Inkomensarm, maar wel huisrijk PZC Kunstschilderen zit de Benschops in de genen The Wild Romance heeft wel wat met liedjes van U2 10 ELICHT lezers schrijven Wapens II Wapens III Motorrit kunst Nieuwe Muziek gaat in beroep tegen advies dinsdag 27 april 2004 door Emile Calon Precies een jaar jaar geleden wees R. de Mul naar zijn woning aan de Kasteelstraat in Philippine. Wat hem betreft, zo zei hij destijds tegen een verslaggever van de PZC, kon een van de Zeeuws-Vlaamse corporaties zijn woning zo kopen en vervolgens onder houden tot hij niet meer in staat is daar te wonen. Zo'n constructie biedt alle partijen voordeel, somde hij op. „Ik kan hier langer blijven wonen, de woningbouwvereniging breidt haar be zit uit en de leefbaarheid van het dorp wordt in stand gehouden." De toenmalige wens van De Mul, lid van de adviesgroep wonen van het pro vinciaal overleg voor ouderen Poso, kan waarschijnlijk over enige tijd in vervulling gaan. De Zeeuwse corpora- ties onderzoeken samen met Toren- stad Verzilverd Wonen uit Zutphen of het mogelijk is woningen aan te kopen zonder dat de bewoners vervolgens moeten verhuizen. In de formule die Verzilveren ze in gedachte hebben, komt het onder houd van die woningen volledig voor rekening van de corporaties en kun nen de bewoners, 55-plussers, gratis blijven wonen tot het moment van ioverlijden. Als het onderzoek positief uitpakt, gaan de Zeeuwse corporaties op 1ja- 1 nuari van het komende jaar daadwer kelijk in zee met de Zutphense organi satie. Vanaf dat moment gaan consu lenten van Torenstad huisbezoeken doen bij mensen die hun woning wil len verkopen. Tijdens die bezoeken worden de mogelijke opties doorge sproken en wordt er bekeken of de wo ning geschikt is. Volgens de Vereni ging Eigen Huis wordt in de regel bin- nen vijf werkdagen na zo'n bezoek een voorlopige offerte toegezonden. Gaat de klant akkoord, dan wordt er op dracht gegeven tot het opmaken van Het verzilveren van de woning is volgens De Mul van de ouderenbonden een manier om de verloedering van dorpen en steden tegen te gaan. foto Lex de Meester zowel een taxatierapport als een bouw technisch rapport en wordt de zaak verder afgehandeld. Torenstad treedt daarbij op als intermediair tussen de verkoper en de corporatie. Droomreis Directeur J. de Bie van Torenstad Ver zilverd Wonen geeft aan dat zo'n vijf tot tien procent van de oudere woning bezitters interesse heeft voor de formu le van haar bedrijf. Niet te hoeven ver huizen, geen zorgen over het onder houd en toch geld vrijmaken blijkt voor die groep aantrekkelijk te zijn. Sinds 2002 is ze actief 'klanten' aan het werven. De mensen die in zee gaan met Torenstad doen dat vooral als aan vulling op het inkomen. „Velen zijn immers inkomensarm en huisrijk." Ze maakt maar weinig mee dat een wo ning wordt verzilverd om een droom reis te kunnen maken. Dat is volgens haar echt zeldzaam. Als mensen hun woning verzilveren, verkopen ze het 'blote eigendom' maar blijven eige naar van het zakelijk woonrecht, ver volgt ze. Over dat woonrecht alleen moet belasting worden betaald. Bij verkoop van de woning aan de wo ningbouwcorporatie moet de even tueel nog aanwezige hypotheek wor den afgelost, waarschuwt Eigen Huis. In sommige gevallen moet er dus een boete betaald worden aan de hypo theekverstrekker. De Vereniging Eigen Huis somt een groot aantal voor- en nadelen op van het verzilveren van een woning. Voor delen zijn onder meer: de verkopers krijgen geld waarmee ze leuke dingen kunnen doen, ze blijven in de ver trouwde omgeving wonen, moeten maar de helft van de ozb-belasting be talen en hebben niet meer te maken met het eigenwoningforfait. Verder hebben ze de vrijheid van huren en lo pen ze geen risico als de waarde van de woning daalt. De nadelen: geen pro fijt van waardestijging woning, de ver koopopbrengst ligt onder de markt prijs en naarmate men eerder vertrekt lijdt men meer verlies. Onderhuur is niet langer mogelijk, de maandlasten worden hoger en de nazaten lopen een deel van de erfenis mis. Tot slot, maar niet onbelangrijk, krijgen de verko pers te maken met een vermogensren- dementheffing over de ontvangen uit kering en over de waarde van het woonrecht. Levenslang Volgens Torenstad wordt bij elke transactie maatwerk geleverd. Op de website van de onderneming wordt een voorbeeld uit de praktijk gegeven. Een echtpaar, beiden 70 jaar, in het be zit van een eigen woning met een vrije verkoopwaarde van 225.000 euro. Optie 1: Op basis van de vrije ver koopwaarde van de woning en de leef tijd van het echtpaar ontvangt men een koopsom van 102.375 euro bij ver koop van de woning aan een woning corporatie. De garantie van levens lang woonrecht (en onderhoud) geldt tot het overlijden van de laatste van de partners. Van de koopsom dient het paar zelf de eventuele hypotheek nog af te lossen. Optie 2: De garantie van levenslang woonrecht en onderhoud is hetzelfde als bij optie 1. Het echtpaar kiest er nu echter voor om het bedrag niet in een keer uit te laten keren, maar in jaarlijkse termijnen van 10.488 euro over een periode van vijftien jaar. De koopsom bedraagt dan 121.950 euro. Bij eerder overlijden van de partners wordt het restant uitgekeerd aan de nabestaanden. Optie 3: Het echtpaar wenst de wo ning te verzilveren, maar wil de moge lijkheid openhouden om na verloop van tijd te verhuizen. Het echtpaar krijgt dan tachtig procent van de vrije verkoopwaarde als koopsom uitge keerd en voor de woning wordt een huurprijs berekend. Deze vorm van Flexibel Verzilverd Wonen is een op tie, die geheel op maat wordt vertaald. De huurprijs is vijf procent van de koopsom per jaar. Verkrotting In het blad GeldZaken wordt bena drukt dat het verzilveren van een wo ning en vervolgens huren vooral inte ressant is voor mensen met een wo ning die minimaal 200.000 euro waard is, waar een resthypotheek van maxi maal vijftig procent van de taxatie waarde op rust. R. de Mul is enthousiast nu hij weet dat zijn idee waarschijnlijk werkelijk heid wordt. Hij ziet het verzilveren van een woning niet alleen als een mooie mogelijkheid voor mensen om in hun oude buurt te blijven wonen. Het zorgt er ook voor, zo zegt hij, dat er minder verloedering en verkrotting optreedt, waardoor gemeenten minder te maken krijgen met stads- en dorps herstel. Hij ziet dat verzilveren dan ook als een mooi instrument om de leefbaar heid van vooral de wat kleinere ker nen op peil te houden. Wel waar schuwt hij dat dat verzilveren geen to verformule is.„Bereikbaarheid, de aan wezigheid van voorzieningen en zorg. Bij het leefbaar houden van de dorpen en wijken hangt alles samen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZCve schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reacti' tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden d" redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over at. weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het nog effectiever screenen van personen die de schietsport willen gaan beoefenen, daar sta ik achter. Echter de wapens op slaan in de accommodatie van een schietvereniging brengt di verse nadelen met zich. Een der gelijk wapendepot wekt de inte resse van criminelen en terroris ten. Er zullen voorzieningen ge troffen moeten worden om deze wapens veilig op te kunnen slaan. aKluizen bunkers b Permanente bewaking came ra's/ bevoegde beveiligingsbe ambten Dit zal echter nooit tot het gewenste resultaat kun nen leiden omdat: 1. een sport- schutter lid kan zijn van meerde re schietverenigingen en hij zijn wapen of wapens zal moeten kunnen vervoeren van de ene naar de andere vereniging en vi ce versa. 2. Een sportschutter moet kunnen deelnemen aan na tionale dan wel internationale wedstrijden. Gedurende de tijd van het trans port zal de sportschutter de be schikking over zijn wapen of wa pens met bijbehorende munitie hebben en kan men derhalve ca lamiteiten na de invoering van deze maatregelen nog steeds niet uitsluiten. Ik stel daarom voor geen beslissingen te nemen die door emoties worden ingege ven en in ogenschouw te nemen dat het aantal calamiteiten waar in het verleden sportschut- ters bij betrokken zijn geweest erg laag ligt. Wellicht is het be ter de strafmaat te verhogen voor ieder die misbruik maakt van een vuurwapen en zal daar een preventieve werking van uit gaan. Helaas is het in Neder land betrekkelijk eenvoudig om illegaal een vuurwapen te ver krijgen en daar zal men met de voorgestelde aanpak van de sportschutters geen verandering in kunnen brengen. Frangois Babijn Bakkersstraat 59 Oostburg, Volgens de krant van 20 april zou uit onderzoek zijn gebleken dat het Rijks wapen aan herzie ning toe is. Het zou oubollig en imperialistisch ogen. De vraag is of we in deze constatering moeten berusten en een ph]S. vraag voor een nieuw wapen moeten uitschrijven of dat juist geïnvesteerd moet worden m kennisoverdracht. Want de leeuw staat niet voor de wens over andere volken te heersen, maar voor de moed en strijdlust die nodig waren om onze staat tot eenheid te krijgen. Het zwaard in de rechterpoot accen tueert die wens en de pijlen slaan op het gebrek aan eenheid die er was. Eerst 17 pijlen van de 17 provinciën, later 7 pijlen van de Republiek der 7 Verenig de Nederlanden. Inmiddels zijn we ruim 150 jaar een eenheids staat. Als we die pijlen nu laten staan voor alle etnische en cultu rele verschillen die de eenheid bedreigen en de leeuw voor de noodzakelijke inspanning, door zettingsvermogen en moed die nodig is om die eenheid te bewa ren, is het wapen volledig actu eel. Je spiegelen aan dit soort symbolen werkt door in een mens. Dat kun je niet zeggen van de wetenschappelijke con statering hoe mensen ergens te genaan kijken. Daarbij past slechts schouderophalen en pas siviteit en dat is dus niks. H.M.van Rees Kamilleplein 6 Heinkenszand OOSTBURG - De Verenigde Mo tor Liefhebbers houden op zater dag 22 mei een motorrit door Zeeuws-Vlaanderen. Verzamelpunt is café Gate One op de Markt in Oostburg. In schrijven kan van 10.00 tot 13.00 uur. In de avonduren tre den twee bands en een dj op. MIDDELBURG - De toekomst van de Grote Kerk in Veere zal 'kommervol' zijn als Nieuwe Mu ziek Zeeland over onvoldoende ïiiiddelen beschikt om daar de podiumfunctie in te vullen. Dat schrijft het bestuur van Nieuwe Muziek aan de directie van het Ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen. jNieuwe Muziek reageert met een brief op het advies dat de .Raad voor Cultuur vorige week heeft uitgebracht. Daarin werd voorgesteld de stichting vanaf volgend jaar 74.000 euro rijks subsidie toe te kennen. Dat is hetzelfde bedrag als tot en met 'dit jaar werd ontvangen, maar het afschaffen van de rijksbij drage kunstuitingen wordt er riièt door gecompenseerd. Dat scheelt Nieuwe Muziek jaarlijks tonnen. "Het bestuur van Nieuwe Muziek ,wijst erop dat het ministerie 'veel geld heeft gestoken in een 'zinvolle bestemming' van de Grote Kerk. De ruimte is ver bouwd en biedt vanaf volgende maand plek aan Nieuwe Mu ziek. „Wanneer compensatie voor het wegvallen van een aan- 'deel uit de voornoemde rijksbij drage achterwege blijft, kunnen wij de podiumfunctie in de Gro te Kerk van Veere onmogelijk in vullen en zullen de investerin gen van uw ministerie ten behoe ve van deze functie vergeefs zijn", aldus voorzitter G. Schoenmakers en secretaris H. ^Koch. 'Het bestuur wijst erop de Raad '(voor Cultuur zijn zorg uit spreekt over het aantal resteren de podia voor geïmproviseerde 1 hiuziek in Nederland, terwijl "Nieuwe Muziek juist zo'n po dium biedt. Ook doet Nieuwe Muziek niet mee aan de 'vercom- mercialiseerde festivals' die de Raad verafschuwt. Verder schrijft het bestuur moei te te hebben met de door de Raad voor Cultuur gebruikte term 'productiehuis' (voor het Xenakis Ensemble). Maar als die. al wordt gebruikt dan houdt dié meer in dan de Raad schrijft, aldus het bestuur, dat wijst op vele compositieopdrach- tgn en grootschalige producties, ijïet voorstel van de Raad om ®euwe Muziek onderdeel te la- tgn zijn van het Zeeland Nazo mer Festival wordt afgewezen als 'luchthartig en weinig door dacht'. Jacques Benschop in Galerie Kats, met rechts van hem werk van zijn vader Nico en achter hem eigen werk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal KATS - Een echte schilder wordt als schilder ge boren. Dat was de stelling van Rotterdammer Ni co Benschop, een natuurtalent dat tot zijn drieën- negentigste de verfkwast hanteerde. In galerie Kats kan iedereen zich van zijn gelijk overtuigen. Behalve van Nico Benschop is daar op het ogen blik werk te zien van zijn zoon Jacques en zijn kleinkinderen Mario en Daniëlle. Allen hebben het schilderen in hun genen meegekregen. Aanvankelijk zou alleen de in Kamperland woon achtige kunstschilder Jacques Benschop in gale rie Kats exposeren, samen met een collega met wie hij al jaren samenwerkt. Maar toen galerie houdster Lenny van Broekhoven hoorde van het werk van zowel zijn vader als twee van zijn kinde ren stelde ze voor een tentoonstelling te organise ren met drie generaties Benschop. Nico Benschop was een klassieke kunstenaar. In de galerie ligt een paginagroot artikel uit het Vrije Volk, gemaakt toen hij tachtig werd. Dat geeft aan dat hij een gewaardeerd kunstenaar was. Er ligt ook een foto van Nico en zijn zoon Jac ques. „Daarop zie je dat er tussen ons wel uiterlij ke gelijkenis was", zegt de laatste. „Verder leken we niet op elkaar, behalve dat ook ik schilder en teken." Nico Benschop was een virtuoos schilder, aldus zijn zoon. Op zijn vijftiende schilderde hij spon taan een voortreffelijk gelijkend portret van zijn neefje. Hij had toen nog nooit een kwast vastge houden. Hij schreef zich in voor de kunstacade mie, maar binnen een maand was hij er weg. Jac ques Benschop: „Hij was beter dan zijn leraren." In Kats is een zelfportret van Nico te zien uit 1942. Erboven hangt een snel geschilderd portret van een baby. „Dat ben ik toen ik één was", ver klaart Jacques Benschop. „Mijn vader schilderde een beetje zoals Breitner. Grote likken verf. Snel. Krachtig. Hij was ook beïnvloed door de Franse impressionisten. Hij was vooral virtuoos, meer dan dat hij diepgang zocht." Waarmee Jacques Benschop een verschil aanstipt tussen zijn eigen werk en dat van zijn vader. Ook hij tekende vanaf zijn veertiende. Als vanzelfspre kend, zonder dat zijn vader hem daartoe aanmoe digde. „Mijn werk leek niet op dat van mijn va der. Ik denk dat ik me in het begin zelfs van hem probeerde te onderscheiden. Ik zag dat snelle vir tuoze. Ik vond het knap, maar het interesseerde me niet zo. Ik ben er altijd op uit sfeer en emoties uit te drukken in vorm, kleur en lijn. Je kunt schil deren wat je ziet, maar je kunt ook schilderen wat je ervaart." Jacques Benschop omschrijft zijn stijl als lyrisch abstract, waarmee hij bedoelt dat in zijn abstrac te vormen vaak herkenbare motieven zijn te on derscheiden. De kleur in zijn werk is essentieel. Niet zelden grijpt hij terug op eeuwenoude tech nieken. „Dat is wel iets wat ik van mijn vader heb meegekregen. Eerst moet je het leren, zei hij, daar na kun je doen wat je wil." Zoals Nico Benschop zijn zoon Jacques nauwe lijks tot schilderen heeft aangezet, zo heeft Jac ques zijn kinderen Mario en Daniëlle niet ge pusht. De eerste maakt voornamelijk zeer precie ze aquarellen van landschappen in Noord-Hol land en op Terschelling. Daniëlle Benschop is ver woed duikster. Dat komt tot uiting in haar werk. Op haar grote schilderijen legt ze vast wat ze on der water tegenkomt. Jacques Benschop: „Het is reuze knap zoals Mario weet weer te geven wat hij om zich heen ziet. Daniëlle werkt gedurfder. Die is niet bang." Zo grootvader zo kleinzoon. Zo vader zo dochter. Expositie in galerie Kats in Kats, tlm 14 mei, open vrij tlm zo van 12.30-17.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal 'S-HEERENHOEK - The Wild Romance speelt U2. Donderdag avond herneemt Kees Meerman in Zeeland zijn hommage aan de Ierse popgroep U2 met een band vol oud-leden van de begelei dingsgroep van Herman Brood. Nummers van U2 met een vleug je rock 'n' roll in de trant van The Wild Romance? Meerman: „Als we een nummer als 'I will follow' spelen zeker." Goesenaar Meerman maakte deel uit van de meest vermaarde bezetting van The Wild Roman ce, waarmee Herman Brood eind jaren zeventig doorbrak. Gitarist David Hollestelle en bassist Ivo Severijns zijn niet minder bekend, omdat zij sinds halverwege de jaren tachtig vas te krachten zijn. Drummer Leon Klaasse heeft in Broods tijd meerdere keren als invaller ge fungeerd. Vanaf juni gaat Meerman op tournee met een tribute aan Her man Brood. Eerst wordt in klei ne zalen en op allerlei festivals (zoals in augustus in Vlissingen op Sunburn) gespeeld. Meer man: „Net zoals we met Herman zijn begonnen." De bedoeling is uiteindelijk een gang langs Ne derlandse theaters te maken. Als opwarmrondje staan optre dens gepland met het program ma TribU2. Twee jaar geleden zong Meerman - oorspronkelijk drummer van The Wild Roman ce - her en der in Nederland zes enveertig keer de nummers van Bono en consorten, zij het toen nog met Leendert Haaksma in de.gelederen. Nu is daar Wild Romance-gitarist Hollestelle voor in de plaats gekomen. Be halve op de Koninginnenach in 's-Heerenhoek speelt de Tri- bU2-band ook zaterdag in Six ties in Tholen en zondag in Pan- ta Rhei in Vlissingen. Omdat Meerman op Koninginnedag twee keer optreedt met Die hards Unlimited (Podium Wal- straat Vlissingen 17 uur en Café De3 Heinkenszand 22.30 uur), is zijn weekeinde goedgevuld. Op de 's-Heerenhoekse Konin ginnenach is de TribU2- forma tie de uitsmijter. Het program ma wordt daar donderdagavond geopend door de hiphop- en rap groep 0118-Vier. Daarna volgt de zevenkoppige ska- en reggae- groejD Groover. Beide bands heb ben zich in de kijker gespeeld tij dens de de competities Hooi koorts en Kiekvirus. Daarna volgt de coverband Wannabee, waarna de avond in de feesttent op het Kerkplein wordt afgeslo ten met hits van U2. „Dit is de derde editie van de Koninginnenach", zegt organisa tor Kees Wondergem. „We ha ken daarmee in op de trend die in Den Haag is gezet. Op meerde re plekken in Nederland zie je dat er een Koninginnenach wordt georganiseerd, op zijn Haags gespeeld. Meestal is Koninginnedag een doordeweekse dag. Dan kun je 's avonds wel iets organiseren, maar veel mensen moeten de vol gende dag weer werken. Van daar dat we op de avond voor Koninginnedag zitten. Dat is voor bijna iedereen een vrije dag." Er is een programma samenge steld voor een breed publiek. „Koninginnedag is een feest voor de complete bevolking, dus moet je iets aanbieden voor men sen van vijftien tot vijfentach tig", aldus Wondergem. „Met de groep van Kees hebben we een aansprekende afsluiter. Hij is toch een van de grote Zeeuwse popmuzikanten." Eerbetoon Het past wel dat muzikanten van The Wild Romance num mers spelen van U2, vindt Meer man. „Toen Heiman Brood over leed heeft U2 tijdens een aantal concerten 'Saturday Night' als eerbetoon gespeeld. 'Ik ben geen vriend maar een fan', zei Bono toen. Een andere link is de foto graaf Anton Corbijn. Hij trok eerst met ons op en later deed hij hetzelfde met U2. Beide bands hebben dus wat met el kaar. Los daarvan heeft U2 in vijfentwintig jaar een reeks ge weldige nummers geschreven." Anders dan twee jaar geleden worden die niet in chronologi sche volgorde uitgevoerd. De nummers van het album All that you can't leave behind ko men juist eerst voorbij, waarna op eerdere nummers wordt te ruggegrepen. Meerman: „Dan gaan we helemaal los." Hij gaat overigens niet proberen Bono na te doen. „Het wordt geen soundmixshow. We laten de muziek in zijn waarde, maar we spelen geen klakkeloze ko pie. Zeker nu David erbij is. Dat is een gitarist met een heel eigen stijl." Koninginnenach in 's-Heeren hoek begint om 20.00 uur. De TribU2-band treedt om 23.15 uur aan. Het concert in Sixties Tholen begint zaterdag om 22.30 uur, dat in Panta Rhei Vlissingen zondag om 17.00 uur Goesenaar Kees Meerman brengt met andere oud-leden van Herman Broods Wild Romance wederom een hommage aan de Ierse popgroep U2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44