Specialist mensensmokkel vertrekt Bp -■ JU mmr lAgus PZC Voetbalclub Steen zijn 75e verjaardag 3 DRIE GEVESTIGDE NAMEN DUNDELEN HÜN KRACHTEN (3 Ga spierziekte A»L»S» te lijf» Giro 100 000 Officier van justitie Groen wordt advocaat-generaal bij gerechtshof Verwisseling bij motivatie voor onderscheiding zaterdag 1 mei 2004 door Emile Calon MIDDELBURG - De strafpleiters E. Smit en D. Olie hebben weinig tijd nodig om een karakterschets te geven van officier van justitie J. Groen: Recht door zee en iemand die in de regel goed is voor een forse eis. Smit voegt daar aan toe dat Groen ie mand is die ook oog heeft voor de naas ten van de verdachte. „Hij is zeer geïn teresseerd in de persoonlijke omstan digheden van iemand." Volgens hem heeft dat te maken met het verleden van de officier als direc teur van een gevangenis. Ook Olie haalt dat aan en zegt niet te snappen dat iemand met die 'achtergrond juist zulke forse eisen neerzet. „Terwijl hij toch als geen ander moet weten dat een gevangenisstraf volstrekt zinloos is." Groen vindt juist niet dat hij fors eist. Bij grotere zaken heeft hij eerst overleg met z'n collega's en samen bepalen ze de eis. Evenmin vindt hij een gevange nisstraf volstrekt zinloos. Integendeel. Om te beginnen is een straf bedoeld om iemand enige tijd uit de maatschappij te verwijderen. Daarnaast, zo vertelt hij, is het moge lijk om tijdens een gevangenisstraf hulp te vragen, zelfs te studeren. „In een gevangenis is veel mogelijk. Je moet er echter wel om vragen. Het komt je niet aanwaaien." Na ruim zeventien jaar verlaat Groen het Middelburgse parket en wordt hij, nu hij bijna 58 jaar is, advocaat-gene raal bij het Gerechtshof in Den Haag. Groen kwam in 1986 naar Zeeland als plaatsvervangend officier van justitie. Hij had daarvoor al een carrière als di recteur van het Huis van Bewaring in Hoorn en een van de torens van de Bijl merbajes achter de rug. Bij zijn installatie als officier van justi tie bekende hij dat Middelburg in het geheel niet voorkwam op zijn wensen- lijstje. Hij had tot die tijd gestudeerd en gewerkt in het noordelijk deel van de Randstad en ging er automatisch van uit dat hij ook daar wel zou wor den benoemd. Toen hem werd gewaagd een parket buiten de Randstad te kiezen, koos hij voor Middelburg omdat hij die plaats nog kende van zijn tijd als dienstplich tig militair. Zeeland is hem goed bevallen en het werk ook, zegt hij na afloop van zijn laatste officiële zitting in het Middel Officier van justitie J. Groen over mensensmokkelaars: „Ze verdienen grof aan het leed van anderen." foto Ruben Oreel burgse. Hij probeerde donderdagoch tend twee mannen veroordeeld te krij gen die volgens hem betrokken zijn bij mensenhandel. Die twee, een Soeda- nees en een Algerijn, maken volgens hem deel uit van een criminele drgani- satie die voor grof geld mensen smok kelt naar Engeland. Ze doen dat voor bedragen die liggen tussen de 1200 en 1700 euro per persoon. Strengheid „Ze verdienen grof aan het leed van an deren." Tijdens de zitting kijkt hij zo af en toe met een norsige strengheid naar de verdachten. Als een van de advoca ten beweert dat zijn cliënt enkele da gen rechtshulp is onthouden neemt hij hem doordringend op met een voor hoofd vol boze rimpels. Mensensmokkel is zo'n beetje zijn spe cialiteit geworden. Groen vertelt dat die vorm van criminaliteit voor een offi cier van justitie heel wat boeiender is dan de smokkel van harddrugs. Zowel de opsporing als de vervolging vragen veel meer van een jurist, vertelt hij na afloop van de zitting. Vlissingen staat weer op de kaart als plaats waar mensensmokkelaars actief zijn. Een golfbeweging, zo noemt hij de heropleving van deze smokkel vanuit de Zeeuwse haven. „Als de ene organi satie is opgerold duurt het niet lang tot dat een nieuwe het vacuüm opvult." Groen weet nog niet of de voorstellen van de Britse regering om die instroom van illegalen in te dammen, effect zul len hebben. „Dat is afwachten." Vlissingen zal voor lopig wel in trek blijven bij men sensmokkelaars omdat deze plaats een redelijk toegankelijke haven heeft, ver volgt hij. De officier van justitie heeft de afgelo pen jaren diverse keren de kans gehad te vertrekken uit Zeeland. Hij bleef om dat je je als officier bij een klein parket als het Middelburgse met veel zaken kunt bezig houden. Saai was het dus nooit. Zo was hij als districtsofficier betrok ken bij het bestrijden van de drugsover last in Terneuzen. Hij kijkt tevreden te rug op de, positieve effecten van dat be leid op het woonklimaat in de binnen stad. Afkeurend Hij laat een afkeurend geluid horen als het idee van burgemeester. J. Lonink ter sprake komt om een koffieshop aan de grens te vestigen om zo de overlast van drugstoeristen in Terneuzen te be perken. Een koffieshop die zo duidelijk bedoeld is voor buitenlandse toeristen zal op heftig verzet van buitenlandse re geringen stuiten, voorspelt hij. „Die komt er dus niet." Als het om harddrugs gaat vindt hij dat het probleem bij de bron moet worden aangepakt. Alleen al in de westerse lan den worden vele miljarden besteed aan het bestrijden van harddrugs en de ge volgen die deze verslavende middelen hebben. Met een deel van dat geld kan elke Colombiaanse cocaboer lucratief worden uitgekocht en blijft er meer dan genoeg over om alle papaverboe- ren in Azië een onbezorgde oude dag te geven. Arme sloebers Ook vindt hij dat drugskoeriers niet hun volledige straf moeten uitzitten in een Nederlandse gevangenis. Het gaat in de regel om arme sloebers. Wat hem betreft worden die mannen en vrouwen gewoon veroordeeld tot een fikse straf en worden na een korte periode het land uitgezet. „Keren ze terug dan moe ten ze alsnog een lange tijd zitten." Groen vertelt met een glimlach hoe hij in z'n begintijd naar Oostburg reed om daar kantonzittingen te doen. Dat viel niet mee. Vooral niet omdat hij regelma tig de verweren van de gedaagden in het geheel niet verstond. Nieuwe officieren van justitie kregen van hem de raad eerst enige tijd goed naar Omroep Zeeland te luisteren alvo rens zittingen in Oostburg te doen. Ook vertelt hij met plezier over de vis- zittingen die hij een fiks aantal jaren te rug deed. Tijdens die bijeenkomsten probeerde hij vissers veroordeeld te krijgen omdat ze zich niet aan de regels hielden. Dat waren leuke zittingen waar de par tijen zich niet verschuilden achter aller lei vaagheden. „Het ging er heel direct aan toe." Een heel verschil met de zit ting van de mensensmokkelaars. Daar lijkt het wel of de verdachten een po diumplaats willen halen als de meest zielige illegaal ooit. In zijn Middelburgse werkkamer staat een forse kluis, een blijvende herinne ring uit de tijd dat Groen CIE-officier was, de officier de alle informatie kreeg van de Centrale Inlichtingen Een heid. „Dan weet je alles." Hij schat in dat naar de helft van dat alles een on derzoek wordt ingesteld en dat een deel daarvan uiteindelijk ter zitting komt. Alles vervolgen lukt nu eenmaal niet in verband met de beperkte capaciteit van politie en justitie. Daar heeft hij ook vrede mee, zo geeft Groen aan. „Elk land krijgt het rechtssysteem waar het voor kiest." door Edy de Witte ST.JANSTEEN - Met de weten schap dat bij zijn club al jaren het motto 'Steen voor allen, allen voor Steen' geldt, heeft oud-Steenspeler Jo van Remor- tele de taak op zich genomen om als aanvoerder van de jubileum commissie het 75-jarig bestaan van de vereniging gestalte te ge- Vanaf donderdag 20 mei (Hemel vaartsdag) tot en met zaterdag 22 mei wordt de verjaardag van de voetbalclub gevierd. Van Re- mortele heeft lering getrokken uit het 60-jarig jubileum. „Toen stond er negen dagen een feest tent bij het sportcomplex. Op den duur werd het voor veel vrij willigers een sleur. Nu hanteren we de formule: kort en krachtig, anders dan ander(s)en en kwali teit boven kwantiteit." De jubileumcommissie is met twaalf mensen aan de slag ge gaan. „Het gegeven dat je in de hemelvaartperiode de concur rentie moet aangaan met nog en kele dorpsfeesten was al een uit daging op zich Na een jaar hard werken ligt er een programma dat klinkt als een klok." Van Remortele gaat er prat op dat het plaatje met hulp van ve le sponsors goed kan worden in gevuld. „Zij dragen onze dorps club dus ook een warm hart toe. Verder staat er een grote groep vrijwilligers klaar om alles in goede banen te leiden." Idols Jim en Dewi, twee Idols van 2003, bestijgen donderdag 20 mei als openingsact het podium. Na een uurtje Idols krijgt het ju bileumfestival een vervolg met de twaalf leden tellende band Discomotion. Met een repertoire van Kool the Gang, Stevie Wonder en the Bee Gees herle ven de jaren zeventig. The Beat les Revival band brengt hierna hits van deze legendarische groep ten gehore. Het festival wordt afgesloten door de Loco Loco Discoshow. De vrijdag wordt allereerst spor tief ingevuld. De broers Dew en Gerard de Nooijer verzorg vanaf 10.00 uur een voetbalc nic voor de jeugdspelers van club. 's Avonds schuiven in feesttent ruim dertig teams a tafel voor een wijken- en fan liequiz. De groepen krijgen vi gen voorgeschoteld over one meer actualiteiten, sport, po tiek, aardrijkskunde en gesch; denis. Zaterdag krijgt de jul leumviering een officieel tint Om 16.00 uur is er eerst een i ceptie. Om 20.00 uur begint grote reünie-feestavond. Inmi dels timmert Steen flink aan toekomst. Op het sportcompl steken vrijwilligers de hand uit de mouwen om een nieui kantine, bestuurskamer extra kleedgelegenheid te rea seren. Aan het eind van het ja staat er dan een accommodal die een derdeklasser waardig ZIERIKZEE - In de eregalei van gedecoreerden met een ki ninklijke onderscheiding in krant van gisteren is helaas et storende verwisseling geslopt in de motivaties voor toekei ning. Het betreft de ondersefteidinge van S. Meerhof-Fonteine in Rei esse en B. Vogelaar-van d< Does in Bruinisse. Meerhof-Foi teine is benoemd tot lid in de o: de van Oranje Nassau voor haf activiteiten ten behoeve van c Nederlandse Hervormde ker en voor haar inzet als vrijwillig ster voor Vluchtelingenwerk i het AZC in Burgh-Haamstede. Vogelaar-Van der Does kreeg d onderscheiding als lid in de O) de van Oranje Nassau uitgereil voor haar inzet als mede-op richtster van bejaardenomroe Maasland en voor haar werk a] vrijwilligster bij de bejaarder soos Bruinisse en bij Stichtin De Zonnebloem. BOUW- EN AFBOUWMATERIALEN SAMEN STERKER Als vertrouwde namen in bouw- en afbouwmaterialen in de regio Zeeland hebben wij sinds drie maanden onze krachten gebundeld en gaan wij verder onder de naam Anker-Desein, onderdeel van de Logus groep. We nodigen u graag uit voor een bezoek aan één van onze showrooms in Goes en Vlissingen waar u een compleet assortiment aantreft van diverse topmerken in: Badkamers Keukens Tegels Natuursteen Sierbestrating Bouw- en afbouwmaterialen Onze adviseurs vertalen uw wensen naar een concreet advies rekening houdend met uw budget. Dat is Anker Desein, da's Logus. Logus is een intensief samenwerkingsverband tussen een groot aantal ondernemingen in bouw- en afbouwproducten. Anker-Desein is als LOGUS bedrijf als geen ander in staat u tot volle tevredenheid van dienst te zijn, van exterieur tot interieur. GOES 'Inpandig Gévier', Nobelweg 1, T: 0113-249531 GOES 'Voorheen Imabo Pilaar', A. Joachimikade 33, T: 0113-215401 VLISSINGEN Marie-Curieweg 9-13 (A58, afrit 40), T: 0118-690025 MIDDELBURG Onder de Toren'. Nieuwe Kerkgang 1, T: 0118-637315 Voor meer informatie en onze openingstijden verwijzen wij u graag naar onze website: www.logus.nl LOGUS: BOUWMATERIALEN I BADKAMERS I TEGELS EN NATUURSTEEN I VERWARMING I KEUKENS I INTERIEURAFBOUW NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE t.n.v. A.I.S. centrum-Amsterdam «n samenwerking met het Prinses Beatrix Fonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14