PZC Staats-Spaanse linies ook natuur gpzc Massaal bezwaar tegen turbines Steeds meer aalscholvers in Otheense Kreek 1 Jps» «5 Met jouw selectie gratis naar het EK auping Verdeeldheid over kostenverdeling module gebiedsplan 19 Provincie bekijkt mogelijkheden groter Nationaal Landschap Zeeuws-Vlaanderen wmzszm MwnrnTia QEDBDQÖEHHK8 I sH t i CF r Opleidingen naar hogeschool Asperges eten voor weeskinderen Spoorwegovergangen veiliger Celstraf wegens dealen cocaïne Westkappelaar beboet voor aanrijden politieauto i Brugwachters Redactie: 0113-315649 (wvw.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 29 april 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Van Persie maakt lange neus doorCees Maas MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur begint een onderzoek naar de wenselijk heid om het pas benoemde Na tionaal Landschap in West- Zeeuws-Vlaanderen sterk uit te breiden. Een groot deel van het gebied direct langs de grens met Vlaanderen zou ook de lands- schapsstatus moeten krijgen. „Wij mogen als provincie zelf de grenzen van het nieuwe Nationaal Landschap vaststel len en ik denk dan aan uit breiding met de dekzandgebie- den, de Staats-Spaanse Linies", zegt gedeputeerde H. van Wave- ren (CDA, ruimtelijke orde ning). Als de resultaten van het onder zoek bekend zijn. wil de gedepu teerde zijn plan aan Provinciale Staten voorleggen. Het is een verstrekkend voorstel, want de uitbreiding die de gedeputeerde voorstaat kan de zandstrook in geheel zuidelijk Zeeuws-Vlaan- (advertentie) deliSapaKF.RY WiiikêlffiSiiBeeld &cGeluid deren tot aan de oostgrens om vatten. WD-minister Dekker (VROM) maakte deze week be kend dat Walcheren, de Zak van Zuid-Beveland en West- Zeeuws- Vlaanderen in Zeeland zijn benoemd tot de Nationale Landschappen. Dat zijn gebieden waarvan het landschap is beschermd en waar de bouw van woningen en be drijven slechts beperkt is toege laten en aan strenge voorwaar den moet voldoen. Zak geld Bij de status van Nationaal Landschap hoort een zak geld, een subsidie waarvan de precie ze hoogte nog niet bekend is. Het geldbedrag kan echter ook een belemmering zijn voor de door René van Stee OOSTBURG - De kostenverde ling van de eerste projecten in het kader van het ontwerpge- biedsplan Natuurlijk Vitaal zet kwaad bloed bij de landbouw sector. Dat bleek gisteren tij dens de vergadering van de Ge- biedscommissie West-Zeeuws- Vlaanderen. Evenals tijdens de vorige verga dering vond commissielid E. Dekker (ZLTO) dat de vrijwil lige kavelruil in de Passageule (raming 68.000 euro) er volgend jaar in de eerste uitvoeringsmo dule bekaaid afkomt ten opzich te van natuurontwikkeling en de ontwikkeling van recreatiena- tuur. De kostenramingen hier- door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Omwonenden van de Koegorspolder bij Ter- neuzen hebben massaal be zwaar ingediend tegen de vrij stellingsprocedure om de bouw van windmolens mogelijk te ma ken. Secretaris W. Kamoen van de Stichting Houdt Woonomgeving Koegorspolder Leefbaar over handigde gisteren 290 bezwaar schriften aan wethouder C. de Mol-Marcusse. Kamoen vermoedt dat het niet bij het pak van 290 bezwaar- uitbreiding die Van Waveren voorstelt. „De minister zal er waarschijnlijk geen problemen mee hebben, maar we krijgen er niet meer geld voor. We moeten dus wel oppassen dat we de mid delen die nu naar West- Zeeuws-Vlaanderen gaan niet teveel verdunnen." Het idee van de gedeputeerde is logisch, vindt hij zelf. „Als je van bedragen respectievelijk 560.000 en 262.000 euro. De ver deling is onder meer tot stand gekomen op basis van de eisen die het ministerie van LNV aan het beschikbaar stellen van zijn bijdrage (landinrichtingsgeld) stelt. Op basis van de nieuwe Nota Ruimte kan er volgens Dekker van worden uitgegaan dat de ontwikkeling van 38 hectare schriften blijft, omdat een aan tal bewoners zelf een bezwaar naar de gemeente wenst te stu ren. De stichting heeft in totaal zo'n 600 'voorgekookte' be zwaarschriften verspreid in de Axelse Sassing, Spui, Magrette, Schapenbout, een deel van Sluis kil en een deel van Terneu- zen-Zuid. Kamoen benadrukte gisteren nog eens dat de stichting op zich niets tegen windmolens heeft. Alleen moeten ze niet in de Koe gorspolder komen. De 120 meter- hoge windturbines die het be drijf WinWind wil bouwen ko men tussen de 300 en 600 meter kijkt naar de structuur en de na tuurwaarden van de dekzandge- bieden, ligt het voor de hand dat we voor het hele gebied van de Staats-Spaanse Linies één pla nologisch regime instellen en in haken bij het nieuwe Nationaal Landschap in het westen van de regio. "Het aanwijzen van Natio nale Landschappen is onderdeel van het ruimtelijk beleid van de wel goed komt. „Het lijkt me dan verstandig om meer geld uit te trekken voor de Passageule. Immers, de landbouw- en de re creatiesector moeten het ge- biedsplan trekken. Vooral door het Rijksbeleid krijgt de land bouw hiervoor nauwelijks kan sen", aldus Dekker. De overige commissieleden deel den de visie van Dekker niet. Met name de zelfopgelegde in- afstand van de woningen. „Dat is veel te dichtbij", aldus Kam oen. De omwonenden vinden dat een park met 22 windturbi nes volstrekt niet in de Koegors polder past. Onveiligheid De ingediende bezwaren zijn af geleid van het uitgebreide be zwaarschrift dat de stichting eerder deze maand al instuurde. Behalve horizonvervuiling en in breuk op het landschap worden daarin onveiligheid, waardever mindering van huizen en nachte lijke geluidsoverlast als argu menten aangevoerd. overheid dat over de inrichting van Nederland tot het jaar 2020 gaat. In bestuurlijke kringen in West-Zeeuws-Vlaanderen is de aanwijzing niet slecht gevallen. Wethouder J. Provoost (ruimte lijke ordening) heeft goede hoop dat een en ander extra geld voor de regio oplevert, zei hij giste ren. spanningsverplichting van bru to minstens 348.500 euro voor het kavelruilproject in de jaren 2006 tot en met 2008 via bijdra gen van het ministerie, moet vol gens hen afdoende zijn om het ruilproces op gang te houden. Dit ondanks het feit dat voor de Passageule slechts financiering voor 2005 is opgenomen en er volgend jaar een tweede uitvoe ringsmodule moet worden vast gesteld. Verder werd gewezen op de eisen die het ministerie van LNV aan zijn bijdragen stelt. Het voorstel om het overschot van 60.000 euro uit de begroting van de gebiedscommissie in 2003 aan de Passageule toe te wijzen, haalde het gisteren tij dens de vergadering niet. Bovendien vindt de stichting de handelwijze van de gemeente on juist. In het verleden heeft de ge meente gezegd dat ontwikkelin gen in de Koegorspolder alleen in onderlinge samenhang mogen plaatsvinden. Door een apart voorbereidings- besluit voor het windmolenpark te nemen, licht de gemeente dit project er volgens de stichting juist uit. In een begeleidende brief aan burgemeester en wethouders concludeert Kamoën dat de 290 bezwaarschriften ervan getui gen dat de omwonenden 'zeer be zorgd' zijn over de plannen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 36-jarige inwoner van West- kapelle voor dronken rijden 750 euro boete en vier maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. De man ging 31 december vorig jaar in Westkapelle erg knullig te werk bij het parkeren van üHta&i Beide echtelieden hadden j haast. Hij moest zijn avond dienst gaan draaien, zij moest hun dochtertje ophalen bij de oppas die op haar beurt weer op hete kolen zat want ze zou met haar lief naar de bio- I scoop. 1 Het leek allemaal net te gaan zijn auto. Bij een achteruitrijma- noeuvre reed hij zelfs een deuk in een politieauto. De agenten hadden kort daar voor aanwijzingen gekregen over het gestuntel van de West- kapellenaar. Daarop hadden ze besloten maar eens poolshoogte te gaan nemen. Uit de blaastest bleek dat hij ruim tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid had gedronken. Noteer mij voor een proef- 1 abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toeslem- J ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proel geld) eenmalig binnen res j maanden) Noteer mij voor een abonne- ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: j per maand met automati- j sche incasso 19,45). j per kwartaal met automa- l tische incasso 56,60). U per jaar met automatische incasso (€217,00) ir deze bon naar afdeling lezersservice voordnummer 713 IWB Goes tzegel met nodig) el gratis: 1 1 - 0 231 231 hikken. De man zag de auto van zijn vrouw naderen aan de overzijde van het kanaal en zij zag hem. En toen, toen begonnen de bellen te rinke len, de slagbomen te dalen en de brug te draaien. Soms is zo dichtbij ook zo ver weg. iijlfv/v TERNEUZEN - Alsof-ie opstijgt uit het blote gras langs de Otheense Kreek. De grote aalscholver strekt zijn nek en denkt hoogwaarschijnlijk aan een lekker vis je. Want de zwarte vogel, die decennia terug nog zelden werd gezien in de lage landen en nu explosief in aantal is toegenomen, is een visser van formaat. Ook in de Otheense Kreek groeit de populatie, zeggen regionale vogelkenners. In China gebruiken ze tamme aalschol vers met een ring om hun hals zodat ze de vis niet kun nen doorslikken, maar aan zijn baasje moet geven. En om de zoveel vissen mag de vogel er eentje doorslikken. Dat gebeurt natuurlijk niet op de Otheense Kreek. Daar is de aalscholver zo vrij als een vogeltje. Hoewel? Veel beroepsvissers en ook hengelaars hebben een broertje dood aan deze vogel, juist omdat hij zoveel vis vangt. Vissers noemen hem daarom wel 'de water raaf'. De aalscholver is een tamelijk grote en opvallende vogel. Hij is vrijwel geheel zwart, afgezien van een op vallende witte vlek op zijn dijen en witte kin en wan gen. Hij broedt graag in grote kolonies en komt voor (Advertentie) Ga naar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen en maak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Portugal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië. Bij de Match-dealer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Heb je liever een andere kleur? Jij kiest. Met de Auping Match stel je zelf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de 2.000.000 mogelijke combinaties. Wat je wil. Jij bepaalt. Uw dichtstbijzijnde Auping Match dealers vertellen u graag de aclievoorwaarden. AXEL Vision Store Pot-Stoutenbeek, Nieuwendijk 89 VLISSINGEN - De Sosa-opleidingen voor maatschappe lijk werkers van de Hogeschool Inholland worden overge nomen door de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De be sturen van beide onderwijsinstellingen hebben hierover overeenstemming bereikt. De Raden van Toezicht en hel ministerie van Onderwijs moeten nog groen licht geven voor de overname, pagina 15 overname Sosa-opleiding HEIKANT - Smulpapen kunnen in Heikant asperges eten en tegelijkertijd het goede doel steunen. In café Du Com merce staat het aspergemenu zaterdag 5 juni in het teken van weeskinderen in het Roemeens Cluj. Jet Verdurmen bekommert zich al vele jaren om het wel zijn van kinderen en ouderen in Roemenië. Jaarlijks gaal. ze naar de grenzen van de Balkan om te kijken welke hulp er nodig is. Een groep sympathisanten zet al enkele jaren een asperge diner op touw om het werk van Jet Verdurmen te steunen. TERNEUZEN - Zes verouderde spoorwegovergangen in Zeeuws-Vlaanderen worden tussen mei en juli aangepast of opgeknapt. Railbeheerder ProRail haakt daarmee in op het beleid van Verkeer en Waterstaat voor veiliger over wegen. De overwegen op de Hoekseweg bij Temeuzen, de Lange- weg bij Sluiskil en de Schapersweg-Tweekwartweg bij Sas van Gent hebben nog geen spoorbomen, waardoor de 'ongevalgevoeligheid' hoog is. Deze drie overwegen krij gen daarom automatische halve overwegbomen (het Ahob-systeem). De overweg aan de Sasse Westdam wordt ook voorzien van Ahob, omdat de huidige hele overwegbomen een voer tuig klem kunnen zetten. Het uiterlijk van de overwegen op de Papegeulestraat in Sas en de Rijksweg bij Terneu- zen verandert niet. De aanpassingen op deze spoorweg overgangen zijn van technische aard. MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Den Haag is gisteren in Middelburg voor dealen in cocaïne veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man een aantal maanden aan zijn broer in Terneuzen de harddrugs leverde. De politie kwam de Hagenaar op het spoor tijdens een uitgebreid on derzoek in een Temeuzense drugszaak. langs de kusten van West-Europa en op de Balkan. Het is voor een deel een trekvogel. Soms zie je de vogel in een wat vreemde houding, met wijd uitgespreide vleugels bewegingloos op een paal zit ten. Zo droogt hij zijn veren na een potje onderwatervis- sen. Hij heeft namelijk geen waterafstotende laag vet op zijn verenpak. Hij zit dan roerloos met open vlerken. Deze karakteristieke houding heeft de vogel weer de bij naam 'de notarisvogel' opgeleverd. foto Camile Schelstraete (Advertentie) Neem nu een proefabonnemeir noor 1 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)hankrekeningnummer: PZC bv gaat 20rgvuldig um mot persoonsgegevens. In de colofon Ireft u nadere informatie aan. 8 711688 555530 Stuc PZC Antv 4460 (pos of bi zeeuwse almanak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47