VS moeten van Najaf afblijven Smrwöw!xmawme <n wvouwis mm PZC IMF eert Nederlander Polak als medewerker van eerste uur PZC Gsm-revolutie gaat aan Eritrea voorbij Molukken: van specerijen tot bloedvergieten Hezbollah-voorman voorspelt ellende bij aanval op heilige sjiitische plekken Wfa T666N HflAöHAAT IN... 27 april 1954 dinsdag Tl april 2004 door Daisy Mohr Het zal voor eeuwen van el lende zorgen, voorspelt Na- waf al Moussaoui, hoofd inter nationale zaken van Hezbollah, als het Amerikaanse leger de Iraakse steden Najaf of Karbala aanvalt. „De repercussies zul len voortduren tot de dag des oordeels. Wij zullen iedereen ha ten die onze heilige plaatsen ook maar met een vinger aan raakt. Iemand die een beetje bij z'n verstand is, haalt zoiets niet in z'n hoofd." De door Syrië en Iran gesteun de Hezbollah wordt door de Ver enigde Staten en Israël gezien als het 'A-team' van terroristen, dat in alle delen van de wereld - ook Irak - goed georganiseerde cellen zou hebben. Najaf en Kar bala zijn belangrijke heilige plaatsen voor sjiitische mos lims. Imam Hoessein, kleinzoon van de profeet, is in Karbala be graven en het graf van de schoonzoon van de profeet, imam Ali - wiens dood de split sing tussen de soennieten en sjiieten tot gevolg had - ligt in Najaf. Bovendien zijn deze steden be langrijke kenniscentra voor isla mitische theologie, waar geeste lijken worden opgeleid. Voor sjiieten zijn dit steden om ten minste eens in hun leven te be zoeken. „Als Najaf zou worden aange vallen, zal dat een enorme reac tie van de sjiieten oproepen", denkt ook Nizar Hamzeh, Hez bollah-specialist en professor in de politicologie aan de Ameri kaanse Universiteit in Beiroet. „Wat er na een aanval precies gaat gebeuren, weten we pas als het zover is, maar het is duide lijk dat het hier om een rode lijn gaat die niet overschreden kan worden; de sjiieten in Liba non en dus ook Hezbollah zul len massaal gemobiliseerd wor den." Hezbollah maakt deel uit van de Libanese samenleving, heeft zetels in het Libanese parle ment en concentreert zich de laatste jaren op sociale en eco nomische integratie. Vooral in het grotendeels door de Libane se regering genegeerde Zuid-Li- banon heeft de groepering veel aanhangers, en Hezbollah speelt daar een belangrijke maatschappelijke rol. Ideologisch is de groepering fel anti-Amerikaans en na Israël worden de Verenigde Staten als grootste vijand beschouwd. De organisatie zou honderden, mis schien wel duizenden. Katoes- ja-raketten hebben die tot ver in Noord-Israël reiken. Sinds de aanslagen van 11 september voeren de Verenigde Staten de druk op landen in de regio, en met name Syrië, op om af te zien van steun aan Hezbollah. De groepering bereikte een poli tiek hoogtepunt in mei 2000 - toen Israël zich terugtrok uit Zuid-Libanon - en wordt sinds dien door velen geprezen als de verzetsgroep die Libanon uitein delijk van de Israëlische bezet ting heeft bevrijd. Ze is daarom een voorbeeld voor veel andere islamitische groeperingen. Zo steekt de jonge geestelijke Mo- qtada al Sadr zijn steun en be wondering voor organisaties als Hamas en Hezbollah niet onder stoelen of banken. Voor de Ame rikaanse president Bush reden te suggereren dat er banden be staan tussen Hezbollah en Al Sadr en Hezbollah zelfs aanwe zig is in Irak. Effect Nawaf al Moussaoui ontkent dit laatste. „Het is niet waar wat de Amerikanen zeggen, wij vervul len geen rol in Irak. Wij houden ons niet bezig met de details van de Iraakse politiek. We zijn slechts geïnteresseerd in het ef fect en de consequenties van het geweld in Irak voor de regio", zegt hij stellig. „Het Amerikaan se ministerie van Defensie pro beert de situatie in Irak te ver klaren en te verdedigen door an dere, buitenlandse groeperingen als schuldigen van de huidige chaos aan te wijzen. Maar daar mee doeri de Amerikanen de waarheid geweld aan. Want ik kan je verzekeren dat de huidi ge gewelddadige confrontatie tussen hen en Irakezen het resul taat is van hun eigen optreden", zegt hij. Wat verwarrend is, is dat er in Irak ook twee Iraakse groeperingen opereren onder de naam Hezbollah - wat partij van god betekent. Maar deze Hezbollah Movement of Iraq en Iraqi Hezbollah heb-: ben beide duidelijk te kennen ge geven dat de naamsovereen- komst niet meer dan toeval is. Ook Hamzeh kan zich nauwe lijks voorstellen dat Hezbollah actief is in Irak. „Natuurlijk kan een individueel Hezbol- lah-lid Irak gewoon bezoeken, maar als groepering blijft men afzijdig. Bovendien heeft Al Sa- dr's groep Hezbollah echt niet nodig, wat betreft mankracht en expertise. Sjiitische groeperingen sympa thiseren vanouds met elkaar en hebben waarschijnlijk ook wel onderling contact, maar dat be tekent nog niet dat ze ook echt samenwerken." Moussaoui zou het liefst zien dat de bezetting van Irak snel voorbij is. „Irak moet zo snel mo gelijk weer soeverein zijn. De Amerikaanse plannen voor Irak en de regio beloven geen stabili teit en de houding van Washing ton ten opzichte van deze regio is niet constructief. De inwoners zijn op zoek naar een ander ge zag dat de Amerikaanse rol kan overnemen", zegt hij, om in poë tisch Arabisch te besluiten met: „Europa is de hoop voor een nieuwe weg. Momenteel is vrede in deze regio een fata morgana, door stormen aan het oog ont trokken." GPD pagina 5 doden in Fallujah door Eelco van der Linden De enige echte revolutie die zich in Afrika vol trekt, is technologisch van aard en heet mobiele tele foon. Het enige land dat hard nekkig 'nee' blijft zeggen te gen het apparaat heet Eritrea. Omdat het de veilig heid en zuiverheid van de marxistische staat zou onder mijnen. Geen ander nieuw fenomeen, materieel of immaterieel, heeft in korte tijd het leven in Afrika zo ingrijpend veran derd als de mobiele telefoon. Sociale contacten, zaken, vei ligheid, maar ook democratie en mensenrechten zijn de win naars. Al in meer dan dertig landen is de mobiele telefoon de traditionele en krakende landlijn voorbijgestreefd. Het gaat echter niet goed in de zwaar bevochten strook land aan de Rode Zee. Het re gime van president Isaias Afe- werki is in de greep van zwa re paranoia, ziet overal vijan den en lijkt zich voor te berei den op weer een oorlog met aartsvijand Ethiopië. De ge ringe speelruimte die de vier miljoen inwoners al hadden, is tot dichtbij nul gebracht. De media liggen aan de ket ting, kritische journalisten verdwijnen, net als andere po litieke tegenstanders. Jonge ren moeten voor onbepaalde tijd hun militaire of civiele dienstplicht vervullen en krij gen geen uitreisvisa. Het verbod op mobiele telefo nie past in dit steeds benauw der wordende beeld. Niet dat de autoriteiten er helemaal niet aan willen. Een paar we ken geleden werd bekendge maakt dat ook Eritrea zijn eerste aanbieder zou krijgen. Maar die biedt zijn diensten alleen aan de regering aan, het diplomatieke corps en en kele hulporganisaties, massa moet uitkijken naj een ander spel. En dat is zui voor een volk dat bij de om: hankelijkheid in 1993 desys pathie van de hele wercj had. Het land had er toen de tig jaar oorlog opzitten ti het veel sterkere, en doori wisselend de Sovjet-Unie 9 de Verenigde Staten gesteu de, Ethiopië. De eerste jaren waren veelt* lovend. Het Volksbevrijdin$ front voor Eritrea bevestigd haar faam door onderwijs) emancipatie - de 30.000 vrw welijke soldaten waren dep; 1 asters van het leger - ei warm hart toe te dragen,! stapte met een moden grondwet de nieuwe tijd ii Guerrillaleider Isaias Afewe ki werd hoog aangeslagen ai nieuwe president. Geschiedenis Maar dat is allemaal geschx denis. De spanningen met ba nu van zee afgesneden Ethw pië bleven en ontaardden! 1998 in een voor allen eva bloedige als zinloze grenst» log. Het conflict eindigde ft? meel in 2000 - er werd tot een door VN-soldaten gec® troleerde bufferzone ina steld - maar de onrust bles Ethiopië's recente weigert om de door internationale 0 perts vastgestelde grens tee kennen, bracht Eritrea we in oorlogsstemming. En passant veranderde hl land in een authentieke,! zichzelf gekeerde, eenpartii staat. Het moderne, geëmat cipeerde karakter is verdij nen. De wereldwijd gepreza vrouwen van het land zijl hun voor Afrika zo bijzonde re positie - recht op eigei dom, scheiding, voogdij vo« kinderen - kwijt. Een mobiel tje is voor hen even ver we als hun oude glorieuze statui GPD door Patrick Selbach Na een periode van relatieve rust is de slepende vete tus sen islamitische en christelijke Molukkers dezer dagen weer bloedig aan de oppervlakte ge komen. De bijna 75.000 vierkan te kilometer grote Indonesische eilandengroep is daarmee op nieuw het toneel van religieus geweld. De Molukken-archipel omvat ten twee provincies: Molukken (hoofdstad Ambon-Stad) en Noord-Molukken (hoofdstad Temate), en tellen ruim twee miljoen inwoners. De bevolking is zeer gevarieerd van samen stelling door de aanwezigheid van oorspronkelijke Maleiers in het westen en Papoea's in het oosten en voorts door een men geling van nieuwkomers uit Por tugal, Nederland en vooral uit Java. De godsdiensten islam (15e eeuw) en christendom (17e eeuw) kregen vooral aanhang langs de kusten van de circa dui zend eilanden Monopolie De Molukken zijn lange tijd hoofdzakelijk in verband ge bracht met specerijen; met na me nootmuskaat uit de centrale eilanden en kruidnagel uit de noordelijke. Die werden al door heel Azië verhandeld door India se, Chinese en Arabische handel aren, toen de Europeanen ze zelf kwamen halen. Dat waren Portugezen in 1511. Er kwamen voorts Spanjaarden, Britten en Nederlanders (1599). De laat- sten kregen uiteindelijk de over hand en monopoliseerden de handel. De onderwerping van de eilan den verliep zeer bloedig. In de negentiende eeuw verloren de specerijen hun economische kracht en de Molukken werden een economische 'achterbuurt' van Nederlands-Indië. Kolonia le heersers 'investeerden' in de christelijke bevolking van de Molukken, omdat die betrouw baarder en nuttiger zou zijn dan met-christelijke bevolkings groepen in de 'gordel van sma ragd'. Na de Tweede Wereldoorlog ont wierp Nederland voor de Moluk ken een autonome staat, Oost-Indonesië. Kort na de onaf hankelijkheid in 1949 werden de Molukken echter onderdeel van een sterk gecentraliseerd In donesië. Christenen op de zuidelijke ei landen kwamen daarom in 1950 in opstand met hun kortstondi ge Republiek van de Zuidelijke Molukken (RMS). Zij vormden een 'regering in ballingschap' van de RMS. Die bestaat nog steeds in Nederland, hoewel de aanhang op de Molukken ge ring is. Verschuiving De christenen vormden tot de georganiseerde immigratie van de Javanen vanaf de jaren ze ventig een ruime meerderheid op de Molukken en domineer den de samenleving. Naar schat ting 69 procent van de bevol king was christelijk in de jaren zeventig. Eind jaren negentig was dat ergens tussen eenderde en de helft. Deze dramatische demografische verschuiving heeft tot veel spanningen ge leid. Die kwamen in januari 1999 bij een onnozel incident tot uitbarsting. Een islamiti sche buschauffeur kreeg ruzie met een christelijke passagier. Daarop volgden bloedige ge welddadigheden die eigenlijk nog steeds voortduren. Vredesakkoord In februari 2002 tekenden de strijdende partijen een vredes overeenkomst. Dat leidde even wel niet tot een daadwerkelijke vermindering van de spannin gen tussen de twee bevolkings groepen. De centrale overheid in Jakarta bleef de noodtoestand tot sep tember vorig jaar handhaven. Vooral door het optreden van de radicale, later ontbonden, moslimgroep Laskar Jihad bleef het geweld oplaaien. Naar verluidt stonden de strijdkrach ten Laskar Jihad oogluikend toe. Slachtoffers De strijd op de Molukken heeft de afgelopen jaren naar schat ting aan zeker negenduizend mensen het leven gekost. Con servatiever schattingen gaan uit van zeker vijfduizend do den, ANP door Sal Stam Ooit deelde hij een kamer met Jan Tin bergen, de bekendste econoom die Ne derland voortbracht. Nu, zo'n zestig jaar la ter, houdt hij kantoor in het gebouw van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington. Koos Polak: niet zo beroemd als Tinbergen, maar binnen het IMF een be grip. Vandaag wordt hij op een speciale bij eenkomst van hel IMF in het zonnetje gezet in verband met zijn negentigste verjaardag. De econoom Polak heeft het IMF van begin af aan meegemaakt. Toen het gros van de huidige medewerkers nog geboren moest worden, schoof hij namens Nederland aan bij de conferentie in het Amerikaanse plaatsje Bretton Woods in 1944. Deze bij eenkomst was de aanzet tot de oprichting van het fonds en de Wereldbank, die zich bezighouden met macro-economische stabi liteit en ontwikkeling van arme landen. Kort na de oorlog kwam Polak bij het IMF in dienst, waar hij de onderzoeksafdeling ging leiden. Later maakte hij deel uit van het dagelijks bestuur. En nu, op hoge leef tijd, is hij er nog steeds, zij het onbezol digd, zonder secretaresse, maar met een ei gen kamer. Hij komt wanneer hij wil, zet uit eigen beweging advies op papier en dat is het dan. „Ik ben hier gewoon. Deze ka mer is een erkenning voor wat ik voor het fonds heb gedaan. Het is voor het fonds aar dig dat ik hier nog rondhang." Polaks belangrijkste bijdrage was zijn on derzoek naar de vraag hoe het kwam dat landen in financiële moeilijkheden zaten en om die reden bij het IMF aanklopten voor een lening. Het probleem werd destijds vooral veroorzaakt doordat die landen te veel geld schepten. Er klopten regeringen aan bij banken voor allerlei zaken waar voor eigenlijk geen middelen waren. Polak ontwierp een methode waarbij dit pro bleem in kaart werd gebracht. Tot op de dag van vandaag heet dit het Polak-model. Daarin zit ook een controlemechanisme waarmee het fonds kan zien of landen hun beleid verbeterden. Terugkijkend kan de Nederlander tevreden vaststellen dat het model heeft gewerkt, al is het de laatste twintig jaar minder toepas baar. „Je kunt er niet meer klakkeloos op af gaan. Het model was in hoofdzaak geba seerd op de veronderstelling dat landen moeilijk in het buitenland geld konden le nen. Dat is veranderd omdat de kapitaal markt wijd open is komen te liggen." Op het IMF is in de loop der tijd nogal wat kri tiek gekomen. Het fonds zou er een te neoli berale koers op nahouden. Polak vindt dat die kritiek zeker tegenwoordig minder op zijn plaats is. „De hele aanpak is nu veel minder rigoreus dan tien jaar geleden." Ook ten aanzien van de bestrijding van ar moede heeft het fonds zijn leven gebeterd. „Zo'n vijftien jaar geleden zei het fonds: ar moedebestrijding is een zaak van het land zelf. Een regering kreeg als opdracht zijn begrotingstekort op orde te brengen om zo in aanmerking te komen voor een lening. Hoe ze dat deed moest ze zelf uitzoeken. Ze kon ziekenhuizen sluiten, met alle gevolgen vandien. Zo is het fonds zich veel meer be wust geworden van het armoedeprobleem en de vraag hoe de debiteurenlanden dit proberen op te lossen." Wennen Polak weet zich nog te herinneren dat de on langs afgetreden directeur van het IMF, Horst Kohier, nog even aan dit idee moest wennen toen hij in Washington aankwam. „Kohier had het idee dat armoedebestrij ding het fonds niet aanging en dat die arme landen het zelf maar moesten zien te rooien. In een paar weken tijd hebben de HELIKOPTERDIENST - Zee land is bij uitstek geschikt voor een experimentele heli- kopterdienst vanuit het wes ten des lands. Dat zegt voorzit ter C. Kolff van-de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Op die ma nier kan de provincie volgens Kolff uit haar 'luchtvaartisole- ment' worden gehaald. De be langstelling blijkt groot, veel gemeenten hebben zich na de ramp aangemeld om in een he- likoptemet te worden opgeno- BOERENLEENBANK - Met het openen van een twee ton Ooit deelde hij een kamer met Nederland bekendste econoom Jan Tinbergen, en nog steeds werkt de vandaag negentig jaar geworden Koos Polak bij het IMF in Washington, foto ANP mensen hier dat uit zijn hoofd gepraat." Het IMF heeft zijn 'clientèle' in de loop der tijd flink zien veranderen. Waren het kort na de Tweede Wereldoorlog juist de indus trielanden die hulp kregen van het fonds, nu zijn dat in hoofdzaak arme landen en de zogeheten opkomende markten. Daardoor is ook het IMF zelf veranderd. „Je hebt nu de geldschieters en de geldkrijgers", zegt Polak. Het is hem een doom in het oog dat de macht binnen het IMF bij het Westen is komen te liggen. De dominantie van de G7 (de zeven rijkste industrielanden, de Vere nigde Staten voorop) noemt hij een 'onde mocratische ontwikkeling'. Vandaag kan Polak in goed gezelschap te rugkijken op zestig jaar IMF. Interim-direc teur Anne Krueger en de Britse topbankier Andrew Crockett zullen bij die feestelijke gelegenheid het woord voeren. ANP zware kluisdeur is gisteren Souburg het nieuwe gebo van de Coöperatieve Boen leenbank in gebruik genora Het is voor het eerst in i 40-jarig bestaan dat de ba een eigen gebouw krijgt. GEZONDHEID - De gezon heid van de Zeeuwse scha gaande jeugd gaat achten Dat blijkt uit het jaarvers! over 1953 van de schoolarts* dienst Oost-Zuid-Bevelai De oorzaak is nog onbekeni maar het staat vast dat hetm| steeds slecht is gesteld meti persoonlijke verzorging en bj onderhoud aan de scholen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buïtenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldtel toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vw het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes' Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren n voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van I aan ons verstrekte gegevens hebben wl| opgenomen in een besta (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over v ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of c et Wegener-concern DeiW" id dat wordt gebruikt vooio* joru relevante dienstenen* >or ons zorgvuldig geseled* schriftelijk melden bij: PZt Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4