Zalfje van Orlov redding Harmes Van Nistelrooij: ik blijf in Manchester Recreant Morris mag De weelde is moeilijk te dragen Martin Verkerk bij laatste vier zomaar naar Athene Kopvrouwe turnequipe naar Spelen Van Leeuwen stelt teleur op onderdeel brug Hitzfeld verlaat Bayern in 2005 Larsson stelt zich toch beschikbaar Jaspers naar achtste finales Wielrenner Di Luca mist Giro Moos nieuwe leider in Romandië Schorsing Desailly teruggebracht Maradona heeft ziekenhuis mogen verlaten Amerikanen geschorst na gebruik THG rioor Herman Wissink AMSTERDAM - Na haar laat ste sprongenserie klapt turn- coach Boris Orlov zich de han den blauw. Als Suzanne Harmes zijn kant opkijkt, steekt de Rus twee duimen omhoog. Hij zag dat het goed was. Zijn pupil mag naar Athene. Met het zweet nog op haar voorhoofd slaakt de achttienjarige turnster een zucht van verlichting. Want er is een loden last van haar schou ders gevallen. AMSTERDAM - Turnster Lau- ra van Leeuwen ontbreekt in au gustus bij de Olympische Spelen in Athene. De Haagse specialis te op brug stelde gisteren bij de Europese titelstrijd in Amster dam teleur op dat favoriete toe- stel. De pupil van coach Frank Lou- ;ter maakte in de kwalificatie- iwedstrijd meerdere missers en :kreeg van de jury slechts 9,062 punten. Daarmee kon de acht tienjarige een toestelfinale, en dus olympische kwalificatie, ver geten. Het leverde haar zelfs geen reserveplaats op voor de brugfinale. De Roemeense turnsters verover- den uiteindelijk de Europese ti tel. De formatie veroverde 112,772 punten en bleef Oekraï- ne (111,247) en titelverdediger Rusland ver voor (110,423). Ne- derland veroverde bij de vorige EK in Patras (2002) zilver, maar imoest nu genoegen nemen met plaats acht. Loes Linders, Na thalie Bletterman, Suzanne Har mes, Evi Neijssen en Laura van Leeuwen kwamen tot 106,196 i jpunten. ANP Nog geen twee weken geleden maakte Suzanne Harmes tijdens de training bij De Hazenkamp in Nijmegen een enorme smak van de brug. Haar elleboog ging in het gips en plots waren de Olympische Spelen van Athene ver weg. Maar de turnster werd klaargestoomd om op de EK op drie van de vier toestellen mee te kunnen doen. Deze vrijdagavond moet er nog een zalfje van haar coach aan te pas komen. Harmes heeft na haar optreden op sprong last van haar elleboog. Maar Orlov heeft nog een wondermiddeltje. „Nee, geen zalfje van mijn fysio therapeut Cees van der Linden. Het is een of ander Russisch mid deltje." Orlov haalt een verkreukelt plas tic zakje uit zijn tas en laat het ruiken. De geur is enorm pene trant. „Dat gebruik ik al jaren", legt hij uit. „Maar niet zo vaak hoor, alleen in extreme situa ties. Toen ze tijdens de sprong haar elleboog iets overstrekte was ik wel even bang dat het he lemaal fout was gegaan." Risico De massage met het smeerseltje werkt, Harmes verbaast zelfs Or lov door zich op balk voor de toestelfinale van morgen te kwa lificeren. Later schittert ze op vloer en is morgen zelfs een me daille op dat onderdeel niet on denkbaar. Harmes is beslist niet van plan om de finales in de Am sterdamse RAI te laten lopen. Hoewel ze daardoor misschien wel meer risico neemt met haar aangedane linkerelleboog. Orlov is het helemaal met zijn pupil eens. „Natuurlijk heeft ze zich nu definitief gekwalifi ceerd voor de Olympische Spe len. Maar dit is natuurlijk nog steeds een Europees kampioen schap. Dat is toch een grote wed strijd. Het is zelfs ons eerste doel om hier goed te presteren. Wat mij betreft kwamen de Spe len op de tweede plaats." Orlov vindt niet dat hij met het laten tumen op sprong en balk een on nodig risico heeft genomen met Harmes. Suzanne Harmes. Ze had eigenlijk aan een plek bij de beste zestien op vloer voldoende voor de olympische kwalifica tie. Orlov: „Het waren juist twee onderdelen die goed voor haar waren als voorbereiding op vloer." Harmes was zo gretig dat ze zelfs op allevier de toestel len had willen uitkomen. Maar Orlov was voor zijn pupil onver biddelijk. „Nee, dat heb ik echt verboden. Dat zou gevaarlijk zijn geweest voor haar." Verstand op nul De kopvrouwe van het Neder landse tumen is na afloop welis waar opgelucht dat ze het vlieg ticket naar de Griekse hoofd stad binnen heeft, verder is ze na alle commotie van de afgelo pen weken opvallend rustig. „Ik heb geen moment gedacht aan de punten die ik moest halen. Ik was wel laatste op vloer, maar wilde niet weten wat voor punt ik minimaal nodig had. Ik ben gewoon begonnen. Na twee sprongenseries had ik wel in de gaten dat het lekker ging. Wat de toestelfinales betreft is het ge woon verstand op nul en gaan." Wie ook nog een kansje heeft op een Olympisch ticket is Loes Linders. De zestienjarige Uden- se, die. traint bij Heerenveen, plaatste zich voor de meerkamp finale van vandaag. Daar zal ze zich bij de beste acht moeten tur nen, totaal of op een van de vier onderdelen. De prestaties van Linders en Harmes dragen er toe bij dat Ne derland in het landenklasse- ment op de achtste plaats ein digt. Zes plaatsen lager dan het zilver van twee jaar geleden, maar een positie die beter is dan menigeen had verwacht na de reeks afzeggingen van de oude turngeneratie. GPD Suzanne Harmes, hier in actie op de evenwichtsbalk, had geen moeite met haar kwalificatie voor de Olympische Spelen. foto Paul Vreeker/RTR zaterdag 1 mei 2004 17 MÜNCHEN - Ottmar Hitzfeld zal hooguit nog één jaar hoofdcoach zijn van Bayern München. Dat heeft de suc cestrainer gisteren bekendgemaakt. „Het klopt dat mijn werk bij Bayern in 2005 erop zit", zei Hitzfeld. Hitzfeld is sinds 1998 coach van Bayern München en won in 2001 de Champions League. In diezelfde periode werd de Beierse club vier keer kampioen van Duitsland. ANP STOCKHOLM - Henrik Larsson stelt zich toch beschik baar voor het EK voetbal, deze zomer in Portugal. De Zweedse spits van Celtic beëindigde in 2002 zijn inter landloopbaan. „Maar ik heb zojuist met bondscoach Lars Lagerback gesproken", zei Larsson tegen de Zweedse krant Helsingsborgs Dagblad. „Ik heb hem gezegd dat ik graag mee naar Portugal ga." De bondscoach was blij met die toezegging: „Dit is een positieve injectie voor het Zweedse elftal." ANP/RTR OLÜDENIZ - Dick Jaspers heeft gisteren in het Turkse Olüdeniz bij de Europese titelstrijd driebanden de acht ste finales bereikt. Wel verloor de Nederlander zijn derde wedstrijd, tegen de voor eigen publiek spelende Yüksel: 2-1. Voor beiden was het resultaat echter afdoende het evenement vandaag voort te zetten. Jaspers, de titelverde diger, had een dag eerder zijn beide partijen gewonnen. De inwoner van Sint-Willebrord versloeg toen in poule A de Fransman Bury en de Portugees Costa Rui. ANP CHIETI - Danilo Di Luca mist de Ronde van Italië. De Ita liaan van Saeco heeft een ontsteking in zijn prostaat. Hij moet de komende weken antibiotica en andere medicij nen gebruiken. Trainen is voorlopig uit den boze, meldde directeur-sportief Claudio Corti van Saeco. AFP MORGINS - Wielrenner Alexandre Moos is de nieuwe lei der in de Ronde van Romandië. De 31-jarige Zwitser won gisteren de derde rit van de etappekoers. Hij versloeg aan de finish Leonardo Piepoli uit Italië en de Amerikaan Ty- lor Hamilton, Moos verdrong daarmee de Australiër Brad ley McGee van de eerste plaats in het klassement. ANP/DPA LYON - De Uefa heeft de schorsing van Chelsea-verdedi- ger Marcel Desailly in de Champions League terugge bracht van drie naar twee duels. Het betekent nog wel dat de Fransman een halve finale en (eventueel) de finale van het toernooi mist. In de eerste halve eindstrijd tegen Monaco gaf Desailly een elleboogstoot aan Fernando Morientes. De scheids- rechter ontging het voorval, maar op basis van televi sie-opnames besloot de Uefa alsnog in te grijpen. Zonder Desailly moet Chelsea tegen Monaco een achterstand van 3-1 goedmaken. ANP/RTR BUENOS AIRES - De Argentijn- se voetbalheld Diego Maradona (43) heeft het ziekenhuis in Buenos Aires verlaten. Hij is in een geblindeerde auto naar een huis in een buitenwijk van Bue nos Aires gebracht. De directie van het ziekenhuis Suizo-Argen- tina gaf in een verklaring aan dat Maradona voldoende her steld is om elders verder te reva lideren. Enkele uren nadat hij het hos- pitaal had verlaten, werd de ex-voetballer alweer gezien bij een buitenhuis van vrienden. Maradona, die duidelijk kampt met overgewicht, praatte in de tuin met zijn vrienden en liep zonder hulp weer het huis bin- nen. De verzamelde pers en de fans die al dagenlang bivakkeerden ■voor de ingang van de privé- kliniek, misten allemaal het plot selinge vertrek van Maradona. De voormalige vedette van Ar gentinië werd 18 april opgeno men op de afdeling intensieve zorg van het ziekenhuis Sui- zo-Argentina met hartproble men en ademhalingsmoeilijkhe den. Hij werd lang kunstmatig i beademd. Voor zijn leven werd gevreesd. De laatste dagen ging het aan merkelijk beter met Maradona, i die in zijn turbulente leven vele malen vergeefs probeerde van zijn cocaineverslaving af te ko men. 'Pluisje' zette woensdag zijn eerste stappen rond zijn zie kenhuisbed en bekeek op televi sie met enig enthousiasme de oe feninterland van Argentinië te gen Marokko (1-0). ANP van onze sportredactie MANCHESTER - Manchester United sluit uit dat Ruud van Nistelrooij na dit seizoen ver trekt. Manager Alex Ferguson heeft dat gisteren met nadruk gesteld. Hij reageerde daarmee op be richten dat de Nederlandse spits zou kunnen kiezen uit aanbie dingen van Barcelona en Real Madrid. „De geruchten zijn onnozel én gevaarlijk", zei Ferguson. „Daarom wil ik ze bij deze uit de wereld helpen. Er is geen en kele aanleiding om aan te ne men dat onze wegen uiteen gaan. Mede namens Ruud zeg ik dan ook dat hij ook volgend sei zoen bij ons speelt." Sir Alex voegde er aan toe dat voor Roy Keane hetzelfde verhaal opgaat. Lobby Over de Ierse international doen speculaties de ronde dat hij naar Celtic vertrekt. Volgens Ferguson is ook daarvan niets waar. „Kennelijk is er een be wuste lobby aan de gang om ons uit de concentratie te halen. Ge ruchten zijn er altijd, maar zo hardnekkig als deze twee zijn ze er zelden." Van Nistelrooij, die naar alle waarschijnlijkheid vandaag te gen Blackburn zijn rentree maakt, sloot zich aan bij de woorden van de manager. „In ja nuari heb ik mijn contract hier verlengd met de bedoeling te blijven. Dat heb ik altijd ge zegd. Mijn plan is de komende vier jaar bij deze club te spelen. Niemand hoeft daaraan te twij felen." Ook Keane (32) deed uitspraken over zijn toekomst. „Ik heb nog zeker twee jaar bij United te gaan. Het ligt in mijn bedoeling m'n loopbaan hier af te sluiten." ANP/RTR door Tim Senden LONDEN - Het is de droom van elke recreatieve marathonloper. Je goed voorbereiden op de 42,195 kilometer lange wed strijd en dan doodleuk tussen de nationale toppers mee rennen. Het overkwam de 36-jarige Tra- cey Morris, een opticien uit Leeds. Ze voltooide vorige maand de marathon van Lon den in een tijd van 2.33.52 en mag daarom naar de Olympi sche Spelen. Toen Morris nog op school zat, was ze lid van een atletiekvere niging en nam ze geregeld deel aan wedstrijden. Op het mo ment dat de inwoonster van Leeds haar studie had voltooid, gaf ze er de brui aan. Morris stopte liever haar energie in een maatschappelijke carrière dan in de eindeloze trainingen op een mistroostige atletiekbaan in Leeds. Om haar dertigste verjaardag te vieren, besloot de opticien zich toch in te schrijven voor de ma rathon van Londen. Met het vol tooien van de klassieke afstand zou Morris zichzelf kunnen over tuigen dat ze nog lang geen 'oudje', is. „Dat is gewoon iets dat je als dertiger wilt doen", sprak ze. De atlete bereikte de fi nish na 3 uur en 39 minuten en raakte onmiddellijk besmet met het 'hardloop-virus'. Morris werd lid van de Valley Striders en won de Pocklington 10-mile en de halve marathon van Hels- by. Onbeduidende resultaten in de atletiekwereld. Voldoende be wijs echter voor marathoncoach Bud Baldaro die merkte dat Morris wel degelijk talent had. Uitgeloot Toen de recreante werd uitge loot voor deelname aan de Lon- dense marathon 2004, kwam Baldaro voor-haar op de bres. Hij zorgde er persoonlijk voor dat Morris alsnog kon starten. Op zondag 18 april stond Morris anoniem aan het vertrek. Amper 2 uur, 33 minuten en 52 secon den later werd de 36-jarige atle te bij de finish opgewacht door een legertje journalisten die al les van haar wilden weten. Mor ris eindigde als tiende vrouw in Londen. Aangezien ze de beste Britse atlete \yas én onder de kwalificatietijd bleef (2.37), vol deed Morris aan de eisen om naar Athene te mogen. „Dit is een grote shock voor me", sprak de inwoonster van Leeds. „Het lijkt alsof iemand anders hier staat. Het zal nog wel even du ren voordat ik besef wat er ge beurd is." Vijf uur Morris liep de marathon samen met haar man Paul, die echter het traject pas na bijna vijf uur volbracht. De docent had wel een prachtig excuus voor zijn matige prestatie: hij verloor in het tweede gedeelte veel tijd door het beantwoorden van tele foontjes. Veel vrienden wilden hem namelijk vertellen welke onmogelijke prestatie zijn vrouw had geleverd. Paul zal vrouwlief in de maand augustus wel een tijdje moeten missen. Tracey Morris heeft in middels de officiële bevestiging van de Britse atletiekbond bin nen en gaat zich serieus voorbe reiden op haar deelname aan de Olympische Spelen. In de Griek se hoofdstad zal ze samen met Liz Yelling en wereldrecord houdster Paula Radcliffe haar land vertegenwoordigen op de marathon. „Geweldig", stamel de Morris. „Radcliffe is mijn voorbeeld. Ik kan het nog steeds niet geloven dat ik samen met haar aan de start sta in Athe ne." ANP COLORADO SPRINGS - Melis sa Price en John McEwen zijn de eerste Amerikaanse atleten die zijn geschorst voor het ge bruik van de designdrug THG. Beide kogelslingeraars kregen gisteren een schorsing voor twee jaar opgelegd. Zowel Price als McEwen testte positief op THG tijdens de Ame rikaanse kampioenschappen, juni vorig jaar. Price liep een maand later ook tegen de lamp tijdens een zogenoemde out-of-competitioncontrole. Overigens zijn ze niet de eerste atleten die zijn geschorst voor het gebruik van THG, een steroï- de die vorig jaar werd ontdekt. De Brit Dwain Chambers kreeg voor hetzelfde vergrijp al een schorsing van twee jaar opge legd. ANP/RTR van onze sportredactie MÜNCHEN - Martin Verkerk is de enige geplaatste speler bij de laatste vier van het BMW Open, een internationaal ten nistoernooi in München. De vierde gerangschikte Alphe- naar versloeg gisteren de Zwit ser Michel Kratochvil met 6-3 7-6(7-0). In de halve eindstrijd ontmoet hij vandaag de Belg Olivier Rochus, die in de kwartfinale afrekende met de Duitser Alex Waske. Rochus won in de eer ste ronde van de Thai Paradorn Srichaphan en in de tweede van de Duitser Philip Kohl- schreiber. De tweede halve eindstrijd gaat tussen de Peru viaan Luis Horna en de Rus Ni kolai Davidenko. Voor Verkerk was het gisteren in München, waar gestreden wordt om de er fenis van de vakantie vierende Zwitser Roger Federer, een mooie dag. Hij nam revanche op Kratochvil, de man die hem vorig jaar februari afstopte in de vijfde en beslissende"partij van de Davis-Cupwedstrijd Ne derland- Zwitserland in Am- hem. De Nederlandse kopman speelde geconcentreerd en sterk en legde, tot het einde kwam met 7-0 in de tiebreak, alle venijn in zijn spel. Loopbaan Voor hem was het de tweede halve finale van het seizoen na Sydney en de derde in zijn loop baan na St. Pölten 2003. Ver kerk won één ATP-toemooi: Milaan indoor 2003. Hij haalde verder nog één keer de eind strijd: op Roland Garros 2003ANP Tennisser Martin Verkerk is de enig overgebleven geplaatste speler in München. foto Uwe Lein/AP Hij lag nog geen dag in het zieken huis of de mooiste warming-up al ler tijden sprong al weer van het televi siescherm. De veters los, het regenjack- je strak rond het bovenlijf, streelde Die- go Armando Maradona de bal op mag nifieke wijze. Op de tonen van 'Life is life' van de Oostenrijkse band Opus be leefde het publiek een vroeg hoogte punt, want de return van de Uefa-Cup- finale tussen Stuttgart en Napoli moest nog beginnen. Het werd op die 17e mei 1989 uiteinde lijk 3-3, nadat de Italianen thuis al met 2-1 hadden gewonnen. De warming-up van de Argentijn werd beroemder dan de wedstrijd zelf en wordt helaas al leen vertoond als het weer eens heel slecht gaat met één van de beste voet ballers aller tijden. Zijn hartaanval der tien dagen geleden maakte weer duide lijk hoe groot de kleine aanvaller in Ar gentinië is. Voor de ingang van de Sui- zo-Argentina Maternidad kliniek was het dagenlang een drukte van jewelste en werd aan één stuk gebeden voor een spoedig herstel van Maradona. Net zo plotseling als hij werd opgeno men, was Maradona ook weer vertrok ken uit het ziekenhuis. Na twaalf da gen was hij het zat en besloot Diego dat het tijd was om te gaan. Hij had eigen lijk ter observatie nog twee dagen moe ten blijven, maar niemand die hem te gen kon houden. Want God bepaalt zelf wat hij doet. De massale steun aan Ma radona was een prachtig gebaar en leid de de aandacht een beetje af van de trieste situatie waarin de wereldkampi oen van 1986 zich bevindt. Door drugs en drank takelde hij de afgelopen jaren steeds verder af en dan is ook een groot heid maar een mens. Maradona is het beroemdste voorbeeld van een voetballer die alle weelde niet kon dragen. Ajacied Tsjeu la Ling raak te al het geld dat hij tijdens zijn car rière had verdiend kwijt, maar is inmid dels door de handel in onder meer voe dingssupplementen opnieuw miljonair. En Glenn Helder voetbalde zich binnen door een transfer naar Arsenal, maar raakte het overgrote deel van zijn cen ten kwijt aan de goktafels in een casi no. Nederlandse voorbeelden zijn er echter niet zoveel als net over het wa ter in Groot-Brittannië. De Engelse ta bloids jagen op de profvoetballers, die zich geen enkele misstap kunnen ver oorloven. Vraag maar aan David Beck ham. Of aan alcoholist Paul Merson, die bij Arsenal in Tony Adams een ploeggenoot had die net zoveel of mis schien nog wel meer dronk. Adams moest zelfs na het rijden onder invloed voor even de gevangenis in, maar de voormalig aanvoerder van het Engels elftal kwam ijzersterk terug. Inmiddels is hij manager van Second Division- club Wycombe Wanderers en gaat het hem weer voor de wind. Tony Adams kwam afgelopen week on gewild weer eens in de media. Bij zijn ex-vrouw Jane Shea, van wie hij in 1997 scheidde, werd bij een politiecon trole in haar kofferbak het dode lichaam van de 44-jarige Teresa Tup- pen gevonden. Adams kreeg twee kinde ren met Shea en dus zullen de tabloids er weer van smullen. Het hoort bij het leven van een voetbalberoemdheid en er valt soms weinig tegen te doen. Of zoals Opus het zou verwoorden: 'Life is life, ja la la la...' Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17