Noordstraat spil van Axel Folkart heeft grote ambities PZC PZC Liefde bloeide op tijdens schafttijd V Trotse deelnemers op feestelijk examen dansclub Tragel it Herinrichting moet aantrekkingskracht centrum vergroten Poolse artiesten op Kunstroute Kortingspas voor ouderen Sluis moet Gebiedsplan dragen Fusieschool heet De Golfbreker Tennisclub kan renoveren Koffieochtend dinsdag 27 april 2004 Senioren EHBO Koewacht weer landskampioen KOEWACHT - De senioren van de Koewachtse EHBO-vereni- ging Sint Ludwina zijn zaterdag voor de vijfde keer Nederlands kampioen geworden. De wed strijden werden in Stadskanaal oehouden. Ook de andere ploe gen van Koewacht deden het goed. Het kampioenschap werden ge houden door de Nationale Bond voor EHBO. Uit Koewacht de den twee senioren- en twee •eugdploegen mee. Ook een se- niorenploeg uit Philippine reis de af naar Stadskanaal. Tijdens de wedstrijden voor de eugd behaalde de jeugdploeg van Koewacht in de A-klasse de vierde plaats en bij de B-klasse de tweede plaats. De senioren werden getoetst aan de hand van een theorieronde, hartreani- aiatie en twee ongevals-opdrach- ;en. Titelverdediger Koewacht 2 verlengde de landstitel en Koe wacht 1 werd uiteindelijk acht ste. Philippine greep net naast de top drie en werd vierde. Bij de individuele prijzen be haalde Theo Hemelsoet van de vereniging Philippine de hoog ste score als eerste helper. Zondag reisden de EHBO-vere- nigingen van Koewacht en Phi lippine door naar het Brabantse Gemert waar de Open Nationale kampioenschappen werden ge houden. Ook daar vielen beide ploegen, waaronder ook de jeugdteams, in de prijzen. advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN Langevielc 75- Middelburg Tel. 0118-637136 www.vandend0ngenpaiket.nl agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13 uur: Volk- dansen; 13.30 uur: Biljarten en jokeren; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14 uur: Kaarten, biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13 uur: Kaarten, biljarten en spelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café JeTroubadour, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur Jokeren; GROEDE - Lutherse kerk, 13. - 17 uur: Expositie Quilts 'Achter de schermen'; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- renaangkoor; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdan sen en computeren; 13.00 uur: Biljarten ;n computeren; 13.30 uur: Kaarten bie ten en jokeren; 19.30 uur: Stijldansen; OenDullaert, 13.30 uur; Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 -ur; Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en angkoor; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe ichef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Eugène Verstraeten AXEL - De herinrichting van de Noordstraat is de belangrijkste maatregel om de aantrekkings kracht van het Axelse centrum voor winkels en bezoekers te ver groten. Dat staat in het vooront werp bestemmingsplan Axel, dat op dit moment ter inzage ligt. De herinrichting omvat het te rugbrengen van autoverkeer (eenrichtingsverkeer) in de straat in combinatie met nieuwe bestrating en boomaanplant. In aansluiting daarop zou er een doorbraak moeten komen tus sen de Noordstraat en het Szyd- lowskiplein ter hoogte van Al- bert Heijn. Daaruit vloeit vol gens het bestemmingsplan voort dat het logisch is om in te spelen op de afgenomen detailhandels functie van de kop van de Noordstraat. Het idee is om de noordzijde van de straat te her structureren door nieuwbouw in combinatie met appartemen ten of stadswoningen. Daarmee kan ook de uitstraling aan de zij de van de Kerkdreef flink wor den verbeterd. Aan de zuidzijde van Noord straat komt het gebied rondom de Kaaiwal in aanmerking om op de schop te gaan. De uitstra ling van enkele gebouwen past niet meer in het kwaliteitsbeeld. Er moet daar ingrijpend iets ge beuren, zo wordt gesteld. Dit THOLEN - De traditionele Kunstroute in Tholen heeft dit jaar een paar bijzondere gasten: vier kunstenaars uit de Poolse zusterstad Ilawa tonen er hun werk. De komst van de Poolse kunstenaars valt samen met een bezoek dat een aantal raadsle den van Ilawa deze week brengt aan Tholen. De kunstroute is vrijdag en zaterdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur. De expo sitie in de Gasthuiskapel is open vanaf vrijdag tot en met 8 mei. uur: Kantklossen voor de jeugd en tim- merclub voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; De Roselaer, 13.30 Uur: Kleding maken; 15.30 uur: Crea- en tech- nika 10 club voor jeugd van 9 tot 12 jaar; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaret groep Bonte Avond Club; Sportzaal St.Antoniusschool, 18.00 uur: Show band de Zwaluw slagwerkgroep en streetdance; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur: biljarten; 13.30 uur: Computeren se niorenweb en zang; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl -en lijn- dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; Markt, 11.00 uur: Antiekmarkt; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Concordia, 13.00 uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; De Baeckermat, Ex positie aquarellen Annie van Hecke; IJZENDIJKE - Café Hofzioht, 19.30 uur: Videoclub Zeeuws - Vlaanderen voor hobby filmers; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen. advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biezelingscsiniat 102A.4421 BV Kapelle i Tel 0113-342383. fax 0113-340044 j kan volgens de toelichting op het bestemmingsplan gebeuren in combinatie met de inplaat- sing van een 'trekker' in het ge bied, zodat ook de positie van de Weststraat wordt versterkt. Gedacht wordt aan een verplaat sing van de huidige C1000. „Voorwaarde is wel dat de ruim telijke inpasbaarheid moet zijn gewaarborgd en voldoende par keerterrein beschikbaar is", al dus het bestemmingsplan. Ook het aanbrengen van meer bomen op parkeerterreinen en langs de Nassaustraat komt de uitstraling van het centrumge bied ten goede. Op dit moment zijn er 88 win kels in Axel met een totale verkoopvloeroppervlakte van 12.939 vierkante meter. Om alle ondernemers een goede boter ham te kunnen laten verdienen is er, afgaande op de bestedin gen, 900 vierkante meter teveel winkelruimte voor dagelijkse boodschappen en 3.600 vierkan te meter teveel aanbod in niet-dagelijkse sector. Dat is ex clusief het meubelbedrijf Pot. Dat de meeste winkeliers toch het hoofd boven water houden, is de toelichting te danken aan de lage lasten. Hoewel het kooptoerisme uit België de laatste jaren flink is af genomen komt toch nog steeds zo'n 30 tot 40 procent van de be zoekers van de zaterdagse week markt uit België. Door het afge nomen belang van Axel als win kelcentrum is in de loop van de tijd een deel van de winkelpan den leeg komen te staan. Het ge volg is dat het centrumgebied te groot is geworden voor het hui dige aantal winkels. Onderbroken „Door het wegvallen van win kels is het niet meer aantrekke lijk voor de consument om een rondje te lopen, omdat het win kelfront te veel wordt onderbro ken door leegstaande panden en diverse niet-winkelfuncties", zo wordt gesteld. Maar er zijn ook goede punten, zoals gratis parkeren, de week markt en de aanwezigheid van enkele bedrijven met een regio nale klantenkring. In meer or- gasanisatorische zin is er sprake van een verjonging onder de on dernemers en een groeiende be reidheid om samen te werken. Bestaande winkels mogen blij- ven.maar in het nieuwe bestem mingsplan wordt het winkelge bied beperkt tot het Szydlowski- plein, Noordstraat, Weststraat en Markt. Het voorontwerp bestemmings plan voor de kern Axel ligt nog tot en met 21 mei ter inzage. Woensdag 28 april is er een in spraakavond. Die begint om 19.30 uur in het voormalige Axelse stadhuis. Een dansgroep van de Paaseilanden geeft een voorstelling op de Markt van Terneuzen tijdens het Folkart folklorefestival in juni 2003. foto Peter Nicolai door Marco Hamelink TERNEUZEN - Het Folkart folklorefestival dat van 26 tot en met 31 mei in de gemeente Terneuzen wordt gehouden, wil meer zijn dan een doorsnee festival. Naast de traditionele dansen en muziek uit alle windstreken van de wereld, wil het ook een podium bieden aan verschillen de culturen om met elkaar in discussie te gaan en elkaar be ter te leren kennen. Deze gedachte wordt mede uit gedragen in het project Europa Hand in Hand: jongeren uit Bulgarije, België, Tsjechië en Nederland reiken elkaar dan send, organiserend, discussië rend, musicerend en zingend de hand. Deze samenwei-king moet leiden tot het Youth for Europe Concert, op zaterdag 29 mei in de voormalige NH kerk in Terneuzen. Het festival krijgt voor dit pro ject Europese subsidie. Een zeer welkome bijdrage voor de organisatie van Folkart. „Het biedt ons veel meer mogelijkhe den", vertelt secretaris Rudi Clemminck. „We kunnen nu be gin mei al afgevaardigden van de verschillende groepen laten komen om over de programme ring te overleggen. Dat moest voorheen een paar uur van te voren nog gebeuren. Groepen kunnen nu ook bijna al hun on kosten vergoed krijgen. Je kunt wel stellen dat heel het programma er beter van wordt", aldus Clemminck. Aan Folkart 2004 doen groe pen mee uit Bulgarije. Tsje chië, Georgië, Indonesië, Mon golië, België. Ierland en Neder land. Europese Unie In het kader van de toetreding van Tsjechië tot de Europese Unie is dat land uitgekozen tot hoofdland van het festival. Vrijdag 28 mei is daarom een Czech Gala in de Grote Kerk in Terneuzen, met Tsjechische muziek en dans. In die kerk is ook een fototentoonstelling te zien met de expositie Volkscul tuur in Beelden 1901-1910 van de Tsjechische fotograaf Josef Braun. Bovendien zijn bij het Insti tuut Toonbeeld werken te zien van de Tsjechische glaskunste naar Borek Sipek. „We zijn al tijd op zoek naar bijzondere dingen en willen niet zomaar een volksdansfestival zijn", al dus voorzitster Jeannine Troch. „Nu zijn we op het punt dat we voor ogen hadden toen we begonnen. Het festival groeit. Niet het aantal deelne mers, maar kwalitatief. Naast muziek en dans hebben we ook een discussieavond over cul tuur binnen Europa, met onder anderen burgemeester Jan Lo- nink en europarlementariër Jo hanna Boogerd. Bovendien heb ben we aandacht voor kunst en zijn in het programma onderde len opgenomen waarbij deelne mers eikaars cultuur kunnen le ren kennen." De deelnemers aan Folkart worden ondergebracht bij gast gezinnen. Presidentsvrouw Het streven van de organisatie is om de Georgische groep in Terneuzen zelf onder te breng en. „Dat is natuurlijk hartstik ke actueel nu Sandra Roelofs uit Terneuzen de presidents vrouw van dat land is. We wil len de Georgische deelnemers zoveel mogelijk de kans geven te zien waar zij vandaan komt", aldus Troch. De organisatie zoekt nog vijf tien gastgezinnen die jongeren uit Georgië, Bulgarije of Tsje chië onderdak willen bieden. Het gaat om de periode van woensdagavond 26 tot en met maandagavond 31 mei. De meeste dagen worden de jonge ren overdag door de organisa tie opgevangen. Hun vervoer is geregeld. Op internet is het folklorefesti val te vinden onder www.folk- art.nl door Sheila van Doorsselaer HULST - Maria (83) weet het nog als de dag van gisteren; ze ontmoette haar Fe lix (87) op de akker aan de Hontenis- sestraat in Hulst. Tijdens schafttijd durf den de twee elkaar aan te spreken en nu, meer dan zestig jaar later, vieren ze hun diamanten bruiloft. In het Hulster restaurant Het Bonte Hert hebben maandagochtend burgemeester J.F. Mulder en drie van de wethoudex-s het echtpaar Burm- Wuijtack gefelici teerd. Ze kregen ook meteen een enorm stuk taart voorgezet. Maria is geboren in het Belgische plaats je Hamme aan de Zogge, maar verhuisde toen ze vijf jaar was naar Hulst. Felix is afkomstig uit Graauw. Beide werkten destijds op de akker om er bieten en aardappelen te kappen. Felix: „Allebei op een andere akker, met een slootje ertussen." Maria gaat verder: „Tij dens schafttijd, als we aan de boterham men zaten, kwamen alle arbeiders bij el kaar en zo konden Felix en ik een praatje maken." Ze waren toen ongeveer acht tien jaar. Maria: „Ja, zo rap waren we niet." Het echtpaar vierde de bruiloft in Hulst en woonde eerst enige tijd in en betrok daarna een eigen huis. Felix heeft altijd in de landbouw gewerkt. Maria zorgde voor de kinderen. Ze kregen twee zoons en de familie breidde zich later uit met twee kleinkinderen en drie achterklein kinderen. Bezige bij Felix en Maria wonen al sinds 1947 in hun huis aan de Beestenmarkt in Hulst. Ze wonen er nog geheel zelfstandig. „Als ik vraag of ik moet komen helpen en aanbel, hebben ze alles zelf al gedaan", zegt de schoondochter. Felix bevestigt dat Maria nogal een bezige bij is. „Ze kan gewoon niet stilzitten." Maria kan zich nog goed bezighouden met lezen, puzzelen en breien. Felix helpt zijn vrouw in het huishouden, hij laat haar niet graag alleen. TERNEUZEN - Ouderen in de gemeente Terneuzen kun nen deze zomer voor een prikje, of soms gratis, meedoen met allerlei activiteiten. De Stichtingen Welzijn Ouderen Axel en Sas van Gent/Assenede hebben daarvoor de zoge naamde Grabbelpas in het leven geroepen. De kortings pas is tijdens de zomermaanden geldig bij culturele, spor tieve of ontspanningsactiviteiten in het Meetjesland en Zeeuws-Vlaanderen. De mogelijkheden zijn onder meer een bezoek aan een muzikale komedie, een rondleiding in het Vlaslinnenmuseum, eigen kruiden maken, een klas siek concert. „We hebben een aantal organisaties en be drijven bereid gevonden om de toegangsprijs te verlagen of zelfs gratis toegang aan te bieden op vertoon van de Grabbelpas", zegt Greet je van Driessche van de Stichting Welzijn Ouderen.De Grabbelpas is vanaf 3 mei verkrijg baar. SLUIS - Niet de provincie, maar de gemeente Sluis moet een leidende rol gaan spelen bij de uitvoering van het Ge biedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit vindt de Sluisse oud-wethouder J.J. du Fossé. De oud-bestuurder vindt het vreemd dat tot nu toe het provinciebestuur en mensen van buiten de regio zwaar hun stempel gedrukt hebben op de totstandkoming van het plan. Alleen de Recron wordt volgens Du Fossé nadrukkelijk bij het plan betrok ken. Hij vreest dat uiteindelijk door een gebrekkige parti cipatie kleine recreatie-ondernemers en de agrariërs in de regio gedupeerd zullen worden als de grootschalige herin richting van de streek wordt verwezenlijkt. Du Fossé vindt voorts dat de invloed van de natuur-en milieu-orga nisaties in het verdere proces beperkt moet worden. BRESKENS - De protestants-christelijke basisschool Op de Bres en de rooms-katholieke basisschool De Schelp- hoek in Breskens gaan vanaf 1 augustus samen verder on der de naam De Golfbreker. Vanwege het afnemende aan tal leerlingen klopte Op de Bres bij De Schelphoek aan met fusieplannen. De nieuwe confessionele school stelde een werkgroep samen, die de samenvoeging moest begelei den. Deze groep schreef een wedstrijd uit voor het beden ken van een naam voor de nieuwe school. Gevraagd werd een naam te bedenken, waarin de verbondenheid met het dorp en de geografische ligging tot uitdrukking zou ko men. Ingrid Verduyn en Ingeborg van Schoote stuurden met 'De Golfbreker' de winnende naam in. Achterliggen de gedachte: 'de golfbreker is een vaste rots in de bran ding, waarop de golven in de storm des levens kapot- slaan. Een veilig idee dat de kust van een kinderleven hierdoor wordt beschermd.' CLINGE - Tennisclub Game '78 in Clinge krijgt vijftien duizend euro van de gemeente voor het uitvoeren van een aantal renovatiewerkzaamheden. Het gaat om het vervan gen van de barinstallatie, de vervanging van de verlich ting op de banen 1 en 2 en het renoveren van deze banen en drainage van de banen 3 en 4. De meerderheid van de gemeenteraad is akkoord gegaan met het voorstel. Alge meen Belang en Progressief Hulst stemden tegen en stel den een renteloze lening van vijftienduizend euro voor. door Gino van den Broecke elke dinsdagavond op hun dans pasjes. „Het is gewoonweg schit terend om te doen. We zijn in middels met een aantal vrijwilli gers en hebben er de grootste lol in om die gasten dingen aan 'te leren. Het is de doelstelling, dat ze thuis en op feestjes ook gezel lig mee kunnen dansen en dat gaat zoals je ziet vrij aardig", zegt hij vol trots terwijl hij kijkt naar de verrichtingen van zijn pupillen. Het Belgische Dansgezelschap Nike uit Gent kwam in schitte rende jurken en pakken een de monstratie geven voor een goéd- gevulde zaal. Aan het einde van de middag kregen alle afdansen- de cliënten een diploma overhan digd en een afdansmedaille om gehangen. Deze trofeeën wer den vol trots ontvangen. Ook De Bree werd in deze door Tragel niet vergeten. Hij kreeg voor zijn verdiensten als vijfentwin tig jaar vrijwilliger ook een af dansmedaille en een mooie bos bloemen. Na de feestelijkheden werd de Dans-in Middag afgesloten met een disco door de RTO van Tra gel. waarna de dansers trots huiswaarts keerden. CLINGE - In Het Palet, de nieu we evenementenruimte van Stichting Tragel, had afgelopen weekend de jaarlijkse afdans- middag plaats. Het was een bij zondere dag, omdat de dansclub van de instelling voor verstande lijke gehandicapten dit jaar het vijfentwintigjarig bestaan vier de. Vrijwilliger Gerard de Bree werd ook in het zonnetje gezet voor zijn betrokkenheid bij de dansclub, de afgelopen vijfent wintig jaar. Vijftien zenuwachtige cliënten van Tragel mochten vanaf twee uur 's middags aan het publiek hun kunde en kunsten tonen in drie verschillende dansen. Elke cliënt danste met een vrijwilli ger de Quick Step, een Engelse Wals en de Tango. Zichtbaar trots reageerden medecliënten, groepsleiding en bovenal fami lie van de afdansers. Regelmatig klonk er groot applaus voor de vijftien dansende koppels. Tijdens de vrolijke en toch ook serieuze aangelegenheid werden ook enkele demonstraties gege ven door twee andere dansclubs van Stichting Tragel. Zo lieten de leden van de LineDan- ce-Club enkele dansen zien en ook de Discodans Club liet zien een lekker potje te kunnen swin gen op de door DJ Edwin ge draaide muziek. Gerard de Bree is al vijfentwin tig jaar verantwoordelijk voor de Dansclub van Tragel. Hij be gon ooit als vrijwilliger in Sluis kil en is later naar Clinge meege gaan. Daar oefenen de cliënten TERNEUZEN - Het Palazzol Huis in Terneuzen. steunpunt voor mensen met kanker en hun verwanten, houdt dinsdag 11 mei van 10 tot 11.30 uur een kof fieochtend in de eigen ruimte in verpleeghuis Ter Schorre in Téj:- neuzen. Maria en Felix Burm zijn zestig jaar getrouwd. foto Camile Schelstraete HULST,0114-3I3738.ABSDAALSEWEG 70, ELKE ZONDAG OPEN: 13.00-17.00 UUR OOSTBURG. Oi 17-452279. NIEUVELTWEG 56, WOENSDAG KOOPAVOND (Advertentie) Geurige Lavendel 6 stuks in draagtray 0 9 cm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45