishandeling van gedetineer den. Een voormalig hoofd van de ge vangenis op de Amerikaanse ba sis Guantanamo Bay op Cuba, moet in Irak orde op zaken gaan stellen. Generaal-majoor Miller gaat erop toezien dat opsluitin gen en ondervragingen van gede tineerden correct verlopen, ver klaarde de woordvoerder van de Amerikaanse strijdkrachten in Irak. Onderzoeken Ook de Britse premier Tony Blair liet gisteren weten ontzet te zijn over de beelden. „Nie mand onderschat hoe verkeerd dit is. Dergelijke acties krijgen op geen enkele manier de steun van de coalitie", verklaarde Blairs woordvoerder. Hij zei dat acht onderzoeken lopen tegen Britse militairen wegens afzon derlijke beschuldigingen van mishandeling in het zuiden van Irak. Adnan Pachachi van de Iraakse regeringsraad zei tegen de Brit se omroep BBC te verwachten dat de kwestie zal leiden tot woedende reacties onder de La- kezen, die zich toch al zorgen maken om de veiligheid in het land. Maar een vergelijking met de behandeling van gevangenen in de Abu Ghraib gevangenis tij dens het regime van Saddam gaat volgens hem niet op. „Ik denk niet dat je die twee kunt vergelijken. Saddam Husseins gevangenen werden niet alleen gemarteld, maar ook geëxecu teerd. Dat was veel erger dan wat er nu gebeurt", zei Pacha chi. Amnesty International zei giste ren wel geregeld berichten te ontvangen over foltering en mis handeling van Iraakse gedeti neerden door Amerikaanse en Britse bewakers. Die zouden de gevangenen slaan, uit hun slaap houden of blootstellen aan fel licht en harde muziek. De men senrechtenorganisatie eist dat een grondig onderzoek wordt in gesteld naar dergelijke misstan den. ANP/RTR/AFP/DPA pagina 3 Nederlandsetroepen krijgen radar De Amerikaanse televisie heeft foto's getoond van Amerikaanse militairen die Iraakse gevange nen mishandelen. Ook werden opnames getoond van naakte Iraakse gevangenen in gênante seksuele poses, omringd door la chende Amerikaanse militairen. De zender CBS citeerde een rap port van de strijdkrachten waar in staat dat het om een wijdver breide praktijk gaat. President George Bush sprak gisteren zijn afschuw uit over de mishandelingen. Volgens hem strookt deze behandeling niet met de aard van het Ameri kaanse volk. „Dit is niet de ma nier waarop we handelen in Amerika", zei hij tegen de pers na een gesprek in het Witte Huis met de Canadese premier Paul Martin. Woordvoerder Scott McClellan van het Witte Huis zei eerder op de dag dat de VS 'mishandeling van Iraakse gevangenen door Amerikaanse militairen niet kunnen tolereren'. Hij zei dat de KABOEL - De beroemde pop pen van Sesamstraat gaan leer lingen op scholen in Afghanis tan helpen van de trauma's van jaren van oorlog en het brute be wind van de Taliban af te ko- Middelburg weer even in het teken van Roosevelt Kerkfusie: ramp of zege? Baden in weelde op Malta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1