PZC Werkgroep bespreekt bezwaren voor koormoeder Rechtsbuiten of buitenbeentje? actiemaand Lang en gezond leven, dat wil iedereen" Kleinschalig karakter crematorium Goes POPPE 0 giro 55 2000 Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! 0900-8212411 Plannen zorgcomplex Nieuw Middelburg gepresenteerd Koninklijk lintje Verwarde zoon bedreigde ouders Drankrijder ramt politieauto NSGK. Elk kind speelt mee. ->Sgk Q) V Diabetes Fonds donderdag 29 april 2004 wl4 Hnnr Ah \/an rifar Qlnic: mpt pen vprVniiTinrt T»,—;j.i 1 door Ab van der Sluis met een verhuizing. Tnmiri^«i„ door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Woningcorpo ratie Woongoed wil binnen een jaar beginnen met de bouw van een nieuw zorgcomplex op de hoek van de Sportlaan en de Nassaulaan in Middelburg. De plannen werden gisteravond aan omwonenden gepresen teerd. Die vinden het gebouw vooral te groot. Er wordt een werkgroep van bewoners inge steld om de bezwaren te bespre ken. Het zorgcomplex komt op de plaats waar nu nog een flatge bouw en de oude mavo staan. In het complex komen tachtig wo ningen. Een deel daarvan is be stemd voor mensen die zorg no dig hebben: ouderen of gehandi capten. In het gebouw worden door Rolf Bosboom GOES - Het crematorium dat mogelijk in Goes komt. krijgt een kleinschalig karakter. De initiatiefnemer, Stichting Be graafplaatsen en Crematoria, verwacht dat daarmee de Zeeuwse markt voldoende is af gedekt. Wethouder D. van Ewijk maak te dinsdagavond in de raadscom missie maatschappelijke ontwik keling bekend dat er prille plan nen zijn voor een crematorium in Goes. De gesprekken daarover zijn, zo zei zij, nog maar net in gang ge zet. Een locatie is bijvoorbeeld nog niet bekend. Het initiatief blijkt afkomstig te zijn van Stichting Begraafplaat sen en Crematoria, gevestigd in Best. De organisatie exploiteert al cre matoria in Leiden, Capelle aan den IJssel, Spijkenisse, 's-Herto- genbosch, Uden en Diemen. Zij bovendien een nieuw wijkcen trum en een kinderdagverblijf gemaakt. Het complex wordt ge bouwd in een slingervorm, met de lange kant naai" de Nassau laan en aan de kant van de Sportlaan een driehoekig plein. Het nieuwe gebouw worclt over de Oranjelaan heen gebouwd. Daardoor krijgen de bewoners van de Johan Frisostraat ineens achterburen. De bewoners ga ven gisteren aan dat ze daar niet blij mee waren. „Ik kijk straks aan de zijkant, de voorkant en de achterkant tegen een flatge bouw", zei een mevrouw. Een bewoonster van de naastgelegen flat aan de Nassaulaan vond dat haar uitzicht verziekt wordt. Een ander-vreesde voor verkeers overlast als de doorgang vanuit de Oranjelaan naar de Nassau laan wordt afgesloten. is voortdurend op zoek naar nieuwe locaties. „We streven naar een landelijke spreiding", zegt directeur G. Swinkels. In Zeeland is er volgens hem nog ruimte voor een derde cre matorium, naast die in Middel burg en Terneuzen. Ook in Ber gen op Zoom is een cremato rium gevestigd. Gezien de aantallen crematies in Middelburg (zo'n negenhon derd per jaar) en Bergen op Zoom (ongeveer vijftienhon derd) verwacht Swinkels dat in Goes kan worden volstaan met een kleinschalige voorziening. „Dan praat je de eerste jaren over drie- tot vierhonderd cre maties per jaar." Swinkels bevestigt dat er nog geen concrete ideeën bestaan voor een locatie in Goes. Een plek nabij de begraafplaats aan het Geldeloozepad komt in elk geval niet in aanmerking. „Daar is te veel bewoning in de buurt. Bovendien is de ontslui ting bepaald niet ideaal." Wethouder A. de Vries riep de aanwezigen op om een werk groep te vormen. Die kan mee praten over aanpassingen. „We vinden het belangrijk dat de es sentie van het plan doorgaat. We hebben ook belang bij over eenstemming. Als we het eens zijn, gaat de procedure ook snel ler." Hij gaf toe dat het beter was geweest om op een eerder tijdstip met de omwonenden rond de tafel te gaan zitten. Als de procedures snel verlopen, kan binnen een jaar de eerste paal in de grond. Anderhalf jaar later kan het complex dan opge leverd worden. Voor de bouw van het complex moet de flat die nu op de hoek staat, worden gesloopt. Twaalf van de 32 bewoners hebben in middels een andere woning. Mensen die naar het nieuwe complex willen verhuizen, kun nen tot die tijd in hun huis blij ven, zei een medewerker van Woongoed. „Maar we zullen niet nalaten u te verleiden eer der te vertrekken." De opleve ring wordt met twee jaar ver traagd als er in fases moet wor den gewerkt. De woningcorpora tie sloopt daarom liever eerst al le bestaande gebouwen. Buurtbewoners vroegen zich af of het complex, ontworpen door architectuurstudio Herman Hertzberger, niet te duur wordt voor mensen uit Nieuw Middel burg. „Mensen die zorg nodig hebben, moeten in zo'n woning kunnen wonen", antwoordde De Vries. „Als u daarvoor in aanmerking komt krijgt u huursubsidie. Als het dan nog te duur is, is de ge meente bereid om bij te betalen uit een woonlastenfonds." De ge meente onderzoekt nog of dat ook kan voor mensen die (nog) geen zorg nodig hebben. Het nieuwe complex maakt deel uit van een zogenaamde woon- servicezone. Dat betekent dat vanuit het complex ook zorg kan worden verleend aan mensen uit de buurt. De ge meente wil op dertig plaatsen in de stad dergelijke zones in richten. De bedoeling daarvan is dat mensen langer zelfstandig in hun eigen buurt kunnen wo nen. ARNEMUIDEN - Normaal ge sproken heeft Jeanne Ovaa (70) uit Middelburg haar mondje wel bij zich, maar gisteravond was ze compleet verrast. Burgemees ter K. Schouwenaar speldde de oud-dirigent van het Interkerke lijk Gospelkoor Glorify een ko ninklijke onderscheiding op. Zij mag zich voortaan lid in de Or de van Oranje Nassau noemen. Jeanne was gisteravond naar Middelburg gegaan om haar an dere koor, Sheborim, te dirige ren. Wel moest ze netjes gekleed komen, omdat er een foto ge maakt zou worden vanwege het twintigjarig bestaan van het koor. Volkomen onverwacht werd ze naar Arnemuiden 'ontvoerd' voor een open repetitie-avond van haar oude koor, Glorify. Bij wijze van verrassing zou burge meester Schouwenaar de 'eerste' lustrum-cd van het koor in ont vangst nemen. De Middelburgse is sinds haar prille jeugd lid van het mandoli neorkest Con Amore. Haar lid maatschap werd slechts enkele jaren onderbroken in verband MIDDELBURG - Een twintigja rige inwoner van Lexvedorp kreeg gisteren in Middelburg een straf gelijk aan het voorar rest en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf opge- legd. Daarbij moet hij zich houden aan de voorwaarden van de re classering. De jonge verdachte zat slecht in zijn vel toen hij 15 februari dit jaar in de ouderlij ke woning zijn vader, die op bed lag, met een klauwhamer be dreigde. Dezelfde dag had hij in de woonkamer zijn ouders de schrik op het lijf gejaagd door met een mes stekende bewegin gen in hun richting te maken. Volgens de psychiater was ver dachte sterk verminderd toere keningsvatbaar geweest. leidt ze ook een jeugdorkest van Con Amore. In 1978 was ze betrokken bij de oprichting van het Jongeren koor Middelburg. Zes jaar later werd ze diligente van Shebo rim. Ook is ze kosteres van Hofplein- kerk in Middelburg, presenteert ze een programma bij de zieke nomroep in het ziekenhuis te Vlissingen, zet ze zich in voor Roemenië en ze is betrokken bij de Stichting Curia in Amster dam, waar terminale patiënten in hun laatste levensfase wor den begeleid. „U hebt een voortreffelijke staat van dienst", aldus Schou wenaar. „Uit uw loopbaan blijkt doorlopende lijn van maat schappelijke inzet. U stimuleert anderen en u dient anderen. De ze koninklijke onderscheiding is u van harte gegund. Draag hem nog lang, met ere en in goede ge zondheid." De oud-dirigent van Glorify (ze stopte op 1 januari) zei in een kort dankwoord beduusd te zijn. „Ik vond koninklijke onder scheiding altijd iets voor bijzon dere mensen, maar nu ben ik er zelf ook eentje." De Middelburgse ondertekende haar laatste e-mails met 'groe ten van jullie koormoeder'. Voorzitter A. Riemens herinner de haar nog eventjes aan die ere titel. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 36-jarige inwoner van YVestkapelle voor dronken rij den 750 euro boete en vier maan den voorwaardelijke rijontzeg ging opgelegd. De man ging 31 december vorig jaar in Westkapelle knullig te werk bij het parkeren van zijn auto. Bij het achteruitrijden reed hij een deuk in een poli tieauto. Uit de blaastest kwam een score van 595 microgram, ruim tweeënhalf keer zoveel al cohol als toegestaan. Een maquette van het zorgcomplex dat op de hoek van de Sportlaan en de Nassaulaan in Middelburg moet komen. Het ontwerp is ge maakt door architectuurstudio Herman Hertzberger. Al meer dan 25 jaar uw partner in mobiliteit Bij aanschaf van een Audi A2 heeft u in de maand mei een Proline uitvoering met 555,- korting Van 1.250,- voor 695,- Met o.a.4 licht metalen velgen, metallic lak. volautomatische airco, afstandsbediening etc. U rijdt al Audi A2 vanaf 20.790,- Nu ook leverbaar met 1.6 FSI motor en 1.4TDI 90 pk Bij aanschaf van een Audi A3 heeft u in de maand mei een Proline uitvoering met €1.105,- korting Van 2.500.- voor 1.395.- Met o.a.volautomatische airco, radio concert met cd. lederen stuurwiel, middenarmsteun voor. rijdt al Audi A3 vanaf 23.990.- Auio Poppe a 'UF XSfiuiiS t TT Coupe of Roadster Bij aanschaf van een Audi TT Coupé of Roadster uit voorraad nu 2.500,-.voorraadkorting U rijdt al Audi TT vanaf 36.890,- Bij aanschaf van een Audi A4 limousine heeft u in de maand mei een Proline uitvoering met 1.305,- korting Van 2.300.- voor 995.- Met o.a.radio concert met cd, multifunctioneel stuur, armsteun voor eiectrische ramen achter, parkeersensoren achter en bumpers/dorpels in carrosserie kleur. U rijdt al Audi A4 vanaf 29.990,- Kies nu voor een Audi A6 limousine uit voorraad en geniet van duizenden euro's voordeel. In de maand mei nog eens 1.500,- extra voorraadkorting Bij de Audi A6 Avant kunt u kiezen voor het aantrekkelijke "advance" pakket met 7.817,- korting Pakket tw.v 11.717,- voor 3.900,- Met o.a.metallic lak, leder, navigatiesysteem, alarm, parkeersensoren etc. Audi A2 1.4 Coiourstorm nieuw 24.870,- nu 22.450,- Audi A4 2.0 FSI Avant nieuw 42.884.- nu 39.950,- Audi A6V6 2.4 Multitronic nieuw 51.717,- nu 42.950,- B Kom langs voor een uitgebreide proefrit Auto Poppe Auto Poppe Auto Poppe Vlissingen Terneuzen Hulst Gildeweg 22 Handelspoort 4 Afrikaweg 18 ©0118 424000 r 0115 647333 ©0114 370100 Wax Guard lakbehandeling t.w.v. 195,- gratis bij aanschaf van een nieuwe Audi in de maand mei ^Speciaal rentetarief van 5% bij een Audi privé lease op een nieuwe Audi A3 in de maand mei Geldig vanaf Itot30 mei, vraag naar de voorwaarden WW\W.<lUtOpOpp0.nl Amsterdam www.nsgk.nl 'V\3 nederlandse stichting v< gehandicapte kind (10 cent per minuut) advies en voorlichting een informatief gesprek brochures en boekjes Nationaal Epilepsie Fonds &EVN jubilerend Diabetes Fonds plaatst uw gezondheid centraal 33 Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes bestaat nog steeds. Helaas neemt het probleem jaarlijks toe, onze jubileumwens luidt daarom: de groei van het aantal diabe tespatiënten moet vanaf nu afnemen. Helpt u ons daarbij? Lees a.u.b. hieronder onze informatie en tips. Dan hebt u een goede kans om diabetes te voorkomen als u nog geen dia betes hebt; extra jaren langer te leven, als u (onwetend) al diabetespatiënt bent. Tip: check uw kans op diabe tes. Dat kan via www.langzal jeleven.nl. Deelnemers maken kans op een jubileumverras sing! U vindt daar info over dia betes en praktische Leef-Lan- ger-Adviezen. Al 850.000 mensen met diabetes in Nederland Het Diabetes Fonds benadrukt in haar jubileumjaar dat diabe tes ongemerkt is uitgegroeid tot een ware volksziekte. De levensverwachting van velen wordt door diabetes ernstig bedreigd. Wereldwijd zijn er al 1 77 miljoen patiënten. Neder land telt minstens 850.000 mensen met diabetes; daarvan weten ruim 400.000 zelfs niet dat zij diabetes hebben. In ons jubileumjaar willen wij graag ook die onbekende diabeten opsporen, ledereen kan daar om gratis zijn gezondheid tes ten via www.langzaljeleven.nl. Help ons de onderschatting van diabetes in Nederland te bestrijden. Een stille epidemie "Nederland wordt steeds dik ker", door ongezonde eetge woonten en onvoldoende li chaamsbeweging. Diabetes is - met overgewicht als een be langrijke oorzaak - een stille epi demie geworden. Diabetes treft 1 op de 20 Nederlanders en de verwachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. De oor zaak voor de snelle stijging is een combinatie van vergrijzing, overgewicht, ongezonde voe ding en te weinig beweging. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. Trof je vroeger meestal type 2 diabe tes aan bij mensen ouder dan 50 jaar, tegenwoordig zien we dat het al gewoon is geworden onder veertig- en dertig jari gen. Er zijn zelfs tieners met type 2 diabetes. Diabetes: sluipmoordenaar Gemiddeld wordt diabetes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als hart- en vaatziekten, nieraan doeningen, aantasting van het gezichtsvermogen, erectie stoornissen en been- en voe tamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uitein delijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Tip: Laat u bij twijfel testen door uw huisarts. Met één druppeltje bloed stelt de huis arts vast of u diabetes heeft. Een Nationaal Diabetes Preventie Onderzoek Waarom krijgt de ene persoon met overgewicht wel diabetes en de ander niet? Wanneer we dit weten kan wellicht de grote toename van mensen met type 2 diabetes stoppen. Daarom starten we een groot Nationaal Diabetes Preventie Onderzoek waarin 4000 Nederlanders mi nimaal 5 jaar worden gevolgd door wetenschappers. Hier voor, net als voor andere onderzoeken, is veel geld no dig. Wij hopen dat u daaraan een jubileumbijdrage kunt leveren. Help diabetes de wereld uit Het Diabetes Fonds heeft uw hulp nodig. Alleen dan kunnen we: onderzoek blijven uitvoeren om meer te leren over dia betes werken aan preventie en ge nezing van deze zeer ern stige ziekte het steeds groter wordend aantal mensen met diabetes stoppen het aantal onbekende diabe ten drastisch verminderen ledereen kan diabetes krijgen, daarom gaat diabetes ons alle maal aan. Een gift aan het Diabetes Fonds is écht een investering in de gezondheid van uzelf. Helpt u? Diabetes moet de we reld uit! Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 1 39, 381 8 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Geef aan diabetes en geef om jezelf GifO 5766

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14