EEUWSE COURflN Akkoord loonmatiging wankelt Gemor om Balkenende in CDA-fractie 88 Zeeuwen delen in lintjesregen i pzc Hartstichting zet directeur op straat A T" t Kabinet zegt vakbonden wacht aan over prepensioen Marsaki Groningse generale voor Koninginnedag Italiaans protest tegen oorlog in Irak Hoger energievoorschot Delta Hardhandig einde voor Kocabas \k 23 en 24 Bush getuigt voor commissie 9/11 O I O O O Z 3 Buienkansje I perioden met zon maar vooral later van daag weer kans op een bui. Maximum temperatuur veelal 18 tot 21 graden. 246e jaargang no. 102 vrijdag 30 april 2004 los nummer 1,20 PZC maandmenu 6 23 U begint met onze uiensoep. Gevolgd door een visspies met 5 verschillende soorten vis. En als afsluiting heerlijke tiramisu. ge«f eens te besteden bi| Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (0118) 441 441 cesser proever foto Lex de Meester door Rinus Antonisse GOES - Dankzij de traditionele lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag is Zeeland 9 rid ders en 79 leden in de orde van Oranje-Nassau rijker. Het aan tal lintjes ligt even hoog als vo rig jaar. Wel zijn er dit keer meer onder scheidingen in de zesde graad (lid), dan in de vijfde graad (rid der) toegekend. Net als voor gaande jaren gingen hogere on derscheidingen - zoals de orde van de Nederlandse Leeuw - aan de inwoners van Zeeland voorbij. In alle dertien gemeen ten konden de burgemeesters in actie komen. Die van Noord-Be veland en Veere hoefden slechts tweemaal het koninklijk ereme taal op te spelden; in Terneuzen en Vlissingen moest dat elf keer gebeuren. De Bevelanden werden het royaalst bedeeld met 26 lintjes. Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren hebben er elk 23, Schou- wen-Duiveland zeven en Tholen negen. De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen kwamen in 2003 nog op dertig. Voor het eerst sinds de herzie ning van het decoratiestelsel in 1996 kregen inwoners van Nieuw- en Sint-Joosland, Scho- re, Meliskerke en Dreischor een onderscheiding. Er zijn nog tien dorpen die sinds '96 niet in de Oranjeregen delen, waarvan drie in de gemeente Borsele. Ge geven het aantal inwoners scoort Tholen naar verhouding weer het hoogst; de kans op een koninklijke onderscheiding is in deze gemeente tweemaal zo groot als elders. Voor het toeken nen van een onderscheiding in de orde van Oranje-Nassau ko men mensen in aanmerking met (langdurige) bijzondere verdien sten voor de samenleving. In veel gevallen gaat het om inzet in de lokaal-regionaal maat schappelijke sfeer. Een bekende Zeeuw die zich lid mag noemen is oud-milieustrijder J. Bannink uit Vlissingen. Tot ridder in de orde van Oran je-Nassau werden benoemd: A. Boon, Heinkenszand; E. Colsen, Koewacht; J. Flikweert, Aarden burg; H. Loontjens, Driewegen; L. Luit wieier, Nieuw- en Sint-Joosland; J. Lust, Vlissin gen; J. Rammeloo, Philippine; A. J. Sauer, Vlissingen; A. Spon- selee, Vogelwaarde. pagina 3 Bauer en Borsato gedecoreeerd pagina 15 Oranje-eer voor echtpaar pagina 16 en 17 gedecoreerde Zeeuwen Idóór Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet heeft de vakbeweging onder druk gezet oin voor morgen in te stemmen met het kabi netsplan voor prepensioen en verlofsparen. Zo niet, dan wordt het plan doorge voerd om het vervroegd stoppen met werken finan cieel te ontmoedigen. Daar door dreigt het akkoord over loonmatiging met de vakbonden te sneuvelen. Premier Balkenende nam giste ren.na afloop van de minister raad alvast een voorschot op het einde van het loonakkoord. „Als het akkoord wordt opgezegd en de bonden gaan in CAO's onver antwoorde loonstijgingen bedin gen, dan zullen die CAO's niet door het kabinet algemeen ver bindend worden verklaard voor de hele sector." Het is de eerste keer dat de CD A-leider dit drei gement uitte. De consequentie zou zijn dat de vakbeweging voor ieder bedrijf afzonderlijk acties moet voeren over arbeids voorwaarden. Het kabinet zet het overleg met de vakbeweging over prepen- aoen op scherp, omdat er in de ogen van de bewindslieden te ïeinig in schot zit. Op Prinsjes dag kondigde het kabinet aan het sparen voor prepensioen aiet langer fiscaal te zullen be voordelen. Zo wil het werkne mers dwingen tot hun 65ste door te werken. Ultimatum Sa een storm van protest werd a het najaar met de vakbonden ader andere afgesproken dat in april een versoepeld, gezamen- :jk plan op tafel moest liggen. Inruil beloofde de bonden de lo zen te matigen. Nu april op zijn einde loopt, zijn de partijen het nog niet eens. Wel legde het ka binet een paar weken geleden een compromis op tafel: prepen sioen mocht nog wel, maar dan pas vanaf 63,5 jaar. Vooral de vakbeweging FNV vond dit te karig. Hierop stelde hét kabinet een ultimatum: voor Imei moest het akkoord rond Tot gisteravond laat is vruchteloos onderhan tussen de sociale partners, hls de bonden en werkgevers liet alsnog instemmen met het van het kabinet, is dat van tafel en valt het ka- terug op zijn oorspronkelij- plannen. Wel heeft Balkenen- te'toegezegd dat er dan een over langsregeling komt voor oude- 8i die nu vlak voor hun prepen- Wen zitten. Ook is het voorstel om de vutters in een de hele som belasting over (Advertentie) VACATURES Bent u de projectmanager waar naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. hun totale vutuitkering te laten betalen. Uiteindelijk moet er niet alleen een nieuwe regeling op tafel komen over prepen sioen, maar ook over een levens loopregeling. Dat is een vorm van verlofsparen waarin werk nemers geld opzij zetten om er een tijdje tussenuit te gaan. Ook hierover zijn kabinet en bonden het oneens. Het kabinet wil deel name eraan niet collectief rege len. De vakbeweging wil dit wel. Anders wordt het voor lage re inkomens te duur. GPD GRONINGEN - Twee leden van de Compagnie les Passagers in Groningen tijdens de generale repetitie van hun voorstelling Recif, die ze vandaag op Koninginnedag verto nen. Koningin Beatrix viert Koninginnedag met haar familie in Warffum en de stad Groningen. foto Vincent Jannink/ANP Premier en CDA-leider Jan Peter Balkenende scoort dikke onvoldoendes in een enquête van de GPD-kranten, waaron der de PZCZijn zwakke imago begint af te stralen op gewone CDA-politici. door Ap van den Berg en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - „Het is een knap lastig probleem. Maar je kunt moeilijk halverwege een kabi netsperiode van premier wisse len." Enkele christen-democra ten uit het tweede- en derde echelon van de Tweede-Kamer fractie luchten hun hart. Ano niem, natuurlijk. Want kritiek op de grote roer ganger wordt al snel opgevat als hoogverraad. Voor een Judas geldt geen enkel pardon. Het is donderdag. De dag dat de ze krant de enquête publiceer de, waarin het kabinet slechte rapportcijfers krijgt en Jan Peter Balkenende wordt afge schilderd als niet gezagheb bend, niet daadkrachtig, niet in spirerend, niet bevlogen en niet-sociaal vaardig. Het nieuws is aan het Binnenhof hard aangekomen. „Je weet dat een premier zich niet mateloos populair maakt met ingrijpende bezuinigings maatregelen, maar dat het zo slecht is gesteld, had ik niet ge dacht", sombert een Kamerlid. „Het is reuze vervelend. Ook voor ons, want zijn impopulari teit begint op ons af te stralen. CDA-leden klampen me aan als ik in het land ben. Zo van: ,,Wat is er toch met Balkenende aan de hand?" Volgens CD A-fractie voorzitter Maxime Verhagen moeten kiezers wat geduld heb ben. „Het kabinet heeft pijnlij ke, maar noodzakelijke beslui ten genomen. De economische si tuatie is somber en voorlopig zien we geen resultaten. Verge lijk het met de verbouwing van een huis. Je zit een hele tijd in stof en puin en daar word je cha grijnig van." Verhagen vindt dat Balkenende successen moet claimen, die nu op het conto van vakministers worden geschre ven. In de andere fracties heerst een zeker leedvermaak. Maar niemand komt daarvoor uit. Of het moet GroenLinks-kamerlid Farah Karimi zijn: „Ik vind het ROME - Enkele duizenden mensen, onder wie fa milie van drie gegijzelde Italianen, betoogden gis teren in Rome tegen de aanwezigheid van het Itali aanse leger in Irak. Vier Italiaanse veiligheidsbe ambten werden op 12 april ontvoerd. Een van hen is korte tijd later gedood, foto Pier Paolo Cito/AP pagina 5 Amerikanen bombarderen Faliujah een heel goed onderzoek. En ik ben het helemaal met al die men sen eens. Hij moet weg", roept ze opgetogen. Van Aartsen Bij regeringspartner WD wordt wat besmuikt gelachen om de slechte kwalificaties voor de pre mier, maar fractievoorzitter Jo- zias van Aartsen is dit keer onge woon zwijgzaam. „Ik heb geen enkele behoefte om op de uit slag te reageren," zegt hij. Am per enkele weken geleden lever de hij nota bene openlijk kritiek op Balkenende. Nu vangen alle media bot. SP-leider Jan Marij- nissen kan dat wel begrijpen. „Het kabinet voert onversneden conservatief WD-beleid uit en Balkenende wordt er op afgere kend. De WD zit op rozen. Ik zou ook niets zeggen als ik Van Aartsen was." CDA'er Aart Mosterd: „Ik baal er soms verschrikkelijk van dat veel journalisten elkaar na praten. Zo ontstaan nieuwe wer kelijkheden. Er is best eens wat op Jan Peter aan te merken en hij mag zich wat meer blootge ven. Maar de man werkt kei hard en reist zich rot. Ik heb vol op vertrouwen in onze pre mier." GPD pagina 3 kennis volk gebrekkig pagina 4 Fortuyn had het beter gedaan Klanten van Delta klagen over verhogingen van het maandelijkse voorschot. Volgens Delta ligt dit aan de daling van de gemiddel de temperatuur waarmee het energieverbruik wordt voorspeld. Directeur Lu- teijn vreest niet dat klan ten weglopen. Hij kreeg zelf overigens ook een forsere energienota. 9 De olympische droom van amateurbokser Husnu Koca bas is gisteren pijnlijk geëindigd. Een botsing met zijn tegenstander kostte hem de partij en le- «a verde liefst 28 hechtingen in zijn lip op. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13, 15, 16, 17 en 19; Sport: 20 en 21; Redactie Reactie: 22; Auto: 23 en 25. van onze redactie binnenland beidsovereenkomst worden ge vraagd. Voorzitter H. Jansen zei gistera vond in de tv-actualiteitenru- briek NOVA: „We zijn zeer te leurgesteld dat Manger Cats zijn eigenbelang heeft laten pre valeren. We hebben ons schor ge praat om hem te overtuigen." Manger Cats neemt geen genoe gen met zijn ontslag. De Hartstichting heeft volgens Jansen een cardioloog als me disch directeur nodig. Die is ver antwoordelijk voor de verdeling van 20 miljoen euro aan hartpro- jecten. Voor hij in 1997 bij de Hartstichting kwam, was Man ger Cats chef de clinique van de afdeling cardiologie van het Leids Universitair Medisch Cen trum. Hij wilde bij de Hartstich ting hetzelfde salaris verdienen als in het ziekenhuis. Er komt een nieuwe directeur, aldus Jansen. Waarschijnlijk wordt het een een part-timer, die zeker een lager salaris zal ge nieten. ANP DEN HAAG - De stichtingsraad van de Nederlandse Hartstich ting heeft gisteren met onmid dellijke ingang medisch direc teur dr. V. Manger Cats ontsla gen. Hij ging niet akkoord met verlaging van zijn arbeidsvoor waarden, waartoe de raad op 2 april had besloten. Zijn jaarsala ris bedoeg 170.000 euro, een re latief hoog bedrag in de non-pro- fitsector. De stichtingsraad besloot tot het ontslag, nadat grote bezorgd heid was ontstaan over de hoog te van sommige arbeidsvoor waarden bij goededoelenorgani- saties. Enkele duizenden collec tanten van de Hartstichting heb ben de afgelopen week gewei gerd met de collectebus langs de deuren te gaan. De ondernemingsraad heeft po sitief over het ontslag van Man ger Cats geadviseerd. De rechter zal om ontbinding van de ar- (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn ■rm 1111111 PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere inl Noleer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) 3 Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per |aar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 - jk Een Skoda hoef je /\UlO niet meer te duwen Het was een 'hartelijk ge sprek', zei president Bush na afloop van zijn verhoor door de commissie van 11 september. De Amerikaan se president wilde niet op de inhoud ingaan, maar zei elke vraag te hebben beant woord. Bush werd tegelijk met vice-presi dent Dick Che ney gehoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1