Advocaat slaapt beter dan Voller PZC Van Persie hoeft niet naar de psychiater Estafetteploeg krijgt alsnog bronzen plak van WK omgehangen 19 Tegenstanders Oranje zwak, zwakker, zwakst Nederlands elftal klopt Griekenland met 4-0 Luc Leblanc ploegleider Schumacher: ik win niet alle achttien Grands Prix Harmes doorstaat podiumtraining Eerste zege Johnny Hoogerland Svorada wint eerste rit Romandië Verkerk in kwartfinale München EK-deelname Inzaghi onzeker Parma failliet verklaard Aanklager: drie punten in mindering bij Jong Ajax donderdag 29 april 2004 Lnnnze sportredactie BOEKAREST - De drie tegen- .isnders van het Nederlands voetbalelftal op het Europees kampioenschap in Portugal heb ben zich gisteravond vooral ne gatief onderscheiden. De grootste blamage kwam op •3am van Duitsland, dat met :e{st 5-1 verloor van Roemenië. Tsjechië ging met 1-0 onderuit tegen Japan en Letland kwam niet verder dan 0-0 tegen IJs land. In Boekarest haalde Lahm pas twee minuten voor tijd namens de Duitsers de hatelijke nul van het scorebord. „Dit gelooft toch memand", foeterde het Duitse voetbalgeweten Franz Becken- bauer. „Iedere voetballiefheb ber in Europa denkt aan een drukfout als hij of zij deze uit slag in de krant leest.'" Bij de rust leidde het speelse Roemenië al met 4-0. Voor Duitsland, de eerste tegenstander van Oranje bij het EK in Portugal, was het de grootste achterstand na 45 minuten in 91 jaar. De treffers van de thuisploeg kwamen op naam van Danciulescu (twee), Plesan, Rat en Caramarin. Doelman Kahn, die aan de vier Roemeense treffers weinig kon doen, werd na 45 minuten uit zijn lijden verlost. „Voor deze nederlaag geldt geen enkel ex cuus", bromde hij. „Wat maakt het uit dat we defensief nog nooit in deze samenstelling heb ben gespeeld? Dit is een grote blamage voor Duitsland." Tsjechië verloor in Praag voor de tweede keer op rij. Kubo maakte na ruim een half uur het doelpunt voor Japan. De ploeg van bondscoach Karei Bruckner ging eind maart ook al onderuit tegen Ierland (1-2). Daarvoor bleef Tsjechië in een serie van twintig wedstrijden ongeslagen. Het team van Letland clat in Ri ga 0-0 tegen IJsland speelde, was volgens KNVB-scout Cor Pot. aanwezig in de Letse hoofd stad, nauwelijks te vergelijken met het elftal dat deze zomer in de groep van Nederland zal spe len. „Tegen IJsland moesten ze het spel maken. Daarin zijn ze beduidend minder dan wanneer ze op de counter kunnen spe len", aldus Pot. Hoor Jaap van Essen IEINDHOVEN - Over 47 dagen begint Oranje aan het EK, in Porto tegen Duitsland. Afgaan de op de duels die beide landen- leams gisteren afwerkten, hoeft I bondscoach Dick Advocaat zich helemaal geen zorgen meer te maken. De Duitsers werden compleet af gedroogd door Roemenië, een jnd dat niet op het EK zal zijn: j-1 Nederland speelde tegen Gnekenland, dat zich wel plaatste en al vijftien duels onge slagen bleef. Oranje won, met maarliefst 4-0. Belangrijker voor Advocaat was cat hij voor het laatst zijn man- :en bij elkaar had voordat hij njn definitieve E K-selectie be- moet maken. Op 19 mei is iet zover. Een week later begint voorbereiding en wachten er cog drie oefenduels (tegen Bel- giê de Faeröer en Ierland) voor men afreist naar Portugal. Wijze lessen Advocaat kon een paar wijze les sen trekken uit de wedstrijd van gisteren. Zo is er geen vraag meer wie de voorkeur moet krij- Mark van Bommel of Lesley Sneijder. Vorige maan- den speelden beiden een helft te gen Frankrijk, gisteren mochten ze het allebei weer 45 minuten proberen. De tussenstand is on verbiddelijk, 2-0 voor de jonge Ajacied. Van Bommel speelde de eerste tegen de Grieken, maar er weer helemaal niets van uit. Nauwelijks een diepte- BRUSSEL - De Franse oud-be- toepsrenner Luc Leblanc is aan gesteld als ploegleider bij de Bel gische ploeg Chocolade Jacques. De oud-wereldkampioen wordt daar de vierde ploegleider naast lohan Capiot, Jef Braeckevelt en Walter Planckaert. Hij debu- :eert als ploegleider in de Ronde van Italië. ANP/AFP pass en belangrijker: ook bij bal bezit hing hij met zijn kont te gen de eigen verdediging aan. Sneijder deed het heel anders. Hij eiste ballen op, legde risico in zijn spel en durfde veel ver der naar voren te spelen, waar door de spitsen ook eens een beetje steun kregen. Net als tegen Frankrijk fleurde het hele elftal op door de aanwe zigheid van Sneijder. Natuur lijk speelde mee dat Grieken land na rust aantrad met vijf verse krachten, die duidelijk de tweede keus zijn van Rehhagel. Desalniettemin was het verschil groot. Advocaat moet de komende we ken toch al belangrijke keuzes maken. Er zullen enkele spelers moeten afvallen. Een pijnlijke affaire kan de keuze voor de cen trumverdedigers worden. Cocu en Stam zijn onbesproken, zij zijn samen de eerste keus voor de bondscoach. Bouma lijkt inmiddels nummer drie te zijn en Heitinga manifes teert zich ook steeds nadrukke lijker. Gisteren bleef record-in ternational Frank de Boer ook op de bank en dat zegt toch wel iets. De vraag is of het nog wel van sportief belang nu is om de oude aanvoerder mee te nemen. Een andere keuze waar Advo caat voor staat is die van de speelwijze. Gisteren werd 'de ruit op het middenveld' weer uit geprobeerd. Met heel wat meer succes dan tegen de Belgen, ne gen maanden geleden. Oranje speelde de eerste helft minder goed maar kreeg wel een paar kansen, zo kopte Makaay twee maal net niet raak. Na de hervatting werd dat snel anders. In de 50e minuut al liep Makaay een voorzet van Zenden binnen: 1-0. Tien minuten later was het 2-0 door een treffer van Zenden. Heitinga smaakte het genoegen van zijn eerste Oranje treffer. Hij kopte een vrije trap van Van der Vaart in. En Pierre van Hooijdonk, voor de 35e maal invaller bij Oranje en daar mee recordhouder, leukte zijn ju bileum ook op met een doel punt. Natuurlijk zegt het allemaal niets met het zicht op 16 juni. Maar Dick Advocaat zal van nacht heel wat beter hebben ge slapen dan zijn collega Rudi Voller. Nederland-Griekenland 4-0 (0-0). 50. Makaay 1-0, 58. Zenden 2-0, 61. Heitinga 3-0, 80. Van Hooij donk 4-0. Scheidsrechter: Bologni- no (Ila). Toeschouwers20.000. Ge le kaart: Van Bommel (Neder land). Nederland: Van der Sar Heitinga, Stam (46. Reiziger), Bouma en Van Bronckhorst' Seedorf, Van Bom mel (46. Sneijder), Van der Vaart (65. Van Hooijdonk) en Zenden' Makaay en Kluiverl (74. Busvelt). Giovanni van Bronckhorst (links) en Boudewijn Zenden (rechts) vliegen Roy Makaay om zijn nek nadat hij de 1-0 heeft gemaakt. foto Marcel Antonisse/ANP door Jaap van Essen Robin van Persie gaat defi nitief naar Arsenal. 'Een hele foute keuze',Robin van Persie gaat defini roepen de zogenaamde deskundigen, vooral die uit Eindhoven na tuurlijk. De twintigjarige aan valler doet er verstandig aan een hele lange neus te trekken naar al die betweters in Neder land. Leg honderd profvoetballers de keuze voor: PSV of Ar senal? Zeker 99 zullen onmid dellijk hun paspoort zoeken en naar Londen afreizen. Die ene die voor Eindhoven kiest is rijp voor de psychiater. Toch wilde men bij PSV doen geloven dat Van Persie een verkeerde beslissing heeft ge nomen. Tal van goedbetaalde tv-papagaaien huilen in aller lei programma's vrolijk mee. Ze zouden beter moeten we ten. Ene Clarence Seedorf was op zijn negentiende niet meer dan de twaalfde, dertiende man van Ajax. Hij had daar genoeg van en vertrok naar Sampdoria. 'Veel te jong, die gaat het niet red den'. was ook toen de algehele opinie. Seedorf kwam toch aardig terecht. Fans Robin van Persie heeft heel wat meer redenen om naar het buitenland te gaan. Zelfs de fans van zijn eigen Feyenoord keren zich al geruime tijd te gen hem. Daarvoor mag de clubleiding in Rotterdam zich zelf op de borst slaan. Een jaartje geleden, toen de onder handelingen over contractver lenging niet wilden vlotten, werd Van Persie door Feye noord stelselmatig neergezet als een vervelend geldwolfje. Over kapitaalvernietiging ge sproken. Buiten Rotterdam heeft Van Persie in Nederland ook al niet veel te zoeken. Mocht hij nog een beetje getwijfeld heb ben, dan zal de kloppartij op sportpark De Toekomst hem zo ongeveer letterlijk ons land hebben uitgejaagd. Wat had Van Persie ook te zoe ken bij PSV? Niet veel dus, want tot op de dag van van daag is volstrekt onduidelijk wat daar komend seizoen Voor een elftal staat. Alle dragende spelers gaan weg (Van Bom mel, Kezman, Waterreus, Rob ben), niemand wil er voorals nog naar toe en van enige hië rarchie zal voorlopig geen sprake zijn. Persoonlijke helden En duidelijke verhoudingen, daar heeft Van Persie nu net behoefte aan. Bij Arsenal treft hij daarom de ideale situatie aan. Daar lopen de wereldster ren waar de jonge Nederlan der huizenhoog tegenop kijkt. Spelers als Bergkamp, Viera, Henry, Pires zijn echt z'n per soonlijke helden. In zo'n gezel schap weet Van Persie don ders goed zijn plaats. Hij mag dan wel eens lastig zijn (wat heeft hij nu eigenlijk ooit echt misdaan?), maar gek is hij ze ker niet. En dan loopt er bij Arsenal nog eens een trainer die weet hoe hij zogenaamd moeilijke jongens moet aan pakken, Arsène Wenger is overduidelijk de baas bij Ar senal en tot nu toe heeft hij ie dereen (zelfs Anelka) kunnen temmen. Waarom zou dat met Van Persie niet lukken? Bert van Marwijk kon dus niet met Van Persie werken. Dat mag de trainer zich aanrekenen. Twee jaar geleden maakte de toen pas achttienjarige speler toch echt deel uit van het ba siselftal dat de Uefa Cup won. Voetballen kan fe dus. Van Marwijk heeft sindsdien ech ter weinig anders gedaan dan het talent vernederen en pu bliekelijk afzeiken. Toch opvallend dat Van Mar wijk in de regel niet overweg kan met vedetten. Met Van Hooijdonk, Kalou en Bosvelt boterde het ook al niet. Het moet voor de trainer toch een beetje pijnlijk zijn dat de absolute topclub Arsenal nu voor een relatieve fooi een spe ler ophaalt die door de rest van Europa wel degelijk wordt gezien als een van de grootste Nederlandse belof ten. Nog maar pas geleden had Arsenal belangstelling voor ene Mark van Bommel, maar vond de schoonzoon van Bert van Marwijk bij nader in zien toch te beperkt. Nog een jaartje, dan weet ie dereen of Robin van Persie de juiste keuze heeft gemaakt. In ieder geval gaat hij weg uit Ne derland, waar hij toch nooit meer van het stempel 'lastig en onhandelbaar' afkomt. In Londen gaat hij dagelijks trai nen met de allerbeste spelers ter wereld, met een van de suc cesvolste trainers van dit de cennium en zal daar in ieder geval niet slechter van wor den. Wedden dat hij nog heel vaak een lange neus naar Ne derland zal trekken? GPD BERLIJN - Michael Schumacher heeft zijn riva len weer een beetje hoop gegeven door te verkla ren dat hij niet alle achttien races van dit seizoen in de Formule 1 zal winnen. De zesvoudig wereldkampioen neemt daarmee af stand van de speculaties dat hij alle races zou gaan winnen. „Ik neem die uitspraken niet se rieus". schrijft hij op zijn website. „Niet alleen omdat het nog te vroeg in het seizoen is. maar ook omdat het totaal niet realistisch is om dat te zeg gen." Hij heeft tot nu toe allevier verreden races in het wereldkampioenschap met veel machtsver toon gewonnen. ANP/RTR AMSTERDAM - Suzanne Har mes (foto) is klaar voor de Euro pese titelstrijd turnen in Amster dam. De achttienjarige turnster had door een elleboogblessure een verstoorde voorbereiding. In de RAI turnt ze morgen in de landenwedstrijd in elk geval op balk en vloer. De brug laat ze wegens de hoge belasting voor het gewricht schieten, over de sprong twijfelt ze nog. Gisteren was de dag van de zoge heten podiumtraining. Voor het eerst mogen de deelneemsters dan in de hal trainen op het po dium waar ze in de wedstrijd hun prestaties moeten leveren. Harmes is de enige Nederlandse met een olympische nominatie en kan zich voor de Spelen in Athene plaatsen door bij de bes te zestien te eindigen op de vloer. De vier andere Nederlandse EK-deelneemsters, Loes Lin- ders, Nathalie Bletterman, Lau ra van Leeuwen en Evi Neijs- sen. hebben een finaleplaats no dig om zich voor de Spelen te kwalificeren. Voor Van Leeu wen, specialiste op brug en in 2002 YVK-finaliste in de Hon gaarse plaats Debrecen, is die mogelijkheid reëel. foto Toussaint Kluiters/ANP NEVEZ - Wielrenner Johnny Hoogerland heeft de derde etappe gewonnen van de zevendaagse etappewedstrijd Le Ruban Granitier Breton. De twintigjarige Yersekenaar ontsnapte in de rit over 172 km van Bourbiac naar Nevez samen met de Fransman Christophe Thebault. Het twee tal bouwde de voorsprong in erbarmelijke weersomstan digheden uit naar twee minuten In de finale kwam het pe loton nog dicht in de buurt, maar de voorsprong bleek net voldoende. Hoogerland klopte zijn medevluchter eenvou dig in de spurt. Het was voor de derdejaars belofte uit de Van Hemert Eurogift-formatie de eerste overwinning van dit seizoen. VAL-DE-TRAVERS - De Tsjechische wielrenner Jan Svo rada heeft de eerste etappe van de Ronde van Romandië .op zijn naam gebracht. De wielercoureur van Lampre ein digde in een rit over 181,9 km van Genève naar Val-de-Travers voor de Italiaan Marco Zanotti en zijn Braziliaanse teamgenoot Luciano Pagliarini. De Austra liër Bradley McGee behield de leiderstrui. Hij won dins dag de proloog. ANP MÜNCHEN - Martin Verkerk heeft gisteren de kwartfina le bereikt van het internationale tennistoernooi in Mün chen. De Alphenaar versloeg op gravel de qualifier Boris Pashanski uit Servië-Montenegro met 7-6 (tiebreak 7-3) 7-6 (7-4). Verkerk werkte in de tweede set een achter stand van 3-5 weg. ANP MILAAN - Het is twijfelachtig of Filippo Inzaghi voor Ita lië kan spelen in de eindronde van het EK in Portugal. De dertigjarige spits van AC Milan onderging gisteren een operatie aan een enkel. De chirurg moest een stuk bot ver wijderen. De goalgetter was gedurende het seizoen meer malen geblesseerd. Inzaghi moet na de operatie minimaal twintig dagen rust houden. Als bondscoach Giovanni Tra patoni op 19 mei de definitieve selectie bekend maakt, zit de geopereerde spitsspeler nog steeds in de herstelperio de. ANP/DPA PARMA - Een Italiaanse rechtbank heeft gisteren voetbal club AC Parma failliet verklaard. De schuld bedraagt ruim 309 miljoen euro. Het faillissement komt niet uit de lucht vallen, want er zijn al langere tijd problemen met de geldschieter, het zuivelbedriji Parmalat. Aan het begin van dit jaar werd een groot fraudeschan daal ontdekt bij de zuivelreus De aandeelhouders van de voetbalclub stelden toen de curator van Parmalat, Enrico Bondi, aan als voorzitter. Die moest snel op zoek naar een nieuwe geldschieter of koper, iets dat tot op heden nog niet gelukt is. In januari had de club al een schuld van 77 miljoen euro. Het management gaat nu verder met het zoe ken naar geïnteresseerde kopers, een opdracht die niet eenvoudig is. Diverse bedrijven uit de omgeving meldden zich, maar tot op heden is er nog beslissing gevallen. ANP/SID door Pim van Esschoten IJSSELSTEIN - Troy Douglas is blij, maar toch ook weer niet. Hij is de captain van het estafet teteam (4x100) dat gisteren te horen kreeg dat het definitief brons heeft veroverd tijdens de WK atletiek in Parijs, vorig jaar augustus. Het dubbele gevoel van Douglas heeft te maken met de reden: de schorsing van de Britse sprinter Dwain Cham bers vanwege doping. Toen in november vorig jaar be kend werd dat Chambers tij dens de zomer van 2003 was be trapt op het tot dan onbekende middel THG, was meteen duide lijk dat de Nederlandse ploeg van de vierde naar de derde plaats zou opschuiven als Cham bers zou worden geschorst. De Britten finishten in Parijs als tweede. Twee maanden geleden werd Chambers inderdaad voor twee jaar geschorst. Gisteren verstreek de termijn waarin hij in beroep kon gaan. De Europees recordhouder maakt van dat recht geen ge bruik. Voor Douglas, Patrick van Balkom, Timothy Beck, Cai- men Douglas en (reserve) Guus Hoogmoed betekende dat het brons alsnog binnen is. Douglas (41) zegt 'wel blij' te zijn. „Maar het is ook slecht voor die andere Britse jongens, voor Marlon Devonish, Christi an Malcolm en Darren Camp bell. Die jongens verliezen hun medaille." De nationale atletiekselectie trainde in januari in Zuid-Afri ka nog op dezelfde baan met de drie Britten. Douglas: „Het zijn jongens voor wie we respect heb ben. Sprinters jennen elkaar veel, maar we hebben hierover nooit gesproken." De bronzen medaille wordt waarschijnlijk tijdens de FBK Games in Hengelo op 31 mei uit gereikt. GPD van onze sportredactie ZEIST - Ajax is in staat van be schuldiging gesteld naar aanlei ding van de rellen rond het duel tussen Jong Ajax en Jong Feye noord half april op De Toe komst. De aanklager betaald voetbal van de KNVB heeft de club een schikkingsvoorstel ge daan van drie winstpunten in mindering voor het beloftenelf- tal. Ook krijgen de Amsterdam mers een onvoorwaardelijke geldboete van 15.000 euro. Ajax moet uiterlijk 4 mei ken baar maken of het het voorstel accepteert. Als de club dat niet doet, komt de zaak voor de tuchtcommissie. Ajax kreeg het voorstel gisteren binnen en neemt de tijd om het te bestude ren, zo zei een woordvoerder. Jong Ajax heeft als koploper in de beloftencompetitie eredivisie nu één punt voorsprong op SC Heerenveen en Feyenoord, dat een duel meer heeft gespeeld. Ajax en Heerenveen treffen el kaar maandag op De Toekomst. De Amsterdammers kunnen in deze ontmoeting de titel een wedstrijd voor het einde van de competitie veiligstellen. Gezien het schikkingsvoorstel zal er dan echter nog geen kampioens- schaal worden uitgereikt. De aanklager betaald voetbal heeft naast de rapporten van het arbitrale trio onder meer kennisgenomen van de rappor ten van beide clubs. Ajax is in staat van beschuldiging gesteld voor het gedrag van de aan hang. Het gaat daarbij om het af steken van vuurwerk, het betre den van het speelveld en het aan vallen, bedreigen, slaan, schop pen en/of verwonden van spe lers van begeleiding van Feye noord. Tahamata Simon Tahamata keert terug bij Ajax De oud-international heeft gisteren een contract voor twee jaar getekend als trainer in de jeugdopleiding. Tahamata voetbalde bij Ajax tussen 1976 en 1980 welgeteld 149 wedstrij den. Later speelde hij onder meer voor Standard Luik en Feyenoord. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19