)nderwijsraad: pauze in fusies Nederland naar tv-stembus om grootste landgenoot te kiezen ZC Kuipers ontbijt met Hollandse kaas Kamer eist hogere straffen loverboys nderzoek nodig naar voor- en nadelen van grote scholen Amalia bij jeugd populairste lid koninklijk huis mkes steunt eid Maastricht ;en bewoners n Vinkenslag ilitie zoekt irmoord stel Belgisch bos VNG verwerpt cannabisbeleid Paarden in Hierden mishandeld Man draait duizenden meters terug Bedplassen raakt uit taboesfeer Amsterdam is beste woonstad Politieopleiding verandert naam De Nationale Startersdag 18 mei 2004 ARDEN - Prinses Amalia, dochter van prins Wil- Alexander en prinses Ma is bij de jeugd het meest efde lid van de koninklij- amilie. Mabel, echtgenote prins Friso, is het minst idair, blijkt uit een onder door Kaboem Media onder rJohn Hermse dinsdag 27 april 2004 2500 jongeren tussen de 10 en procent) Willem-Alexander pulair onder de ondervraagde ningshuis. Meer dan de helft 15 jaar. Maxima komt vlak na Amalia, die 36 procent van de stemmen kreeg, op nummer twee (met 34 staat is derde met 9 procent. De Prins van Oranje is bi] de jon gens veel populairder dan bij de meisjes. Koningin Beatrix is niet zo po- tieners. Zij volgt na Mabel en Edwin de Roy van Zuydewijn (de echtgenoot van prinses Mar garita) op de derde plaats van minst favoriete leden van het ko- van de jongeren vindt de vorstin niet zo leuk of zelfs 'stom'. Slechts 8 procent vindt de konin gin heel leuk. Uit het onderzoek blijkt verder dat het koningshuis niet zo po pulair is onder jongeren. Bijna de helft van de ondervraagden vindt het helemaal niet belang rijk of niet zo belangrijk, tegen 15 procent die meent dat het ko ningshuis heel belangrijk is. Ko ninginnedag is voor 70 procent een geliefde feestdag. ANP *1 HAAG - De overheid zou rem moeten zetten op fusies van ROC's en hogescholen, ligingen zouden hoogstens fnd leerlingen mogen heb- Te grote scholen lopen het ondoelmatig te werken, hebben veel personeel dat ionze redactie binnenland niet voor de klas staat en door een gebrek aan concurrentie is er geen prikkel om beter te pres teren. Dat schrijft de Onderwijsraad in het advies Bureaucratisering in het onderwijs. Als scholen samengaan kan dit tot besparingen leiden, bijvoor beeld op gebouwen of door het aantrekken van goedkoper admi nistratief personeel, dat taken van duurbetaalde leidinggeven den kan overnemen. Maar bij te sterke groei kan de schaal te groot worden om de kosten in de hand te houden. Daarom moet de overheid aan dringen op een 'fusiepauze' en onderzoeken of een samensmel ting van scholen tot een onver antwoorde monopoliepositie in een regio leidt, net zoals de Ne derlandse Mededingingsautori teit dat in het bedrijfsleven doet. In het onderzoek naar bureacra- tisering vroeg de Onderwijsraad het Instituut Onderzoek Over heidsuitgaven (IOO) na te gaan hoe het onderwijsbudget wordt uitgegeven. Het instituut conclu deerde dat in de jaren '90 extra geld niet bij leraren, leerlingen en studenten terechtkwam, maar vooral bij managers, be heerders en administratief per soneel. In het hoger onderwijs waren de ze kosten voor overhead het hoogst (53 procent), in het basis onderwijs het laagst (11 pro cent). Vanaf 1995 ging er wel weer geld naar het onderwijs zelf, vooral naar leerlingen die veel aandacht nodig hadden, maar de administratie daarvan kostte veel. Bureaucratie De rijksoverheid mag dan wel veel taken uit handen geven, tot minder bureaucratie leidt dat niet altijd. Lagere overheden en scholen krijgen meer verant woordelijkheden, maar moeten ook meer uitgeven om deze waar te maken. Zo zijn ze meer kwijt aan het ei gen beheer van gebouwen en het afleggen van verantwoording over het overheidsgeld dat ze meer naar eigen inzicht mogen besteden. Daarom wil de Onderwijsraad dat bij elke beleidsmaatregel nauwkeurig wordt bekeken of de baten tegen de kosten opwe gen. ANP HAAG - Minister Remkes inenlandse Zaken) heeft de leente Maastricht hulp toege- om de problemen met be llers van het woonwagen- ip Vinkenslag op te lossen. ;ens burgemeester Leers hem '25 tot 50' extra agen- (oegezegd. ;es zei in TweeVandaag dat latregelen in principe bin- de huidige politiesterkte worden gevonden. De (lister zei 'voor de volle hon- p procent' achter de aanpak [Leers te staan. Eens de FIOD-ECD hebben geen ge- aangenomen van be kers van Vinkenslag in ruil een coulante behandeling, Wijn (Financi- Ischreef dat gisteren aan de rede Kamer. De Belasting- raakte in opspraak toen ik dat op de Vinkenslag ja- jang geen of heel weinig be- jing was betaald. ANP - Bij opgravin- die vandaag beginnen in het psche Opglabbeek wordt ge it naar de vermoorde Belgen tc Nevens (34) en zijn vrien- Greta Meugens. Het Bel- he koppel verdween in 1996 leleen. in Maastricht, die om onderzoek heeft gevraagd, het bericht nog niet officieel Wel geeft justitie toe op die plek criminelen geli slachtoffers kunnen ben gedumpt. De Nederland- olitie is vorige week woens- naar Opglabbeek gekomen een gedetineerde, die voor rdere moorden zou zijn ver- ieeld. In een natuurgebied s de man plaatsen aan waar noedelijk geliquideerde per- zouden liggen, of delen er- Vier speurhonden hebben plaatsen een lijklucht ge- Laboratoriumonderzoek uitwijzen of het om mense- of dierlijke resten gaat hebben onderzoekers laag van de bos- id onderzocht. GPD DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is het niet eens met het plan van het kabinet om het can nabisbeleid aan te scherpen. De aanscherping is 'overtrok ken', zo stelde de VNG gisteren in reactie op de cannabisbrief van het kabinet. Kern daarvan is dat cannabis wordt ontmoe digd en het aantal coffeeshops omlaag gaat.Bij een scherper be leid, is volgens de VNG de kans groter dat er meer illegale ver kooppunten ontstaan. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Loverboys moe ten veel zwaarder worden ge straft. Deze eis zal de Tweede Kamer morgen in een debat bij minister Donner van Justitie op tafel 1 PvdA en WD pleiten voor kei hard optreden tegen deze man nen, die jonge, meestal allochto ne meisjes eerst inpalmen en ver volgens tot prostitutie dwingen. „De gepakte daders staan meest al na een paar dagen weer op straat", zegt WD-kamerlid Örgü. „Het moet nu eens afgelo pen zijn met die vrijblijvend heid. Laat ze langer achter de tralies zitten en neem hun dure kleren en mooie auto's in be slag. Reken maar dat hun aantal dan snel afneemt." PvdA'er Arib vindt dat Donner onvoldoende voor de slachtof fers opkomt. „Loverboys heb ben enorme macht over kwetsba re meisjes. Die worden aan hun lot overgelaten, terwijl de over heid hen juist zou moeten be schermen." Tot ongenoegen van PvdA en D66 blijkt Donner strafzaken v -Mp-i 'teift "v/vaar blijf je noo? door Martijn Kamans AMSTERDAM - Welke Neder lander heeft het meest voor Ne derland betekend en hoort de ge schiedenis in te gaan als 'groot ste Nederlander aller tijden'? Om die vraag te beantwoorden, komt de KRO met het televisie programma De Grootste Neder lander, waarin kijkers kunnen stemmen op genomineerden voor deze prestigieuze titel. De omroep maakte de 'longlist' van tweehonderd genomineer den gisteren bekend. Een com missie met daarin cultuurhistori cus Herman Pleij, schrijver Joost Zwagerman en voormalig Kamerlid Andrée van Es stelde de lijst samen. Ze hebben de ve le kanshebbers in diverse catego rieën onderverdeeld. In de categorie politiek zijn on der anderen Frits Bolkestein, Pim Fortuyn, Willem Drees en Aletta Jacobs genomineerd. In het genre 'helden en ontdek kingsreizigers' maken Erik Ha- zelhoff Roelfzema, Michiel de Ruyter, Hannie Schaft, Willem Barentsz en Abel Tasman kans. Erasmus, Hugo de Groot, Corne- lis Lely en Lou de Jong zijn en kele van de kanshebbers in de categorie wetenschap. Johan Cruyff, Fanny Blan- kers-Koen, Marco van Basten, Reinier Paping en Abe Lenstra strijden in de categorie sport. Bij de ondernemers vallen de na men van Joop van den Ende, Al- bert Heijn, Anthony Fokker, An ton Philips en Freddy Hemeken op. Anne Frank, Gerard Reve, Jacob Cats, P.C. Hooft en Annie M.G. Schmidt staan op de lijst van grootste schrijvers en dich ters. Kunstenaars Op de lijst van kunstenaars vallen de namen op van Mariene Dumas, Karei Appel, Vincent van Gogh, Rem Koolhaas, Rembrandt en Viktor Rolf. Bert Haanstra, Eva Besnyö, Joris Ivens, Erwin Olaf en Paul Verhoeven zijn genomineerd in het genre film en fotografie. De rubriek 'theater, muziek en televisie' bevat namen als Louis Davids, Johnny Jordaan, Wim Sonneveld, dj Tiësto, John WASSENAAR - Prins Wil lem Alexander viert van daag zijn 37ste verjaardag. HIERDEN - De politie onderzoekt de mishandeling van twee paarden afgelopen weekeinde in Hierden. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren gezegd. Zaterdag ontdekte de eigenaar van een opvangcentrum in Hierden dat de paarden mishandeld waren. De dieren zijn gestoken met een scherp voorwerp, vermoedelijk een priem. ANP DEN HAAG - Een 43-jarige man uit Den Haag heeft vol gens het Openbaar Ministerie (OM) de gas- en elektrici teitsmeters van duizenden mensen in en rond Den Haag teruggedraaid, zodat de rekening lager uitviel. De politie heeft de man vorige week aangehouden, zo liet het OM gis teren weten. Nuon zegt dat het door de manipulaties voor een bedrag van circa 2,2 miljoen euro is benadeeld. Het is nog niet ge heel duidelijk hoe de man aan zijn netwerk van duizen den mensen is gekomen. ANP MEPPEL - Kinderen praten makkelijker over bedplassen dan twee jaar geleden. Dat meldde gisteren de Stichting Bedplassen. De stichting beroept zich op onderzoek van TNS NIPO. Een kwart van de onderzochte bedplassers liet weten zich daarvoor te schamen. In 2002 was dat nog een derde. Ook bij vroegere bedplassers blijkt de schaamte afgenomen. Toch roept slechts een minderheid (35 procent) van de ouders van bedplassende kinderen hulp in. Dat percenta ge is in vergelijking met twee jaar geleden gedaald. Meest al kloppen de ouders bij de huisarts aan. ANP UTRECHT - Amsterdam is de aangenaamste stad om te wonen. Utrecht is tweede op de ranglijst en Amstelveen, dat vorig jaar het predikaat beste woonstad kreeg, is der de. Dit blijkt uit de Atlas voor Gemeenten die de gelijkna mige stichting gisteren presenteerde. Heerlen staat in de lijst van vijftig onderzochte gemeenten op de laatste plaats. Leidschendam-Voorburg en Alphen aan den Rijn scoren het best wat betreft bereikbaarheid respectievelijk buiten en in de spits. Emmen is de slechtst bereikbare plaats, maar is wel de veiligste stad. ANP APELDOORN - Met ingang van vandaag heeft het politie opleidingsinstituut LSOP, Politie Onderwijs- en Kennis centrum een nieuwe en kortere naam: Politieacademie. Per jaar volgen 30.000 studenten een opleiding aan de Po litieacademie, variërend van mbo- tot wetenschappelijk niveau. Het instituut telt circa 1500 medewerkers. De aca- i demie heeft tien opleidingslocaties. ANP (Advertentie) PARIJS - De Nederlandse astronaut Andre Kuipers (r) en zijn Amerikaanse collega Michael Foale ontbijten met onder meer Nederlandse kaas in het ruimtestation ISS. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft gisteren enkele foto's vrijgegeven die de afgelopen dagen zijn gemaakt. foto ANP van loverboys niet apart te laten registreren. Dat zou te tijdro vend zijn. Ze komen nu op de grote hoop van prostitutie-za- ken terecht.CDA-kamerlid De Pater vindt vooral goede voor lichting belangrijk.De minister voelt niet voor de oproep van de PvdA om een 'minder geruststel lende' term voor loverboys te in troduceren. Volgens Donner maakt 'loverboy' beter dan 'pooier' of 'souteneur' duidelijk welke werkwijze de dader toe past en op welke groep slachtof fers hij zich richt. GPD de Mol en Hans van Manen.- Onder 'koningshuis' zijn onder anderen koningin Beatrix, prins Claus ('als verlicht denker'), ko ningin Juliana, koningin Wilhel- mina en Willem van Oranje ge nomineerd. In het genre religie zijn majoor Bosschardt, Titus Brandsma en Thomas a Kempis genomineerd. De lijst van tweehonderd geno mineerden bevat 173 mannen. Slecht 68 mensen op de lijst le ven nog. Via onder meer inter net en sms begint nu een stempe- riode om de toptweehonderd te rug te brengen tot een tophon- derd. Die lijst wordt in oktober bekendgemaakt. De tien hoogst genoteerden gaan vervolgens in een tweede stemronde strijden om de eindoverwinning, die op 15 november bekend wordt. Een dergelijke show is al eerder uitgezonden in andere landen. In Groot-Brittannië won Wins ton Churchill. In Duitsland trok Konrad Adenauer, de eerste kan selier van de Bondsrepubliek, aan het langste eind. Hitler was van deelname uitgesloten. ANP Kom naar de Nationale Startersdag. Op één dag alle adviseurs en specialisten bij elkaar. Bij meer dan 50 ABN AMRO kantoren, kijk op www.abnainro.nl/starters voor het dichtstbij zijnde kantoor. Starten is ondernemen. Het begint met ambitie A B N A M R 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3