Ondernemersclub lijkt te overleven PZC We mogen ouderen niet laten barsten PZC Ondernemer bouwt trap in duinen Reimerswaal steunt schelpdierensector Betrokken achten ZOC onmisbaar LPF niet blij met Terneuzen Werkstraf voor telen wietplanten D66 Goes wil overal papierbakken Inspraak online in Terneuzen Brouwse Oranjevereniging houdt benefietfestival Actie tegen bezuiniging van Tholen dinsdag 27 april 2004 ■lï 'ZIERIKZEE - Het lijkt er op dat het Zierikzee Ondernemers Collectief (ZOC) blijft voortbe- siaan. De circa zeventig aanwe zigen op de openbare vergade ring die gisteravond gehouden «erd in de Burgerzaal van het j gemeentehuis, waren het er over «ns dat belangenbehartiging ivoor en door ondernemers essen- lieel is. Maar initiatiefnemer J. Meerdink wilde, ondanks de aankondiging op de agenda, de namen van vijf kandidaat-be stuursleden niet bekend maken. Recreatie-ondernemer H. van Oost stemde gisteravond in om Meerdink te helpen bij de ge sprekken die nog met de kandi daten gehouden moeten wor den, Van Oost zat als vertegen woordiger van de WV, samen met vertegenwoordigers van de Recron, Ondernemerskring Schouwen-Duiveland (OSD), ge meente Schouwen-Duiveland, Kamer van Koophandel en de Federatie van Ondememersvere- nigingen Schouwen-Duiveland (FOS) in een forum. De forumle den benadrukten elk vanuit de agen achtergrond de essentie van belangenbehartiging en de noodzaak tot samenwerking, zo wel binnen Zierikzee als voor heel Schouwen-Duiveland. Uitvragen uit de zaal aan de fo rumleden bleek verschillende malen hoe belangrijk communi catie en samenwerking is. Of het nu om bestemmingsplannen, parkeerbeleid of evenementen gaat, alle forumleden onder streepten de noodzaak om voor aan in het overleg met de ge meente te staan om de belangen van het collectief te behartigen. Wijken Voor details moeten de straten of wijken zelf zaken aanpakken. Gepleit werd dan ook voor een afvaardiging in het ZOC van alle straten met detailhan del van Zierikzee. Daarbij werd de inzet van de leden afzonder lijk, bijvoorbeeld het actief vol gen van de vergaderingen, be langrijk genoemd. Eerder op de avond had Meer dink in een presentatie aangege ven wat, volgens hem, noodzake lijk is om te komen tot een goed functionerend bestuur en organi satie van een vernieuwd ZOC. Hij zoekt daarvoor onder meer bekwame, ervaren bestuurders met visie en wil het vertrouwen van de achterban winnen en de ze ook vergroten. Daarbij hield Meerdink een strakke planning aan. Nog eind deze week wil hij het nieuwe bestuur kunnen in stalleren, een maand later de eerste opzet voor een betere com municatie evalueren, op 1 juli met een totaal plan komen en per 1 september de binnenstad manager aanstellen. Ondanks de strubbelingen bij het ZOC zal Zierikzee Aktief zich blijven inzetten om de lo pende activiteiten voor dit jaar gaande te houden. Zo werd gis teravond nog op de valreep ge meld. Maar veel van deze evene menten staan op de tocht nu er geen geld meer via het ZOC bin nenkomt. Sheena Reeves: „Koop geen enge vliegtuigen of stop niet zoveel geld in plannen die toch niet doorgaan. Als je weinig centen hebt, besteed je ze eerst aan mensen." foto Willem Mieras Goese Sheena Reeves (20) ergert zich aan bezuinigingen in zorg door Mieke van der Jagt GOES - „Toen er in Nederland discussie ontstond over een tweede televisie in gevangenis cellen met twee gedetineerden, was voor mij de maat echt vol. Dat daarover gesproken werd! Omdat die lui misschien ruzie krijgen over de zenderkeuze. En dat terwijl er oude mensen zat zijn, die niet eens een nieuwe te levisie kunnen betalen, als die kapot gaat. Die zonder zorg zit ten omdat je alleen met centen nog aan een behoorlijke verzor ging toekomt." Sheena Reeves uit Goes, in au gustus wordt ze 21 jaar, besloot een brief te schrijven. „Ik dacht: er moeten toch meer mensen zijn die vinden dat het geld aan mensen moet worden besteed." Wat ze op haar hart had, schreef ze op. Dat ouderen Nederland hebben gemaakt tot wat het is. Dat je die mensen niet kunt la ten barsten omdat je allerlei luxe belangrijker vindt. Dat er in Nederland helemaal niks overblijft om trots op te zijn, als we zoiets belangrijks als zorg en welzijn laten versloffen. Het was een hartenkreet, maar de Goese, die de opleiding Sociaal Pedagogisch Werker volgt aan het ROC, wist niet goed aan wie ze haar brief moest sturen. „Ik heb hem 28 keer uitgeprint en naar de hele gemeenteraad ge stuurd. Het leek mij dat nie mand dan kon zeggen dat ze 'm niet gelezen hebben." Dat ze zoveel reacties zou krij gen, had ze niet gedacht. „Veel raadsleden schreven een briefje of belden dat ze het met me eens waren, maar dat de gemeente daar niet over gaat. Judy Hooij- meier van de PvdA, maakte met een een afspraak om erover te praten en iemand van Groen- Links beloofde de brief door te sturen naar de Tweede Kamer. Wat ik goed vind, is dat erover gesproken wordt. En dat de poli tiek beseft dat er heus wel jonge ren zijn die het onderwerp be langrijk vinden. Ik ben namelijk niet de enige. Veel van mijn leeftijdgenoten zeggen dat ze het ermee eens zijn, maar ze gaan er van uit dat iemand anders wel ergens aan de bel trekt. Als iedereen dat denkt, blijft het akelig stil." Sheena kent ook best jongeren die het maar ver van hun bed vinden, de zorg. „Die denken dat ze niet oud worden en zorg behoeftig. Afgezien van dat het tegendeel waar is, stuit me dat toch tegen de'borst. Als je altijd alleen moet nadenken over din gen die direct jezelf aangaan, houdt de samenleving op te be staan. Juist uit die houding komt alle ellende voort." Ze weet waarover ze praat, want met de zorg is ze al veel in aanraking geweest. Mijn broer tje, Dennis, is gehandicapt. Hij woont thuis maar hij gaat naar een dagverblijf. Mijn moeder moet hem elke dag met een til- lift van zijn bed in zijn rolstoel hijsen. Daar is ze elke keer drie kwartier mee bezig. Dat is alle maal niet erg en het wordt met liefde gedaan, want mijn broer tje is een hartstikke leuk ventje. Maar nou komt het: telkens als er iets verandert, hij is bijvoor beeld achttien jaar geworden, moet er een heel circus op gang komen om telkens opnieuw te bewijzen dat hij dingen zelf niet kan. Om hulp of een bijdrage te krijgen, moet je heel goed de weg weten. Mijn ouders weten dat zo langzamerhand wel, maar wat gebeurt er als zij niet meer voor Dennis kunnen zor gen omdat ze zelf zorg nodig hebben? Natuurlijk, dan komt hij lekker bij mij wonen, maar niet iedere gehandicapte heeft een zus." Oma Dat ouderen, die zelfstandig wo nen, steeds moeilijker toegang hebben tot de thuiszorg, baart Sheena nog de meeste zorgen. „Ik heb het daar weieens met mijn oma over. Die is zelf de 65 al eventjes gepasseerd maar ze gaat nog gewoon werken. Niet alleen voor het geld, al kun je je met AOW en een heel klein pen sioentje echt geen luxe permitte ren. Ze doet dat ook voor de con tacten en omdat ze het leuk vindt. Maar mijn oma komt ook voortdurend mensen tegen die geen toegang hebben tot de zorg die ze nodig hebben. Als ik haar verhalen hoor, en ik weet hoe hard ze altijd gewerkt heeft, net als al die andere ouderen, dan vind ik het beleid in Nederland tamelijk asociaal. Best mogelijk dat we zuiniger moeten zijn, maar doe dat dan ergens anders. Koop geen enge vliegtuigen of stop niet zoveel geld in plannen die toch niet doorgaan. Als je weinig centen hebt, besteed je ze eerst aan mensen." Ze voegt eraan toe dat ze niet overtuigd is van die krappe beurs. „Kijk eens om je heen, hoe rijk iedereen is. Dat kunnen we toch delen?" TERNEUZEN - De LPF-fractie in de Tweede Kamer wil van justitie J. Donner opheldering over de mogelijke plan nen voor vestiging van een derde koffieshop in Terneu zen. „Is het de minister bekend dat de gemeente Terneu zen van plan is om naast de twee al bestaande koffieshops in Terneuzen een derde koffieshop, genaamd Mac Dope, pal aan de Belgisch-Nederlandse grens op een voormalig douaneterrein te situeren?", informeert LPF-kamerlid H. Nawijn in schriftelijke vragen. Hij wil ook weten of de minister zich nog herinnert dat hij koffieshops aan dg grens wil tegengaan en of hij bij dat standpunt blijft. Als dat zo is, wil Nawijn weten of de minister aanleiding ziet burgemeester J. Lonink er op te wijzen dat het tegengaan van koffieshops in de grensstreek wordt gehandhaafd. MIDDELBURG - Een 52-jarige man uit Grijpskerke moest zich gisteren bij de politierechter in Middelburg verantwoorden voor het kweken van ruim vierhonderd hennepplanten. De politie trof de wietplantage vorig jaar juli aan in een zeecontainer in de gemeente Noord-Beveland. De man was naar eigen zeggen ten tijde van de inval pas twee we ken bezig met de hennepteelt. Officier van justitie J. Zondervan eiste een werkstraf van vijftig uur voor het vergrijp plus nog eens zestig uur om dat de man nog een voorwaardelijke straf had openstaan Politierechter A. Gaakeer vonniste conform de eis. GOES - De fractie van D66 in de Goese gemeenteraad wil in de hele gemeente blauwe bakken voor het oud papier. Goes nam, net als andere gemeenten, gedurende enkele maanden een proef met blauwe kliko's in 's Heer Arends- kerke en het Goese Meer. De verenigingen krijgen een vuilniswagen met chauffeur om de kliko's te legen. Volgens D66 wordt het papier veel beter gescheiden en zijn er over de proef alle.en maar en thousiaste reacties te horen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen maakt het als eerste in Nederland mogelijk zienswijzen op het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied in te dienen via internet. De gemeente kiest er uit het oogpunt van service aan de inwoners voor om de mogelijkheid te bieden digitaal op merkingen op het plan kenbaar te maken. Het scheelt han denvol werk, maar is ook bedoeld om de drempel voor het indienen van zienswijzen te verlagen. De gemeente wordt met haar vooruitstrevende opstelling nog wel enigszins in de wielen gereden door de wet. Die spreekt alleen over het 'schriftelijk' indienen van zienswij zen, documenten die bovendien van een handtekening moeten zijn voorzien. Dat betekent dat mensen in het bui tengebied die via de gemeentelijke website hun zienswij,- ze op het bestemmingsplan duidelijk willen maken, na het invullen van een formulier op de site wel de moeite moeten nemen het formulier uit te printen, te onderteke nen en op te sturen. Is het experiment succesvol, dan wil de gemeente ook de andere bestemmingsplannen die worden vernieuwd mede via internet de inspraak insturen. (advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczclmgscsuaat I02A, 4421 BV Kapellc Tel. 0113-342383, fax 0113-340044 agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Sportcentrum Westerschouwen, 14.00 uur: spelpro- giamma door Bowlsvereniging Schou ten, 16.30 uur: receptie viering tienja rig bestaan; OOSTERLAND - Dorpshuis De Ooster- tof, 13.30 uur: Ronde Zeeuws kam- üoenschap Koersbal voor paren; ZIERIKZEE - Sportpark Den Hogen Blok, 13.15 uur: Start 25 kilometer lange tocht Comité Fietsen voor Senioren Schouwen-Duiveland. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a j Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 j Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie I Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet 1 www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: i 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; j zaterdags tot 12.00 uur door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente raad van Reimerswaal behan delt vanavond een motie van de ChristenUnie waarin op felle wijze afstand wordt genomen van de conclusies in het rapport Ruimte voor de Wadden. De mo tie wordt zo goed als zeker raadsbreed ondersteund. In het rapport wordt de schelp diersector zwaar onder druk ge zet. Zo krijgt de mossel- en kok kelsector zeven jaar de tijd om natuurvriendelijkere vismetho- des toe te passen, anders dreigt de bijl te vallen. In haar motie stelt de Christen- Unie (CU) dat uitvoering van de aanbevelingen in het rapport een bedreiging vormt voor het voortbestaan van de sector. Vol gens de partij is in het verleden bewezen dat de effecten van de schelpdiervisserij op de natuur minimaal zijn en dat het rap port daarover een veel te nega tief beeld geeft. De CU stelt dat aan het rapport geen enkel wetenschappelijk on derzoek ten grondslag ligt en dat de schelpdiervisserij en de natuur helemaal geen tegenpp- len van elkaar zijn. De mossel- kweek zou juist voor meer bio massa hebben gezorgd en ze- doende voor meer voedsel voor de vogels. Verder zou in het rapport veel te weinig rekening zijn gehouden met de invloed van de natuur zelf op de ecologie van de Wad denzee. Strenge winters, hete zo mers en zware stormen hebben volgens de CU meer bodembe roering teweeg gebracht dan tien jaar kokkelvisserij. Gesprek De motie draagt B en W op om alles in het werk te stellen om de schelpdiersector te behouden voor Reimerswaal. Het college zou onder meer een gesprek op gang moeten brengen tussen mi nister Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselveilig heid en de schelpdiersector. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Alsof het nog niet druk genoeg is in de ze periode, komt Oranjevereni ging Brouwershaven zaterdag 1 mei met een nieuw festijn op de proppen. Een benefietfestival waarvan de opbrengst bestemd is voor het nog te bouwen hospi ce en voor de plaatselijke scou- tingclub Grevelingengroep. In de middaguren, vanaf 14.00 uur, laten leden van de scouting groep belangstellenden kennis maken met hun activiteiten, 's Avonds staat er veel muziek op het programma. De muzikan ten van de voormalige Duive- landse formatie Bostrock ma ken hun rentree op het podium. Met een nieuwe zanger gaan ze verder onder een nieuwe - nog niet bekende - naam. Het optre den in Brouwershaven geldt als try-out en begint om 19.30 uur. Om 20.30 uur treedt slagwerk groep Battlefield voor het voet licht. Drie enthousiaste drum mers die elkaar via internet heb ben leren kennen, aangevuld met een percussionist die ze tij dens één van hun optredens heb ben ontmoet. Ze bewegen zi.ch tussen koele Europese grooves en zwoele Zuid-Amerikaanse Latin met een breed scala aan in strumenten. Van koebel tot bon go's. De feestavond wordt afgesloten met een optreden van de cover band Stics uit Bergen op Zoom. Penningmeester (en deels secre taris) van de Brouwse Oranjever eniging P. van Ast speelde vorig jaar al met het idee nog een dag je extra gebruik te maken v^n de feesttent die jaarlijks spe ciaal voor Koninginnedag wordt opgezet. „Zonde om die tent de volgende dag meteen weer weg te halen, maar ik moest eerst eens kijken waaróm we 'm zouden kunnen latpn staan." Een radioprogramma over de hospice die in Zierikzee gesticht wordt, inspireerde hem tot het idee een benefietfestival op te zetten. Om de tent ook in de mid daguren te vullen en om extra helpende handen bij het festijn te betrekken, kwam de scouting groep er als tweede goede doel bij. THOLEN - Twee inwoners van Tholen zijn een handtekeningen actie begonnen tegen de bezuini gingsplannen van de gemeente. N. Radings en E. van de Zande hebben al meer dan vijfhonderd steunbetuigingen: „We willen een leefbaar Tholen. Als er be zuinigd moet worden, moet dat maar op een andere manier." De twee zijn vooral kwaad over de jeugdvoorzieningen die op de helling staan. Radings: „Laat ze eerst maar eens besparen dat nieuwe gemeentehuis van ze. Ze moeten niet het geld bij de jeugd wegpakken, voor hun is er al veelte weinig." De twee zijn zaterdag in Tholen langs de deuren gegaan om handtekeningen te verzamelen. Gisteren bezochten ze een aan tal basisscholen in de gemeente. „Daar hebben we papieren neer gelegd die de mensen kunnen te kenen. We horen van iedereen dat ze het belachelijk vinden wat er gebeurt." Uiteindelijk gaan de handtekeningen naar- burgemeester W. Nuis. Het bestuur van de openbare bi bliotheek heeft het nieuws van de bezuinigingsplannen uit de krant moeten vernemen. „Zeer vervelend", vindt secretaris C. Zuidweg. „Dit is echt een vreemde manier van communice ren. De gemeente is met grote passen door de porseleinkast ge treden." Voorlopig wordt er van uit het bestuur geen actie op touw gezet. Navraag leerde dat veel instan ties wiens subsidie op de tocht staan niet zijn ingelicht door het Thoolse college. (advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel. 0118-637136 w. vandendongenparket.nl door Ron Maqnée VLISSINGEN - Ondernemers echtpaar Ton en Sandra Luteijn van het Vlissingse strandpaviljoen Kon-Tiki bouwt sinds gisteren aan een grote bouten trap van het duin pad naar hun etablissement. De aanleg gaat waarschijnlijk twee weken duren. Opvallend is dat de Luteijns voor de volle honderd procent opdraaien voor de kosten. Sinds mei vorig jaar zijn de Lu teijns de trotse eigenaars van één van de oudste strandpavil joens aan de Walcherse kust: Kon-Tiki. Sinds eind jaren veertig is op deze plek al een strandtent te vinden. Het pavil joen draait volgens het echt paar uitstekend. Toch kampt het met een groot manco. In de directe omgeving ontbreekt een directe toegangstrap om vanaf het duinpad naar hun strandtent te lopen. En dat be tekent dat strandgasten stee vast minimaal enkele honder den meters door het strand moeten lopen voordat ze bij Kon-Tiki kunnen neerploffen. „Dat geldt bijvoorbeeld ook voor een bruidspaar dat bij ons een feest geeft. Dan zie je de bruid op haar hakjes over het strand sjokken", vertelt San dra Luteijn. „En oudere men sen moeten we ophalen met een jeep." Aanvraag De eigenaars deden dan ook bij de gemeente Vlissingen een aanvraag voor een toegangs trap naar de strandtent. Ton Luteijn: „Maar ze vertelden mij meteen: 'Daar hebben we geen geld voor. Maar we wil len je wel met alles terzijde staan'." De Luteijns besloten daarom zelf de trap maar te financie ren. De overbrugging van het hoogteverschil, 8,25 meter om precies te zijn, is een stevige fi nanciële aderlating. De trap gaat de Luteijns ruim twintig duizend euro kosten. „Het is een investering in de strandtent, die wordt er ook meer waard door", zegt Ton Luteijn. Hoewel de trap privé gefinancierd wordt, moet-ie voor iedereen toegankelijk zijn: voor gasten van het pavil joen én voor strandgasten. Lo gisch, vindt Ton Luteijn: „Het is niet eens in me opgekomen om de trap alleen voor mezelf te gebruiken." De komende twee weken wordt de constructie van Azo- be-hardhout in elkaar gezet. Ton is blij dat alles snel en vlot jes is verlopen. „Zowel de on derhandeling met het water schap als met de gemeente. Ze hebben het echt snel afgehan deld. Ze dachten: hij wil na tuurlijk nog voor het seizoen beginnen met de trap." De Vlis singse stranden ter hoogte van hotel Westduin worden de laat ste tijd flink onder handen ge nomen. „Binnenkort komen er kunststof plankiers. En er zijn net vuilnisbakken geplaatst", vertelt Sandra Luteijn. Webcam „Zelf willen we een webcam in onze strandtent plaatsen, en be ginnen we binnenkort met de verhuur van grote strandkus- sens, dé hype in Turkije op dit moment. Bovendien willen we met een aanhangwagen ge naamd Mini-Tiki frisdrank en ijs op het strand gaan verko pen, op enkele honderden me ters van onze strandtent, waar nu nog niks is." De nieuwe strandtrap bij Kon-Tiki wordt 12 mei feestelijk geopend door wethouder E. Walrave-Troost. Ton Luteijn, eigenaar van strandpaviljoen Kon-Tiki, sjouwt met planken voor de nieuwe trap. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37