?zc i^anaalbodem sterk vervuild Woontips elke zaterdag in de PZCl Gehandicapten in Reimerswaal moeten inleveren Zagers kweken in de polder Omroep Tholen heeft nog hoop op subsidie Rijkswaterstaat pakt verontreiniging Kanaal door Walcheren aan i 14 Gokker opnieuw onder de loep donderdag 29 april 2004 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bodem van het Kanaal door Walcheren is op een aantal plekken zwaar ver ontreinigd. Rijkswaterstaat waarschuwt dat het overmatig eten van paling uit het kanaal vermeden moet worden. Zwem men en varen in het kanaal vor men geen risico voor de volksge zindheid. Dat blijkt uit onder zoek van Rijkswaterstaat. Op dit moment wordt gewerkt aan een plan om de bodem schoon te maken. Vooral koper komt in sterke ma le voor in de havens van Middel burg en het Kanaal door de Oude Ame. In de haven van Vlis- singen zijn hoge concentraties van PCB's voorgekomen. De ver ontreiniging is in een reeks van jaren veroorzaakt door bedrij ven langs het kanaal. Op dit mo ment wordt een schoonmaakope- ratie voorbereid. Voor het direc te gebruik van het kanaal heeft de vervuiling geen gevolgen. Af gelopen jaren is onderzoek ver richt naar de ernst van de water bodemverontreiniging voor de volksgezondheid en het milieu. Daaruit kwam onder meer naar voren dat er nauwelijks schoon zwevend stof op de bodem valt, waardoor de verontreiniging op een natuurlijke manier afgedekt zou kunnen worden. Als er bin nen tien jaar namelijk een nieu we, dikke laag op de verontreini ging zou vallen is schoonmaken niet echt dringend. De nieuwe laag moet dan minimaal dertig centimeter dik zijn. In het Ka naal door Walcheren is die aan slibbing minder'dan dertig centi meter. In het hele kanaal be staat het risico dat de verontrei niging in de bodem het water be reikt. Dat gebeurt door opwerve- ling, veroorzaakt door scheep vaart. Overige, nu nog schone delen van de kanaalbodem, lo pen het gevaar ook verontrei nigd te worden met koper. Het risico voor mensen is beperkt. Het belangrijkste 'gevaar' be staat uit het veel eten van pa ling uit het kanaal. De paling, die in het kanaal is gevangen, voldoet aan de normen uit de warenwet. Wel waarschuwen door Freek Janssen i HOLEN - Wellicht tegen beter weten in dient het bestuur van Omroep Tholen deze week een subsidieaanvraag in bij de ge meente voor het komende jaar. Afgelopen vrijdag hoorde het be stuur tijdens een persconferen tie dat de gemeente Tholen van plan was de subsidie stop te zet ten. Dit jaar kreeg de omroep geen geld, omdat ujt onderzoek bleek dat te weinig mensen naar Om roep Tholen luisterden. Inmid dels heeft het bestuur een dona teursactie op touw gezet om toch geld binnen te krijgen. Voorzitter E. Tichem: „De ge- Rijks waterstaat en de provincie Zeeland ervoor om niet al te veel zelfgevangen paling te eten. Alleen iemand die zijn of haar hele leven lang elke week meer dan zo'n 130 gram (voor kinde ren 35 gram) palingfiletuit het kanaal eet, kan een risico lopen. Het eten van een paar palingen uit het kanaal kan geen kwaad. Ook zwemmen en varen is vei lig. Binnenkort wordt bekeken of het hele kanaal schoonge maakt moet worden of dat vol staan kan worden met delen, eventueel in combinatie met het afdekken van de bodem met een schone laag. Baggeren zal tege lijkertijd gebeuren met de aan leg van de N57 en het aquaduct bij Middelburg, omdat voor de bouw van de nieuwe rijksweg ook al gebaggerd moet worden. Het Kanaal door Walcheren is één van de grootste saneringslo caties in Zeeland. De waterweg is in 1992 door Rijkswaterstaat in eigendom overgedragen aan de provincie. Daarbij is afge sproken dat Rijkswaterstaat de schoonmaak van een verontrei niging op zich zal nemen. meente krijgt elk jaar 9500 euro aan zogeheten gefiscaleerde op centen van het rijk. Dat bedrag komt uit het kijk- en luistergeld en er wordt sterk geadviseerd om het toe te kennen aan een lo kale omroep, als die er is. Wij vinden daarom dat we recht heb ben op dat geld, daar zijn we al een hele tijd met de gemeente over aan het discussiëren." Tichem heeft goede hoop dat de subsidie-aanvraag toch niet he lemaal hopeloos is, want: „Er wordt veel actie gevoerd. De handtekeningenactie heeft ons al meer dan twaalfhonderd steunbetuigingen opgeleverd. Ik geloof dat de gemeente deze plannen er niet zomaar door heen zal krijgen." door Rinus Antonisse WILHELMINADORP - Zowel landelijk als provinciaal groeit de belangstelling voor aquacultuur. Deels als vernieuwende econo mische activiteit, deels om uitputting van de natuurlijke bronnen tegen te gaan. Zeeland heeft volop kansen om in te spelen op nieuwe vormen van aquacultuur, zoals vis- en schelpdierenkweek en zoutwa- ter-landbouw (teelt lamsoren, zeekraal). Het is nog toekomstmuziek, maar er zijn al bedrijven volop bezig. Voorbeeld daarvan is seabait farm Topsy Baits bij het Goese Sas. Daar worden met inzet van zuiver Ooster- scheldewater sinds 1985 op land zagers ge kweekt. Vooral voor de hengelsport, maar ook als grondstof voor visvoer. Afgelopen twintig jaar breidde Topsy Baits gestaag uit. Er wordt nu achter de zeedijk 17 hecta re in beslag genomen. Daar liggen 94 bas sins, elk 115 meter lang, 10 meter breed en 0,5 meter diep, waarin de zagers gekweekt worden. Door directeur B. Meijering zelf ontwikkelde oogstmachines halen de zagers uit de bassins: de zagers zitten in een zand laag, die wordt losgespoten en het mengsel van zand en zagers wordt gefilterd. Ter be scherming tegen vogels (vooral wilde een den) zijn de bassins overdekt met op palen bevestigde kunststof netten. Landschappelijk levert dat van dichtbij niet zo'n fraai beeld op. Meijering werkt aan een beter inpasbare afschermmethode, waarbij de netten dichter boven de bassins hangen. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil de komende ja ren flink besparen op de uitga ven voor gehandicapten. Zo mo gen veel minder mensen met de teletaxi reizen en komt er een ei gen bijdrage van vijfhonderd eu ro voor fiets vervangen de voor zieningen als driewielers en elek trische scootmobielen. De gemeente constateert dat de uitgaven in het kader van de Wet Voorziening Gehandicap ten (WVG) de laatste jaren enorm zijn toegenomen en haast onbeheersbaar zijn. Om de kos ten toch binnen de perken te houden willen burgemeester en wethouders enkele impopulaire maatregelen doorvoeren. Door het wagen van een eigen bijdrage voor scootmobielen en andere fietsvervangende voorzie ningen hoopt het college jaar lijks 10.000 euro te besparen. De gemeente is niet van plan de bijdrage inkomensafhankelijk te maken en ook teruggave van het geld, zodat het een soort borg wordt, is niet aan de orde. De gemeente wil ook alle gebrui kers van het collectief vervoer opnieuw indiceren. Het gevolg daarvan is waarschijnlijk dat veel mensen die het nog kunnen weer gebruik moeten gaan ma ken van de trein, de bus of de beltaxi en niet langer meer in aanmerking komen voor het col lectief vervoer. Alleen mensen die volledig afhankelijk zijn van een rolstoel of verstandelijk ge handicapt zijn, mogen straks nog met de teletaxi reizen. De gemeente denkt hiermee zo'n 145.000 euro te kunnen bespa ren. Er komt waarschijnlijk ook een drempelbedrag voor woonvoor zieningen. Het meeste geld hier voor wordt op basis van de WVG niet verstrekt aan gehandi capten, maar aan bejaarden. De gemeente vindt dat deze groep veel problemen zelf kan oplos sen door naar een aangepaste woning te verhuizen, waar de meeste voorzieningen al aanwe-! zig zijn. Op het moment dat ie mand er voor kiest niet te ver huizen, moet hij of zij kleine aanpassingen zelf betalen. Vol gens het college gaat het om al gemeen gebruikelijke voorzie-' ningen waarvan mensen redelij kerwijs kunnen veronderstellen! dat ze die op een gegeven mo ment nodig hebben, zodat men geld heeft kunnen reserveren.! Het gaat om bijvoorbeeld het verwijderen van drempels of het aanbrengen van een beugel in het toilet of de douche. De eer ste vijfhonderd euro is voortaan voor de aanvrager zelf. De ge meente gaat uit van 200 aanvra- gen per jaar en vernacht zodoen de een besparing van 100.000 eu ro. De gemeenteraad moet nog ak koord gaan met de plannen. Het onderwerp wordt besproken in j de opiniërende raadsvergade-j ring van 11 mei. Deze begint om 20.00 uur in het gemeentehuis' in Kruiningen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een heronderzoek gelast in de strafzaak van een 56-jarige man uit Vlissingen. De reclassering moet een nader rapport uitbrengen over de Vlis- singer, die eerder heeft toegege-j ven voor ruim een miljoen euro te hebben verduisterd bij zijn. ex-werkgever. De man zag als! boekhouder van een autobedrijf kans tussen 1997 en 2003 een be drag van 1.183.620 euro achter-" over te drukken. Het geld ging op aan zijn gokverslaving. De re classering moet ook bekijken of het mogelijk is de man onder elektronisch toezicht te stellen, j Officier van justitie A. Flik-I weert had twee jaar cel geëist. De rechtbank wacht de uit- j komst van het reclasseringsrap-j port af alvorens uitspraak te doen. i'ïlaU' :r. In de zaterdagbijlage Wonen wordt de Zeeuwse woningmarkt belicht en vindt u informatie over klussen, tuinieren, architectuur en - woninginrichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40