Polderdorpen beter beschermd Rechtsbuiten of buitenbeentje? actiemaan c "Lang en gezond leven, dat wil iedereen" 0900-821 2411 Terugkeer auto in kern moet Axel dynamischer maken CDA-raadslid Sluis wil snel einde aan chaos bij Delta Boerentoren verklaart kathedraal de liefde POPPE fjjfëSSs&SSf} 0 giro 55 2000 ktJz nederlandse stichting voor het Amsterdam www.nsgk.nl gehandicapte kind Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! Haven van Antwerpen mag linker Scheldeoever niet verder bedreigen Bromfietsster gewond bij ongeval Clinge MJ NSGK. Elk kind speelt mee. Diabetes Fonds Giro 5766 donderdag 29 april 2004 z)4 door Wout Bareman NIEUW-NAMEN - De opruk kende haven van Antwerpen mag na Doel verder geen enkel dorp op de linker Scheldeoever in zijn voortbestaan bedreigen. De leefbaarheid van Kallo, Ver rebroek, Zwijndrecht en grens dorp Kieldrecht, in het gebied tot aan de grens met Oost- Zeeuws-Vlaanderen, moet nog minstens dertig jaar gewaar borgd zijn. Maar de aanleg van door René van Stee SLUIS - Het Sluisse CDA-raads- lid L. Verpaalen wil dat het ge meentebestuur van Sluis zijn in vloed als aandeelhouder aan wendt om spoedig een einde te maken aan de problemen met de (af)rekeningen van Delta. Verpaalen doet zijn oproep naar aanleiding van zijn eigen jaaraf rekening van de energiekosten en verontruste berichten van veel mensen uit zijn omgeving over hetzelfde onderwerp. „Al snel kom ik tot de conclusie dat het bij Delta een zootje is, waar onze burgers de dupe van zijn", aldus Verpaalen. De mees te grieven gaan over de rekenin gen, het niet inhouden van maandelijkse voorschotten, de (on)bereikbaarheid en de servi ce. Ook over de stijging van de tarieven en de nieuwe voorschot betalingen bestaat ongenoegen. De ontstane situatie kan er vol gens Verpaalen toe leiden dat ge zinnen in financiële problemen komen. Ook maakt hij zich zor gen over de oudere inwoners van de gemeente Sluis, voor wie het beleid van Delta niet meer is te volgen. het Saeftingdok vanaf Doel rich ting Kieldrecht is daarmee niet van de baan. Voor de verdere ontwikkeling van de Waaslandhaven en de di recte omgeving is een strate gisch plan in de maak. De sa menstellers streven naar een evenwicht tussen de economi sche en maatschappelijke belan gen. Het eindrapport wordt pas over twee jaar afgeleverd aan de Vlaamse regering, maar over de belangrijkste punten zijn alle be trokken instanties het eens. Verpaalen: „Daarom is het niet verstandig van Delta, nu de energiemarkt binnenkort vrij is voor de concurrentie, om zo met hun klanten om te gaan. De ge meente zal dat als aandeelhou der binnenkort gaan merken." De perikelen rond de (afreke ningen van Delta zorgden al eer der voor veel ongenoegen. Het CDA in Provinciale Staten open de naar aanleiding hiervan gedu rende twee weken een telefoon lijn waarop 151 klachten binnen kwamen. Volgens Delta functio neerde het computersysteem niet goed, waardoor foute reke ningen werden gestuurd. Gezien de 200.000 klanten die worden bediend en de gemid deld 4000 telefoontjes in een wil lekeurige week, vond Delta 151 klachten niet 'onrustbarend hoog'. Het bedrijf trok het zich wel aan dat de leesbaarheid van standaardbrieven die worden rondgestuurd als erg slecht wordt beoordeeld en de mensen de rekening te ingewikkeld vin den. Over de tarief stijging meld de Delta dat dit grotendeels te wijten is aan belastingen en de kosten van het transport van stroom. Die worden door de overheid bepaald. Burgemeester F. Smet van Beve- ren: „Na Doel mag geen enkel polderdorp verdwijnen. Hoe be langrijk de haven ook is voor on ze regio en voor de rest van Vlaanderen, de linker Schelde oever moet zijn grenzen ken nen." De gemeenten Beveren en Zwijndrecht en het Havenbe drijf Antwerpen onderschrijven de ruwe versie van het strate gisch plan. „De leefbaarheid van de woonkernen van Kallo, Verrebroek, Kieldrecht en Zwijndrecht wordt op z'n minst behouden op het huidige peil en zal waar nodig worden ver- door Bart de Clerck ANTWERPEN - Na New Delhi, Rio de Janeiro en Cairo mag Ant werpen zich een jaar lang Unes co Wereldboekenstad noemen. Niemand in de stad kan dat ont gaan, want sinds gisteren is de zogenaamde Boerentoren in Ant werpen voorzien van een im mens groot gedicht van schrij ver Tom Lanoye. Op een doek van maar liefst 650 vierkante meter groot, staat de laatste strofe van een gedicht dat opgevat moet worden opge vat als eeiTliefdesverklaring van de Boerentoren aan de Onze-Lie- ve-Vrouwekathedraal. Zes maanden zal het giganti sche gedicht de gevel van de to ren bedekken. Aanvaardt mij NEEMT mij, ziet mij STAAN begint met mij zo dag zo nacht uw PRACHT van voor af aan oh kijkt dan HOUDT van mij bezwijkt HOUDT u niet in, staat er in gro te letters te lezen. Tom Lanoye geeft grif toe dat het idee om de Boerentoren uit te rusten met een megagedicht niet helemaal van hem komt. Meer dan zeventig jaar geleden liep schrijver Willem Elsschot er al mee rond. Elsschot, die van beroep eigenlijk reclamemaker sterkt", luidt een van de uit gangspunten. Schepen B. Vle gels van Ruimtelijke Ordening: „De polderdorpen zijn nog nooit zo goed beschermd tegen de ha ven." De inwoners van de polderdor pen zouden de komende dertig jaar met rust worden gelaten. Maar een woordvoerder van het actiecomité Doel 2020, dat ij vert voor behoud van Doel, be twijfelt dat. „Ons is decennia geleden ook verzekerd dat Doel geen haar zou worden gekrenkt. Nou, we kennen de gevolgen. Als Antwer pen dat Saeftingedok per se wil, was,- wilde grote reclamebood schappen ophangen aan de Boe rentoren, maar stuitte op een ge brek aan medewerking én aan fi nanciële middelen. Ook nu moes ten de initiatiefnemers op zoek naar het nodige geld, want het hele project kost 80.000 euro. Het kwam op tafel dankzij spon soring door een aantal bedrij ven. Lanoye, die zich sinds vorig jaar stadsdichter van Antwerpen mag noemen, haalde de voorbije dagen nog een literaire stunt uit. Hij schreef ook Open en brood, een gedicht dat op hon derdduizend broodzakken werd gedrukt en dat de afgelopen da gen via de Antwerpse bakkerij en een weg vond naar het grote publiek. De twee literaire stunts luiden het begin in van een heel jaar Antwerp Book Capital 2004, een initiatief dat een viertal jaar ge leden door de Unesco in het le ven is geroepen. Het grote ope ningsfeest van ABC2004 vindt plaats op 7, 8 en 9 mei. Tijdens een openingsvoorstelling in de Bourlaschouwburg op 7 mei zijn onder anderen Harry Mulisch en Germaine Greer van de par tij. In de hele stad vinden tijdens het weekeinde muzikale en lite raire evenementen plaats. dan komt het er." Het Antwerps Havenbedrijf pleit al geruime tijd voor een versnelde aanleg van de tweede containerhaven, na het Deurganckdok. Het plei dooi houdt direct verband met de spectaculaire groei van de containeroverslag, die jaren voor loopt op de meest optimisti sche prognoses. Haventopman E. Bruyninckx vindt dat nu al bouwvergunnin gen moeten worden aange vraagd. Die zouden immers, al les alle procedures volgens plan verlopen, pas in 2007 kunnen worden verstrekt. En dat is, vol gens Bruyninckx krap aan. „We liggen nu twaalf jaar voor op de prognoses van acht jaar ge leden. De zaken evolueren dus veel sneller dan we dachten." De eerste fase van Het Deurgan ckdok wordt half 2005 in ge bruik genomen. De haven met ruim vijf kilometer kade is vijf jaar later volledig operationeel. Het tweede dok zou omstreeks 2015 of zoveel eerder als moge lijk gereed moet zijn. De regering heeft in het aange paste Gewestplan rekening ge houden met de aanleg van het Saeftingedok. De leefbaarheid van de dorpen krijgt daarin ove rigens extra aandacht. door Cees Maas AXEL - De auto komt terug in het voetgangersdomein Noord- straat in het hart van Axel. En het gros van de plaatselijke on dernemers aanvaardt dat, maar is fel tegen betaald parkeren in die straat. De gemeente denkt er eenrichtingsverkeer in te voeren en op termijn krijgt het hele cen trum van Axel een hele nieuwe verkeersstroom. Dat bleek giste ren tijdens een inspraakavond over het bestemmingsplan van de kern Axel. „Er moeten geen parkeermeters komen. De consument is dan de dupe en wij dus ook, zo ver woordde mevrouw Van Damme het gisteravond in het oude stad huis van Axel. En veel collega winkeliers waren het daarmee eens. „Geen geld, kort parkeren moet vrij mogen", herhaalden de Axelse winkeliers brommend in koor. Er zat ongeveer 50 man in het zaaltje te luisteren hoe de ge meente Temeuzen het nieuwe in- richtinsplan (bestemmingsplan) voor een groot deel van de be bouwde kom denkt uit te voe ren. De afgevaardigden van de ge meente, en van het raadgevende bureau RBOI uit Rotterdam hiel den de nodige slagen om de arm. Het plan, zo beklemtoonden zij keer op keer, moet worden ge zien als een plan van grote lij nen en details worden later in gevuld. In navolging van mevrouw Van Damme vroeg een andere winke lier of de gedachte de auto terug te halen in de winkelstraat, nu niet haaks staat op het nog niet zo oude idee om auto's juist te weren uit winkelstraten. Meer leven „Misschien is de auto destijds wel iets te enthousiast wegge haald uit het centrum", zei R. Bak van het adviesbureau. „En Axel zou weieens de eerste kern kunnen zijn waar de auto in de winkelstraat terugkeert. Auto's betekenen mensen. Als ze hun voertuigen voor de deur van de winkel kunnen parkeren krijg je in de winkelstraat meer leven." „Meer dynamiek", vulde R. LoU. wes, de collega van Bak, aan. „En dat is in grote lijnen wat we willen met het centrum. Meer dynamiek, drukker, gezelliger. Maar uiteindelijk moet de markt het doen. Wij scheppen de voorwaarden." De gemeente Terneuzen wil de Noordstraat opkalefateren, maar nog niet duidelijk is hoe! Datzelfde geldt voor de Kaai- wal. Daar zou mogelijk een su permarkt komen. De gemeente wil verder meer appartementen en woningen bouwen in het cen trum. Beroepsprocedure Als alle procedures rond het gro te plan naar wens verlopen, geeft de gemeenteraad van Ter- neuzen er in het voorjaar een oordeel over. Dan volgt het oor deel van het dagelijks provincie bestuur waarna nog een beroeps procedure tot aan de Raad van State mogelijk is. Dat zal niet voor najaar van 2005 gebeuren. Daarna pas kan de hand aan de schop. CLINGE - Bij een aanrijding op het Woestijneplein in Clinge is dinsdagochtend rond zeven uur een vrouw uit de gemeente Hulst gewond geraakt. Een 54-jarige bestuurder uit Sint Gillis Waas reed met zijn bedrijfsauto het Woestijneplein af en had geen erg in de 46-jari- ge vrouw uit de gemeente Hulst, die met haar bromfiets over het bromfietspad van de Woen- stij nestraat richting Clinge reed. De vrouw is met onbekend let sel overgebracht naar het zieken huis. Op de Boerentoren in Antwerpen is een immens gedicht van schrij ver Tom Lanoye gehangen. foto Wim Kempenaers Al meer dan 25 jaar uw partner in mobiliteit Bij aanschaf van een Audi A2 heeft u in de maand mei een Proline uitvoering met 555,- korting Van 1,250.- voor 695.- Met o.a.4 licht metalen velgen, metallic lak, volautomatische airco, afstandsbediening etc. U rijdt al Audi A2 vanaf 20.790,- Nü ook leverbaar met 1.6 FSI motor en I.4TDI 90 pk Bij aanschaf van een Audi A3 heeft u in de maand mei een Proline uitvoering met €1.105,- korting Van 2.S00.- voor 1.395,- Met o.a.volautomatische airco, radio concert met cd, lederen stuurwiel, middenarmsteun voor. *U rijdt al Audi A3 vanaf 23.990,- TT Coupe of Roadster Bij aanschaf van een Audi TT Coupé of Roadster uit voorraad nu 2.500,- voorraadkorting U rijdt al Audi TT vanaf 36.890,- Bij aanschaf van een Audi A4 limousine heeft u in de maand mei een Proline uitvoering met 1.305,- korting Vin 2 300.. voor 995,- Met o.a.radio concert met cd, multifunctioneel stuur, armsteun voor electrische ramen achter, parkeersensoren achter en bumpers/dorpels in carrosserie kleur. U rijdt al Audi A4 vanaf 29.990,- Kies nu voor een Audi A6 limousine uit voorraad en geniet van duizenden euro's voordeel. In de maand mei nog eens 1.500,- extra voorraadkorting Bij de Audi A6 Avant kunt u kiezen voor het aantrekkelijke "advance" pakket met 7.817,- korting Pakket tw.v 11.717,- voor 3.900,- Met o.a.metallic lak, leder, navigatiesysteem, alarm, parkeersensoren etc. Audi A2 1.4 Cofourstorm nieuw 24.870,- nu 22.450,- Audi A4 2.0 FSI Avant nieuw 42.884,- nu 39.950,- Audi A6 V6 2.4 Multitronic nieuw 51.717,- nu 42.950,- Kom langs voor een uitgebreide proefrit Auto Poppe Auto Poppe Auto Poppe Vlissingen Terneuzen Hulst Gildeweg 22 Handelspoort 4 Afrikaweg 18 0 0118 424000 0 0115 647333 0 0114 370100 Wax Guard lakbehandeling t.w.v. 195,- gratis bij aanschaf van een nieuwe Audi in de maand mei /^Speciaal rentetarief van 5% bij een Audi privé lease op een nieuwe Audi A3 in de maand mei Geldig vanaf Itot 30 mei. vraag naar de voorwaarden 3UtOpOpp0.nl (10 cent per minuut) advies en voorlichting een informatief gesprek (cBfl brochures en boekjes «ss™. Nationaal Epilepsie Fonds c===s jubilerend Diabetes Fonds plaatst uw gezondheid centraal Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes bestaat nog steeds. Helaas neemt het probleem jaarlijks toe, onze jubileumwens luidt daarom: de groei van het aantal diabe tespatiënten moet vanaf nu afnemen. Helpt u ons daarbij? Lees a.u.b. hieronder onze informatie en tips. Dan hebt u een goede kans om diabetes te voorkomen als u nog geen dia betes hebt; extra jaren langer te leven, als u (onwetend) al diabetespatiënt bent. Tip: check uw kans op diabe tes. Dat kan via www.langzal jeleven.nl. Deelnemers maken kans op een jubileumverras sing! U vindt daar info over dia betes en praktische Leef-Lan- ger-Adviezen. Al 850.000 mensen met diabetes in Nederland Het Diabetes Fonds benadrukt in haar jubileumjaar dat diabe tes ongemerkt is uitgegroeid tot een ware volksziekte. De levensverwachting van velen wordt door diabetes ernstig bedreigd. Wereldwijd zijn er al 1 77 miljoen patiënten. Neder land telt minstens 850.000 mensen met diabetes; daarvan weten ruim 400.000 zelfs niet dat zij diabetes hebben. In ons jubileumjaar willen wij graag ook die onbekende diabeten opsporen, ledereen kan daar om gratis zijn gezondheid tes ten via www.langzaljeleven.nl. Help ons de onderschatting van diabetes in Nederland te bestrijden. Een stille epidemie "Nederland wordt steeds dik ker", door ongezonde eetge- Geef aan diabetes woonten en onvoldoende li chaamsbeweging. Diabetes is - met overgewicht als. een be langrijke oorzaak - een stille epi demie geworden. Diabetes treft 1 op de 20 Nederlanders en de verwachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. De oor zaak voor de snelle stijging is een combinatie van vergrijzing, overgewicht, ongezonde voe ding en te weinig beweging. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. Trof je vroeger meestal type 2 diabe tes aan bij mensen ouder dan 50 jaar, tegenwoordig zien we dat het al gewoon is geworden onder veertig- en dertig jari gen. Er zijn zelfs tieners met type 2 diabetes. Diabetes: sluipmoordenaar Gemiddeld wordt diabetes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als hart- en vaatziekten, nieraan doeningen, aantasting van het gezichtsvermogen, erectie stoornissen en been- en voe tamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uitein delijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Tip: Laat u bij twijfel testen door uw huisarts. Met één druppeltje bloed stelt de huis arts vast of u diabetes heeft. Een Nationaal Diabetes Preventie Onderzoek Waarom krijgt de ene persoon met overgewicht wel diabetes en de ander niet? Wanneer we dit weten kan wellicht de grote toename van mensen met type en geef om jezelf 2 diabetes stoppen. Daarom starten we een groot Nationaal Diabetes Preventie Onderzoek waarin 4000 Nederlanders mi nimaal 5 jaar worden gevolgd door wetenschappers. Hier voor, net als voor andere onderzoeken, is veel geld no dig. Wij hopen dat u daaraan een jubileumbijdrage kunt leveren. Help diabetes de wereld uit Het Diabetes Fonds heeft uw hulp nodig. Alleen dan kunnen we: onderzoek blijven uitvoeren om meer te leren over dia betes werken aan preventie en ge nezing van deze zeer ern stige ziekte het steeds groter wordend aantal mensen met diabetes stoppen het aantal onbekende diabe ten drastisch verminderen ledereen kan diabetes krijgen, daarom gaat diabetes ons alle maal aan. Een gift aan het Diabetes Fonds is écht een investering in de gezondheid van uzelf. Helpt u? Diabetes moet de we reld uit! Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 1 39, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50