Schouwen krijgt meer ruiterpaden PZC PZC Eis 2,5 jaar cel en tbs voor poging tot moord Rondvliegend schuim bij kliko-race Gevangenisstraf voor mensensmokkel geëist Boeren hebben veel last van distelpluis Overleg over aanpak poep Tien geboden basis voor bezinning op picknickplek Automobilist verblind door zon GGD-aandacht voor sterfelijkheid Fracties praten met secretaris Minister Veerman opent haven Geld voor molen Heinkenszand Ecoscope Renesse gaat strandjutten met kinderen agenda i door Ali Pankow SEROOSKERKE - De werk groep ruiter- en menpaden Schouwen heeft in goed overleg met de Dienst Landelijk Gebied (DLG) afspraken gemaakt over de aanleg van meer ruiterpaden binnen de uitvoering van de Re giovisie Schouwen-West. Verder maken de menvereni ging en Staatsbosbeheer afspra- ken over de inrichting van een oefenlocatie tussen de Recreatie- verdeel weg, het bedrijventer rein en de Lage Zoom in Renes- se. De plannen kwamen gisteren aan de orde tijdens de vergade ring van de Gebiedscommissie Schouwen-West in het dorps huis in Serooskerke. Langs het traject tussen de Luie- weg en het Watergat wordt een ruiterpad aangelegd naast het 1 huidige fiets- en voetpad. Uit- I gangspunt is dat er bij de aanleg I zo min mogelijk struweel zal worden verwijderd. De huidige ontsluiting is toereikend voor I dit pad. Het tracé voor een tweede ruiter- I pad loopt over de strook grond achter de wal langs de Roelands- weg. Dit pad zal aansluiten bij de oversteek naar het transfe rium. Delen Het tracé voor een rui- ter-/menpad langs de Lage Zoom en de Kooijmansweg is in verschillende delen opgesplitst. Het oostelijk deel van de Lage Zoom tot de Kooijmansweg en vervolgens de Kooijmansweg zelf. Hier is een strook van tien meter langs de weg in bezit van de gemeente gekomen voor de aanleg van verschillende recrea tieve paden. Voor dit tracé moet nog worden onderzocht of het doortrekken van een ruiterpad bij de Kabbelaarsweg nodig en mogelijk is. Voor het overige deel van de La ge Zoom is er een ruiter- en men- pad gepland. Dit pad zal tot aan de Omloopsweg lopen. Het tracé ligt hier niet langs de weg, maar kronkelt door het gebied. De aanleg van dit deel van het pad zal langer op zich laten wachten omdat de gemeente de benodig de gronden nog niet heeft aange kocht. Het precieze tracé zal dan ook afhankelijk zijn van de grondverwerving Klachten Vanuit de bevolking in de Kop van Schouwen, vooral in Renes- se, komen veel klachten over overlast van paardenpoep. De gemeente wil in overleg met de maneges en de paardenbranche bezien hoe dit probleem kan worden teruggedrongen. Tijdens de vergadering van de Gebiedscommissie kwam verder aan de orde dat er verschillende mogelijkheden bestaan om de aanleg van de ruiterpaden te fi nancieren. Vanuit de landinrich ting is er een bedrag beschik baar. Met 50 procent medefinan ciering van andere partijen kan maximaal vijf kilometer pad worden aangelegd. Ook is het mogelijk om in het ka der van het zogeheten Strate gisch Groenbeheer gebruik te maken van rijkssubsidie. In de eerste uitvoeringsmodule voor het project Regiovi sie-West zijn overigens nog geen projecten voor ruiter- en menpa den opgenomen. Om in aanmer king te komen voor een bijdrage van het ministerie van LNV (na tuur), zullen in een volgende uit voeringsmodule wel kansrijke projecten moeten worden opge nomen. De picknickplek in de polder bij Noordwelle heeft als titel 'Uw eigen Tien Geboden'. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NOORDWELLE - Het heeft even geduurd voor de kubussen niet de juiste afmetingen vanuit China op de plek van bestemming waren. Nu is het zover. De kubussen met vlakken van 1,20 vierkante meter uit een Chinese steengroeve zijn bestemd voor de kunstzinnige picknickplek op de driesprong Kooijmansweg/ Lockershofweg/ Koetenis- senweg in de polder bij Noordwelle. Beeldend kunstenaar Lex Wechgelaar uit Rotterdam is de ontwerper van de picknick plek met als titel 'Uw eigen Tien Geboden'. Hij werkte daarbij nauw samen met kunste nares Barbara Jean uit Middelburg. Zij hopen met de opmerkelijke locatie op de ze kruising van wegen op het platteland pas santen te stimuleren hier even te verpozen en in de voetsporen van de Mozes te filosofe ren over hun eigen tien geboden. Wechgelaar liet zich eerder al door deze bij belse figuur als wetgever inspireren. Zo te kende hij ook voor het beeld bij de Tweede Kamer in Den Haag van Mozes met twee rotsblokken op zijn rug en onder zijn arm een tas met de Tien Geboden op schrift. Ste nen bepalen ook het beeld van de Schouwse picknickplek. Tien stenen banken staan op genoemde driesprong in ellipsvorm opge steld. In het midden daarvan op de brand punten van die ellips staan sinds gisteren de twee grote kubussen als visualisering van de stenen tafelen met de Tien Geboden. De kunstenaar baseert zich met die kubusvorm op oud-joodse geschriften. Volgens hem zijn de Tien Geboden pas in de Renaissance ver anderd in platte grafzerken. Die vorm zou zich beter lenen voor de schilderkunst. Goedkoop Voor het feit dat de kubussen uit China ko men, heeft Wechgelaar een simpele verkla ring: „Gewoon omdat die stenen in China nog relatief goedkoop zijn." De grote kubussen lieten wat langer op zich wachten dan de bedoeling was. Aanvanke lijk werden ze in een veel kleiner formaat ge leverd vanwege verwarring door de Engelse aanduiding 'dices' voor dobbelstenen. Sinds gisteren prijken de beide kubussen op de juiste grootte op de driesprong van wegen in de polder. De uitvoering van het ontwerp van Wechge laar en Jean maakt de eerste serie van drie kunstzinnige picknickplekken op Schou- wen-Duiveland compleet. De eerste twee van Eric Odinot en Wigo Blokland liggen aan de Inlaagweg onder Kerkwerve en langs het fietspad tussen Brouwershaven en Port Greve. In de loop van de komende ja ren moeten er in totaal tien opmerkelijke picknickplekken verrijzen. Voor de nu voltooide drie locaties staat zon dag 6 juni een feestelijke opening gepland. Initiatiefnemer Jaap Verseput van dit pro ject hoopt daar enkele bijzondere gasten bij te betrekken. Zo worden bisschop Muskens van Breda, een joodse voorganger en een imam uitgenodigd voor de opening van 'Uw eigen Tien Geboden'. Voormalig voorzitter A. den Haan van de Landinrichtingscommis sie Schouwen-Oost wordt gevraagd de plek aan de Inlaagweg te openen. Verder wordt dichter Thom Schrijer uitgenodigd een spe cifieke bijdrage te leveren. Verseput hoopt met die gevarieerde opening een indi-uk te geven hoe de picknickplekken ruimte kunnen bieden aan kleinschalige, kunstzinnige en filosofische manifestaties. vrijdag 30 april 2004 s 13 ZIERIKZEE - Een 59-jarige Duitse automobilist heeft gis termiddag rond half een op de N59 ter hoogte van Zierik- zee vijf paaltjes geramd. De man werd verblind door de zon en kwam daardoor met zijn auto in de berm terecht, waarbij hij tegen de paaltjes aanreed. De voorzijde van zijn auto raakte licht beschadigd. GOES - Een serie van 25 fotoportretten over het thema sterfelijkheid hangt vanaf donderdag in de hal van het GGD-kantoor aan de Westwal in Goes. De expositie wordt maandag 10 mei geopend met de le zing 'Wij stervelingen' in theater De Mythe in Goes. Nicol- le Poort, die een praktijk voor rouw- en verliesverwer king in Middelburg heeft, geeft de lezing in het theater vlak achter de GGD. De GGD organiseerde lezing en ex positie in samenwerking met Yarden Zeeland, vereniging rond het levenseinde. De bedoeling is volgens I. Besson aandacht te vragen voor wensen rond het levenseinde en de GGD-taak daarin. De lezing om 14.00 uur is vrij te bezoeken na aanmelding bij de GGD in Goes. De tentoonstelling is tot half juni te zien in de GGD-hal. ZIERIKZEE - De voorzitters van alle fracties in de ge meenteraad van Schouwen-Duiveland hebben binnen kort een gesprek met gemeentesecretaris J. de Vos. Tijdens dit gesprek komt de rol van de gemeentesecre taris in de affaire rond de archeologische opgravingen in de Korte Nobelstraat in Zierikzee aan de orde. „We heb ben jaarlijks een gesprek, dus in die zin is het niet onge bruikelijk dat wij met hem praten. Maar het zal duidelijk zijn dat wij ook met hem willen spreken over deze affaire. Hij heeft daarin - als directeur van de gemeentelijke orga nisatie - een belangrijke rol gespeeld en daar willen we meer van weten", zegt Alert!-fractievoorzitter H. Koop man. SINT-ANNALAND - Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit zal deze zomer de vernieuw de jachthaven in Sint-Annaland officieel openen. Deze is recent uitgebreid met een nieuwe, grotere passantenstei ger en met zestig ligplaatsen. De opening vindt plaats op 10 juli. HEINKENSZAND - Stichting De Vijf Gebroeders, die de molen met dezelfde naam in Heinkenszand beheert, heeft al bijna het bedrag bijelkaar dat nodig is om met de res tauratie van de maalinstelling te beginnen. Het VSB-fonds stelde een halve ton beschikbaar en het Prins Bernhard Cultuurfonds 18.000 euro. Samen met al eerder toegezegde bijdragen heeft de stich ting nu al 180.000 euro bij elkaar van de 191.000 euro die nodig is om, met een fikse bijdrage uit de Rijksmonumen- tenpot, de molen weer tip-top in orde en draaiend te krij gen. illegalen naar Engeland, die ver stopt zaten in containers op het terrein van Dartline in Vlissin- gen. De officier vond ook bewe zen dat de verdachten deel uit maakten van een criminele men sensmokkelorganisatie. Bij een huiszoeking op 20 janua ri dit jaar werden bij het duo valse paspoorten en verblijfsdo cumenten aangetroffen. De 39-jarige man zou betrokken zijn geweest bij de smokkel van twintig vreemdelingen. Volgens Plastic lichaamsdelen uit de klikobak gooien ging nog wel, maar diezelfde attributen vervolgens weer terugvinden in de dikke laag schuim was een veel lastiger opgave. foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan eiste giste ren bij de rechtbank in Middel burg tweeënhalf jaar cel plus tbs met dwangverpleging tegen een 27-jarige Terneuzenaar voor poging tot moord, een ge wapende overval en brandstich ting. De Terneuzenaar heeft toe gegeven dat hij zijn ex-vriendin wilde doden. „Zij moest kapot", zei hij gisteren op de rechtszit- ting. Dat de moord niet plaatsvond, was puur toeval. De man ging op 23 januari met een pistool op zak naar het Total tankstation aan de Haarmanweg in Terneu- zen, waar zijn ex-vriendin werkt. Nadat hij benzine had getankt ging hij het tankstation binnen. Hij verkeerde in de veronderstelling dat het slacht offer aanwezig was, maar een collega bleek haar dienst te hebben overgenomen. Hij be dreigde de medewerker van het tankstation met het pistool en vroeg hem de kluis en de kas sa te openen. Zo ver kwam het niet, omdat de man hem wist over te halen de diefstal niet te plegen. „Ik moest eigenlijk haar hebben", vertelde de ver dachte. De verdachte was na het inci dent zonder te betalen weggere den. „Als ik haar daarna was te gengekomen, had ik haar afge schoten", beweerde hij. De officier was ervan overtuigd dat de Terneuzenaar zijn ex in het benzinestation had wil len ombrengen. „'Bij Total schiet ik haar door de kop', heeft hij gezegd. Dat was zijn doel. Het moest lijken op een overval." Brand De verdachte liep al langer rond met het plan zijn vriendin iets aan te doen. Zijn agressie had hij op 26 december op het par keerterrein van voetbalvereni ging Koewacht laten blijken door de auto van zijn vriendin in brand te steken. Gedragsdes kundigen achtten de kans op herhaling aanwezig en meenden dat de man behandeld moet wor den in een psychiatrische kli niek. Strafpleitster S. Köller vroeg haar cliënt vrij te spreken van poging tot moord. Wel moest ze erkennen dat hij al langer met het moordplan in zijn hoofd rondliep. „Maar hij heeft het pis tool niet gebruikt. Hij wilde stoer doen." In de strafmaat werd ook een hennepteelt in Hoek, wapenbe zit en een bedreiging meege nomen. Het slachtoffer diende een schadeclaim in van 2150 eu ro. Uitspraak op 12 mei uitspraak. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 39-jarige inwoner van Culemborg twintig maanden ge vangenisstraf wegens zijn be trokkenheid bij mensensmokkel. Tegen een 37-jarige man uit Zalt- bommel werd voor zijn aandeel acht maanden cel geëist. De mannen zouden betrokken zijn geweest bij de smokkel van door Ron Maqnée KOUDEKERKE - De kliko-ra ce in Koudekerke trok gister avond een grote schare toeschou wers én deelnemers. Tal van durfals die niet wakker lagen van w.at schuim om de oren, stortten zich in het strijdgewoel. Koninginnedag begon dit jaar vroeg in Koudekerke. Aan het Dorpsplein, ter hoogte van eetca fé De Oude Smidse, was gistera vond het halve dorp present. Aanleiding vormde de tweede editie van de kliko-race, een wedstrijd waarbij dappere deel nemers zo snel mogelijk een par cours moeten afleggen met een groot model afvalcontainer. Per manche streden twee teams van twee personen tegen elkaar. Het eerste teamlid moest daar bij onderdelen van een oude pas pop - een hoofd, een paar benen - uit de kliko halen, de andere moest ze er weer in stoppen. De laatste had het daarbij niet ge makkelijk. De onderdelen ver dwenen eenmaal uit de kliko on der een enorme laag schuim, die door het brandweerkorps van Veere op het wegdek werd ge spoten. Teams met illustere namen als De Stamgasten, De Verpleeg sters en De Fatima's namen het tegen elkaar op. Ook eetcafé De Groen waren de verdachten slechts uit op winstbejag. Zo zouden er bedragen van 28.000 en 20.000 euro op hun bankreke ning zijn gestort. De verdachten hebben de Soedanese en Alge rijnse nationaliteit. Zij vormen een kleine schakel in de Alba tros-organisatie, waarvan vijf verdachten zich later moeten verantwoorden voor de men sensmokkel. Uitspraak op 12 mei. Oude Smidse had een team afge vaardigd. Tussen de manches door was het de spreekstalmeester die de brandweer vroeg de schuimlaag nog wat op te hogen. „Ga je gang maar, jongens. Kijk eens wat een rotzooi je krijgt als je een brandje in de keuken hebt." Ondertussen liep er ook een mo biele biei-verkoper rond: die deed goede zaken met heel an der schuimend spul. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Veel boeren in de polder van Midden-Schou wen ondervinden hinder van dis telpluis. Dat kwam gisteroch tend aan de orde tijdens de ver gadering van de Landinrich tingscommissie (LIC) Schou wen-Oost. Agrarisch ondernemer J. van den Hoek informeerde vanaf de publieke tribune of de zogehe ten distelverordening ook geldt voor het natuurherwinningsge- bied Schouwen-Oost. In die ver ordening wordt bepaald dat dis tels op een afstand van dertig meter tot het aangrenzende agra risch gebied gemaaid moeten worden. Waarnemend voorzit ter van de Landinrichtingscom missie (LIC) P. de Koeijer liet weten dat die verordening hier inderdaad ook van kracht is. Niet gecontroleerd Volgens R. van der Wekken, woordvoerder namens de agrari sche sector binnen de LIC, vol doet die distelverordening in de praktijk niet. Ten eerste omdat door Esme Soesman RENESSE - In de meivakantie besteedt natuuractiviteitencen- trum Ecoscope in Renesse bij zondere aandacht aan de zee. De themamiddag op woensdag 5 mei staat in het teken van strandjutten. Voor de gelegen heid wordt uitgeweken naar het strand. Deelnemers vertrekken vanaf het naast Ecoscope gele gen transferium per bus naar het strand, waar 'onder deskun dige begeleiding' gejut wordt. Daarna worden vondsten beke ken en besproken. Met zoekkaar- ten worden namen van gevon den schelpen en dieren opge zocht. Aansluitend kunnen er kunst werken of - als er veel materiaal is gevonden - hutten van wor den gebouwd. Aan het einde van de middag keren de strand jutters terug naar Ecoscope, waar nog wat wordt gedronken. De activiteit is bedoeld voor kin deren van vier tot dertien jaar er volgens hem niet wordt gecon troleerd op de naleving van de voorschriften, en ten tweede om dat de afstand van dertig meter in de praktijk niet voldoende blijkt te zijn. Volgens Van der Wekken waait het distelpluis over een veel gro tere afstand uit. Hij verwees in dit verband naar het zogeheten Markiezaatsgeding. Boeren in de omgeving van Bergen op Zoom werden na een lange juri dische strijd hierover uiteinde lijk in het gelijk gesteld door de rechter. Zij konden op basis van die uitspraak een hogere schade claim voor de overlast van distel pluis indienen. Van der Wekken adviseert de boeren in Midden-Schouwen te bezien of zij ook gebruik kun nen maken van deze jurispru dentie. Voor Van der Wekken was het overigens de laatste keer dat hij als vertegenwoordiger van de agrarische sector zitting had in de LIC. Hij dient zijn ontslag in voor deze functie in verband met zijn benoeming tot wethou der van de gemeente Schou wen-Duiveland. en duurt van 13.45 tot 16.00 uur. Ook zaterdag 8 mei breidt het natuuractiviteitencentrum haar activiteiten uit richting strand, dit keer met een activiteit be stemd voor alle leeftijden. Op de ze Dag van het Getij houdt Eco scope samen met de Jeugd- Na tuur- en Vogelwacht een educa tieve activiteit op het strandje van Burghsluis. Er worden met behulp van gidsen, schepnetten, loeppotjes en zoekkaarten on- derzoekjes gedaan naar het le ven in en langs de laagwateriijn. Dat gebeurt op deze zaterdag met het laagste tij van 10.00 tot 12.00 uur. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Manege Aqua Delta, 11.00 uur: Oefenparcours buitenplaats alle categorieën. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 I E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41