Alternatief programma op Meiveld Provincie meet effecten tunnel PZC PZC Kuuroord in landgoed Geersdijk Jongeren protesteren tegen sluiting Midgard Honderdduizendste foto in digitale beeldbank bibliotheek i Speelweek gaat eind juli toch door -13 Haltbureau Z-Vlaanderen tegen fusie Jongen gewond bij ongeval Stichting: schelpdiervisserij ontzien Hond vergiftigd in Hoek Inlia overweegt kort geding Van Felius terug in raad Schouwen zaterdag 1 mei 2004 Hnnr Ron Magnée MIDDELBURG - Welzijnsorga nisatie SKWM houdt eind juli op zowel de Nassaulaan als het Meiveld in Middelburg een speelweek. Op de eerste locatie vindt het huttenbouwen plaats, op de tweede plek worden sport- spelactiviteiten georgani seerd. Opvallend, want de zo- meractiviteit leek bijna niet door te gaan. Afgelopen week presenteerde welzijnsorganisatie SKWM een ruwe schets van het programma van de week. thema van dit jaar is Hollywood, met de nadruk op wood. „Op de Nassaulaan vindt het traditionele huttenbouwen plaats", vertelt C. Weerepas van SKWM. „Er zijn sport- en spel activiteiten gepland. Daarnaast vinden er theater-, handvaardig heid- en bakactiviteiten plaats. De vrijwilligers denken nog na over de verdere invulling." Ook op het Meiveld vinden kin deractiviteiten plaats. In-plaats van het huttenbouwen, worden hier veel spelletjes georgani seerd. Weerepas: „Op het ter rein komt een grote partytent en daaromheen kleinere tenten. Ook hier is het thema Hol lywood. We kijken hoe het is om een ster te zijn." De kinderen worden in groepjes opgedeeld die aan de slag gaan met het the ma. „Op maandag wordt duide lijk dat een belangrijke mystery guest ontbreekt. Uiteindelijk wordt op donderdag duidelijk wie dat is", aldus Weerepas. Elke dag zijn er activiteiten als toneelspelen, decor schilderen, streetdancing, theater maken, djembé spelen, stuntman spe len, henneptatoeëren, sieraden maken, rappen, graffitispuiten en acteren. Ook aan de lichame lijke conditie is gedacht. De kin deren beginnen de dag met een warming up. Tijdens de week staat er 'Sterrenslag' gepland waarbij de kinderen het in groepjes tegen elkaar opnemen. Ruzie Het feit dat de zomeractiviteit op twee locaties doorgaat, is op- TERNEUZEN - Fusie van alle Zeeuwse Haltbureaus heeft voor het bureau in Zeeuws- Vlaanderen geen enkele meer waarde. Komt het vraagstuk schaalver groting op tafel, dan liggen voor Halt beneden de Westerschelde eerder kansen in de richting van de zuiderburen. Dat zegt coördi nator R. Dekker van het Zeeuws-Vlaamse Haltbureau. Dekker reageert daarmee op het recent bekendgemaakte voorne men van de Haltbureaus om te gaan fuseren. „Ook wij zijn toen uitgenodigd om te komen pra ten. Als dat water er niet tussen zat, zou je misschien kunnen praten over één Haltbureau. Maar nu niet." REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur merkelijk. De afgelopen maan den hadden de vrijwilligers die het huttenbouwen op het Mei veld organiseren en de SKWM-professionals ruzie. Eind vorige maand culmineerde de twist. Een groep van vijftig vrijwilligers zegde de medewer king aan de zomeractiviteit op. Directe aanleiding tot het con flict was het besluit van de wel zijnsorganisatie om de samen werking met één vrijwilliger op te zeggen. Zij was lid van de zogeheten Co- zo-groep, de commissie van vrij willigers die de zomeractiviteit coördineert. Op het besluit van SKMW kozen ook andere vrij willigers ervoor op te stappen. Enkele maanden werd vruchte loos overleg gevoerd tussen de vrijwilligers en SKWM, totdat vorige maand de breuk defini tief werd. Toch gaat wat de SKWM betreft de activiteiten gewoon door, op de Nassaulaan én het Meiveld. Doordat de groep vrijwilligers heeft opgezegd, zoekt de SKWM nog medewerkers voor de orga nisatie op het Meiveld. „We kunnen daar wel tientallen vrijwilligers gebruiken", zegt Weerepas. Ook aan de Nassau laan zijn nog tien tot vijftien me dewerkers nodig. „Ze zijn van harte welkom, ook de vrijwilli gers die nog nooit hebben meege daan"', zegt directeur P. van der Linden. Het gaat dan vooral om mensen die bijvoorbeeld mu ziek-, toneel- of handvaardig- heidles kunnen geven. Of men sen die het leuk vinden om sport- en spelactiviteiten te be geleiden. Van der Linden verwacht echter niet dat de vrijwilligers waar mee het SKWM in conflict is, meewerken. Iedereen is wel kom, zo stelt Van der Linden: „Behalve de vrijwilligers die hun medewerking hebben opge zegd. De leden oude Cozo-groep dus. We verwachten niet dat die meehelpen." Onduidelijk Of de alternatieve spelweek op het Meiveld volgend jaar in de zelfde vorm wordt gehouden, weet Van der Linden nog niet. „De toekomst is nog onduide lijk. We gaan het na de zomer evalueren en daarna zien we wel. Maar wij bepalen dat niet. Het belangrijkste is wat de men sen zelf willen." De spelweek wordt van 26 tot en met 29 juli gehouden. Elke dag zijn de loca ties van 10.00 tot 15.00 uur geo pend. De zogeheten kijkavond wordt donderdagavond van 18.30 uur tot 20.30 uur gehouden. Nog on duidelijk is of de organisatie een vergunning krijgt om de speelweek op vrijdagavond met een vreugdevuur af te sluiten. De dagelijkse toegang is 75 cent. Wellicht dat SKWM een vierda- genkaart introduceert om rijen bij de kassa tegen te gaan. Jongeren uiten met spandoeken hun onvrede over de sluiting van Midgard. door Ron Magnée MIDDELBURG - Middelburgse jonge ren lieten gisteren duidelijk merken dat ze het oneens zijn met de sluiting van jon gerencentrum Midgard. In de binnenstad hingen tal van spandoeken waarmee ze hun mening duidelijk maakten. „Midgard dicht, jongeren op straat", was bijvoorbeeld boven een café op plein 1940 te lezen. Ook de bezoekers van het concert van Blof op de Markt in Middel burg werd met spandoeken duidelijk ge maakt dat de sluiting van Midgard wat de jongeren betreft niet door de beugel kan. Onlangs werd duidelijk dat het nieuwe jongerencentrum in de binnenstad van Middelburg van de baan is. Het besluit maakt onderdeel uit van een reeks van bezuinigingsmaatregelen van de gemeen te. Het huidige, tijdelijke onderkomen van Midgard aan de Bachtensteene sluit op termijn ook de deuren, zodat jongeren in de leeftijd van 18 tot 25 jaar op den duur zonder centrum komen te zitten. De jongeren zijn het niet eens met de slui ting omdat Midgard een plek is waar jon geren betaalbaar en drempelvrij kunnen uitgaan. Bovendien roemen ze de moge lijkheden die het centrum biedt om met een bandje te oefenen. De tarieven van foto Ruben Oreel commerciële oefenlokalen zijn een veel voud van Midgard waar de bandjes slechts vijf euro per uur betalen. Iemand die meegedacht heeft over de inrichting van de nieuwe soos in het centrum van Middelburg is Ionne van Laar (17). Ze vindt het 'lullig' dat de mensen die mee gedacht hebben over het centrum, in de krant moesten lezen dat de plannen van de baan zijn. „Zelfs de beheerder moest het uit de media vernemen." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Verkeerstellin gen en een kentekenonderzoek moeten duidelijk maken hoe het met de verkeersstromen in Zee land is gesteld, nu de Wester- scheldetunnel ruim een jaar open is. Het onderzoek vindt plaats in opdracht van de pro vincie Zeeland. Deze - en vorige weken zijn langs tal van wegen in de provin cie metingen gedaan. „We willen antwoord op een combinatie van vragen", licht beleidsmedewerker Verkeer en Vervoer van de provincie Zee land, E. Schumacher, toe. Zo wil de provincie graag weten hoe de verkeersafwikkeling in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone plaatsvindt. De informatie die uit het onderzoek rolt, wordt afgezet tegen de gegevens van een soortgelijk onderzoek dat in 2002, ongeveer een jaar voor de openstelling van de vaste oeververbinding plaats vond. „De Westerscheldetunnel is nu een jaar open en we hebben behoefte aan gegevens om bij voorbeeld duidelijkheid te krij gen over de noodzaak van het eerder gelanceerde idee om de Sloeweg te verdubbelen naar een vierbaansweg. Maar ook willen we weten hoe het vrachtverkeer van en naar het Sloegebied zich afwikkelt, in het perspectief van de Wester schelde Container Terminal", zegt Schumacher. Tractaatweg Daarnaast zijn er nog andere punten in het traject van en naar de Westerscheldetunnel die in de toekomst mogelijk ver anderen. Het gaat dan met na me om de aanleg van een tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneuzen ter hoogte van Sluis kil, en de mogelijke verdubbe ling van de Tractaatweg op ter mijn. Aanvankelijk lag het vol gens de beleidsambtenaar van de provincie in de bedoeling het onderzoek later dit jaar uit te la ten voeren. „Maar de Antwerpse Ring gaat vanaf juni op slot en De ansichtkaart van de Grote Kade in Goes is de honderdduizendste foto die in het digitale archief is opgeslagen. we verwachten dat die ontwik keling het beeld van de verkeers stromen in Zeeland zou versto ren. Daarom hebben we beslo ten het onderzoek sneller uit te laten voeren." Behalve met tel- slangen die over verschiUende wegtrajecten liggen, bestaat het onderzoek uit het handmatig re gistreren van de kentekens van de voertuigen die die wegen pas seren. Dat gedeelte van het verkeersonderzoek is volgens Schumacher bedoeld om inzicht te krijgen in de bestemming van het verkeer, met andere woor den of het om bestemmingsver keer - dan wel om doorgaand verkeer gaat. KAPELLE - In de Mauritsstraat in Kapelle is gisterochtend een 11-jarig jongetje aangereden. Hij stak plotseling tussen gepar keerde auto's de straat over. Een 36-jarige automobiliste uit dezelfde plaats kon hem niet meer ontwijken. De jongen werd met een gebroken been overgebracht naar het zieken huis in Goes. GOES - De stichting De Levende Delta doet een dringend beroep op minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) om de mossel- en kokkelsector in de Waddenzee te sparen. Volgens voorzitter H. Eversdijk en secretaris S. Duvekot moet het rapport van de commis sie-Mei j er over de toekomst van het natuurgebied niet on verkort worden overgenomen. Met name de beperkingen die de schelpdiervissers te wachten staan, zijn de stich ting een doorn in het oog. „We moeten helaas constateren dat het gas en de vogels hebben gewonnen en de mossel- en kokkelsector het kind van de rekening is geworden", aldus de stichting. De be windsman wordt voorgehouden dat de commissie-Meij er veel te weinig heeft geluisterd naar de praktijkdeskundi gen van de visserij. De commissie heeft voorgesteld de vis sers zeven jaar tijd te geven om op natuurvriendelijke vangstmethoden over te gaan; die periode acht de stich ting veel te kort. „Wij verzoeken u de sector de tijd te gun nen tot 2015." HOEK - In de omgeving van de straat Oud Vlissingen in Hoek is gisterochtend een hond vergiftigd met strychnine ofwel rattengif. De politie waarschuwt hondenbezitters om hun viervoeter niet in deze buurt van Oud Vlissingen- uit te laten. Het gif is ook levensgevaarlijk voor spelende kinderen. COLLJNSPLAAT - Stichting Inlia Zeeland overweegt een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Noord-Be veland. De organisatie wil bereiken dat de gemeente niet alleen de huisvesting van het asielzoekersgezin Begde in Colijnsplaat voor haar rekening neemt, maar ook de kos ten voor levensonderhoud, e gemeente wilde per 1 mei de opvang van het gezin stopzetten en had de familie ge maand haar huis te verlaten. Donderdagavond bleek ech ter dat de Immigratie- en Naturalisatiedienst dat niet toe staat. Gezinnen met kinderen onder de achttien jaar die hun eerste asielaanvraag voor 1 april 2001 hebben inge diend, mogen vooralsnog niet uit hun woning worden ge zet. at betekent dat de familie Begde voorlopig kan blij ven wonen in Colijnsplaat. De gemeente wil echter niet de kosten voor levensonderhoud betalen. ZIERIKZEE - Oud-wethouder J. van Felius (Alert!) keert terug in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Zijn partijgenoot J. van der Made geeft zijn raadszetel op om plaats voor hem te maken. Van Felius was de afgelopen twee jaar wethouder, maar trad af naar aanleiding van Nobelgate. „Ik ben in de afgelopen weken vaak gevraagd of ik weer terug zou keren in de raad. Ik ben natuurlijk mede-oprichter van de partij en heb veel stemmen getrok ken. Partijgenoot Van de Made, die in de raad kwam om dat ik wethouder werd, vond ook dat ik recht had op een zetel en treedt daarom terug. Dat waardeer ik zeer." Of hij na zijn terugkeer ook het fractievoorzitterschap op zich zal nemen, is nog niet bekend. J. van Felius is niet de enige afgetreden wethouder die in de gemeenteraad zit ting neemt. Zijn ex-collega L. Geluk van het CDA zit sinds afgelopen donderdag ook weer in de raad. kunnen doen, voorziet het plan in de aanplant van 5,1 hectare gemengd loofbos. Er komen openbare wandelpaden door- ge bloeddruk, een burn-out of heen zodat de bewoners van door Ingrid Huibers GEERSDIJK - Patiënten met 'welvaartsproblemen' als een ho- chronische pijnen kunnen als de plannen doorgaan over een poos je helemaal tot zichzelf komen in een kuuroord in Geersdijk. Het is de bedoeling dat het herstellingsoord op een nieuw in te richten landgoed komt te staan. Arts R. Bakker uit Geersdijk wil zijn natuurgezondheidskliniek bouwen in de boomgaard aan de rand van het dorp waar zijn schoonvader, de heer Valkier, ja renlang als fruitteler zijn boter ham verdiende. De patiënten die Bakker er wil ontvangen kunnen een paar dagen, een week of zelfs langere tijd op het landgoed verblijven. Hij biedt ze groepsprogramma's waarbij 'ontspanning, gesprek ken, overdenking en therapie met elkaar gecombineerd wor den'. Bakker is niet van plan alle the rapiesessies zelf te leiden, daar om gaat hij - zodra zijn plannen groen licht krijgen - op zoek naar collega's. Ook wil hij een aantal Zeeuwse behandelaars ruimte bieden om groepsbehandelingen uit te voe ren. Wandelpaden Bakker hoopt met zijn plan te kunnen aanhaken bij zowel de provinciale regeling Nieuwe Economische Dragers als de landgoedregeling. Om dat te Geersdijk er in de toekomst een ommetje kunnen maken. Om de privacy van de patiënten zoveel mogelijk te kunnen garanderen, wordt er een wan delpad aangelegd dat niet te dicht in de buurt van de kliniek komt. Om de wandelaar tegelijkertijd toch het idee te geven dat hij een landgoed betreedt, loopt een uitgestippelde route voor een deel over de oprijlaan van het kuuroord. Suites De kliniek krijgt acht 'ruime sui tes' waarin patiënten kunnen verblijven. Er wordt voorlopig gedacht aan een symmetrisch gebouw in de stijl van een 'klassieke buiten plaats'. Zo ligt er nu een plan dat voor ziet in een hoofdgebouw dat links en rechts wordt geflan keerd door een binnentuin en een bijgebouw. Voor de kliniek wordt een halfronde waterpartij aangelegd. Op het terrein wordt eveneens een privéwoning gebouwd waar Bakker zelf wil gaan wonen. De plannen voor het herstel lingsoord worden donderdag 13 mei aan de raadscommissie ge presenteerd. Dat gebeurt in het gemeente huis in Wissenkerke. De bijeen komst begint 's avonds om 19.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Deze week is de honderdduizendste afbeel ding toegevoegd aan de digitale beeldbank van de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. Het is een prentbriefkaart uit om streeks 1910 van de Grote Kade in Goes. Een paar jaar geleden is de Zeeuwse Bibliotheek begonnen met het digitaliseren van zijn af beeldingen. De originelen blij ven daardoor veilig bewaard, en de reproducties zijn voor ieder een toegankelijk. Sinds vorig jaar is het mogelijk via de site www.zeeuwsebibliotheek.nl toe gang te krijgen tot de beeld bank, waarin nu dus honderd duizend ansichten, foto's en affi ches zijn opgeslagen. „Dat betekent dat bijna eender de van onze verzameling is gedi gitaliseerd", zegt publiciteitsme- dewerkster Lineke Broos van het Zeeuws Documentatiecen trum. „In totaal hebben we onge veer driehonderdvijftigdüizend afbeeldingen. Maar het digitali seren houdt natuurlijk nooit op, want we blijven doorgaan met verzamelen." Via trefwoord, datum of plaats naam kunnen bezoekers van de (site van de) Zeeuwse Biblio theek in de afbeeldingenverza meling zoeken naar iets van hun gading. De resolutie van de af beeldingen op internet is overi gens zodanig dat mensen die ze willen downloaden er weinig aan hebben. Wel is het mogelijk afbeeldingen waarvan de Zeeuwse Bibliotheek het copy right bezit te bestellen. handige symbolen voor het maken van een goed I (advertentie) i interieur ontwerp #1 Begin uw eigen interieurontwerp met de telefoon. Dan kunt u Vorm in Ruimte bellen, voor advies in binnenhuisarchitectuur. Mooi! I willem van doom vorm in ruimte t0118674404 wvandoorn@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13