PZC Gehandicapten moeten inleveren Starterslening is een feit Zagers kweken in de polder Met jouw selectie gratis naar het EK auping Crematorium Goes moet kleinschalig van opzet worden Reimerswaal wil eigen bijdrage voor scootmobiel en minder mensen met de teletaxi Ouderenproject in Reimerswaal Amaliaboom in Tholen Borsele wil toch bouw Boeiert Opleidingen naar hogeschool Deuk in politieauto beboet zeeuwse almanak Brugwachters Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 29 april 2004 Van Persie maakt lange neus editie Bevelanden-Tholen door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil de komende ja ren flink besparen op de uitga ven voor gehandicapten. Zo mo gen veel minder mensen met de teletaxi reizen en komt er een ei gen bijdrage van vijfhonderd eu ro voor fietsvervangende voor zieningen als driewielers en elek trische scootmobielen. De gemeente constateert dat de I uitgaven in het kader van de j Wet Voorziening Gehandicap- ten (WVG) de laatste jaren enorm zijn toegenomen en haast onbeheersbaar zijn. Om de kos ten toch binnen de perken te houden willen burgemeester en wethouders enkele impopulaire maatregelen doorvoeren. Door het vragen van een eigen bijdrage voor scootmobielen en andere fietsvervangende voorzie ningen hoopt het college jaar lijks 10.000 euro te besparen. De gemeente is niet van plan de bijdrage inkomensafhankelijk te maken en ook teruggave van het geld, zódat het een soort borg wordt, js niet aan de orde. "De gemeente wil ook alle ge bruikers van het collectief ver voer opnieuw indiceren. Het ge volg daarvan is waarschijnlijk dat veel mensen die het nog kun nen weer gebruik moeten gaan maken van de trein, de bus of de beltaxi en niet langer meer in aanmerking komen voor het col lectief vervoer. Alleen mensen die volledig afhankelijk zijn van een rolstoel of verstandelijk ge handicapt zijn, mogen straks nog met de teletaxi reizen. De gemeente denkt hiermee zo'n 145.000 euro te kunnen bespa ren. Er komt waarschijnlijk ook een drempelbedrag voor woonvoor zieningen. Het meeste geld hier voor wordt op basis van de WVG niet verstrekt aan gehandi capten, maar aan bejaarden. De gemeente vindt dat deze groep veel problemen zelf kan oplos sen door naar een aangepaste woningte verhuizen, waar de meeste voorzieningen al aanwe zig zijn. Op het moment dat ie mand er voor kiest niet te ver huizen, moet hij of zij kleine aanpassingen zelf betalen. Vol gens het college gaat het om al gemeen gebruikelijke voorzie ningen waarvan mensen redelij kerwijs kunnen veronderstellen dat ze die op een gegeven mo ment nodig hebben, zodat men geld heeft kunnen reserveren. Het gaat om bijvoorbeeld het verwijderen van drempels of het aanbrengen van een beugel in het toilet of de douche. De eer ste vijfhonderd euro is voortaan voor de aanvrager zelf. De ge meente gaat uit van 200 aanvra gen per jaar en verwacht zodoen de een besparing van 100.000 eu ro. De gemeenteraad moet nog ak koord gaan met de plannen. Het onderwerp wordt besproken in de opiniërende raadsvergade ring van 11 mei. Deze begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. advertentie Global Sounds] Wereldmuziek voor een wereldprijs 6,99 vanavond jBrasseriemenu oranje paprikasoep en schol, zalm en lamsoor of hartige groenteflensjes en wortel-cheesecake 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: (0118) 886866 vrijdag 30 april Koninginnedag gesloten zondag 2 mei 11.00-17.00 uur lBoekenmarkt duizenden boeken tegen de laagste prijs 13.00-17.00 uur Koopzondag bekijk ook onze website yyww.drukkeriimiddelbure.nl de Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid 1 Markt 51 Middelburg r (0118) 886886 door Rinus Antonisse WILHELMINADORP - Zowel landelijk als provinciaal groeit de belangstelling voor aquacul- tuur. Deels als vernieuwende economische activiteit, deels om uitputting van de natuurlijke bronnen tegen te gaan. Zeeland heeft volop kansen om in te spelen op nieuwe vormen van aquacultuur, zoals vis- en schelpdierenkwefek en zoutwa- ter-landbouw (teelt lamsoren, zeekraal). Het is nog toekomst muziek, maar er zijn al bedrij ven volop bezig. Voorbeeld daarvan is seabait farm Topsy Baits bij het Goese Sas. Daar worden met inzet van zuiver Oosterscheldewater sinds 1985 op land zagers gekweekt. Vooral voor de hengelsport, maar ook als grondstof voor vis- voer. Afgelopen twintig jaar breidde Topsy Baits gestaag uit. Er wordt nu achter de zeedijk 17 hectare in beslag genomen. Daar liggen 94 bassins, elk 115 meter lang, 10 meter breed en 0,5 meter diep, waarin de zagers gekweekt worden. Door direc teur B. Meijering zelf ontwikkel de oogstmacliines halen de za gers uit de bassins: de zagers zit ten in een zandlaag, die wordt losgespoten en het mengsel van zand en zagers wordt gefilterd. Ter bescherming tegen vogels (vooral wilde eenden) zijn de bassins overdekt met op palen bevestigde kunststof netten. Landschappelijk levert dat van dichtbij niet zo'n fraai beeld op. Meijering werkt aan een beter inpasbare afschermmethode, waarbij de netten dichter boven de bassins hangen. foto Willem Mieras advertentie Ga naar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen en maak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Portugal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechie. Bij de Match-dealer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Heb je liever een andere kleur? Jij kiest. Met de Auping Match stel je zelf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de 2.000.000 mogelijke combinaties. Wat je wil. Jij bepaalt. COMFORT IN VELE DIMENSIES Uw dichtstbijzijnde Auping Match dealers vertellen u graag de actievoorwaarden KOUDEKERKE Vision Store Woontrend Zeeland, Duinstraat 18A door Rob Paardekam OOSTDIJK - De gemeente Reimerswaal heeft haar plan voor de starterslening con creet gemaakt. Zo is bepaald dat huishou dens met een bruto jaarinkomen tot 30.000 euro in aanmerking komen en dat de Nieuw- landse Binnendijk in Oostdijk definitief als proeflocatie dient. Reimerswaal heeft de afgelopen maanden nagedacht over een manier waarop ze star ters (jonge mensen die voor het eerst een huis kopen) kan helpen. De starterslening is één van de mogelijkheden. In Zeeland is het fenomeen nog vrij onbe kend, maar veel gemeenten elders in Neder land verstrekken hem al. Het gaat om een extra lening bovenop het maximale bedrag dat de bank wil verstrek ken. Met dat extra beetje geld wordt een ei gen woning financieel soms net haalbaar. De leningen kosten de gemeente in principe geen geld, want ze worden verstrekt door het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Ne derlandse gemeenten (SVN), waar voor elke gemeente een bedrag is gereserveerd. Rei merswaal dient in feite als tussenpersoon. De gemeente heeft ruim 200.000 euro in het potje zitten en wil de komende tijd een aan tal leningen van maximaal 30.000 euro ver strekken. Inkomenstoets De lening is de eerste drie jaar renteloos en aflossingsvrij. Daarna vindt een inkomens- toets plaats om te kijken wat de starter kan betalen. Het is de bedoeling dat rente en af lossing stijgen naarmate het inkomen groeit. In de raadscommissie wonen en milieu van febi*uari leek een meerderheid van de ge meenteraad wel wat te voelen voor de le ning. Daarom is het plan verder uitgewerkt. Uit een ambtelijke notitie blijkt dat de ge meente de starterslening alleen verstrekt aan huishoudens met een bruto jaarinko men van minder dan 30.000 euro. Gezinnen die meer verdienen moeten volgens het colle ge van B en W in staat zijn zonder startersle ning een koopwoning te verwerven. Omdat de problematiek in Oostdijk het grootst is, worden de starterswoningen die daar gepland staan, aangewezen als proeflo catie. Een starterslening kan alleen worden aangevraagd bij aankoop van een nieuw bouwwoning. door Rolf Bosboom GOES - Het crematorium dat mogelijk in Goes komt, krijgt een relatief kleinschalig karak ter. De initiatiefnemer, Stich ting Begraafplaatsen en Crema toria, verwacht dat daarmee de Zeeuwse markt voldoende is af gedekt. Wethouder D. van Ewijk maak te dinsdagavond in de raadscom missie maatschappelijke ontwik keling bekend dat er prille plan nen zijn voor een crematorium in Goes. De gesprekken daar over zijn, zo zei zij, nog maar net in gang gezet. Een locatie is bijvoorbeeld nog niet bekend. Het initiatief blijkt afkomstig te zijn van Stichting Begraafplaat sen en Crematoria, gevestigd in Best. De organisatie exploiteert al crematoria in Leiden, Capelle aan den IJssel, Spijkenisse, 's-Hertogenbosch, Uden en Die- men. Zij is voortdurend op zoek naar nieuwe locaties. „We stre ven naar een landelijke sprei ding", zegt directeur G. Swin- kels. In Zeeland is er volgens hem nog ruimte voor een derde cre matorium, naast die in Middel burg en Temeuzen. Ook in Ber gen op Zoom is een cremato rium gevestigd. Gezien de aan tallen crematies in Middelburg (zo'n negenhonderd per jaar) en Bergen op Zoom (ongeveer vijf tienhonderd) verwacht Swin- kels dat in Goes kan worden vol staan met een kleinschalige voorziening. „Dan praat je de eerste jaren over drie- tot vier honderd crematies per jaar." Swinkels bevestigt dat er nog geen concrete ideeën bestaan voor een locatie in Goes. Een plek nabij de begraafplaats aan het Geldeloozepad komt in elk geval niet in aanmerking. „Daar is te veel bewoning in de buurt. Bovendien is de ontsluiting be paald niet ideaal." Voornaamste voorwaarde voor Swinkels is dat het nieuwe cre matorium goed bereikbaar is per auto. Als de plannen doorgaan, duurt het nog geruime tijd voordat ze kunnen worden uitgevoerd. „Dan ben je toch een paar jaar verder", verwacht Swinkels. Pla nologische procedures en de strikte milieueisen waaraan cre matoria moeten voldoen, vergen veel tijd. Vol Begrafenisondernemers in de re gio juichen het initiatief voor een crematorium in Goes toe. „Het aantal crematies groeit nog steeds", zegt J. Hoekman van Begrafenisonderneming De Bevelanden. „Nu zijn mensen vooral aangewezen op Middel burg, waar je heel Zeeland te genkomt. Op sommige tijden zit het daar vol. Ik denk daarom dat er zeker ruimte is voor een crematorium in Goes." KRUININGEN - De Reimerswaalse seniorenraad en de gemeente beginnen binnenkort met het project 'Vitaal Rei merswaal aan zet', dat in andere delen van het land be kend staat als Ouderenproof. Het doel van het project is om 55-plussers te laten uitzoe ken wat er nog moet gebeuren om de ouderen de komende tien tot twintig jaar naar tevredenheid te kunnen laten le ven in Reimerswaal. Een projectgroep onder leiding van PvdA-statenlid Marjan de Koster gaat de komende maan den alle kernen langs om te inventariseren welke mensen aan het project willen deelnemen. Hansweert is op 3 mei als eerste aan de beurt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het dorpshuis. THOLEN - Burgemeester W. Nuis en wethouder F. Goos- sen van gemeente Tholen planten maandag een Amalia boom, in het kader van de Boomfeestdag, op de opnieuw ontgraven veste in Tholen. De twee worden bijgestaan door twee leerlingen van groep 7 en 8 van Die Heenrecht- school in Oud-Vossemeer. De boom wordt om 14.00 uur geplant. HOEDEKENSKERKE - De gemeenten Borsele wil bij de Raad van State afdwingen dat tussen de de kavels Boeiert- weg 1 en 3 toch mag worden gebouwd. Het Borselse colle ge meende aanvankelijk dat dat niet moest, maar de raad vond van wel. Tegen het plan werden vervolgens bezwaren ingediend door omwonenden en gedeputeerde staten onthielden er hun goedkeuring aan met als argument dat de nieuwe be woners last zullen krijgen van de paardenstalletjes van de buren. Dat nu, vindt de gemeente Borsele onzin en wil dus in beroep. De raad beslist daar op donderdag 6 mei over. VLISSINGEN - De Sosa-opleidingen voor maatschappe lijk werkers van de Hogeschool Inholland worden overge nomen door de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De be sturen van beide onderwijsinstellingen hebben hierover overeenstemming bereikt. De Raden van Toezicht en het ministerie van Onderwijs moeten nog groen licht geven voor de overname. Voor de Zeeuwse hogeschool betekent de overname een toename van ongeveer vijfhonderd studenten en een ver sterking van de financiële basis, pagina 15 overname Sosa-opleiding MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 36-jarige inwoner van West- kapelle voor dronken rijden 750 euro boete en vier maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. De man ging 31 december vorig jaar in Westkapelle erg knullig tewerk bij het parkeren van zijn auto. Bij een achteruitrijma- noeuvre reed hij zelfs een deuk in een politieauto. De agenten hadden kort daar voor aanwijzingen gekregen over het gestuntel van de West- kapellaar. Daarop hadden ze be sloten maar eens poolshoogte te gaan nemen. Uit de blaastest kwam een score van 595 microgram. Dat is een alcoholpercentage dat ruim tweeënhalf keer zo hoog ligt als maximaal is toegestaan. Advertentie Voor automatische incasso slem ik toe in afschrijving van mi|n (posttbankiekentngnummer ZEE P2C bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan 8"71 1688 555530 _J Noteer mij voor een proef abonnement van S weken voor €14,50 CU Noteer mij voor een abonne- j ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen: j D per maand met automati- I sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa- I tische incasso 56,60). CD per jaar met automatische incasso (€217.00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice J Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. n 0800 - 0 231 231 Beide echtelieden hadden haast. Hij moest zijn avond dienst gaan draaien, zij moest hun dochtertje ophalen bij de oppas die op haar beurt weer op hete kolen zat want ze zou met haar lief naar de bio scoop. Het leek allemaal net te gaan lukken. De man zag de auto van zijn vrouw naderen aan de overzijde van het kanaal en zij zag hem. En toen, toen begonnen de bellen te rinke len, de slagbomen te dalen en de brug te draaien. Soms is zo dichtbij ook zo ver weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31