Bush wil Fallujah laten innemen Meer bescherming Franse artsen bij passieve euthanasie NU Syrische politie doet inval in mogelijke schuilplek terroristen Primafoon Amerikaanse overheid sjoemelt Bemanning onderzeeboot mag weg Gekloonde kat te koop Gewonden bij aanslagen Kashmir Taiwan telt stemmen opnieuw Khadaffi heeft •een spijt van verleden Amerikaanse bombardementen op soennitische stad gaan door Dodental in Ambon loopt op Neem nu de KPN MobielPlus bundel! Macedonische partijen ruziën al over uitslag Vergane glorie in Kaboel KPN MobielPlus Alles in één bundel, inclusief gratis KPN Mobiel Leentoestel Service. Al vanaf 18,50 per maand. Extra voordeel Nu bij 2-jarig KPN MobielPlus abonnement 1 Maand gratis i-mode™ (tot 25 MB), gratis 10 MMS en 10 gratis Content abonnementen Tot 100,- extra bundeltegoed Geen entreekosten t.w.v. 52,50 altijd dichtbij donderdag 29 april 2004 WASHINGTON - Schoonheidsoperaties, een opgezet her- tenhoofd, designkoffertjes en dure wijnen - het zijn alle maal zaken die ten onrechte zijn betaald met creditcards van de Amerikaanse overheid. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van de Amerikaanse rekenkamer. Hieruit blijkt dat de regering elk jaar honderden miljoe nen kan besparen als strenger wordt gecontroleerd op het gebruik van de creditcards van de overheid. Vorig jaar werd met de plastic kaarten 16 miljard dollar aan rekenin gen betaald. In 1993 was dat nog 1 miljard. ANP/RTR LONDEN - Elf matrozen van een Britse kemonderzeeër hebben het schip mogen verlaten nadat zij hun comman dant hadden laten weten zich niet veilig te voelen aan boord. De matrozen worden niet gestraft, zei een woord voerder, want van werkweigering was geen sprake. De woordvoerder zei dat de HMS Trafalgar vrijdag een proefvaart zou maken na reparaties te hebben ondergaan op de Schotse marinebasis Faslane. De marine vertrouwt er op dat de onderzeeër weer in orde is, zei hij, maar de matrozen waren daar kennelijk niet gerust op. AP SAN FRANCISCO - Voor 42.000 euro biedt het Californi- sche bedrijf Genetic Savings Clone een kloon van ie mands huisdier aan. Over een paar dagen begint de Amerikaanse onderne ming met het reproduceren van negen katten. Met cellen van de levende kat wordt een embryo gecreëerd, dat ver volgens zes maanden in een laboratorium groeit. Het pro ces eindigt met de 'geboorte' van een kat, opgebouwd uit het genetisch materiaal van het origineel. ANP JAMMU - Mogelijke moslimextremisten hebben gisteren granaataanslagen gepleegd op een verkiezingsbijeen komst en een politiebureau in Kashmir. Er vielen 37 ge wonden. De verkiezingsbijeenkomst, van de oppositiepartij Natio nale Conferentie, vond plaats in Bhagwa. Twintig mensen raakten gewond toen temidden van hen een granaat ont plofte. De aanslag op het politiebureau werd gepleegd in Handwara. De zeventien gewonden waren negen politie agenten en acht burgers. AP TAIPEH - De Taiwanese autoriteiten gaan alle uitge brachte stemmen van de op 20 maart gehouden presi dentsverkiezingen opnieuw tellen. De operatie begint op 10 mei, aldus het hooggerechtshof gisteren. Met de uitspraak maakt het hof een voorlopig einde aan een dispuut tussen president Chen Shui-bian en zijn poli tieke tegenstrever Lien Chan van de nationalistische Kuo- mintang, meldde het Japanse persbureau Kyodo. Chen won de stembusgang met een verschil van slechts dertigduizend stemmen ofwel 0,2 procent van het aantal ingeleverde stembriefjes. Lien vertrouwde de uitslag niet', omdat er zeer veel ongeldige stemmen zouden zijn uitge bracht. ANP BRUSSEL - De Libische leider Khadaffi heeft 'absoluut geen ?ijt van het verleden'. Dat zei lij gisteren tegen de Franse Knder Radio France Internatio- tal. liet regime van Khadaffi is in iet verleden veelvuldig beschul- iigd van het steunen van terro- listen en van mensenrechten- ïhendingen. „We waren in een fee waarin we vochten voor tmancipatie, vrijheid. We wer- fcn ervan beschuldigd terroris ten te zijn, maar dat was de jrijs die we moesten betalen, lis dat terrorisme is, dan zijn te er trots op om terroristen te :;n, want we hielpen het (Afri- raanse) continent te bevrijden", iidus Khadaffi. Jk heb absoluut geen spijt ran het verleden", zei de ko- inel in Brussel. Hij sprak op de Teede en laatste dag van zijn lezoek aan de Belgische hoofd rad Het was zijn eerste trip ouiten Afrika en het Mid- fen-Oosten sinds vijftien jaar. Libië was lang geïsoleerd we- jens steun aan terroristische roeperingen. Vorige jaar kwam het Wd-Afrikaanse land een com pensatieregeling overeen met de nabestaanden van de slachtof fers van de aanslagen eind jaren Ischtig op een Boeing boven Lockerbie en een Frans verkeers- diegtuig boven Niger. Korte '-ld later verraste Khadaffi de iternationale gemeenschap ®t zijn besluit om zijn massa- ;ernietigingswapens op te ge- *n. ANP/AFP KABOEL - Een groepje studenten loopt voorbij een oude sovjethelikopter in Kaboel. Alle scholen in de Afghaanse hoofdstad vierden gisteren de overwinning van de moedjahidien ('heilige strij ders') op het Afghaanse communistische regime. Na het vertrek van de sovjettroepen in 1989 raak ten de moslimfracties echter onderling slaags, wat leidde tot een jarenlange burgeroorlog. Giste ren zijn zestien personen gearresteerd die raketten en andere wapens naar de hoofdstad Kaboel zouden hebben willen smokkelen. Dat heeft de internationale vredesmacht in Afghanistan (Isaf) gemeld. De arrestaties werden verricht bij invallen in twee huizen buiten Kaboel. In een nabijgele gen pand werden twee raketten gevonden, aldus Isaf-woordvoerder Chris Henderson. Afghaanse ordetroepen hebben de afgelopen weken in samenwerking met Isaf in Kaboel rond de zestig perso nen aangehouden die worden verdacht van banden met terroristische groepen. Onder de arrestan ten bevinden zich waarschijnlijk twee hoge medewerkers van de krijgsheer Gulbuddin Hekma- tyar, die samenwerkt met strijders van Al Qaeda en de Taliban. foto Emilio Morenatti/AP IMSON ,»nonze redactie buitenland fiLLUJAH - De Amerikaanse •irijdkrachten hebben gisteren 10or de tweede opeenvolgende Lmet veel machtsvertoon doe- jfli bestookt in de Iraakse ver- «ishaard Fallujah. De Ameri kaanse president Bush zei dat je militairen 'alle noodzakelijke icties zullen ondernemen' om je soennitische stad veilig te stellen. \Iet helikopters beschoten de JMBON - Het aantal slachtof fers van het geweld op het Mo lukse eiland Ambon is opgelo pen tot zeker 37. Dat heeft een «oordvoerder van de Indonesi- <he nationale politie in Jakarta iezegd. Meer dan 150 mensen rijn gewond geraakt sinds chris ten en moslims zondag slaags «akten. Ondanks het uitgaansverbod vas ook dinsdagavond en in de •acht van dinsdag op woensdag geweervuur te horen. Gisteren werd het in de loop van de dag rustiger in Ambon-Stad, de hoofdstad van de provincie Mo- iikken. Politiemensen en mili- laiien patrouilleerden in de stra len. [en hoge delegatie uit Jakarta, roder aanvoering van minister (iari Sabarno van Veiligheidsza- ien, voerde gisteren op de lucht- iaven van Ambon overleg met üolukse provinciale functiona- •isen en lokale leiders. Het is •_et duidelijk wat het beraad :eeft opgeleverd. •ei Indonesische persbureau Intara meldde gisteren dat 32 •snhangers van de Republiek :er Zuid-Molukken (RMS) zijn ingehouden. De gevechten tus sen christenen en moslims be gonnen na een demonstratie van BMS-aanhangers. Getuigen heb- iien verklaard dat de politie niet ingreep toen de schermutselin gen uit de hand dreigden te lo- pen. ANP/DPA/RTR (Advertentie) (advertentie) Tenson MPC regenpak lichtgewicht jack en broek, in dames- en herenmodel van €149,- Nokia 6220** Amerikaanse mariniers doorzoeken een huis bij de stad Fallujah. foto Oleg Popov/RTR SKOPJE - Anderhalf uur voor het sluiten van de stembussen lag de opkomst gisteravond bij de tweede ronde van de Macedo nische presidentsverkiezingen op 47 procent. Als de definitieve opkomst niet minimaal 50 procent bedraagt, zijn de verkiezingen ongeldig. De strijd gaat tussen de liberale premier Boris Crvenkovski en de rechtse oppositiepoliticus Sasko Kedev, die bij de eerste ronde twee weken geleden de meeste stemmen kregen. Minuten nadat de stembussen waren gesloten beschuldigde Ke- devs partij Crvenkovski ervan stembussen te hebben laten vol proppen met valse stembiljet ten. Een woordvoerder van Ke dev eiste 'de annulering van de ze nepverkiezingen'. De vi- ce-voorzitter van Crvenkovski's partij, Vlado Buckovski, wees de aantijging van de hand. De kiescommissie heeft van slechts een ernstig incident mel ding gemaakt: 's ochtends had den vier gewapende Albanezen kortstondig oponthoud veroor zaakt bij een stembureau in de buurt van Tetovo. AP van onze redactie buitenland DAMASCUS - De Syrische poli tie heeft dinsdagavond een inval gedaan in een vermoedelijke schuilplaats voor terroristen, en kele uren na een bomaanslag en felle gevechten met nog onbe kende strijders in de diplomaten wijk van de Syrische hoofdstad Damascus. Bij de inval in het huis in het na bijgelegen stadje Khan al Sheih werden een ï'aketwerper met granaten en geweren aangetrof fen, aldus het staatspersbureau Sana. De felle vuurgevechten tussen terroristen en de politie in Da mascus vormden het hevigste ge weld in het met harde hand gere geerde Syrië sinds het leger be gin jaren tachtig een einde maakte aan een opstand van moslimextremisten. Motieven Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken kwamen bij de gevechten dinsdagavond twee terroristen, een politieman en een voorbijgangster om het le ven. Bewoners van de diplomaten wijk in de Syrische hoofdstad waren gisteren bezig met het wegvegen van glas van de ruiten die sneuvelden door de bomaan slag die de gevechten van dins dag inluidde. Het persbureau Sa na noemde de strijders 'een ter roristische bende'. Maar wat de motieven waren voor de aanslag en de daaropvolgende gevech ten was nog onduidelijk. Ook heeft nog niemand de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Verenigde Naties De gevechten speelden zich af in de westelijke wijk Mazza rond een leegstaand voormalig kantoor van de Verenigde Na ties. Ooggetuigen meldden dat ze rond half acht 's avonds be gonnen en zeventig minuten aan hielden. In een via Sana verspreide ver klaring zei het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de ge-- vechten uitbraken nadat terro risten een bom onder een auto hadden laten ontploffen, waar door een niet nader aangeduid gebouw zwaar beschadigd werd. Al schietend en onder het gooien van handgranaten naar de politie probeerden de daders in een andere auto te ontkomen. AP Motorola V600 Panasonic P3411' Amerikanen drie gebouwen in het noorden van de belegerde stad. Na herhaalde aanvallen stegen zwarte rookpluimen op boven Fallujah. Op de grond le verden Amerikaanse sluipschut ters vuurgevechten met opstan delingen. De Amerikanen hadden volgens de legerleiding de luchtsteun in geroepen om mariniers bij te staan die werden aangevallen toen ze probeerden een treinsta tion te bezetten. Opstandelin gen zouden het complex gebrui ken. Dinsdagavond was Fallu jah ook het toneel van Ameri kaanse vergeldingsacties. Twee gevechtsvliegtuigen bestookten toen doelen in de omsingelde verzetshaard. Over slachtoffers van de bombardementen is niets bekend. President Bush zei dat er nog 'verzetshaarden' in de stad zijn, maar dat in 'het overgrote deel van Fallujah de rust is terugge keerd'. Ondanks het militaire ge weld gaan onderhandelingen door, benadrukte brigade-gene raal Mark Kimmitt. „Fallujah is meer dan een militair pro bleem." De Britse premier Blair ver dedigde in Londen de bombar dementen op Fallujah. Hij noem de het gebruik van de zware middelen om de orde in de stad te herstellen gerechtvaardigd. De Amerikaanse mariniers be gonnen eerder deze maand met een offensief in Fallujah, na een groot aantal aanvallen op Ame rikaanse militairen en anderen, waaronder de gruwelijke moord op vier Amerikaanse veilig heidsfunctionarissen op 31 maart. Agenten Ook elders in Irak ging het ge weld gisteren door. Bij een aan slag in de Noord-Iraakse stad Mosul kwamen vijf Iraakse agen ten om het leven. Ten zuiden van Bagdad werden twee leden van de door de Amerikanen ge leide coalitie gedood. In het zuidoosten van het Arabische land kwam een militair uit Oek raïne om, toen hij in een hinder laag werd gelokt. In het omsingelde Najaf heeft de opstandige sjiitische leider Muqtada al Sadr gedreigd zelf moordaanslagen te laten plegen tegen militairen van de coalitie. Al Sadr zei dat hij de voor de sjiieten heilige steden als Najaf met hand en tand zal verdedi gen. Een van zijn medewerkers kondigde gisteren 'een geweld dadig antwoord' aan, als Ameri kanen de belegerde stad binnen vallen. ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Heel voorzichtig be gint in Frankrijk een serieuze discussie over euthanasie op gang te komen, waarbij voor het eerst een minister van Justitie bereid lijkt het keiharde 'nee' te laten vallen. Een wettelijke regeling is in de ogen van minister Dominique Perben nog steeds uitgesloten, maar hij is wel bereid de medi sche beroepscode aan te passen. Artsen kunnen daardoor de dood van ongeneeslijk zieke pa tiënten 'begeleiden' zonder het risico te lopen door justitie te worden vervolgd. Perben deed zijn uitspraak tij dens een hoorzitting van de par lementscommissie voor volksge zondheid. De commissie is in september vorig jaar ingesteld na de dood van de jonge Vincent Humbert die na een ernstig ver keersongeluk volledig verlamd, blind en niet in staat om te pra ten de rest van zijn leven in een ziekenhuis zou moeten door brengen. Hij schreef een boek waarin hij voor zichzelf het recht opeiste om te mogen ster ven. De arts die hem de injectie toediende, moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Zijn arrestatie heeft in medi sche kring tot grote beroering geleid. Minister Perben erkent dat artsen in Frankrijk momenteel in grote onzekerheid werken. Artikel 37 van de medische beroepscode vraagt hen welis waar het op 'onredelijke wijze voortzetten' van een behan deling te voorkomen, maar die formulering is ook volgens hem te vaag. „Wanneer een therapie geen succes heeft en de dood onvermijdelijk lijkt, moet een arts kunnen besluiten niet lan ger vast te houden aan een be handeling en over te gaan tot stervensbegeleiding middels pijnbestrijding, zonder daarbij het risico te lopen daarvoor la ter vervolgd te worden", zo zegt hij. Collegiaal overleg De patiënt moet voor zo'n behandeling toestemming geven en als de patiënt daar niet toe in staat is, zijn naaste familiele den. Een beslissing over een der gelijke behandeling moet in col legiaal overleg worden geno men. De minister heeft zich bereid verklaard om deze zienswijze in een circulaire aan alle officieren van justitie in Frankrijk nader uiteen te zetten. Hij zei daaren tegen niet bereid te zijn het wet boek van strafrecht aan te pas sen. Actieve euthanasie, bijvoor beeld via het toedienen van een injectie zoals bij Vincent Hum- bert, blijft voor Perben uitgeslo ten. GPD 11F1IFD Bredabaan 968 KvETCR Antwerpen/Merksem [België] ZWERFSPORT [E19 Antwerpen-Breda afslag 5 Merksem/Schoten] Ovfdoor InnovaTofS kijk ook op www.bever.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5