Slabbekoorn zegt orkest vaarwel De Vries verlaat raad nedag PZC MIDDELBURG BOEKENSTAD Crematorium Goes moet kleinschalig van opzet worden Ouderenproject in Reimerswaal Werkstraf voor veelpleger Celstraf wegens dealen cocaïne Consultatie op school succes agenda Dubbelconcert in Middelburg Borsele wil toch bouw Boeiert Drijvende kracht Plus Min wil naar Souburg Eenmansfractie GroenLinks was buitenbeentje van 10.00-16.30 Makitima zondag 2 mei een hele dag lang op de Markt de grootste en leukste boekenmarkt van heel Zeeland een activiteit in het kader van de Kunst- en Cultuurroute donderdag 29 april 2004 s 1 3 KRUININGEN - De Reimerswaalse seniorenraad en de gemeente beginnen binnenkort met het project 'Vitaal Rei merswaal aan zet', dat in andere delen van het land be kend staat als Ouderenproof. Het doel van het project is om 55-plussers te laten uitzoe ken wat er nog moet gebeuren om de ouderen de komende tien tot twintig jaar naar tevredenheid te kunnen laten le ven in Reimerswaal. Een projectgroep onder leiding van PvdA-Statenlid Mar- J jan de Koster gaat de komende maanden alle kernen langs om te inventariseren welke mensen aan het project J willen deelnemen. Hansweert is op 3 mei als eerste aan de beurt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het dorps huis. MIDDELBURG - Het verhaal van een 27-jarige Vlissin- ger over de diefstal van vier t-shirts deed er eigenlijk niet zoveel toe. „Ik zag een jongen de t-shirts stelen en in zijn fietstas stoppen. Ik heb ze eruit gehaald. Dat is heling", vertelde hij gisteren in Middelburg. Voor politierechter B. Doorewaard Boekhout stond het ji vast dat de man 6 april dit jaar in Vlissingen de t-shirts I van Jeans Centre bij zich had toen hij de spullen toevallig j tekoop aanbood aan twee agenten in burger. „U was er gloeiend bij", verzekerde de politierechter. Hij veroordeel- i de verdachte tot veertig uur werkstraf en 22 dagen gevan- genisstraf, die hij in voorarrest heeft uitgezeten. De man, die drugsverslaafd is, bleef erbij dat het te koop aanbie den van de shirts een geintje was. MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Den Haag is gisteren in Middelburg voor dealen in cocaïne veroor- deeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man een aantal maanden aan zijn broer in Temeuzen de harddrugs lever de. De politie kwam de Hagenaar op het spoor tijdens een uit gebreid onderzoek in een Temeuzense drugszaak. GOES - De GGD is erg tevreden over de consultatieteams voor het basisonderwijs die de afgelopen drie jaar in Goes aan het werk zijn geweest. Tijdens een minisymposium maakte de GGD gisteren en kele resultaten van het project bekend. In de eerste drie jaar is hulp gegeven aan 66 scholieren. Veel van hen kampten met concentratieproblemen. Andere vaak voor komende problemen zijn druk gedrag, agressief gedrag, pesten en onzekerheid. In 43 procent van de gevallen is het probleemgedrag afge nomen, terwijl het in 34 procent van de gevallen gelijk is j gebleven. In slechts twee procent van de gevallen kon geen adequate hulp geboden worden. De GGD hoopt dat ook andere gemeenten in de regio geld willen uittrekken voor het project. In Borsele zijn onlangs al enkele teams aan de slag gegaan en ook Reimerswaal heeft concrete interesse. Op verzoek van de scholen zeli wordt de haalbaarheid daar onderzocht. Ook Noord-Beve land en Kapelle hebben interesse getoond. door Rolf Bosboom GOES - Het crematorium dat mogelijk in Goes komt, krijgt een relatief kleinschalig karak ter. De initiatiefnemer, Stich ting Begraafplaatsen en Crema toria, verwacht dat daarmee de Zeeuwse markt voldoende is af gedekt. Wethouder D. van Ewijk maak te dinsdagavond in de raadscom missie maatschappelijke ontwik keling bekend dat er prille plan nen zijn voor een crematorium in Goes. De gesprekken daar over zijn, zo zei zij, nog maar net in gang gezet. Een locatie is bijvoorbeeld nog niet bekend. Het initiatief blijkt afkomstig te zijn van Stichting Begraafplaat sen en Crematoria, gevestigd in Best. De organisatie exploiteert al crematoria in Leiden, Capelle aan den IJssel, Spijkenisse, 's-Hertogenbosch, Uden en Die- men. Zij is voortdurend op zoek naar nieuwe locaties. „We stre ven naar een landelijke sprei ding", zegt directeur G. Swin- kels. In Zeeland is er volgens hem nog ruimte voor een derde cre matorium, naast die in Middel burg en Temeuzen. Ook in Ber gen op Zoom is een crema torium gevestigd. Gezien de aantallen crematies in Middel burg (zo'n negenhonderd per jaar) en Bergen op Zoom (onge veer vijftienhonderd) verwacht Swinkels dat in Goes kan wor den volstaan met een kleinscha lige voorziening. „Dan praat je de eerste jaren over drie- tot vierhonderd crematies per jaar." Swinkels bevestigt dat er noj il geen concrete ideeën bestaar voor een locatie in Goes. Eer plek nabij de begraafplaats aar het Geldeloozepad komt in ell geval niet in aanmerking. „Daai is te veel bewoning in de buurt I Bovendien is de ontsluiting be- i paald niet ideaal." Voornaamste I voorwaarde voor Swinkels i: dat het nieuwe crematoriun goed bereikbaar is per auto. Als de plannen doorgaan, duur het nog geruime tijd voordat ze i kunnen worden uitgevoerd „Dan ben je toch een paar jaa: verder", verwacht Swinkels. Pla nologische procedures en de strikte milieueisen waaraan ere matoria moeten voldoen, verger veel tijd. Begrafenisondernemers in de re gio juichen het initiatief voo een crematorium in Goes toe „Het aantal crematies groei nog steeds", zegt J. Hoekmai van Begrafenisonderneming D< Beve'landen. „Nu zijn mensei vooral aangewezen op Middel burg, waar je heel Zeeland te genkomt. Op sommige tijden zi het daar vol. Ik denk daaron dat er zeker ruimte is voor eei crematorium in Goes." STREEKACTIVITEITEN SEROOSKERKE - Dorpshuis, 9.00 uu Openbare vergadering Landinrichting! commissie Schouwen-Oost; 13.00 uu Openbare vergadering Gebiedscommi: sie Schouwen-West; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.00 uu Vergadering gemeenteraad Schoi wen-Duiveland. MIDDELBURG - Het Zuidhol lands Fanfare-orkest en Vlijt Volharding Souburg treden za terdag 8 mei op in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Het Zuidhollands Fanfare-or kest, dat onlangs Nederlands kampioen werd in de midden klasse, verzorgt het eerste deel van het programma met daarin twee concours werken. Ook het moderne repertoire komt aan bod met de vertolking 'Let me entertain you van Robbie Willi ams. Fanfare Vlijt en Volhar ding brengt een mix van werken met onder meer .filmmuziek' uit Robin Hood, maar ook met de voor dit orkest speciaal geschre ven compositie 'Par hasard les angles glissant a la lune'. Het concert begint om acht uur. HOEDEKENSKERKE - De ge meenten Borsele wil bij de Raad van State afdwingen dat tussen de de kavels Boeiertweg 1 en 3 toch mag worden gebouwd. Het Borselse college van burge meester en wethouders meende aanvankelijk dat dat niet moest, maar de raad vond van wel. Te gen het plan werden vervolgens bezwaren ingediend door omwo nenden en Gedeputeerde Staten onthielden er hun goedkeuring aan met als argument dat de nieuwe bewoners last zullen krij gen van de paardenstalletjes van de buren. Dat nu, vindt de gemeente Bor sele onzin en wil dus in beroep. De raad beslist daar donderdag 6 mei over. REDACTIE SCHOU WEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Cees Slabbekoorn luistert aandachtig naar het orkest. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Tachtig werd hij gisteren, maar het vuur in zijn ogen is nog opvallend fel. Als Cees Slabbekoorn uit Brou werhaven zijn verontwaardi ging uitspreekt over misstanden in de wereld, veert hij op. Zoals hij ook zichtbaar opleeft als hij over muziek praat. Gisteren nam Slabbekoorn afscheid als voorzitter van het Seniorenor kest. Dat gebeurde met een con cert in de Brouwse Grote Kerk. De ogen van de scheidend voor zitter fonkelen als hij op de val reep zijn orkest nog even pro moot. Vijftig leden, waarvan de oudste een klarinetspeler van 89 jaar is. Muzikanten die bijna stuk voor stuk zo'n veertig tot zeventig jaar muziekervaring achter de kiezen hebben. En die, doordat ze op de middag kun nen optreden, veevuldig op ko men draven in verzorgingshui zen, bij Anbo-activiteiten of tij dens een bijeenkomst van De Zonnebloem. Mensen liggen de in Schore ge boren oud-politicus en -bestuur der Slabbekoorn na aan het hart. Geboren in een SDAP-ge- zin, en datzelfde geldt voor zijn vrouw Truus (78), loopt het so cialisme letterlijk als een rode draad door zijn leven en den ken. Hij werd in 1958 raadslid in de gemeente Kruiningen en schopte het in 1970 tot wethou der van de gemeente Reimers waal. Aanvankelijk in combina tie met zijn werk bij de douane, tot het door de jaren heen verbe terde wethoudersalaris hem aan spoorde („Ik voelde me met die twee functies een dief van arme mensen") tot een nieuwe stap in zijn loopbaan. Burgemeester In 1977 werd Slabbekoorn be noemd als burgemeester van de gemeente Brouwershaven. Een van de mooiste beroepen die er zijn, typeert hij zelf. Zijn werk gaf hem de kans tussen de men sen te staan, oude mensen te be zoeken en er te zijn bij tal van vrolijke en droevige gebeurtenis sen. De kans om mensen als men sen te benaderen, zoals hij met verschillende voorbeelden weet te illustreren. Hij combineerde zijn werk met uiteenlopende bestuursfuncties, want hij was een verwoed verga- derdier. Zo was hij jarenlang be stuurslid van het Zierikzeese zie kenhuis, het Zeeuwse Streekla- boratorium en - 37 jaar lang - Vara-bestuurder. Voorzitter van het Seniorenorkest werd hij pas na zijn pensionering, maar dan wel voor honderd procent. Als liefhebber van hafabra-mu- ziek (harmonie, fanfare en brass band) ging zijn betrokkenheid verder dan een vertegenwoordi gende functie. Er kon geen repe titie of optreden op het program ma staan of Slabbekoorn was er - hoewel hij zelf geen muziek maakt - bij. Tot twee jaar gele den een valpartij hem fysiek da nig beperkte. En dan kun je wel voorzitter blijven, maar daar is het orkest niet bij gebaat, vindt Slabbekoorn. Moeilijk? „Ach, ik kan er toch nog steeds bij elke repetitie en bij elk optreden bij zijn?" En dat Kees Schout uit Wilhel- minadorp hem opvolgt, is hele maal geruststellend. Schout was jarenlang voorzitter van de afde ling Zeeland van de KNF. Met het optreden van het Seniorenor kest Zeeland werd de opvolging gisteren definitief. En Slabbekoorn zou Slabbe koorn niet zijn als hij niet zijn betrokkenheid bij mensen zelfs op zijn verjaardags- en af scheidsfeestje liet doorscheme ren. In plaats van cadeaus, heeft hij om donaties voor Unicef ge vraagd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Beeldend kun stenaar Jan van Munster heeft zijn oog laten vallen op de Wa tertoren in Oost-Souburg, langs de A58. Van Munster was de stu wende kracht achter het cen trum voor beeldende kunst Plus Min in Renesse. Het plan van aanpak ligt bij het college van B en W van Vlissingen. Dat beves tigt L. Riekwell van Buro Beel dende Kunst Vlissingen (BBK). Van Munster heeft het centrum in Renesse eind vorig jaar geslo ten. Tot zijn ongenoegen had de gemeente besloten dat er naast het centrum een camping mocht komen. Daardoor werd geweld gedaan aan zijn concept, dat steunde op de landelijke en rus tige omgeving. Vanaf dat mo ment werd duidelijk dat de kun stenaar el- ders naar een ge schikte plek zocht. Van Munster was gisteren niet bereikbaar voor commentaaar. In de nota beeldend kunstbeleid 2005-2008 van BBK Vlissingen wordt ingegaan op de nieuwe functie die de Watertoren kan krijgen. Het particulier initia tief van Van Munster wordt toe gejuicht. Van Munster, zo is te lezen in de nota, heeft het idee om de Watertoren om te buigen tot een Ik Eiland, een werk- en verblijfplek met ateliers en units voor kunstenaars. Tegelij kertijd kunnen er ook exposities worden gehouden. (Advertentie) Advertentie Dienstverlening Veiligheid op het Buys Ballot College in Goes I Aanmelden kan nog tot 15 mei a.s. Bel voor meer informatie of een aanmeldingsformulier: 0113-213010 of kijk op www.buysballot.nl door Marcel Modde RENESSE - Heieen de Vries van GroenLinks stapt om ge zondheidsredenen uit de ge- meenteraad van Schouwen- Duiveland. Eind augustus wordt ze opgevolgd door Pauli- ne de Gijt uit Zierikzee. De Vries nam in 1996 het initia tief tot oprichting van de eilan- delijke afdeling van Groen Links. „Ik kwam uit Uithoorn, was daar politiek betrokken ge weest en had op Schouwen-Dui- veland geen partij waar ik op kon stemmen." In eerste instan tie had ze niet de ambititie om voor GroenLinks in de raad te gaan. „Maar toen puntje bij paaltje kwam, had niemand tijd of de moed, dus toen moest ik zelf wel." Hoewel ze aangeeft de zeven jaar raadswerk met groot ple zier te hebben gedaan, heeft ze geen hoge pet op over de ma nier waarop Schouwen-Duive- land wordt bestuurd. „Het gaat zo moeizaam allemaal. Verschil lende ellebogen zijn écht te scherp. Er is geen enkele samen werking tussen de partijen. Ze zijn druk bezig met ouderwets coalitietje en oppositietje spe len. Zeker in het duale stelsel zou dat niet zo moeten mogen zijn." Vreemde eend De eenmansfractie is altijd een vreemde eend in de bijt ge weest, gekenmerkt door een ei genwijze manier van optreden. Dat komt, zo geeft het Renesser raadslid aan, omdat ze nooit echt in het'wereldje heeft ge past. „Ik vind mezelf geen raadslid. Ik kan niet zo goed lie gen. Mijn gezicht is hopeloos. Ik kan het onmogelijk in de plooi houden als er iets aan de hand is." Niet dat raadsleden per defini tie onwaarheden spreken, vult ze snel aan. „Maar je moet iets soms wel eens even een draai geven, omdat het nog niet naar buiten mag. Wat ik er leuk aan vind, is het spel dat wordt ge speeld door te prikken. Net psy chologie!" Om de psyche van de mens verder te kunnen door gronden, pikt De Vries straks haar deeltijdstudie weer op. Daarnaast wil ze een project gaan opzetten om werklozen op Schouwen-Duiveland weer aan een baan te helpen. „Want daar in schiet de gemeente nog altijd flink tekort." In de nieuwe wethoudersploeg die vanavond aantreedt, heeft De Vries weinig vertrouwen. „Het is van de regen in de drup. De VVD is de enige die een duale zet heeft gedaan door met iemand van buiten de raad te komen. De rest blijft het zelf de machtsspelletje spelen." Privatisering Schouwen-Duiveland gaat de komende jaren heel wat voor z'n kiezen krijgen, wijst De Vries op de bezuinigingen. Pri vatisering van accommodaties, 'zelfredzaamheid', is daarom zo'n slechte keuze nog niet. „Kijk naar Dol-Fijn. Daar gaat het sindsdien toch hartstikke goed mee! Maar eerst moeten we beginnen bij de gemeentelij ke organisatie. Die kan een stuk goedkoper!" Op de lange termijn ziet de poli tica het dan ook helemaal niet somber in voor Schouwen-Dui veland. „Als er maar weer kan worden gebouwd in Zierikzee. Poortambacht 11 en Noorder polder zijn samen goed voor zo'n elfhonderd woningen. Dat trekt meer bedrijvigheid en brengt nieuw geld binnen." Een theater ziet ze er daarente gen in Zierikzee niet meer van komen. „Ik geloof nooit dat er een particulier is - want die moet het toch gaan bouwen - die zo gek is daar z'n geld in te stoppen. Niet onder de huidige voorwaarden." Haar opvolgster Pauline de Gijt draait al een paar jaar mee lang mee in de steunfractie. Ze is personeelsmanager bij Ahoy in Rotterdam. De Vries wil de komende maanden gebruiken om haar verder in te wijden in het raadswerk. „Ze is precies even lang als ik, 187,5 centime ter. Grappig, he?" Heieen de Vries: „Er is geen enkele samenwerking tussen de par tijen. Ze zijn druk bezig met ouderwets coalitietje en oppositietje spelen. Zeker in het duale stelsel zou dat niet zo moeten mogen zijn." foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) U kunt deze dag ook bij ons vieren, zijn de gehele dag geopend en in een feestelijke stemming tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39