PZC Sybilla Dekker ziet overal ruimte Voetbalvandalisme vraagt om strengere wetgeving PZC Superoverlever Tjibbe Joustra is overal inzetbaar Moslimextremisme bevordert volgens Pakistani homoseks Minister van Vrom zet sterk in op economisch belang Randstad te gast 28 april 1954 woensdag 28 april 2004 door Harald Doornbos Pakistan, een van de meest strikte moslimlanden, her bergt een groot aantal ho mo's. Moeten die allemaal met hun hoofd naar beneden van een hoog gebouw ge gooid worden? Volgens het boek dat in een in opspraak geraakte Amsterdamse mos kee wordt verkocht, wel. Maar in een land waar de meeste mensen zo arm zijn dat ze al blij zijn een lemen hut te hebben, laat staan een huis met verdiepingen, is dat erg lastig. Bovendien vinden moslims in Pakistan de op roep waanzin, sterker nog, ze beweren dat moslimextremis me homoseksualiteit juist in de hand werkt. „Het is volstrekt onaccepta bel om homo's te vermoor den", zegt Daud Munir, een 23-jarige filosofiestudent aan de Universiteit van Islama bad. „Homo's ombrengen is on-islamitisch. Als je daar hier mee zou beginnen, blij ven er nauwelijks nog Paki staanse mannen over. Want veel mannen hebben seks met andere mannen. Alles in het geniep natuurlijk, maar het gebeurt op grote schaal." Officiële cijfers over het aan tal homo's in Pakistan - die hier bekend staan als sodo- mieten - zijn niet bekend, om dat de autoriteiten nog nooit onderzoek naar homosek sueel gedrag deden, omdat al les wat met seksualiteit te ma ken heeft taboe is in dit land. Maar, zo zeggen Pakistaanse mannen zelf, het percentage is hoog (sommigen spreken van tussen de 60 en 70 pro cent) met name op het platte land en de madrassa's, de ko ranscholen, waar alleen maar mannen worden toegelaten. „Hoe fanatieker in de leer, hoe vaker homoseksualiteit voorkomt", meent een stu dent die vraagt om zijn naam niet te noemen. „Koranscho len en jihadi-organisaties (groepen die de heilige oorlog propageren) staan er om be kend. Die gasten zitten con stant aan elkaar." De reden van het grote aantal homo's in Pakistan laat zich niet moeilijk raden: net als in veel andere moslimlanden kent Pakistan een cultuur waarbij mannen en vrouwen die geen familie van elkaar zijn volledig gescheiden van elkaar moeten leven. Deze se gregatie op basis van sekse wordt door de autoriteiten en een groot deel van de bevol king met verve verdedigd. Als mannen nooit in aanra king komen met vrouwen, is de kans groot dat ze aan el kaar gaan zitten, zegt Faisal Buzdar, een 25-jarige antro poloog in Islamabad. „Vooral biseksualiteit komt veel voor", aldus Buzdar. „Man nen doen het met mannen, om dat ze geen vrouwen tegenko men, maar op het moment dat ze de keuze zouden hebben, prefereert bijna iedereen vrouwen." Gekaapt Volgens Buzdar zou seks tus sen mannen enorm afnemen, wanneer de samenleving de segregatie tussen mannen en vrouwen minder strikt zou doorvoeren en seks geen ta boe meer zou zijn. „Helaas gebeurt dat niet", verzucht hij. „Onze religie is gekaapt door extremisten, fa natisme is de regel geworden. De mullahs (geestelijk lei ders) zijn soms echt een pro bleem. In de stad waar ik van daan kom, hebben we een mullah die overal op tegen is en alles verbiedt. Mijn vader weigert nog naar die moskee te gaan omdat die mullah de lucht verontreinigt met zijn opmerkingen. In de stad zijn er nu plannen om de geeste lijke af te zetten en te verja gen." GPD door Marloes de Koning en Lianne Sleutjes De motor moet blijven draaien. Zonder economie geen brood op de plank en dan hoeven we in Nederland niet eens meer te praten over mooie woningen en uitstapjes in de vrije natuur. Minister Sybilla Dekker (VVD) van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) is nuchter over haar prioriteiten. Dekker presenteerde gisteren de nota Ruimte in ontwikkelingde visie van het kabinet op de in richting van Nederland. Schip hol, de Rotterdamse haven, de ontwikkeling van de Randstad en vijf andere stedelijke gebie den krijgen daarin de ruimte. „Je kunt alleen blijven bestaan als de economie blijft draaien. Daarom kiest het kabinet ook bij de ruimtelijke ontwikkeling voor investeringen in de econo mie. Het is een duidelijke keus voor onze internationale concur rentiepositie De tijd is voorbij dat iedereen te vreden werd gehouden door het extra geld dat met de nota mee kwam over het hele land te ver delen. De honderden pagina's papier gonzen van het woord Randstad. Dekker: „We leggen accenten met oog op de kwalitei ten die er al zijn. We hebben niet voor één stedelijk netwerk gekozen, maar voor zes verschil lende. Maar we kunnen niet ont kennen dat in de Randstad het meeste geld verdiend wordt. Daar kun je lastig over doen maar dat is een feit." Minister Dekker vindt de na druk op de economie geen keuze tegen de natuur, zoals sommige milieuverenigingen zeggen. „Het is in dit soort redeneringen altijd alsof er tegenstellingen zijn tussen natuur en wat men sen mogen. Dat is niet zo. Na tuurlijk moet je een aantal na tuurwaarden echt waarborgen. Dat doen we door twintig natio nale landschappen aan te wij zen. Tegelijk denk ik: 'waarom moeten die op slot?' Je kunt Ne derland niet ontwikkelen vanuit Minister Dekker wil voor alles een ronkende economie. één belang. We moeten meer din gen met elkaar combineren als we én goed willen wonen, én goed willen recreëren, én een goed vestigingsklimaat voor be drijven willen hebben. Maar we pluggen een nationaal land schap echt niet vol met bedrij venterreinen." Vertrouwen Buiten de hoofdlijnen wil het ka binet zich liefst met al te veel be moeien met de details op het ni veau van de gemeenten en pro vincies. De lagere overheden krijgen meer vrijheid om eigen keuzen te maken. Ze moeten in goed overleg met alle partijen een balans vinden tussen de ver schillende belangen. Een nieuw poldermodel? Dekker: „Er is niets mis met praten om tot re sultaat te komen. Het poldermo del is iets negatiefs als het pra ten om het praten is en er vervol gens niets gebeurt. Ik ben ervan overtuigd dat partijen wat van hun belangen inleveren als ze met elkaar om tafel moeten zit ten. Gemeente A ziet ook dat het niet handig is een zwembad te bouwen als buurgemeente B er ook al één bouwt." Maar als het niet gaat om zwem baden die geld kosten, maar om bedrijven die geld opleveren? Dat wil elke gemeente wel en dan heeft de natuur het nakij ken. Dekker: „Ik kan niet voorkomen dat mensen en gemeenten hun belangen naar voren brengen. Dat moeten ze ook vooral doen. Ik kan wél voorkomen dat uitein delijk de verkeerde afwegingen Worden gemaakt. Gemeenten foto Jeroen de Jong/i3PD zullen toch moeten voldoen aan de door ons vastgestelde basis kwaliteiten. Desnoods is er al tijd nog de weg van de Vrom-in- spectie. Dan kunnen we keuzen afdwingen, maar daar gaan we natuurlijk niet vanuit. Ik blijf vertrouwen hebben in de provin cies en de gemeenten, want zij kennen de situatie ter plaatse het beste. Maar het is geen filoso fie die alles ongelimiteerd moge lijk maakt." Dat geldt zeker voor de Randstad. Daar zullen de keuzes het scherpst zijn, ge woon omdat dat gebied al zo vol is, beaamt Dekker. „In de Rand stad zijn de belangentegenstel lingen het grootst. Daar zullen we als Rijk dus het voortouw ne men, in overleg met lokale over heden. Daar komen we uit, maar vast niet zonder slag of stoot." Landbouw „Het landbouwareaal krimpt. Wij leggen een accent op de snelst groeiende sector, de tuin bouw. Het is niet zo dat iets dat wij niet als speerpunt noemen dus niet belangrijk is. Provin cies kunnen er zelf prioriteit aan geven en met plannen ko men. Op sommige plekken kun nen andersoortige landbouwon dernemingen, zoals akkerbouw en veeteelt nog wel levensvat baar zijn. Dat hangt met de om vang van de bedrijven samen. In andere gebieden moeten de boe ren ook kijken naar de andere functies die hun bedrijf kan heb ben. Bijvoorbeeld gecombineer de woonfuncties: het is vaak mo gelijk meerdere gezinnen op één boerderij te laten wonen zonder veel bij te hoeven bouwen." In de Randstad wordt het mees te geld verdiendmaar kun je er straks ook nog recreëren Vlucht de randstedeling niet naar de omliggende provincies voor zijn ontspanning? „Nee. In de Randstad zelf kan ook gerecreëerd worden. We hebben daar nog steeds een prachtig duingebied, een prach tig Groen Hart en mooie water- sportgebieden. Je kunt er skeele ren, wandelen, een ritje maken met de motor. Voor de grutto moeten ze misschien een stukje verder rijden, maar als je goed kijkt is er veel meer groen dan mensen denken." Stilstand is achteruitgang, zegt Dekker. „Als we dit niet doen, worden mensen cynisch. Dan verrommelt Nederland. We wil len ons hoge welvaartsniveau verder ontwikkelen en verster ken. Nederlanders zijn nu tevre den, maar of we dat blijven hangt af van het behoud van on ze economische positie." GPD door Michel Reijns Na de veecrises en de grootscheepse reorgani satie in de sociale zekerheid krijgt Tjibbe Joustra op nieuw een belangrijk onder werp onder zijn hoede. Minis ter Donner (Justitie) heeft de onlangs afgetreden UWV-top man tot eind dit jaar be noemd tot coördinator ter rorismebestrijding. Joustra moet ervoor zorgen dat de verschillende departementen nauw samenwerken bij de ter reurbestrijding in Nederland. Met deze weliswaar tijdelij ke, maar desondanks belang wekkende functie maakt Jous tra zijn reputatie van uiterst deskundig topambtenaar waar. Daarnaast lost het kabi net de belofte in hem na de UWV-affaire een passende baan aan te bieden. En net als in zijn Landbouw-tijd bij de diverse veecrises en tijdens de complexe reorganisatie van de sociale zekerheid wacht Joustra ook in zijn nieuwe functie ongetwijfeld veel kri tiek. Op meer dan welk ander terrein houden de politieke partijen de Nederlandse terro rismebestrijding in de gaten, uit angst dat ook Nederland ooit slachtoffer kan worden. Stormen Aanmerkingen op zijn func tioneren is Tjibbe Joustra wel gewend. Hij doorstond als to pambtenaar bij de ministe ries van Landbouw en Socia le Zaken stormen van kritiek. Tjibbe Herman Jan Joustra, geboren op 6 februari 1951 in Hengelo, ging na zijn rechten studie aan de Rijksuniversi teit Groningen (RuG) aan de slag als ambtenaar bij het mi nisterie van Landbouw in de functie van wetgevingsjurist. Zijn kennis en intelligentie vielen daar meteen op, wat hem op 36-jarige leeftijd tot de jongste secretaris-generaal ooit maakte. Mensen die toen met hem te maken kregen, ontmoetten een loyale evenwel bikkelhar de topambtenaar. Niet voor niets kreeg het ministerie van Landbouw aan het Binnenhof de bijnaam 'het Kremlin'. Meerdere keren drong de Tweede Kamer erop aan dat de bezem door de ambtelijke top van Landbouw moest. El ke vorm van creativiteit zou uit het departement zijn ver dwenen. Het hardst werd er begin jaren negentig geroe pen om het aftreden van Jous tra. In een rapport van oud-minister Kroes werd de ambtelijke top onder meer weggezet als 'contraproduc tief'. Kroes vond dat Joustra moest opstappen. Dat gebeur de echter niet. Joustra bewees keer op keer een echte overlever te zijn. „Hij heeft niet alleen een psy chologische kijk op zijn amb tenaren, ook voor zichzelf weet hij steeds de juiste diag nose te stellen", stelde oud-Landbouw-minister Van Aartsen in 2001 in NRC Han delsblad. In de jaren onder de Land bouwministers Braks (CDA), Bukman (CDA), Van Aartsen (WD), Apotheker (D66) en Brinkhorst (D66) ging de hele departementale organisatie op de schop, maar Joustra bleef steeds zitten. Tot Joustra in 2002 overstap te naar het UWV en verant woordelijk werd voor de inge wikkeldste reorganisatie ooit in de sociale zekerheid. Dat verliep allemaal goed tot het moment dat bleek dat hij mi nister De Geus (Sociale Za ken) verkeerd zou hebben in gelicht over de inrichtingskos ten van het UWV-kantóor in Amsterdam. Waar Joustra an ders altijd kon aanblijven, moest hij deze keer toch ver trekken. Het predikaat overlever ver dient hij echter nog steeds. Joustra zette zijn hakken ste vig in het zand en sleepte er een fraaie vertrekregeling uit met bovendien de toezegging een 'qua inhoud en beloning' passende baan te krijgen. En dus keert hij opnieuw terug, dit keer in de topfunctie van coördinator terrorismebestrij ding. ANP door Gaston Sporre Nog steeds kan voetbalvanda lisme de gemoederen in ons land danig in beroering breng en. De nasleep van de uit de hand gelopen wedstrijd tussen de tweede elftallen van Ajax en Feyenoord vormt hiervan een aardig bewijs. De verwijten vlo gen in de Nederlandse voetbal polder over en weer, op veilige dijkhoogte van commentaar voorzien door politiek Den Haag. Toegegeven, het is niet niks als op een doordeweekse avond de spelers van de tegen partij op een bijveld van de Am sterdamse Arena worden achter nagezeten door een horde voet balvandalen. Even had het er alle schijn van dat we te maken hadden met een nieuwe vorm van hooliganis me op vaderlandse bodem. De analyses die op een dergelijke conclusie uitkwamen, zijn ver moedelijk iets te oppervlakkig. Wie zich door dit soort uitbars tingen laat verrassen gaat er aan voorbij dat voetbalvandalis me zich manifesteert in vele ver schijningsvormen. Als zodanig is de jacht op coach Mario Been en zijn spelers na afloop van de wedstrijd tussen Jong Ajax te gen Jong Feyenoord - hoe be schamend ook - misschien niet zo verbazingwekkend. Voetbal vandalen plegen niet alleen gren zen op te zoeken, ze plegen ze ook met enig regelmaat te ver leggen. Het schijnt er allemaal bij te horen. Pas echt verbazing wekkend en daar begint het zich in maatschappelijk opzicht in toenemende mate te wreken, is de manier waarop wij in Ne derland tot dusver de bestrij ding van het voetbalvandalisme ter hand hebben genomen. Het predikaat 'honderd procent Hol lands' is hier zeer op z'n plaats. Gistingsproces Heel West-Europa kreeg te kam pen met een golf van voetbalvan dalisme. Het kan gezien worden als uiting van een gistingsproces (verruwing, verharding en ver wording) dat zich in de gehele westerse samenleving voltrekt. Dat iets dergelijks z'n uitlaat klep vindt in en rond de voetbal stadions is niet erg verwonder lijk. Dat Nederland ook een por- Het wordt hoog tijd dat het voor voetbalvandalen minder leuk wordt. tie voetbalvandalisme te verwer ken kreeg, lag voor de hand. Wat echter opvalt is dat men er in het buitenland redelijk in slaagt het vandalisme een halt toe te roepen. Niet alleen in voet ballanden bij uitstek als Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk, maar ook bij onze zui derburen weten relschoppers waar ze strafrechtelijk of civiel rechtelijk aan toe zijn als door hen grenzen worden overschre den. Voetbal is daar inmiddels weer publieksgenot. In Neder land zijn we tot de dag van van daag nog steeds bezig om op een 'honderd procent - Hollandse wijze' een minder dan 'één pro cent supportersprobleem' op te lossen. We nemen onze toe vlucht in een aanhoudend de bat, hernieuwd onderzoek, au dit teams en in geforceerde maatregelen (clubcard en combi regeling) die aan een buitenlan der niet uit te leggen zijn. Het lukt ons niet om het net rond de relschoppers dicht te trekken. Het is in ons land een van de dossiers die bij gebrek aan politieke wil in de parkeer- baan is terechtgekomen. Het zou van bestuurlijke hygiëne ge tuigen indien er eindelijk schoon schip werd gemaakt. Na tuurlijk kan voetbalvandalisme niet worden afgedaan als een maatschappelijk probleem dat exclusief op het bord van de overheid kan worden gelegd. Ook KNVB en clubs hebben in de bestrijding van voetbalrellen een verantwoordelijkheid. Het principe 'the show must go on' mag daarmee niet langer heilig zijn. Aanhoudende kwetsende spreekkoren zouden voldoende aanleiding moeten zijn om de stekker er uit te halen en de wed strijd te staken. Toch valt niet aan de indruk te ontkomen dat de eindregie voor dit dossier niet in Zeist maar in Den Haag ligt. Het lijkt erop dat de Haag se kaasstolp op dit onderdeel in middels van binnen beslagen is waardoor het zicht op wat zich in en rond de stadions voltrekt voor de politici beperkt is gewor den. De politiek is thans aan zet om het voor voetbalvandalen voor taan 'minder leuk' te maken. Het wachten is op een beleid dat maatregelen beter afdwingbaar KOEIEN - Acht Duitse boeren hebben maandag 21 koeien in- geschaard in een wei die op Duits grondgebied ligt, maar die toebehoort aan'een Neder landse boerl De Nederlandse consul-generaal wist dinsdag te bereiken dat de wei weer werd ontruimd. De betrokken Duitse boeren hadden voor de oorlog landerijen op Neder lands grondgebied, die na de oorlog in beslag zijn genomen. Uit protest hadden de boeren hun koeien in de wei van de Nederlander gezet. HUISVROUW - De grote 28-ja- rige blondine met blauwe ogen Wanda Jennings uit Califor- nië, is uitgeroepen' tot me vrouw Amerika 1954. Ze win) daarmee 15.000 dollar en eer reis door Europa. Bij de keu» is niet slechts op uiterlijk ver toon gelet, maar ook op huis houdelijke kwaliteiten. BUITENLAND - In Middel burg zijn gisteravond vertegen woordigers ontvangen van dt diverse buitenlanden die Zee land hulp hebben geboden n; de watersnoodramp. In totaa kreeg Zeeland 382 huizen aan geboden. De vertegenwoordi gers maken een vierdaagse rei) door het rampgebied. foto Ron Pichel/GPD maakt. Misschien kan zoiets met medeneming van Britse er varingen een voetbalwet wor den genoemd. Puntenaftrek Nederland heeft behoefte aan een beleid dat naast celstraf en schadeverhaal voorziet in stevi ge geldboetes die opeisbaar zijn via loon- of uitkeringsbeslag. Bovendien is het hoog tijd voor een stadionverbod met meldings plicht. Ook moet het mogelijk zijn om wedstrijden na ernstige verstoringen te staken, met als uiterste consequentie puntenaf trek. Als clubs in hun hart wor den geraakt met puntenaftrek zal de sociale controle op de rel- veroorzakers toenemen en daar mee is de cirkel rond. Het is allemaal niet vrolijk maar dat zijn de aanhoudende uitwassen rond het voetbal ook niet. Echter, met maatregelen die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten zal de voetbal gemeenschap uiteindelijk de winnaar zijn. GPD Gaston Sporre is oud-voorzitter FC Zwolle Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auloursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale 2eeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De doo'1 aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor oen (abonnementenadministratie en om u te (latent informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gcselect»®1 de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: KC. :e. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4