Wachten op een nieuwe Fortuyn Irak, een jaar later Thaise regering kan militante moslims niet langer negeren PZC PZC Paul van Buitenen is verslaafd aan het klokkenluiden Waardering voor kabinet van Balkenende blijft uit 29 april 1954 HOE POPULAIR IS PREMIER JAN PETER BALKENENDE? donderdag 29 april 2004 door Paul Koopman De Nederlandse bevolking heeft zich, amper twee jaar na de door braak van Pim Fortuyn, weer massaal afgewend van de Nederlandse politiek. Van het engagement en de hoop op ver betering die in het voorjaar van 2002 bij velen opflakkerde, is hoegenaamd niets meer over. Het kabinet-Balkenen de mag het politieke programma van de bevlogen LPF-leider goeddeels heb ben overgenomen, de waardering daar voor blijft uit. Integendeel: nooit eerder heeft een fris se regeerploeg er in de kiezersgunst zó slecht voorgestaan. Dat is, in een no tendop, de conclusie uit de grote GPD-enquête naar de mening van bur gers tussen 18 en 65 jaar over de presta ties van het tweede kabinet-Balkenen de, dat binnenkort één jaar in het zadel zit. De resultaten van de peiling zijn rond uit onthutsend. Op vrijwel geen enkel terrein scoort het kabinet een voldoen de. „Als je complimenten wilt, dan moet je niet in dit vak gaan", zei oud-premier Lubbers al eens. Die wijs heid voltrekt zich wel heel schrijnend over de ploeg-Balkenende. De vraag is uiteraard waaraan de rege ring alle pek en veren te danken heeft. Zelden heeft een nieuw kabinet immers zoveel daadkracht getoond als de ploeg onder leiding van Jan Peter Balkenen de. Tot verbijstering van veel andere Europese lidstaten is Nederland in am per twee jaar veranderd van een op het oog tolerant land tot een land met het strengste en repressiefste vreemdelin genbeleid. De boodschap van wijlen Pim Fortuyn ('de kraan moet dicht') is heel goed begrepen. Bezuinigingen En toch lijkt de realiteit niet tot de bur gers door te dringen. Dat moet te ma ken hebben met de last die burgers on dervinden van het rigoureuze bezuini gingsbeleid. Met pijnlijke ingrepen maakt immers niemand zich populair. Bovendien is het politieke experiment van het eerste kabinet-Balkenende (een regering a la Fortuyn) zoals bekend geëindigd in geruzie en een crisis. Daar mee ging de glans van de door Fortuyn beloofde politieke vernieuwing al snel verloren. Maar de slechte rapportcijfers voor het kabinetsbeleid kunnen toch ook niet los worden gezien van het belabberde imago van het boegbeeld: premier Bal kenende zélf. Hij wordt op vrijwel alle fronten als een nauwelijks serieus te ne men leider beschouwd. Balkenende is onmiskenbaar een bevlo- gener politicus dan zijn voorganger Wim Kok, maar zelfs die kwaliteit springt niet in het oog. Verontrustend is dat de premier er ook onder CDA-kiezers slecht voorstaat. Dat kan, op den duur, niet zonder ge volgen blijven voor de stabiliteit van het kabinet en de positie van Balkenen de zélf. Onvrede De onvrede onder burgers, die vóór de doorbraak van Fortuyn zo lang onopge merkt bleef, is intussen weer helemaal terug. De maatschappelijke problemen waar mensen zich het meest druk over maken - werkloosheid, migratie, onvei ligheid - worden door dit kabinet niet opgelost, meent een overgrote meerder heid. Tegelijkertijd ontwaren kiezers in de 'gevestigde politieke klasse' eigen lijk nergens een leider die het varkentje wél zou kunnen wassen. Minister Ger- rit Zalm (WD, Financiën) en PvdA-lei- der Wouter Bos genieten weliswaar aanzien, zo blijkt uit het onderzoek, uit gevoerd door Motivaction, maar toch voelen opvallend veel burgers zich ei genlijk niet door een partij of politicus vertegenwoordigd. Dat mag alles tezamen gelden als een open uitnodiging aan een volgende poli tieke rebel. Want onvrede, gecombi neerd met afkeer van het establish ment, is gemakkelijk te mobiliseren. Dat heeft Fortuyn bewezen. De tragiek van het kabinet-Balkenende is dat het zal moeten voortploeteren, vermoedelijk zonder daar de vruchten van te kunnen plukken. Want voor re paratie van het imago van de eerste mi nister is een wonder nodig. GPD door Hetty van Rooij Wat bezielt een mens om doelbewust een bestaan te kiezen waarvan hij weet dat het hem ongelukkig maakt? Het is de tragiek van Paul van Buitenen, de gedre ven klokkenluider die met zijn onthullingen in 1999 de vorige Europese Commissie ten val bracht. Vijf jaar later vecht hij nog steeds tegen fraude en onfrisse praktijken, en hij zoekt zelfs een plaats in het Europees Parlement om daar zijn strijd voort te zet ten. In de loopgraven van Brussel is de toepasselijke titel van het gisteren in Den Haag ge presenteerde boek waarin Van Buitenen heeft genoteerd hoe het hem de afgelopen vijf jaar is vergaan. Uit de bladzij den rijst een beeld op van een naïeve man die niet toegerust is voor de omvang van het ge vecht dat hij voert, die de stra tegische en politieke kwalitei ten niet bezit om die strijd tot een succes te maken, en die bijkans verdrinkt onder de massa papier die over hem wordt uitgestort. Tot twee keer toe besluit hij de Brusselse ambtenarij te verlaten omdat het hem te veel wordt, maar beide keren keert hij toch weer terug 'om dat hij het vertrouwen van an deren niet wil beschamen'. Als hij in de ondernemings raad van de Europese Com missie wordt gekozen, dan be schouwt hij dat als een op dracht om door te gaan. Het 'ambtenaartje' Van Buit enen is een volhouder. Hij is niet bang, hij is integer, hij heeft een boodschap en hij is bereid om te vechten voor zijn gelijk. Dankzij die eigen schappen haalde hij in 1999 als ldokkenluider de wereld pers. Inmiddels zijn de tijden veranderd, maar Van Buit enen veranderde niet mee. De Commissie-Prodi beloofde bij haar aantreden in 1999 plech tig om aan alle misstanden een einde te maken. Dat ge beurt niet, beweert Van Buit enen. Zijn gebeier wordt ech ter niet langer als wereld nieuws maar eerder als ge dram beschouwd. De tragiek van deze klokkenluider is dat er niet meer naar hem geluis terd wordt, en dat hij niet over de middelen en het net werk beschikt om daar iets aan te doen. Zelf gaat Van Buitenen er in tussen bijna aan onderdoor, vooral als zijn vrouw ernstig ziek wordt. Maar hij is niet in staat om voor zijn eigen ge moedsrust het hoofdstuk af te sluiten en Brussel voorgoed te verlaten. In zijn ijver om zijn gelijk aan te tonen heeft Van Buitenen een boek geschre ven waar voor een welwillen de leek bijna geen doorkomen aan is, en dat het midden houdt tussen een manifest, een dagboek en een verkie zingsprogramma. Transparant Dat laatste klopt, Van Buit enen staat met een eigen lijst 'Europa transparant' kandi daat voor de Europese verkie zingen van 10 juni. „Ik ga niet als politicus naar het par lement, maar als actievoer der", liet hij zich onlangs in een interview ontvallen. En daar ligt de kiem voor al weer nieuwe tragiek. Wie met begrijpt dat in een parlement politiek wordt bedreven, en dat het voor het succesvol be drijven van politiek nodig is om compromissen te sluiten, maakt weinig kans om zijn boodschap gerealiseerd te krijgen. Van Buitenen geeft niet op, en dat maakte hem vijf jaar geleden tot de succes- vollste klokkenluider aller tij den. Maar de prijs die hij daarvoor uit vrije wil betaalt, begint inmiddels wel heel erg hoog te worden. GPD door Patrick Selbach Het zuiden van Thailand, waar giste ren vele tientallen doden vielen door geweld van militante moslimjonge ren, is al decennia een door Bangkok grotendeels genegeerde uithoek van het land. De moslimregio is eigenlijk ook nooit echt een integraal onderdeel geweest van het boeddhistische koninkrijk, maar eerder een cultureel, etnisch en re ligieus afwijkend aanhangsel. Thailand, met 63 miljoen inwoners, is een overwegend boeddhistisch land, waar in de drie zuidelijke provincies Na- rathiwat, Pattani en Yala vooral mos lims wonen. Zij maken vier procent uit van de Thaise bevolking. De meesten zijn etnische Maleiers, die zich verbon den voelen met hun etnische gelijken in Maleisië. De zuidelijke regio is armer dan de rest van Thailand en veel inwoners voelen zich als behorend tot een gediscrimineer de minderheidsgroep. Het gebied staat bekend als een streek waar vanuit Malei sië op grote schaal mensen, wapens, drugs en ook olie worden gesmokkeld. De criminelen kunnen in de relatieve wetteloosheid behoorlijk hun gang gaan, soms met hulp van incompetente en corrupte ex-militairen en ambtena ren die door Bangkok op flinke schaal naar het zuiden zijn 'weggepromo veerd'. Binnen deze samenleving hebben ook de radicale vormen van de islam een voe dingsbodem gevonden. Al vanaf de ja ren zestig verenigden zich aanhangers van deze stromingen in groepjes, die veelal afscheiding van Thailand als uit gangspunt kozen. Het zuiden van Thailand herbergt intus sen talrijke intern verdeelde radicale moslimgroepjes zoals de Pattani Vere nigde Bevrijdingsorganisatie Pulo, het Verenigde Front voor de Onafhankelijk heid van Pattani of Bersatu en de Moed- jahedien Pattani Beweging (BNP). Noodtoestand Het landsdeel is geregeld het toneel van aanslagen op overheidsinstellingen of politieposten, geweld dat Bangkok tot dusver afdeed als uitingen van banditis me. Sinds begin dit jaar lijkt het tij bij de Thaise regering gekeerd en heeft ze openlijk erkend dat er sprake is van mili tant moslimseperatisme. In januari werd het geweld heviger en premier Thaksin Shinawatra kondigde in delen van het zuiden de noodtoestand af. Hij liet scholen sluiten en hij repte van de oprichting van een 'veiligheids muur' die moet voorkomen dat 'terroris ten en bandieten' vanuit Maleisië het land binnenkomen om de onrust nog ver der aan te wakkeren. Over de invloed van Al Qaeda is al veel gespeculeerd of de daaraan gelieerde ra dicale Jemaah Islamiyah op de opstandi ge, vooral jonge Thaise moslims. De Amerikanen zeggen zeker te weten dat 'buitenlandse elementen' in het zuiden van Thailand actief zijn. Ook de afschei dingsbeweging GAM van de Indonesi sche provincie Atjeh zou contacten on derhouden met Thaise moslimbroeders. Buitenlandse veiligheidsdiensten zeg gen dat vooraanstaande Thaise moslims opleidingen hebben gevolgd op radicale koranscholen in onder meer Pakistan. De door de VS geleide strijd tegen inter nationaal terrorisme heeft het ongenoe gen en de drang tot gewapende verzet van jonge Thaise moslims vergroot. Thai land en Maleisië hebben zich aangeslo ten bij de Amerikaanse strijd, die door velen in de moslimwereld toch vooral wordt gezien als een regelrechte aanval op moslims. ANP Dorpelingen zoeken dekking voor geweervuur bij een moskee bij I foto Sukree S Een jaar geleden, na de snelle militai re overwinning op het regime van Saddam Hoessein, waren voorstanders van de Amerikaanse interventie in de zevende hemel. Hier had de enige over gebleven supermogendheid gedemon streerd waartoe zij in staat was. Hoogmoedig werd gesproken van een Nieuw Amerikaans Imperium dat machtiger was dan ooit het Romeinse en Britse imperium. Uit alles zou blijken dat de bevolking van Irak dolblij was dat zij door de Amerikanen was bevrijd. Spoedig zou zonder al te veel moeite een goed func tionerende democratie in Irak worden geïnstalleerd en die democratie zou in de rest van het Midden-Oosten zo'n ver pletterende indruk maken dat ook an dere regimes in die ongelukkige regio de voordelen van een democratie naar Amerikaans model zouden inzien. An dere boevenstaten zouden zo zijn ge schrokken van de effectieve Amerikaan se interventie dat zij hun leven op kor te termijn wilden beteren. Nu we een jaar verder zijn, is de Ameri kaanse hoogmoed voor de val gekomen, zoals dat hoort in een tragedie. Bij ge vechten met diverse opstandelingen en aanslagen door tegenstanders van de Amerikaanse bezetting, van wie de identiteit duister is, zijn alleen al in de afgelopen maand meer dan 120 Ameri kaanse militairen om het leven geko men. De steden Fallujah en Najaf zijn de facto in handen van het verzet en hoewel de Amerikanen voortdurend dreigen dat zij beide steden zullen be stormen, is duidelijk dat zij eigenlijk geen idee hebben wat zij moeten doen. Ongetwijfeld zouden zij deze verzets- haarden met veel militair geweld in kunnen nemen, maar daarbij rijst dan de vraag of een dergelijk optreden geen averechtse effecten zal hebben. Zal de weerzin van de bevolking tegen de Ame rikaanse bezetters dan niet nog veel groter worden. Roept niet elk als bui tenproportioneel ervaren geweld nieuw verzet op? De Amerikanen en hun mede standers beweren aanhoudend dat het verzet in Irak het werk is van kleine groepen criminelen en fanatici. Liefst wordt natuurlijk Al Qaeda als de oor zaak van de ellende gezien. Erg waar schijnlijk zijn deze beweringen niet. Uit opinie-onderzoek blijkt dat grote delen van de Iraakse bevolking zich te gen de bezetters hebben gekeerd, voor een belangrijk deel omdat de bezetters er niet in geslaagd zijn de orde in het land te herstellen. Een nadere analyse van de situatie waarin de Amerikanen zich in Irak bevinden, leert dat die nog aanzienlijk ongunstiger is dan zij op - het eerste gezicht lijkt. Het Amerikaan se leger met zijn enorme vuurkracht en high tech-wapens had in een regulier militair conflict geen enkele moeite met het Iraakse leger. Voor een langdu rige bezetting van een relatief groot land als Irak, waar een aanhoudende guerrilla-achtige tegenstand aan de be zetter wordt geboden, is het Ameri kaanse leger echter niet getraind en ge talsmatig evident te gering in omvang. Doordat er te weinig Amerikaanse mili tairen zijn om voor een redelijke veilig heid te zorgen, zijn die troepen kwets baar en vallen er ook onder de Iraakse burgers hoge aantallen slachtoffers. Volgens sommige militaire deskundi gen zouden de Amerikanen minstens vijftigduizend manschappen extra moe ten sturen, misschien zelfs wel meer. Je zou denken dat de enige supermogend heid daar niet veel moeite mee zou moe ten hebben, maar dat is nu juist wel het geval. Het huidige Amerikaanse leger blijkt door de bezetting van Irak aan de grens van zijn mogelijkheden te zijn geraakt. De voorraden militair materi eel die de Amerikanen buiten de Vere nigde Staten hadden aangelegd zijn grotendeels uitgeput. Aan tal van essen tiële reserve-onderdelen, zoals autoban den voor de humvees en rotorbladen voor helikopters bestaan ernstige tekor ten. Aan de reserve-eenheden in de VS, die eventueel gebruikt zouden kunnen worden, is al jaren weinig aandacht be steed, waardoor zij slecht geoefend en uitgerust zijn. Het Amerikaanse leger is in feite zozeer buiten adem dat het op afzienbare termijn niet in staat is tot grootschalig optreden elders in de wereld. Vandaar dat sommige Ameri kaanse politici, die dit jaar niet herko zen hoeven te worden, al geopperd heb ben de dienstplicht weer in te voeren. Het onvermogen van het Amerikaanse leger om de orde in Irak te handhaven betekent ook dat de reconstructie van Irak direct gevaar loopt. Buitenlandse ondernemingen trekken hun personeel terug en veel grote projecten staan stil. Zo heeft de bezetting van Irak na een jaar duidelijk gemaakt dat het Nieuwe Amerikaanse Imperium er niet zal ko men. Dat de VS nu en in de afzienbare toekomst elke oorlog kunnen winnen, als zij zich hersteld hebben van de slij tage in Irak, betekent in het geheel niet dat zij ook in staat zijn de wereld naar hun hand te zetten. De Amerikanen mo gen blij zijn als zij zich over een paar jaar zonder al te grote schade in Irak uit de voeten kunnen maken, pagina 5: slag om Fallujah GROENE KRUIS - In de stroom van geldzendingen en geschenken na de watersnood ramp, ontving de Algemene Ne derlandse Vereniging het Groe ne Kruis vorig jaar 1 miljoen Zwitserse francs, met de bedoe ling hiermee het sociaal-medi sche peil in de x-ampgebieden op te voeren. In Zeeland zullen tenminste 21 wijkgebouwen van het Groene Kruis veiTij- zen. STUWEN - De Polder Walche ren trekt 4,5 miljoen gulden uit voor de verbeteiing van de zeewering. Het is nog niet dui delijk of voor de vei'steviging van de zeewering huizen in Zoutelande moeten worden op geofferd. Wel is duidelijk dat ter lengte van een kilometer een zware waterkering wordt aangelegd van de Duinweg ï'ichting Valkenisse. STUDENTEN - De Amster damse hoogleraar Heringa vraagt aandacht voor de moei lijkheden van hedendaagse stu denten. Hij noemde onder meer slechte huisvesting, finan ciële moeilijkheden, examen vrees en de moeilijke weg naar de maatschappij voor afgestu deerden. Hij pleitte onder meer voor hogere beui-zen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t'm vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. 10113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: 10114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecleor- de derden. Als u op deze informatie geen prlis stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie- e, Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR Vindt u dat het kabinet het goed doet? Vindt u dat premier Balkenende het goed doet? Bent u tevreden met hoe Nederland er op dit moment voor staat? Ziet u premier Balkenende als premier van alle Nederlanders? Zou u premier Balkenende bij u thuis op de koffie willen hebben? Welk woord of begrip past bij Jan Peter Balkenende? 16 Daadkrachtig 66 51 Intelligent 30 30 Betrouwbaar 49 80 Saai 9 20 Dominant 67 39 Vasthoudend 43 66 Degelijk 22 10 Aansprekend 74 24 Sociaal vaardig 59 6 Een sterke leider 80 34 Bekwaam 46 24 Bevlogen 52 11 Van deze tijd 75 31 Sympathiek 51 10 Gezaghebbend 74 62 Gewoon 24 Zoek de verschillen! BRON: MOTIVACTION-GPD/RS Percentages zijn afgerond. geen mening met vermeld GPD/Reinoud Sijtsma/Foto: Roland De Bruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4