ezuinigingsplan schiet tekort Werkschap moet bij kerntaak blijven Hapje kreeft bij een lastige champagne Plan ruige oevers bij Slingerbos wint geld voor uitvoering Matacena neemt PSD-boten volgende maand in gebruik College wil gat van anderhalf miljoen dichten met belastingverhogingen Historische band met Tobago Huis verkopen zonder te verhuizen Kampioen standaard dansen Zorgcentrum investeert in mensen zeeuwse almanak Trots factie: 0113-315649 «vw.pzc.nl La||:redactfé@ pzc.nl iostbus 31,4460 AA Goes kjvertentie-exploitatie: wjrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; >uws-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. dinsdag 27 april 2004 Collins John levensgenieter in Londen waarin opgenomen I de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland AinrMarcel Modde 3ERIKZEE - Het bezuinigings plan van 4,4 miljoen euro op de ilgaven van de gemeente thouwen-Duiveland schiet te- ort, Er moet zeker anderhalf miljoen euro extra ruimte wor- «i gevonden om het dreigende «grotingsgat te dichten en voor- jeningen in stand te houden. [Ie nieuwe collegepartijen VVD, IA, PvdA en SGP willen daar- ook de belastingen voor bur- rtisde komende drie jaar verho- en met telkens 3 procent. Door de slechte financiële voor dichten ziet de coalitie de ko tende twee jaar geen ruimte jior nieuw beleid, zo blijkt uit ^eindverslag van de forma,tie- iesprekingen dat formateur 1, Verseput (WD) gisteren naar ie gemeenteraad stuurde. Dat Ktekent dat tot de verkiezingen 2006 alleen zaken worden nngepakt waarvoor reeds geld :pzij was gezet. linnen dat kader past onder neer het opstellen van een plan aanpak voor de bouw (door sen particulier) van een nieuw lalencomplex voor theater en ppmuziek op de locatie Mondra- jon in Zierikzee. Hoop gloort er danks de magere tijden ook het Nieuwerkerkse zwem- ad Dol-Fijn. De coalitie is het geworden over een moge- ijk langere levensduur. De subsi- üe wordt na 2005 doorbetaald, nits de toegangsprijzen omhoog jaanen er sponsorgeld wordt ge ilden, zodat de gemeentelijke |e evenredig omlaag kan. Dol-Fijn te maken met jrote investeringen die het zelf aet kan ophoesten, dan valt het foek wat de coalitie betreft als nog. Voor de langere termijn wordt de raad voorgesteld in overleg met de Stichting Renes- se een plan te ontwikkelen voor de bouw van een nieuw zwem bad dat in de plaats moet komen van Dol-Fijn en Onderdak. Verseput heeft zijn eindverslag aan de raad verpakt in negen tien concrete voorstellen. De toon van het stuk blinkt uit in soberheid. In totaal moet 5,9 mil joen euro worden gevonden door bezuinigingen en lastenver zwaring. Verseput verlangt van de raad 'richtinggevende uit spraken', zodat de beoogde maatregelen ook daadwerkelijk worden uitgevoerd. Veel keuze vrijheid wordt niet gegeven: „Ik kan als formateur niet genoeg benadrukken dat, wanneer de raad zijn verantwoordelijkheid niet neemt, dit onherroepelijk op termijn zal leiden tot grote fi nanciële tekorten, met alle gevol gen van dien." Tegenslagen Dat het dreigende tekort van vier miljoen in een paar maan den tijd fors is opgelopen, komt volgens Verseput door extra te genslagen. Een doorberekening van de meerjarenbegroting 2005-2008 gaf een gat aan van bijna 703.000 euro. Tevens maakte het Rijk meer kortingen op de uitkering aan de gemeen ten bekend. Voor Schou wen-Duiveland komt dat neer op 387.000 euro. Ook is structu reel 289.00 euro meer nodig (naast een in dit plaatje niet meegetelde eenmalige injectie van 341.000 euro) voor het perso neelsuitbreiding op de afdeling ruimte en milieu, om de achter standen weg te werken. Dit financiële beeld noopt daar om tot fundamentele keuzen, te kent Verseput op uit zijn ge sprekken met de nieuwe coalitie partijen. Zoals vorige week al uitlekte, komt 1,7 miljoen op ta fel door af te zien van uitbrei dingsinvesteringen en gepland nieuw beleid. Een bedrag van dezelfde orde van grootte wil de coalitie besparen door het afsto ten van gemeentelijke taken. In eigen huis kan zeker een half miljoen worden beknibbeld, wat ook de besparing kan zijn op accommodaties. Een verho ging van de belastingen (ozb, fo rensen, honden en precario) de komende drie jaar met steeds drie procent bovenop de infla tie, levert de gemeente structu reel 768.000 euro op. Daarnaast gaat voor de zelfde periode ook de toeristenbelasting omhoog, wat steeds 416.000 euro extra binnenbrengt. Het bezuinigingspakket wordt donderdag (aanvang 19.00 uur) besproken in de gemeenteraad. Drieënhalve eeuw geleden vestigde de Vlissingse reders kooplieden Lampsins een nederzetting op het Caraïbische eiland Tobago. Comelis Lampsins schopte het zelfs tot Ba ron van Tobago. Het eiland heette toen Nieuw Walcheren. Commissaris van de koningin W. van Gelder brengt deze zomer een bezoek aan het eiland om de historische ban den aan te halen. Wellicht worden Tobago en Zeeland zus- terprovincies, pagina 15: Van Gelder naar Tobago Wie 55 jaar of ouder is, kan in Zutphen zijn huis verko pen aan een woningcorporatie en er toch gewoon in blij ven wonen. De verkoper is weliswaar geen eigenaar meer, maar krijgt wel het recht de rest van zijn leven in het huis te blijven wonen. De corporatie zorgt voor het onderhoud van de woning. Voordeel: de oudere kan in zijn eigen buurt blijven wonen en doordat de corporatie de kwali teit van de woning garandeert, wordt verkrotting tegenge gaan. Zeeuwse woningcorporaties onderzoeken of dit Zut- phense model ook een Zeeland toepasbaar is. pagina 10 inkomensarm, maar wel huisrijk ZIERIKZEE - Cees en Irma den Boer zijn voor de tweede achtereenvolgende keer kampioen standaard dansen ge worden van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO). Zij behaalden deze titel in de eerste klasse mid dencategorie. Vorig jaar sleepte het tweetal ook een Ne derlandse titel in de wacht, maar dan in een lagere klasse (de startklasse). De wedstrijd vond zondag plaats in het Congresgebouw in Den Haag. Het duo Den Boer, dat ver bonden is aan het Zierikzeese Danscentrum Kramer, werd aangemoedigd door een clubje meegereisde suppor ters. GOES - Het zorgcentrum Ter Weel in Goes heeft maan dag een bedrag van 500.000 euro gekregen uit de ESF-pot voor zorg en welzijn. Ter Weel kan met dat geld een pro ject betalen waarin het personeel in de loopbaan word ge stimuleerd en begeleid. De werknemers krijgen zo vroeg en zo goed mogelijk inzicht in hun groeimogelijkheden binnen de instelling en worden gestimuleerd om die kan sen ook te pakken. De instelling krijgt op die manier min der verloop en de personele kwaliteit blijft gehandhaafd of wordt zelfs beter. Het project beantwoordt op alle fronten aan de eisen die de subsidiegever eraan stelt. loorEsme Soesman 3ERIKZEE - Met een plan mor aanleg van natuurvriende- 5jke oevers bij het Slingerbos in iuwerkerk hebben aanwonen- fen R. van Damme en T. Aben It prijs voor duurzaam groenbe- teer van de gemeente Schou- «n-Duiveland in de wacht ge- ieept. Met deze prijs, ter waar aan 25.000 euro, kan het plan iritgevoerd worden. Gebruikers i'ffl het park, aanwonenden, ijs- 'ereniging en flora en fauna heb- tabaat bij het plan. fchalve vanuit Nieuwerkerk ijn er voorstellen bij de gemeen- binnengekomen voor de ker- Sirjansland, Dreischor en hiinisse. Plannen die hoog ïDorden op respectievelijk qua ïeativiteit, samenwerking, •iurzaamheid en uitvoerbaar- sid, - typeerde juryvoorzitter ■'de Koeijer (ZLTO-voorman) lasteren bij de prijsuitreiking op ptgemeentehuis. Het Nieuwer- 'trkse initiatief kwam echter ■".betwist als winnaar uit de P, omdat het op alle beoordeel- ::taspecten (van draagvlak tot Kwaliteit) hoge ogen gooide. Kleurrijk W er nu vooral een strak ge aaid gazon de boventoon M, moet het parkje van Nieu- ferkerk veranderen in een plek (aar ook ruige en kleurrijke '«vervegetatie - en bijbehoren ds fauna - de ruimte krijgt. Met geleidelijk aflopend talud liDgs de afwateringssloot die |®ter de Burgemeester van Eet piraat ligt en de parksloot aan F' sportcomplex, wordt een combinatie tussen die twee ele- pnten bereikt. Dat betekent per variatie in flora en fauna, ^daarmee een aantrekkelijker fn wellicht veiliger -inrichting ito het park. Ngens een eerste berekening N de plannenmakers komt pi deze invulling de 25.000 eu- 1 die de groenprijs omvat, niet Voor het resterende geld zou ;°°rde dorpsraad, in samenwer- ^gmet de bevolking, een ande- - bestemming kunnen worden pocht. pwel De Koeijer als burgemees- p J. Asselbergs spraken hun pbazing uit over het geringe [total reacties op de prijsvraag. Met loszittende stoeptegels en hondenpoep staat groenonder houd ongetwijfeld in de klach ten-topdrie van de gemeente, al dus De Koeijer. „Een prijzens waardig initiatief, dat door de prijs van 25.000 euro ook echt iets heeft te betekenen. Helaas zijn we niet begraven onder de plannen." Desalniettemin ziet hij, gezien de overige bijdragen, een ver volg op de prijsvraag zeker wel zitten. Bijvoorbeeld eens in de drie jaar. door Inge Heuff RENESSE - Twaalf keer werd het gisteren erg stil in de Oran- gerie van Slot Moermond in Ren- esse. Alleen het geluid van be stek was te horen. Twaalf keer werd er een klein hapje, een amuse-gueule, geserveerd ter wijl de champagneglazen wer den bijgevuld. Voor de derde keer organiseerde de Stichting Promotie Ooster- scheldekreeft de landelijke kreeftenkookwedstrijd in combi natie met champagne van Moët Chandon. In de keuken van de Orangerie heerst een geconcentreerde ge spannenheid. Om beurten mo gen de keukenbrigades hun kun nen tonen. Veel moest al thuis worden voorbereid omdat de keuken voor elk deelnemend res taurant maar een kwartier tot een half uur beschikbaar is. „Voor ons is het geen pro bleem", aldus A. en P. Scheer- meijer van restaurant De Zee- landbrug. Samen met Hostelle- rie Schuddebeurs zijn zij de Zeeuwse deelnemers. „Ons ge recht is koud en dat hoeven we alleen nog op te maken." Dat geldt niet voor iedereen. Sommige koks hebben nog veel te doen in de keuken waar R. Bom de scepter zwaait. Hoe wel Bom voor de derde keer zijn keuken ter beschikking stelt, blijft het spannend of alles goed verloopt. „Ik heb wat extra kreeft achter de hand, maar ik heb nog niets hoeven aan te vul len", zegt Bom tevreden. Buiten staan de koks te wachten op hun beurt. „Als ik dit zo zie, kan ik wel weer inpakken", mompelt er een, terwijl hij door de ramen naar binnen kijkt. De karaktervolle champagne - jury lid en wijnpublicist G. Crum spreekt zelfs van een lastige en assertieve wijn - maakt het de chef-koks niet makkelijk. Hoe inventief sommige gerechtjes ook zijn, de champagne blijft ze vaak de baas. „Die-wijn is het ijkpunt", zegt medejurylid P. Klosse, oprichter van de Aca demie voor Gastronomie. „Deze millésime rosé uit 1998 laat zich niet makkelijk combineren, maar dat weten de koks. Of een amuse ook commercieel interes sant is, is afhankelijk van het restaurant. Kreeft is natuurlijk een duur ingrediënt." J. de Bruijn en M. van der Eerde van de Supperclub uit Amster dam vinden de wedstrijd een leuk initiatief. De Bruijn: „Het is een gezonde concurrentieslag en leuk om nieuwe contacten op te doen en oude studiegenoten te spreken." T. van Baars, chef-kok bij de Kloosterhoeve in Harmeien, heeft zijn gerecht aangepast aan de smaak van de wijn toen hij die kon proeven. „Die bleek veel krachtiger te zijn dan ik had ge dacht." Uiteindelijk gaat restaurant Prinses Juliana uit het Limburg se Valkenburg met de Ooster- scheldebokaal naar huis. Chef-kok A. Brauers wist de har de tonen van de champagne af te zetten tegen een kreeft en heel zuivere tonijn. De Supper club en restaurant Lute uit Ouderkerk aan de Amstel kre gen respectievelijk de tweede en derdeprijs. door Melita Lanting RENESSE - De sociale werkvoorziening (SW) moet zich blijven concentreren op haar eigenlijke taak: het aan het werk helpen van mensen met een handicap. Dat zegt CDA-Kamerlid H. Bruis. Hij waarschuwt bedrijven niet te veel in te zetten op het ontwikkelen van een reïnte- gratiebedrijf en daarmee de oorspronke lijke doelstellingen te vergeten. „Sociale werkvoorziening is voor het CDA belangrijk", aldus Bruis. „Als ie mand niet mee kan komen op de regulie re arbeidsmarkt, moet er opvang zijn. Ac tiviteiten voor de reïntegratie leveren fi nanciële risico's op en dat is onverstan dig. Daar kan, als het mis gaat, de sociale werkvoorziening de dupe van worden." Bruis zei dit gisteren tijdens een studie dag van ondernemingsraden van de Zeeuwse sociale werkvoorzieningen. Hij reageert met zijn stelling op sociale werk voorzieningen die (in het kader van nieu we wetgeving) hun dienstenpakket ver breden door een reïntegratiebedrijf voor werklozen op te zetten. Binnenkort wordt een wetswijziging voor deze sector behandeld in de Tweede Kamer. Daarin staat onder meer dat een derde van de mensen die nu in de sociale werkvoorziening werken, aan de slag moet in het reguliere bedrijfsleven. Meer mensen met een handicap aanne men is voor werkgevers niet altijd even aantrekkelijk, omdat dat soms om bege leiding vraagt. „Uit onderzoek blijkt dat deze mensen werk afleveren dat net zo goed is als dat van niet-gehandieapte werknemers. Het is echter wel een feit dat er vanuit het bedrijf meer begelei ding noodzakelijk is. Dat kan een eenvou dige aanpassing van de werkplek zijn tot en met meer begeleiding op de werk vloer. Daarom pleit ik voor een cluste ring van meerdere bedrijven die samen werken met de sociale werkvoorziening. Die laatste kan de begeleiding voor zijn rekening nemen", aldus Bruis. Een ander probleem is het gebrek aan laaggeschoold werk door het wegvloeien van arbeid naar lagelonenlanden. Boven dien zijn er twee grote concurrenten: het gevangeniswezen en de zorgsector. Deze sectoren zijn ook op zoek naar laagge schoolde arbeid voor hun mensen. Het ge volg is een gering aanbod en veel vraag. Bruis erkent dat de concurrentie een pro bleem is, zeker in een sector waar juist veel werk is weggevloeid door Europese regelgeving. „In het kader van regels over openbare aanbesteding is veel tradi- door Ben Jansen VLISSINGEN - De vorig jaar naar Italië vertrokken veerbo ten van de voormalige Provincia le Stoombootdiensten (PSD) ko men volgende maand in de vaart op de Straat van Messina. Administratieve problemen zijn er volgens directeur Amedeo Ma tacena van Matacena Lines in Reggio Calabria de oorzaak van dat de schepen tot nu toe niet konden wordeningezet op de veerdienst tussen Villa San Gio vanni, op de teen van de Itali aanse laars, en Messina op Sici lië. Matacena ontkent dat de beman ningen van de schepen proble men hebben met het manoeuvre ren in de havens aan weerszij den van de Straat. De rederij be schikt over zestien kapiteins die vaardig genoeg zijn om de sche pen onder alle omstandigheden te besturen. Dat de schepen tien maanden na vertrek uit Vlissingen nog steeds geen voertuigen van en naar Sicilië overzetten, ligt vol gens Matacena aan de Portugese scheepvaartinspectie. De Ame deo Matacena, Athos Matacena en Ladies Matacena, zoals de ve ren nu heten, varen onder de vlag van dat land. Matacena ver zekert dat met de Italiaanse scheepvaartinspectie alle forma liteiten rond zijn. De directeur van de Italiaanse rederij bevestigt dat zijn bedrijf heeft overwogen hulp in te roe pen van oud-medewerkers van de PSD om de nieuwe bemannin gen nadere instructie te geven. Zoals de zaken er nu voor staan, is die hulp niet nodig. Oud-PSD-kapitein Kees Lems heeft contact gehad met de Itali anen om eventueel extra begelei ding te geven bij het omgaan met de veerboten. Samen met een collega-ex-kapitein en twee voormalige scheépwerktuigkun- digen is hij in principe bereid twee maanden bijstand te verle nen. Hij had de indruk gekregen dat alleen nog wat formaliteiten moesten worden vervuld, zoals de verzekering en een werkver gunning. Lems kan zich voorstellen dat de Italianen moeite hebben om de schepen de havens in en uit te sturen. „Er staat in de Straat van Messina behoorlijk wat stroom. Dat hoeft geen proble men op de leveren. Als je goed boven de stroom zit, hoef je hooguit halve kracht te varen." Op de werkvloer van de sociale werkplaats, zoals De Zuidhoek in Zierikzee, zou vooral gezorgd moeten worden voor begeleiding van gehandicapte arbeidskrachten, vindt het CDA. Een reïntegratiebedrijf voor werklozen dreigt dat onder te sneeuwen. foto Dirk-Jan Gjeltema tioneel werk van de sociale werkvoorzie ning naar het particuliere bedrijfsleven gegaan. Die bedrijven kunnen goedkoper werken omdat ze geen begeleiders hoe ven te betalen. Gelukkig is er nu een nieu we Europese richtlijn waarin staat dat overheden een deel van deze diensten mo gen uitbesteden aan de sociale werkvoor ziening." Lang had ze getwijfeld, die jonge Goese muzikante. Zou ze haar ouders vragen haar eerste optreden met haar nieu we bandje bij te wonen? Of zou ze maar zeggen dat er een maximum toegangsleeftijd gold, want tja, je vader en moeder. Uiteindelijk won trots het van gêne en zo stonden haar ouders als iconen van aanko mende ouderdom een tikkel tje verloren temidden van een deinende massa jongeren. Volgens kenners was het ge luid van het bandje er dankzij het gitaarspel van de nieuw komer aanmerkelijk op voor uit gegaan, maar dat kon het fiere ouderpaar moeilijk be oordelen. Het was in elk ge val hard. Dat was ook precies de recen sie die haar vader gaf toen ze na afloop van haar debuut in formeerde hoe het optreden was overgekomen. „Hard? Meer niet?", reageerde ze on geduldig. Haar vader moest erkennen dat dit misschien een erg mager commentaar was. „Nou, heel hard", voeg de hij er daarom aan toe. Die jonge muzikante besloot dat in het vervolg - als het gaat om de vraag of ze haar ouders nog eens zal uitnodi gen - gêne het in elk geval van trots zal winnen. Koks van restaurant Prinses Juliana in Valkenburg leggen de laatste hand aan hun Oosterscheldekreeft-amuses. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35