llfilCill Burger is Balkenende beu -F S I FEE R AIVD: terroristische aanslag in Nederland niet te voorkomen PRAXIS Open-Veerdag KONINGINNEDAG DUBBELE AIR MILES :HR++dubbelglas! f|1 otterdamse methode tegen erval krijgt fiat Enquête onder 1430 Nederlanders Van Buitenen doet zijn verhaal Spoorbrug Rilland in de steigers Oranje tong in Viissingen en Breskens SGP'er weigert uitreiken fotoprijs Oranje klopt Griekenland Shell ziet toekomst in Zeeuws gas Geen bewijs tegen Sharon Antisemitisme 30 april van 9.00 tot 17.00 uur Veel plezier op de vrijmarkt! j /y\ Glashandel j W MELIESTE PZC 16° ~9^ geinig zon Weinig zon en enkele buien, vanavond snvannacht waarschijnlijk vaker regen, jjddagtemperatuur rond 16 graden. ]46e jaargang no. 101 ionderdag 29 april 2004 jsnuinmer 1,20 internet: www.pzc.nl ZOALS SFEER 3EDOELC IS Politie Israël irresteert aureaat ■reedoms Award AVIV - De Israëlische poli- vbeeft gisteren de bekende Pa- tójnse vredesactivist dr. Sari Seseibeh opgepakt en voor ver- 5«rnaar het politiebureau mee komen. Het Roosevelt Insti- m heeft hem onlangs voor zijn bieswerk onderscheiden met Freedom of Worship Medal' jaille voor de vrijheid van sdienst). Nusseibeh zal de js op 8 mei in Middelburg in otvangst nemen. ier uur later is hij vrijgelaten, idat hij een borgsom had ge- irt van vijfduizend shekel ijna duizend euro). Nusseibeh ordt ervan verdacht illegaal in raël verblijvende Palestijnen werk te hebben gesteld in de Quds Universiteit in Jeruza- 2, waarvan hij rector is. aen met Ami Ayalon, voorma- hoofd van de Israëlische vei- (heidsdienst, is Nusseibeh de etor achter het vredesinitia- ï'Stem des Volks'. !gens de politie stuitte een pa- :uille die jacht maakte op ille- al in Israël verblijvende Pales- oen in Beit Hanina op vier ver- ichten. De vier, een aannemer drie bouwvakarbeiders, „chtten een dependance van Al Quds Universiteit binnen, arop verklaarde Nusseibeh hij de mannen had aange ven voor het verrichten van ïkzaamheden. Ét is niet de eerste keer dat isseibeh is gearresteerd. Zo erd hij in de eerste Golfoorlog van beschuldigd in contact te aan met Iraakse agenten, hoe- iddaar nooit een bewijs voor geleverd. GPD ÏÏTERDAM - Het kabinet sdt net als Rotterdam dat er t onorthodoxe maatregelen «lig zijn om de opeenhoping problemen in sommige wij- aaan te pakken, at bleek gisteren toen de minis- De Graaf (Bestuurlijke Ver- Riwing) en Verdonk (Integra len Vreemdelingenzaken) hun ening gaven over het actieplan tterdam zet door, op weg 'seen stad in balans. komt een zogeheten Verza- 1- en Uitzonderingswet die gemeente de mogelijkheid cdtom in buurten inkomensei- a te stellen aan mensen die er willen vestigen, economi se kansenzones te benoemen malafide huiseigenaren aan pakken. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Premier Jan Peter Balkenende en zijn ka binet hebben het verbruid bij de Nederlanders. In een enquête van de Geassocieer de Pers Diensten (GPD), waar de PZC bij aangeslo ten is, worden beide drama tisch slecht gewaardeerd. De meesten vinden de premier geen sterke leider, niet inspire rend en niet bevlogen. Van het kabinetsbeleid wordt weinig heil verwacht, blijkt uit de re presentatieve enquête uitge voerd door onderzoeksbureau Motivaction. In mei is het twee de kabinet-Balkenende een jaar in functie. Ruim 70 procent van de 1430 on dervraagden tussen 18 en 65 jaar vindt dat Balkenende en het kabinet het belabberd doen. Bijna 90 procent van de mensen is niet tevreden met hoe Neder land er momenteel voorstaat. Circa 40 procent is van mening dat Balkenende sinds zijn aan treden in 2002 als premier slech ter is gaan opereren. En 80 pro cent vindt hem geen sterke lei der. Ook de CDA-achterban is die mening toegedaan. Daarvan mist 65 procent 'leiderschap'. Van de CD A-kiezers noemt 59 procent hem niet gezaghebbend. Balkenende scoort wel hoog op het gebied van intelligentie (51 procent van alle ondervraag den), saaiheid (80 procent) en de gelijkheid (66 procent). Ruim 60 procent vindt hem 'gewoon'. Koffie Bijna 80 procent van de onder vraagden beschouwt Balkenen de niet als de premier van alle Nederlanders. Precies 70 pro cent zou hem zelfs niet graag thuis op de koffie krijgen. „Dat laatste is kenmerkend voor de aversie van mensen tegen de po litiek in het algemeen en tegen Balkenende in het bijzonder", zegt onderzoeker Martij n Lam- pert. Maar weinigen geloven dat het kabinet de problemen van deze tijd kan oplossen. Gemiddeld 70 procent van de ondervraagden denkt dat dit kabinet Nederland niet veiliger maakt, niet voor be ter onderwijs zorgt, de econo mie niet versterkt, de wachtlijs ten in de zorg niet oplost en geen sociaal ouderenbeleid voert. Opmerkelijk is dat maar 22 procent denkt dat dit kabinet de integratie van buitenlanders bevordert. Op de vraag of het ka binet het goede voorbeeld geeft met waarden en normen ant woordt 65 procent 'nee' en slechts 18 procent 'ja'. Ruime meerderheden van de on dervraagden kwalificeren Bal kenende als met inspirerend, niet daadkrachtig, met aanspre kend, niet sociaal vaardig, niet bevlogen, niet gezaghebbend, niet sympathiek en niet van de ze tijd. Zijn invloed op het rege ringsbeleid is beperkt, volgens veel geënquêteerden. Bijna 60 procent dicht WD-minister Gerrit Zalm van Financiën meer macht toe. Volgens Lampert weet Balken ende het kabinetsbeleid slecht te verkopen. „Dit kabinet wordt verkocht als Kampioen Bezuini gen. Daar gaat geen grote inspi ratie vanuit." GPD pagina 4 wachten op een nieuwe Pim Fortuyn RILLAND - De spoorbrug over het Schelde-Rijnkanaal bij Rilland staat in de stei gers om opnieuw geschilderd te worden. Dat is een immense klus die ruim ander half jaar zal duren. De schilders werken tot en met oktober aan de brug en pakken hun werk in maart 2005 weer op. Naar verwachting zijn ze dan opnieuw tot okto ber bezig om het gevaarte helemaal in de verf te zetten. Eigenaar ProRail schildert haar bruggen eens in de vijftien tot twintig jaar. De brug bij Rilland is in 1986 voor het laatst van een nieuwe laag voorzien. Aan de onderkant van de brug worden gro te zeilen gehangen, zodat er geen verf in het water kan komen, foto Willem Mieras WMPERLAND - Het leek een grap, zo vlak voor Koninginne dag, maar de vissers van de Ouddorp 5 vonden toch echt een tonje tong in hun netten. De opmerkelijke vangst werd gisteren ongevoerd op de vismijn in Colijnsplaat en gekocht door groot tondel Bruinvis in Kamperland. Daar ligt het bijzondere exem- Jlaar vandaag in de winkel aan de Jacobaweg. „Dit heb ik nooit tzien", zegt W. Snoodijk van de Bruinvis, foto Willem Mieras van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland moet ernstig rekening houden met een terroristische aanslag door radicale moslims. Het voorko men en bestrijden ervan is een welhaast onmogelijke opgave. „Wat we vandaag voorkomen, duikt morgen ergens anders op." Deze sombere woorden sprak Sybrand van Hulst, direc teur van de Algemene Inlichten en Veiligheidsdiensten (AIVD) gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 2003. Terrorisme en de dreiging ervan zal volgens de AIVD 'voor jaren' deeluitmaken van de Nederland se, en West-Europese samenle ving. „De bestrijders ervan staan niet op winst. Aanslagen zoals die in Madrid behoren ook in Nederland tot de mogelijkhe den." Op dit moment is echter geen sprake van een acute drei ging, beklemtoonde Van Hulst. Bestrijding van terrorisme is voor de AIVD prioriteit nummer één. Het afgelopen jaar heeft de dienst terroristen tegenslagen toegebracht; zo zijn 'terroris tische cellen' ontmanteld, finan cieringsstromen drooggelegd en aanslagen voorkomen. Van Hulst: „Dat is tactische winst, geen strategische winst." Volgens de veiligheidsdienst zijn ongeveer 150 personen en een tiental radicale moskeeën ac tief in het voorbereiden van aan slagen en het ronselen van strij ders voor de jihad, de heilige oorlog. In en rondom deze mos keeën worden 'politiek-radicale anti-westerse' denkbeelden uit gedragen en soms alleen 'ul tra-orthodoxe' ideeën. Beide advertentie BBA. Steeds beter! BBA Fast Ferries en de provincie Zeeland nodigen u van harte uit om de feestelijke ingebruikname van de nieuwe ultramoderne SWATH-schepen mee te vieren en afscheid te nemen van de 'oude' autoveren. Er staan voor die dag op het feestterrein aan de veerhaven in Viissingen tal van activiteiten gepland! 0-®-0 BBA Klantenservice (013) 549 99 19 www.bba.nl 0V Reisinformitie 0900 9292 0,50 p/m) www.9292ov.nl Een naïeve man die niet toe gerust is voor de omvang van het gevecht dat hij voert en de kwaliteit niet bezit om die strijd tot een succes te maken. Dat beeld rijst uit het boek waarin Paul van Buitenen, de klokkenluider die met zijn onthullingen in 1999 de vorige Europese Com missie ten val bracht, zijn ver- JÊ haal doet. Een foto van kussende mannen was gisteren voor SGP-ge- deputeerde George van Heukelom te confronterend om als juryvoorzitter de eerste prijs uit te reiken aan ROC-leerlinge Else van de Hoeven. De wed strijd was georganiseerd door ROC Zeeland in f"* het kader van de Maand van de Vrijheid. Het Nederlands elftal heeft gisteren in een oefeninter land met ruim verschil (4-0) van Griekenland ge wonnen. Alle doelpunten vielen na rust. Makaay opende de score, waarna Zenden, Heitinga en Van Hooijdonk zijn voorbeeld volgden. Duitsland had een beduidend minder goede oe fensessie: Roe menië was met 5-1 te sterk. I Shell ziet Zeeland als potentieel gaswinningsgebied, zo blijkt uit een onderzoek van de multinational. Onder de bodem van Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen zitten steenkoollagen, waaraan een be hoorlijke hoeveelheid gas kleeft. Met kooldioxi- g? de-injecties zouden die zijn los te weken. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en televisie: 7; Zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; Sport: 19, 21 en 23; Economie: 25, 27 en 29. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Aanklagers be schikken over onvoldoende be wijs om de Israëlische premier Sharon wegens corruptie te ver volgen. Dit blijkt uit een tussentijdse ju ridische rapportage, meldde de Israëlische televisie gisteren. Het station citeerde uit het ver slag van een commissie die pro cureur-generaal Mazuz had be noemd om hem te helpen bij de zaak. De kwestie draait om de betaling van enkele honderddui zenden dollars van een project ontwikkelaar en Likoed-aanhan- ger aan Sharons zoon Gilad. Die was door de zakenman eind ja ren negentig ingehuurd om te helpen bij de ontwikkeling van een vakantiedorp op een Grieks eiland. Het onderzoek gaat over de vraag of Sharon destijds als minister van Buitenlandse Za ken heeft geprobeerd de Griekse regering in deze kwestie te beïn vloeden. ANP/RTR advertentie denkbeelden kunnen een basis vormen voor rekrutering van vooral Marokkaanse jongeren van een jaar of zestien, zeven tien. Van Hulst beklemtoonde op nieuw dat slechts enkele gebeds huizen een klimaat scheppen van onverdraagzaamheid en waarschuwde voor polarisatie. De gematigde islamitische ge meenschap kan juist een rol spe len het radicalisme te keren, al dus Van Hulst. GPD pagina 3 geruchten Donner belooft wet tegen haatzaaien BERLIJN - In Nederland en ze ker vier andere Europese landen is het antisemitisme de laatste twee jaar fors toegenomen. Het meeste antisemitisme komt uit de moslimhoek en heeft te maken met het Israëlisch-Pales- tijnse conflict. Dat maakte de Europese toezichthouder op ra cisme en xenofobie in Wenen gis teren bekend. De publicatie valt samen met een conferentie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa in Berlijn. ANP/DPA HHHBHHHHBB9MHRK OPEN 4 mei open tot 18.00 uur Kijk voor uw dichtstbijzijnde Praxis vestiging in de Gouden Gids of op www.praxis.nl advertentie Op Koninginnedag zijn alle IKEA vestigingen gesloten, j Zaterdag 1 mei ben je weer - van harte welkom. Ma l/m vr 10 - 21 uur. Za 9-18 uur 0900-235 45 32 (0.10/W) www.IKEA.nl (Advertert-jp) (advertentie) Super isolerend! I I l Maandag t/m vnjdag Vakkundige montage Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 711688 555530 HBIHiHHHHl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1