Fractie wil Hulst onder curatele PZC Gastvrouw viert verjaardag met reünie Vrijwilligers VV Steen kunnen aan de slag MIDDELBURG BOEKENSTAD Uacht coalitie moet volgens Progressief Hulst worden beknot Celstraffen voor smokkelaars Culinaire geneugten in Saeftinge Ruim 120 klachten over vervoer Tijd schieting gewijzigd Vlinderexcursie Steltkluut bij Zoetevaart Hulst agenda van 10.00-16.30 JVX A K I T IMA donderdag 29 april 2004 z 1 3 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter, B.lj Doorewaard Boekhout, heeft gisteren een 23-jarige en een 25-jarige Engelsman voor hun aandeel in een groot-1 scheepse sigarettensmokkel veroordeeld tot celstraffen; van respectievelijk drie en zes maanden. De douane nam! op 20 februari in Heikant op aangeven van de Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) en de Economi-' sche Controle Dienst (ECD)een vrachtwagen met 2,2 mil joen sigaretten in beslag. Het tweetal werd betrapt toen ze in een loods de sigaret ten aan het overladen waren. De 23-jarige verdachte uit Shoeburynesse kreeg zes maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk. De 25-jarige inwoner van i Carlisle werd bij verstek veroordeeld tot een half jaar cel. Achter de sigarettensmokkel zit een criminele organisa- 1 tie. De illegale sigaretten vertegenwoordigen een winkel waarde van ruim 400.000 euro. Aan accijns zou 157.000: euro zijn ontdoken. De douane ziet de accijnsfraude dan ook als een vorm van georganiseerde misdaad. Een derde verdachte, een 40-jaxüge inwoner van Chemnitz, wordt: vastgehouden in een gevangenis in Engeland. Zijn zaak werd gisteren aangehouden. De Engelsen zijn eerder ver-i oordeeld voor sigarettensmokkel. EMMADORP - Het Verdronken Land van Saeftinge in Emmadoxp staat zaterdag 8 mei in het teken van culinai re geneugten. Bezoekers kunnen die dag schorrengroen- ten zoeken, koken en proeven. In de maand mei staat Saeftinge in bloei. Ook is er een i weelde aan eetbare planten. Lamsoor en zeekraal zijn be-1 kend, maar er zijn nog veel meer schorrengroenten. Spies-1 bladmelde bijvoorbeeld, het geurend^ schorrenz.outgras, en het lepelblad, vol aan vitamine C. Saeftinge Culinair begint om 13.30 uur. Belangstellenden moeten zich voor' maandag 3 mei aanmelden bij bezoekerscentrum Saeftin ge (0114 633110 of via d.de.putter@hetzeeuwseland- schap.nl. TERNEUZEN - Bij het Samenwerkingsverband Collec tief Vervoer zijn vorig jaar 123 klachten binnen gekomen, blijkt uit het jaaiwerslag. Het ging om 115 klachten over het collectief vi"aagafhankelijk vei'voer en 8 klachten over het leerlingenvervoer. Van de behandelde klachten wer den er door de klachtencommissies respectievelijk 73 en 5 gegrond verklaard. Over in totaal 23 klachten deden de commissies geen uitspraak omdat er te weinig gegevens waren. Het vexwoer toonde vorig jaar opnieuw een stijgende lijn. In totaal werden bijna 200.000 ritten gereden. Het aantal ritten collectief vraagafhankelijk vexwoer nam vorig jaar met 12 procent toe. Een kwart van de ritten was gewoon openbaar vex~voer. Driekwart was ten behoeve van WVG-vervoersgeïndiceerden van de drie Zeeuws-Vlaam- se gemeenten. Volgens het jaarvei'slag heeft de toename deels te maken met de opening van de Westerscheldetun- nel in maart vorig jaar, waardoor er meer kilometers gere den worden. Het jaax-verslag komt maandag 10 mei aan de orde in de vergadering van het algemeen bestuur van het Samenwer kingsverband Collectief Vervoer, om 10.00 uur in het ge meentehuis in Oostburg. Dan wordt ook de begroting voor volgend jaar vastgesteld. rfnor Frank van Cooten HULST - Als het aan Progres sief Hulst ligt, kan de gemeente Hulst best door de provincie on der curatele worden gesteld. Vol gens deze partij is momenteel immers sprake van financieel wanbeleid van de huidige coali tie van CDA, Groot Hulst, Groot Hontenisse en PvdA, waarvan het einde nog lang niet inzicht is. Daarom vindt Progressief Hulst het de hoogste tijd dat de macht van de Hulster coalitie tot een absoluut minimum wordt be perkt. Dat gebeurt als voor iede re besteding eerst goedkeuring van het provinciebestuur nodig is. „Gelet op het financiële be leid van het afgelopen jaar van deze coalitie lijken ons de drui ven voor de kiezers van CDA, Groot Hulst, Groot Hontenisse en PvdA meer dan zuur. In twee jaar tijd dreigen ze te worden ge- confronteerd met een lasten drukstijging van twintig pro cent en wij vrezen voor hen dat het einde nog lang niet in zicht is." Hulst heeft in 2004 volgens Pro gressief Hulst reeds de hoogste woonlasten van Zeeuws-Vlaan deren, is de op twee na duurste gemeente van Zeeland en hard op weg om het record te.breken. „Gelet op deze ervaringen in het afgelopen jaar vragen wij ons af of wij, in het belang van onze in woners, wel zo ongelukkig moe ten zijn met een verscherpt toe zicht van de provincie op beste dingen waartoe de machtige coa litie in de komende tijd onge twijfeld nog zal besluiten", al dus Progressief Hulst. SINT JANSTEEN - De aan vangstijd van de Koxxinginne- dagschieting in gemeenschaps centrum De Warande in Sint Jansteen is gewijzigd. De schie ting op vrijdag 30 april is verzet naar 19.30 uur. HULST - Natuurbeschermings vereniging De Steltkluut houdt zondag een vlinderexcursie in het natuurgebied van Staats bosbeheer aan de Zoetevaart in Hulst. Er wordt speciaal uit gekeken naar de oranje tipvlin- der. Ook wordt gezocht naar de ei tjes van deze bijzondere vlinder soort. Het oranjetipje vliegt in één genex'atie per jaar van april tot begin juni en zet haar eitjes af op pinkstex'bloemen en look zonder look. Lamswaardenaar J. Bakker is de gids. De excursie begint om 13 uur vanaf de parkeerplaats van zwembad Reynaertland en duimt ongeveer twee uur. I REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN 1 Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST I Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE I Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 j Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl j Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur De provincie keurde de begro ting 2004 van de gemeente Hulst nog niet goed omdat niet duidelijk was hoe de gemeente de bezuinigingsopdx-acht zou ha len. Als de begroting zou wor den afgekeurd, zou Hulst door de provincie onder toezicht wor den gesteld. Dan is voor iedere besteding eerst toestemming van het provinciebestuur nodig. De meerderheid van de gemeen teraad, met uitzondering van Pi'ogressief Hulst en Algemeen Belang, ging voi*ige week ak- door Ronald Verstraten RETRANCHEMENT - Twintig jaar nadat het vormingscentrum Hedenesse de deuren voorgoed sloot, mag Riekje Toorenaar uit Retranchement er nog één keer gastvrouw zijn. Niet voor ken- nismakingsweken voor ma vo-scholieren, noch voor jonge rengroepen, boeren of gepensio neerden, maar voor alle colle ga's die er ooit werkten. Toorenaar (52) heeft samen met oud-collega Frans Schollen, die vroeger kok was in het vor mingscentrum, een reünie op touw gezet. „Op 1 mei ben ik ja rig en ik wilde het eens op een andex-e manier vieren. Zo ben ik op het idee gekomen om alle mensen van toen nog eens bij el kaar te halen. Het was nu of nooit. Twee maanden geleden ben ik begonnen met het zoek werk. Ik kan je vertellen, dat was een heidens karwei. Maar het is gelukt. Ik heb zeventig mensen kunnen achterhalen." Alleen twee Belgische stagiaires heeft ze niet kunnen vinden. ..Wat de mensen betreft uit de huishoudelijke staf en het onder houd, dat was niet zo moeilijk. De meesten wonen nog in de streek. Maar de vormingswer kei's zitten verspreid over het he le land. Dus dat was een behoor lijke klus. Sommigen kwamen koord met een bezuinigingspak ket ter waarde van ruim 800.000 euro. Wethouder P. Weemaes verwacht hiex*door dat de begro ting 2004 half mei door de pro vincie wordt goedgekeurd. Verzet Progressief Hulst had naar ei gen zeggen deze financiële ramp spoed voi'ig jaar al voorspeld, maar niemand wilde luisteren. De coalitie besloot volgens Pro- gx'essief Hulst een bedrag van 2,1 miljoen euro in 2003 en dit uit Breda, of van Nijenrode. An deren weer uit Kortrijk en Gent." Van de aangeschreven collega's hebben er zestig toegezegd dat ze op de reünie aanwezig zullen zijn. „Ze zijn allemaal wilden- thousiast. Je merkt dat het van alles bij de mensen oproept", zegt Toorenaar. De oud-colle ga's komen op zaterdag 1 mei sa men in doxpshuis D'Ouwe Schoole in Retranchement, woonplaats van zowel Toore naar als Schollen. De bijeen komst is vanl3.30 tot 17.30 uur. „We hebben zelfs naamkaartjes laten maken. Je moet niet vei'ge- ten dat we allemaal twintig jaar ouder zijn. Sommige mannen zijn intussen kaal geworden", lacht Toorenaar. Leeg Het vormingscentrum, dat de laatste jaren in gebruik is ge weest als asielzoekerscentrum, staat momenteel leeg. Toore naar probeert bij de gemeente Sluis toestemming te krijgen om het centrum met de hele groep te bezoeken, na afloop van de bijeenkomst. Hedenesse was jarenlang een van de drie Zeeuwse vormings- centra, naast het Van Eeghen- huis in Aardenburg en 't Zilve ren Schor in Arnemuiden. In de jaren tachtig ging het een na het ander dicht. (Advertentie) jaar in een keer uit te geven in plaats van te sparen. „Met voor- uitziende blik hebben wij ons toen al verzet tegen deze wijze van consumptie in twee jaar van 2,1 miljoen euro en een pleidooi gehouden voor een structureel gezonde financiële huishouding waarin het verschuiven van de problemen naar de toekomst ze ker niet past. Reeds toen hebben wij ook gepleit voor een bedrijfs- vergelijkend onderzoek om de gemeentelijke organisatie door te lichten. Ook daar zag de al- Het centx-um werd na de oorlog opgezet, rondom een bunker complex tussen Nieuwvliet en Cadzand. Elk van de bunker's en de nieuwgebouwde ondex'ko- machtige coalitie geen brood in. Ook hebben wij bij die gelegen heid verschillende posten aange reikt waarop aanmerkelijk be zuinigd kon worden. De coalitie vond dat onzin." Progressief Hulst ging eind vo rig jaar ook niet akkoord met de begroting 2004 die afsloot met een behoorlijk tekort. „Deson danks vond de almachtige coali tie het verantwoord om een in de meerjareni'aming op papier becijferd overschot van twee ton dit jaar in een keer op te ma- mens kregen een eigen, herken bare naam, zoals 't Koppenetje, Nachtschade, Begijnhof of Knokkert. Sommige van die ge bouwen zijn intussen afgebro ken, andere staan er nog. Na de watex-snoodramp van 1953 kwamen er veel overspan nen huisvrouwen, want het cen trum had vooral een sociaal ge zicht. „Vroeger was het een oe cumenisch voimingscentnxm. De kerk had een grote vinger in de pap. Voor de laatste direc teur, Nico Petex-se was 'Wika' Roel Wastenval er directeur. ken om leuke dingen te doen voor de wijk- en dorpsraden. Per wijk of dorp een druppel van ongeveer tienduizend euro op een gloeiende plaat." Volgens Px-ogressief Hulst is dus sprake van financieel wanbeleid van de coalitie. „De coalitie heeft kans gezien om in ruim een jaar tijd onze gemeente naar de rand van een financiële af grond te leiden. Wij denken dat de belangen van onze inwoners gediend zijn met een onder cura telestelling door de provincie." Wika staat voor 'werken in ker kelijke arbeid'. Wastenval is nu dominee in Hoek." Toorenaar zelf kwam ook via de kerk in contact met het cen trum. „Ik zat vroeger in de jeugdcommissie van de kerk in Kapelle Op een gegeven mo ment gingen we op cursus in He denesse. Ik vond het er wel leuk en ben er gebleven." Na de sluiting van het centrum kwam Toorenaar in dienst bij de PSD. Sinds de laatste boot werkt ze bij de Westerschelde- tunnel. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur. Zangkoor; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.0 - 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoe len en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN- BO hobby - handwerk bijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdans; 15.00 uur: Bingo; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbal competitie; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soos; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Compute ren; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten en computeren; 13.30 uur: Koersbal en handwerken; 19.00 uur: Li ne dance; Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; Markt, 19.00 uur: Koninginnenacht optredens; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren. 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voorouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse. 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; 20.00 uur: Oefenavond stijldansen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor jeugd, tekenclub; SAS VAN GENT - De Roselaer. 9.30 uur: Callanetïcs; 10.00 uur: Karakter pop pen; 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Techniek bijeenkomst; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, kaarten, canasta, biljar ten competitie dames; 18.00 uur: Kinder cabaret; 19.00 uur: Jeugdcabaret; 19.30 uur: Blaaskapel Ein Prosit en toneel groep Sempre Avanti; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming kinderatelier tekenen; 19.00 uur: Engels; Basisschool Inghelosenberghe, 18.00 - 20.30 uur: Open huis; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie koor; 19.00 uur: Bridge; De Ambasadeur, 21.30 uur: Op treden De Lamaketta's; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafel tennis; De Baeckermat, Expositie aqua rellen Annie van Hecke ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Ae robic; 10.30 uur Volkdansen; 14.00 uur: Handwerken; ZUIDDORPE - t Kaaike. 10.30 uur: Yo ga; 13.45 Koersbal; zondag 2 mei een hele dag lang op de Markt de grootste en leukste boekenmarkt van heel Zeeland een activiteit in het kader van de Kunst- en Cultuurroute (Advertentie) Voorzitter Jan Pleunis van W Steen metselt de eerste steen in de muur van het nieuwbouvveomplex van de voetbalvereniging en geeft hiermee het startsein voor de verbou wing. foto Camile Schelstraete door Gino van den Broecke SINT JxANSTEEN - Onder toeziend oog van een aantal vrijwilligers en bestuursle den metselde voorzitter J. Pleunis gistera vond de eerste steen van de kantine op een binnenmuur van het nieuwe com plex. Hij gaf met deze handeling tijdens een informele bijeenkomst officieel het startsein voor de nieuwbouw van het complex van voetbalvereniging Steen. Het metselen van de grijze plaquette met inscx'iptie was een symbolische hande ling en de steen zal later nog een passen de plaats krijgen in de muur van het com plex. W Steen gaat serieus werk maken van de verfraaiing van haar sportcomplex. In het jaar dat de club 75 jaar bestaat zal het terrein dus een complete metamorfo se ondergaan. Een vei'bouwde kantine, een nieuwe bestuurskamer, een nieuwe keuken, nieuwe toileteenheden, gereno veerde kleedlokalen en een extra kleed ruimte. Dat is het doel. De huidige kanti ne is voor de laatste keer aangepast in 1970. De kleedlokalen staan er nog veel langer. Twee jaar geleden werd begon nen met het maken van plannen voor de renovatie en nieuwbouw. Een half jaar geleden was het definitieve ontwerp voor het complex klaar. „Architect Frank Schiiris is verantwoordelijk voor het ont werp en wil met de vorm en de kleur van het gebouw dat het geheel een frisse uit straling krijgt", aldus Patidck Hemelaar, die verantwoordelijk is voor het project en de werkzaamheden coördineert. Op zaterdag 8 mei wordt begonnen wor den met de sloop van de kantine. Net als de vex'bouwing een karwei dat niet kan worden geklaard zonder de hulp van vrij willigers. „We hebben een ploeg van vijf tig man die alle werkzaamheden veirich- ten. Alle ruwbouw wordt door een aanne mer gedaan. De rest van het werk doen we allemaal zelf. Iets waar we trots op mogen zijn", aldus Hemelaar. Dit beaamt ook voorzitter Pleunis. „Zon der die inzet van de vrijwilligers is zoiets niet mogelijk. Alles laten doen is onbe taalbaar in deze tijd. Ik ben dan ook erg trots, dat zoveel mensen hiermee willen helpen. Dat waardeer ik enorm en je merkt hoe het leeft bij de leden." Het complex zal voor het begin van de nieuwe competitie in september wind en waterdiclxt zijn. Eind 2004 moet de complete metamorfose gerealiseerd zijn. Riekje Torenaar en Frans Schollen organiseren een reüne voor het vroegere vormingscentrum Hedenes se in Retranchement. foto Wim Kooyman (Advertentie) U kunt deze dag ook bij ons vieren. Zijn de gehele dag geopend en in een feestelijke1 stemming j| MT tuincentrum ■?J.1-L-1Z—s_s i_nc; en_ Berlagestraat I .Vlissingen. telefoon 0118 - 47 04 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49