4ctie tegen bezuiniging Tholen PZC PZC Zolang het kan blijven we lekker hier 11 Vijf ton uit Europese pot voor zorgcentrum in Goes Hapje kreeft bij een lastige champagne Middelburgse Markt hermetisch dicht voor concert Bl0f Protest tegen beleid bil LPF niet blij met Terneuzen Claim Heros van de baan Kampioen standaard dansen Werkstraf voor telen wietplanten Inspraak online in Terneuzen agenda Bloemexpositie Tsaristische mode in zijdemuseum Lezing Sarthe dinsdag 27 april 2004 Vervelend Koks van restaurant Prinses Juliana in Valkenburg leggen de laatste hand aan hun Oosterscheldekreeft-amuses. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff RENESSE - Twaalf keer werd het gisteren erg stil in de Oran- gerie van Slot Moermond in Renesse. Alleen het geluid van bestek was te horen. Twaalf keer werd er een klein hapje, een amuse-gueule, geserveerd terwijl de champagneglazen werden bijgevuld. Voor de derde keer organiseer de de Stichting Promotie Oos- terscheldekreeft de landelijke kreeftenkookwedstrijd in com binatie met champagne van Moët Chandon. In de keuken van de Orangerie heerst een geconcentreerde ge spannenheid. Om beurten mo gen de keukenbrigades hun kunnen tonen. Veel moest al thuis worden voorbereid om dat de keuken voor elk deelne mend restaurant maar een kwartier tot een half uur be schikbaar is. „Voor ons is het geen probleem", aldus A. en P. Scheermeijer van restaurant De Zeelandbrug. Samen met Hostellerie Schuddebeurs zijn zij de Zeeuwse deelnemers. „Ons gerecht is koud en dat hoeven we alleen nog op te ma ken." Dat geldt niet voor iedereen. Sommige koks hebben nog veel te doen in de keuken waar R. Bom de scepter zwaait. Hoe wel Bom voor de derde keer zijn keuken ter beschikking stelt, blijft het spannend of al les goed verloopt. „Ik heb wat extra kreeft achter de hand, maar ik heb nog niets hoeven aan te vullen", zegt Bom tevre den. Buiten staan de koks te wach ten op hun beurt. „Als ik dit zo zie, kan ik wel weer inpak ken", mompelt er een, terwijl hij door de ramen naar binnen kijkt. De karaktervolle cham pagne - jurylid en wijnpubli cist G. Crum spreekt zelfs van een lastige en assertieve wijn - maakt het de chef-koks niet makkelijk. Hoe inventief som mige gerechtjes ook zijn, de champagne blijft ze vaak de baas. „Die wijn is het ijkpunt", zegt medejurylid P. Klosse, op richter van de Academie voor Gastronomie. „Deze millésime rosé uit 1998 laat zich niet makkelijk combineren, maar dat weten de koks. Of een amu se ook commercieel interessant is, is afhankelijk van het res taurant. Kreeft is natuurlijk een duur ingrediënt." J. de Bruijn en M. van der Eer de van de Supperclub uit Am sterdam vinden de wedstrijd een leuk initiatief. De Bruijn: „Het is een gezonde concurren tieslag en leuk om nieuwe con tacten op te doen en oude stu diegenoten te spreken." Krachtiger T. van Baars, chef-kok bij de Kloosterhoeve in Harmeien, heeft zijn gerecht aangepast aan de smaak van de wijn toen hij die kon proeven. „Die bleek veel krachtiger te zijn dan ik had gedacht." Uiteindelijk gaat restaurant Prinses Julia na uit het Limburgse Valken burg met de Oosterschelde bo kaal naar huis. Chef-kok A. Brauers wist de harde tonen van de champagne af te zetten tegen een kreeft en heel zuive re tonijn. De Supperclub en res taurant Lute uit Ouderkerk aan de Amstel kregen respectie velijk de tweede en derde prijs. TERNEUZEN - De LPF-fractie in de Tweede Kamer wil van justitie J. Donner opheldering over de mogelijke plan nen voor vestiging van een derde koffieshop in Terneu zen. „Is het de minister bekend dat de gemeente Terneu zen van plan is om naast de twee al bestaande koffieshops in Terneuzen een derde koffieshop, genaamd Mac Dope, pal aan de Belgisch-Nederlandse grens op een voormalig douaneterrein te situeren?", informeert LPF-kamerlid H. Nawijn in schriftelijke vragen. Hij wil ook weten of de minister zich nog herinnert dat hij koffieshops aan de grens wil tegengaan en of hij bij dat standpunt blijft. Als dat zo is, wil Nawijn weten of de minister aanleiding ziet burgemeester J. Lonink er op te wijzen dat het tegengaan van koffieshops in de grensstreek wordt gehandhaafd. SLUISKIL - De milieuclaim van 3,5 miljoen euro die af valverwerker Heros uit Sluiskil boven het hoofd hing, is van de baan. De provincie stelt zich tevreden met een ze kerheidsstelling van 60.000 euro. Directeur A. de Bode van Heros reageert verheugd. „We hebben hier al twee vlaggen wapperen", aldus De Bode.„Maar er kan er altijd nog een bij." De provincie wilde aanvankelijk alleen een milieuvergunning afgeven aan Heros voor de ingebruikna me van de nieuwe afvalwaterzuivering als daar een zeker heidsstelling van 3,5 miljoen euro tegenover stond. ZIERIKZEE - Cees en Irma den Boer zijn voor de tweede achtereenvolgende keer kampioen standaard dansen ge worden van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO). Zij behaalden deze titel in de eerste klasse mid dencategorie. Vorig jaar sleepten ze ook een Nederlandse titel in de wacht, maar dan in een lagere klasse (de start- klasse). De wedstrijd vond zondag plaats in het Congres gebouw in Den Haag. MIDDELBURG - Een 52-jarige man uit Grijpskerke moest zich gisteren bij de politierechter in Middelburg verantwoorden voor het kweken van ruim vierhonderd hennepplanten. De politie'trof de wietplantage vorig jaar juli aan in een zeecontainer in de gemeente Noord-Beveland. De man was naar eigen zeggen ten tijde van de inval pas twee we ken bezig met de hennepteelt. Officier van justitie J. Zondervan eiste een werkstraf van vijftig uur voor het vergrijp plus nog eens zestig uur om dat de man nog een voorwaardelijke straf had openstaan Politierechter A. Gaakeer vonniste conform de eis. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen maakt het als eerste in Nederland mogelijk zienswijzen op het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied in te dienen via internet. De gemeente kiest er uit het oogpunt van service aan de inwoners voor om de mogelijkheid te bieden digitaal op merkingen op het plan kenbaar te maken. Het scheelt han denvol werk, maar is ook bedoeld om de drempel voor het indienen van zienswijzen te verlagen. door Rob Paardekam HOEDEKENSKERKE - Hij staat niet meer zo stevig op de benen en zij heeft niet zo'n groot gezichtsvermogen meer. Toch staan Bastiaan en Johanna Vroon land uit Hoedekenskerke nog positief in het leven. Gisteren was het zestig jaar ge leden dat ze elkaar het jawoord gaven. Het echtpaar woont nog altijd in hun ei gen huis aan de Vrouwenweg in het bui tengebied bij Hoedekenskerke. „Zolang het nog kan, blijven we lekker hier", zegt Johanna. „De thuiszorg komt iedere dag langs en we krijgen veel hulp van onze kinderen." Vervelen doen Johanna (86) en Bastiaan (91) zich niet, al zorgen lichamelijke on gemakken er voor dat ze niet alles meer kunnen. Johanna kan vanwege haar slechte ogen niet meer handwerken en Bastiaan moet vanwege zijn benen de au to laten staan. „Dat is een gemis hoor, als je dertig jaar auto hebt gereden", zegt hij. Nu gaat Bastiaan er regelmatig met zijn booster op uit. „Meestal richting Bie- zelinge", vertelt hij. „Natuurlijk zou ik liever richting mijn geboorteplaats Nisse gaan, maar dat is een veel te gevaarlijke route." Zijn vrouw vindt het prima dat hij,'ondanks de hoge leeftijd, nog zo vaak op pad gaat. „Ik ben niet ongerust. Als er iets gebeurt, zijn er genoeg mensen die mijn man kunnen helpen." Radio Johanna zit zelf ook niet stil. Ze probeert nog zoveel mogelijk in huishouden zelf te doen en luistert naar de radio om bij de Bastiaan en Johanna Vroonland uit Hoedekenskerke tijd te blijven. Krant lezen kan ze niet meer en daarom leest haar man de inte ressantste artikelen voor. „Niet heel de krant hoor", zegt hij. „Want voorlezen kost me meer moeite dan lezen. Ik zeg al tijd: als ik heel de krant moet oplezen, zijn we vanavond nog niet klaar." Bastiaan en Johanna leerden elkaar ken nen toen ze in de jaren dertig bij hetzelf de bedrijf werkten. Hij was daar agra risch medewerker, terwijl zij hulp in de huishouding was. Na zeven jaar verke ring traden ze in het huwelijk om meteen daarna van Nisse naar Hoedekenskerke te verhuizen. Bastiaan werd daar be drijfsleider bij een agrarische onderne ming. „Dat was hard werken", weet hij nog. „Ik maakte dagen van zestien uur. foto Willem Mieras Dat is nu wel even anders. Mijn zoon, hij werkt bij de belastingdienst, loopt in zijn vrije tijd marathons. Nou, dat kon ik er echt niet bij doen, hoor." Johanna heeft altijd voor de kinderen ge zorgd. Het echtpaar kreeg er negen, waar van er twee op jonge leeftijd zijn overle den. Inmiddels zijn er zestien kleinkinde ren en vijf achterkleinkinderen. jrinor Freek Janssen IH0LEN - Twee inwoners van Tholen zijn een handtekeningen actie begonnen tegen de bezuini gingsplannen van de gemeente. Natasja Radings en Elga van de Zande hebben al meer dan vijf honderd steunbetuigingen: „We dien een leefbaar Tholen. Als tr bezuinigd moet worden, dan noet het maar op een andere ma- I nier." De twee zijn vooral kwaad over ie jeugdvoorzieningen die op de telling staan. Radings: „Laat ze srst maar eens besparen dat ■leuwe gemeentehuis van ze, net een waterpartij ervoor nota bene. Ze moeten niet het geld bij de jeugd wegpakken, voor hun is er al veel te weinig." De twee zijn zaterdag in Tholen angs de deuren gegaan om Handtekeningen te verzamelen. Gisteren bezochten ze een aan- ial basisscholen in de gemeente. .In een aantal scholen en super- Harkten hebben we papieren neergelegd die de mensen kun nen tekenen. We horen van ie dereen dat ze het belachelijk vin- GOES - De afdeling bloem van het Groen College Goes houdt morgen en overmorgen een expo sitie. Te zien zijn tafelversieringen, bruidsboeketten met corsages, rouwarrangementen, vaas- en schaalarrangementen, themati sche bloemwerken en seizoens schikkingen. De expositie vindt plaats in de Maria Magdalenkerk in Goes en is te bekijken van 10.00 tot 17.00 uur. MELISKERKE - De schoonheid tan de expositie 'From Russia with Love' in het Zijdemuseum in Meliskerke verrast de bezoe kers. „Mode is een unieke cultu rele kunstuiting", is het stand punt van verzamelaarster Svet- lana Almakaeva. Sleding uit haar privécollectie en ontwerpen van Mila Vasilie- va zijn nog tot 20 juni in het.zij- demuseum te zien. De tsaristische kleding is van zij de en straalt rijkdom uit. In de laatste jaren van het tsaristische rijk was Sint Petersburg de cul turele en politieke hoofdstad. Op 14 mei 19.30 uur) verzorgt Almakaeva een lezing in het zij demuseum, dat tien jaar be staat. den wat er gebeurt." Uiteinde lijk worden de handtekeningen aangeboden aan burgemeester W. Nuis. Ook in basisschool Ter Tolne in Tholen liggen de formulieren. Directeur M. van den Reydt zette meteen haar handtekening toen ze hoorde van de plannen: „Ik heb het vanochtend pas ge hoord. Het is hier echt een hot item, hoor. In de pauze had ie dereen het erover." Ter Tolne is één van de basis scholen die aan schoolzwemmen doen. Als het openluchtzwem bad De Spetter dichtgaat, moe ten de leerlingen uitwijken naar het zwembad in Sint-Maartens dijk. Aangezien de bijdrage aan het vervoer voor het zwemonder wijs op de tocht staat, wordt dat een probleem. Ook het bestuur van de openba re bibliotheek heeft het nieuws van de bezuinigingsplannen uit de krant moeten vernemen. „Zeer vervelend", vindt secre taris C. Zuidweg. „We zijn al tijd redelijk goed in gesprek ge weest met de gemeente. Onge veer één keer per maand was er overleg met de wethouder,, nooit hebben we iets gehoord over een eventuele sluiting van bibliothe ken of de bibliobussen. Dit is echt een vreemde manier van communiceren. De gemeente is met grote passen door de porse leinkast getreden." Voorlopig wordt er vanuit fret bestuur geen actie op touw gezet: „We wachten eerst maar eens op het officiële bericht van de gemeen te." Navraag leerde dat veel in stanties wiens subsidie op de tocht staan niet zijn ingelicht door het Thoolse college van burgemeester en wethouders. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur Spreekuur vakbonden FNV Bondgenoten. ABVOKABO FNV en FNV BOUW; COLIJNSPLAAT - Gebouw van de her vormde diaconie, 16.00 uur: Jaarlijkse studiedag Confessionele Vereniging in de Nederlands Hervormde Kerk; Prov. Com. Zeeland en het Confessioneel Ge reformeerd Beraad, afdeling Zeeland; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; (advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biezdingseslruat I02A, 4421 BV Kapel le Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KLOETINGE - Amicitia, 20.00 uur: Soi ree met een toeristisch karakter door de Alliance Frangaise Coeur de Zélande; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uür: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, Wan- deltuinen met Orangerieplanten en wa terpartijen geopend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur. Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur; Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos terschelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal. door Mieke van der Jaqt GOES - Het Zorgcentrum Ter Weel in Goes heeft gisteren een bedrag van 500.000 euro gekre gen uit de ESF-pot voor zorg en welzijn Ter Weel kan met dat geld een project betalen waarin het personeel in de loopbaan word gestimuleerd en begeleid. Directeur W. Hurkens nam de subsidie in Utrecht in ontvangst uit handen van staatssecretaris M. Itutte,tijdens een symposium over ESF subsidies. Meestal hoeven overheden niet met subsidies te leuren maar met de de sectorfondsen zorg en welzijn blijkt dat noodzakelijk. Jaarlijks is er voor Nederland 250 miljoen euro aan ESF-gel- den beschikbaar maar zorgr en welzijnsinstellingen vragen maar zelden om een bijdrage. Gisteren was Ter Weel een van de drie. De anderen waren de SVRZ, ook een Zeeuwse organi satie en de Thuiszorg West-Bra bant, ongeveer de buren. Juist om die reden werd het sym posium gehouden. Verschillende deskundigen legden vertegen woordigers uit de zorg en het welzijn uit wat de voorwaarden voor de subsidies zijn. Het geld is niet om de gaten van de bezui nigingen te vullen, maar voor een extra impuls in kwaliteits verbetering en een toename in de doelmatigheid. Dat alles met een projectmatige aanpak. In tal van instellingen lopen dergelij ke projecten al lang, meestal zonder subsidie. Het is niet de bedoeling dat de projecten spe ciaal worden opgezet, al mag dat natuurlijk ook. Ter Weel was al bezig met het in vesteren in mensen. De werkne mers krijgen zo vroeg en zo goed mogelijk inzicht in hun groeimo gelijkheden binnen de instelling en worden gestimuleerd om die kansen ook te pakken. De instel ling krijgt op die manier minder verloop en de personele kwali teit blijft gehandhaafd of wordt zelfs beter. Het project beant woordt op alle fronten aan de ei sen die de subsidiegever eraan stelt. Ter Weel was alleen zo slim om de bijdrage aan te vra gen, net als de SVRZ en.de Bra bantse collega-instelling. Met het symposium wil het ESF ser vicecentrum de grote pot geld onder de aandacht brengen van meer instellingen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Meer dan de helft van de kaarten voor het ko ninginnedagconcert op de Markt in Middelburg is ver kocht. Dit jaar wordt het plein voor het eerst gebruikt voor een betaald evenement. De Markt wordt 's avonds her metisch afgesloten. Alleen men sen met een kaartje mogen er nog op. „Mensen die om half zes nog op de Markt staan, worden naar de uitgang gestuurd", zegt organisator P. van de Berge. „Zodra het plein leeg is, gaan de stewards de terrassen af. Men sen die geen kaartje hebben, kunnen er alsnog één kopen of hun biefstukje opeten en ver trekken." Een aantal cafés en restaurants heeft kaarten gekocht voor klan ten. „Ze serveren een koningin nedagmenuutje, doen vijf euro bij de prijs en geven er een kaartje voor het concert bij." De bewoners van de Markt hebben per adres vier kaarten gekregen. Inmiddels zijn volgens de organi satie 5500 van de negenduizend kaarten verkocht. „Het gaat pri ma. Ik verwacht dat we wel uit verkopen." Als er op de dag zelf nog kaar ten zijn, worden die bi] een mo biel verkooppunt verkocht. Dat wordt waarschijnlijk in de Gra venstraat gezet. Toegangen Bezoekers van het concert kun nen de Markt op via de Lange Delft, de Nieuwe Burg en de Gravenstraat. De toegangen bij Plein 1940 en de Vlasmarkt blij ven dicht tot het moment dat Blof begint te spelen. „We wil len voorkomen dat er net als vo- KLOETINGE - De Alliance Franijaise, Coeur de Zélande houdt vanavond een soiree met een toeristisch karakter. Michel Budry geeft een lezing over het departement Sarthe (in Pays de Loire), dat voornamelijk bekend staat om de 24-uurs races in de hoofdstad Le Mans. De bijeen komst begint om 20.00 uur in dorpshuis Amicitia in Kloetin- ge- rig jaar in die hoek een 'bloed- prop' ontstaat", zegt Van de Ber ge- De Zeeuwse band stapt om half tien op het podium. Copycat be gint om kwart voor zeven, een uur later begint het optreden van Beef, een Nederlandse reggae/ska band. Beef bestaat vier jaar en heeft in die periode een stevige live-reputatie opge bouwd. De band speelde al op Pinkpop en Lowlands. Beef geeft een paar dagen later ook een optreden op het bevrijdings festival in Vlissingen. Om het koninginnedagfeest goed te laten verlopen, zijn 55 mensen ingehuurd: 25 gediplo meerde beveiligingsmensen en dertig stewards. Het plein wordt afgezet met hoge hekken, afgedekt met zwart plastic. De Lange Noordstraat is afgesloten om de hulpdiensten ruim baan te kunnen geven bij calamitei ten. Van Dik Hout Een week later, op acht mei, is de Markt opnieuw ingericht als concertzaal. Dan is er een optre den van de band Van Dik Hout. Dat optreden is de afsluiting van het twee dagen durende eve nement 'Van verleden tot he den', beter bekend als defensie- dagen. In het voorprogramma van Van Dik Hout treedt de jon ge groep Scwar op. Dat concert begint om half acht 's avonds. De Markt wordt dan niet afge sloten, het concert van Van Dik Hout is gratis. (advertentie) redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie j Stationspark 28 j Postbus 31 4460 AA goes i Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel. 0I18-637136 www vandendongenparket nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29