Raad steunt schelpdiersector We mogen ouderen niet laten barsten Werkvoorziening moet er vooral zijn voor mensen met handicap Matacena neemt PSD-boten volgende maand in gebruik CU Reimerswaal verwacht veel bijval voor motie tegen Waddenrapport Historische band met Tobago Oranje boven Minister opent kantoor haven D66 Goes wil overal papierbakken Huis verkopen zonder te verhuizen Poolse werken op Kunstroute Sch-Duiveland moet nog meer bezuinigingen zeeuwse almanak Trots editie Bevelanden-Tholen factie: 0113-315649 «yw.pzc.nl ünail:redactie@pzc.nl 1 -:ostbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: toord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; oin-jn. V6UWS- ;-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. dinsdag 27 april 2004 Collins John levensgenieter in Londen VLISSINGEN - Vrolijke kleuren op het Scheldeplein in Vlissingen. foto Ruben Oreel IERNEUZEN - Minister Peijs ran Verkeer en Waterstaat ver licht maandag 24 mei de offi ciële opening van het nieuwe kantoor van het Havenschap Zeeland Seaports in Terneuzen. Het vier verdiepingen tellende pand, dat van een afstand lijkt op een openstaande brug, moet straks onderdak bieden aan de zestig medewerkers van het schap. De business-unit in Vlis singen wordt na ingebruikname- van de nieuwbouw gesloten. Het rieuwe pand kostte het schap, inclusief de inrichting, ruim vijf miljoen euro. Het pand had ei genlijk al een half jaar eerder daar moeten zijn, maar tegen slagen bij het begin van de houw zorgden voor vertraging. THOLEN - De traditionele Kunstroute in Tholen heeft dit jaar een paar bijzondere gasten: vier kunstenaars uit de Poolse zusterstad Ilawa tonen er hun werk. Ieder jaar rond Koninginnedag wordt de kunstroute geor ganiseerd door de Kunstkring Tholen. Lokale kunste naars exposeren hun werk in kerken, het stadhuis, oude panden, tuinen en sinds dit jaar het Kunstcentrum. De komst van de Poolse kunstenaars valt samen met een be zoek dat een aantal raadsleden van Ilawa deze week brengt aan Tholen. De kunstroute is vrijdag en zaterdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur. De expositie in de Gasthuiskapel, met werk van Marianne Klunne, Joop Mijsbergen en Ineke Roelfze- ma, is open vanaf vrijdag tot en met 8 mei. GOES - De fractie van D66 in de Goese gemeenteraad wil in de hele gemeente blauwe bakken voor het oud papier. Goes na, net als andere gemeenten, gedurende enkele maanden een proef met blauwe kliko's in 's Heer Arends- kerke en het Goese Meer. De verenigingen krijgen een vuilniswagen met chauffeur om de kliko's te legen. Vol gens D66 wordt het papier veel beter gescheiden en zijn er over de proef alleen enthousiaste reacties te horen. Drieënhalve eeuw geleden vestigde de Vlissingse reders kooplieden Lampsins een nederzetting op het Caraïbische eiland Tobago. Comelis Lampsins schopte het zelfs tot Ba ron van Tobago. Het eiland heette toen Nieuw Walcheren. Commissaris van de koningin W. van Gelder brengt deze zomer een bezoek aan het eiland om de historische ban den aan te halen. Wellicht worden Tobago en Zeeland zus- terprovincies, pagina 15: Van Gelder naar Tobago Wie 55 jaar of ouder is kan in Zutphen zijn huis verkopen aan een woningcorporatie en er toch gewoon in blijven wonen. De verkoper is weliswaar geen eigenaar meer, maar krijgt wel het recht de rest van zijn leven in het huis te blijven wonen. De corporatie zorgt voor het onderhoud van de woning. Voordeel: de oudere kan in zijn eigen buurt blijven wonen en doordat de corporatie de kwali teit van de woning garandeert wordt verkrotting tegenge gaan. Zeeuwse woningcorporaties onderzoeken of dit Zut- phense model ook een Zeeland toepasbaar is. pagina 10 inkomensarm, maar wel huisrijk ■nor Rob Paardekam LuiNINGEN - De gemeente rad van Reimerswaal behan delt vanavond een motie van de ChristenUnie waarin op felle rijze afstand wordt genomen ran de conclusies in het rapport minde voor de Wadden. De mo- ae wordt zo goed als zeker raadsbreed ondersteund. In het rapport wordt de schelp- iersector zwaar onder druk ge- zet. Zo krijgt de mossel- en kok- kelsector zeven jaar de tijd om natuurvriendelijkere vismetho- des toe te passen, anders dreigt se bijl te vallen. In haar motie stelt de Christen unie (CU) dat uitvoering van de aanbevelingen in het rapport een bedreiging vormt voor het voortbestaan van de sector. Vol gens de partij is in het verleden bewezen dat de effecten van de schelpdiervisserij op de natuur minimaal zijn en dat het rap port daarover een veel te nega tief beeld geeft. De CU stelt dat aan het rapport geen enkel wetenschappelijk on derzoek ten grondslag ligt en dat de schelpdiervisserij en de natuur helemaal geen tegenpo len van elkaar zijn. De mossel- kweek zou juist voor meer bio massa hebben gezorgd en zo doende voor meer voedsel voor de vogels. Verder zou in het rapport veel te weinig rekening zijn gehouden met de invloed van de natuur zelf op de ecologie van de Wad denzee. Strenge winters, hete zo mers en zware stormen hebben volgens de CU meer bodembe roering teweeg gebracht dan tien jaar kokkel visserij. Gesprek De motie draagt burgemeester en wethouders op om alles in het werk te stellen om de schelp dierensector te behouden voor Reimerswaal. Het college zou on der meer een gesprek op gang moeten brengen tussen minister Veerman van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselveiligheid en de schelpdierensector. De motie is meer een signaal richting Den Haag dan naar het college. Burgemeester Verbree doet er, als voorzitter van de stichting Ontwikkeling Duurza me Schelpdiervisserij, immers al alles aan om de conclusies van het rapport te weerleggen. Het was ook op zijn advies dat de CU de motie niet eerder heeft ingediend, maar hem eerst nog heeft verfijnd. „We moeten als raad laten zien dat we achter Verbree staan", zegt CU-fractie- voorzitter A. Jumelet. Hij ver wacht dat de motie vanavond door alle partijen wordt onder steund. De vergadering begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Krui- ningen. ZIERIKZEE - Het bezuinigings plan van 4,4 miljoen euro op de uitgaven van de gemeente Schouwen-Duiveland schiet te kort. Er moet zeker anderhalf miljoen euro extra ruimte wor den gevonden om het dreigende begrotingsgat te dichten en voor zieningen in stand te houden. De nieuwe collegepartijen WD, CDA, PvdA en SGP willen daar om ook de belastingen voor bur- ?trs de komende drie jaar verho gen met telkens 3 procent. Door de slechte financiële voor uitzichten ziet de coalitie de ko mende twee jaar geen ruimte voor nieuw beleid, zo blijkt uit het eindverslag van de formatie besprekingen dat formateur A. Verseput (WD) gisteren naar (ie gemeenteraad stuurde. Dat betekent dat tot de verkiezingen in 2006 alleen zaken worden aangepakt waarvoor reeds geld opzij was gezet. Binnen dat kader past onder meer het opstellen van een plan van aanpak voor de bouw (door oen particulier) van een nieuw zalencomplex voor theater en popmuziek op de locatie Mon- iragon in Zierikzee. Hoop gloort er ondanks de magere tij den ook voor het Nieuwerkerkse wembad Dol-Fijn. De coalitie s het eens geworden over een mogelijk langere levensduur. Verseput heeft zijn eindverslag aan de raad verpakt in negen tien concrete voorstellen. De 'oon van het stuk blinkt uit in soberheid. In totaal moet 5,9 mil joen euro worden gevonden door bezuinigingen en lastenver waring. Verseput verlangt van de raad 'richtinggevende uit spraken', zodat de beoogde maatregelen ook daadwerkelijk worden uitgevoerd. Goese Sheena Reeves (20) ergert zich aan bezuinigingen in zorg door Mieke van der Jaqt GOES - „Toen er in Nederland discussie ontstond over een tweede televisie in gevangenis cellen met twee gedetineerden, was voor mij de maat echt vol. Dat daarover gesproken werd! Omdat die lui misschien ruzie krijgen over de zenderkeuze. En dat terwijl er oude mensen zat zijn, die niet eens een nieuwe te levisie kunnen betalen, als die kapot gaat. Die zonder zorg zit ten omdat je alleen met centen nog aan een behoorlijke verzor ging toekomt." Sheena Reeves uit Goes, in au gustus wordt ze 21 jaar, besloot een brief te schrijven. „Ik dacht: er moeten toch meer mensen zijn die vinden dat het geld aan mensen moet worden besteed." Wat ze op haar hart had, schreef ze op. Dat ouderen Nederland hebben gemaakt tot wat het is. Dat je die mensen niet kunt la ten barsten omdat je allerlei luxe belangrijker vindt. Dat er in Nederland helemaal niks overblijft op trots op te zijn, als we zoiets belangrijks als zorg en welzijn laten versloffen. Het was een hartekreet, maar de Goese, die de opleiding Sociaal Pedagogisch Werker volgt aan het ROC, wist niet goed aan wie ze haar brief moest sturen. „Ik heb 28 keer uitgeprint en naar de hele gemeenteraad gestuurd. Het leek mij dat niemand dan kon zeggen dat ze 'm niet gele zen hebben." Dat ze zoveel reacties zou krij gen, had ze niet gedacht. „Veel raadsleden schreven een briefje of belden dat ze het met me eens waren, maar dat de gemeente daar niet over gaat. Judy Hooij- meier van de PvdA, maakte met een een afspraak om erover te praten en iemand van Groen- Links beloofde de brief door te sturen naar de Tweede Kamer. Wat ik goed vind, is dat erover gesproken wordt. En dat de poli tiek beseft dat er heus wel jonge ren zijn die het onderwerp be langrijk vinden. Ik ben namelijk niet de enige. Veel van mijn leeftijdgenoten zeggen dat ze het ermee eens zijn, maar ze gaan er van uit dat iemand anders wel ergens aan de bel trekt. Als iedereen dat denkt, blijft het akelig stil." Sheena kent ook best jongeren die het maar ver van hun bed vinden, de zorg. „Die denken dat ze niet oud worden en zorg behoeftig. Afgezien van dat het tegendeel waar'is, stuit me dat toch tegen de borst. Als je altijd alleen moet nadenken over din gen die direct jezelf aangaan, houdt de samenleving op te be staan. Juist uit die houding komt alle ellende voort." Ze weet waarover ze praat, want met de zorg is ze al veel in aanraking geweest. Mijn broer tje, Dennis, is gehandicapt. Hij woont thuis maar hij gaat naar een dagverblijf. Mijn moeder moet hem elke dag met een til- lift van zijn bed in zijn rolstoel hijsen. Daar is ze elke keer drie kwartier mee bezig. Dat is alle maal niet erg en het wordt met liefde gedaan, want mijn broer tje is een hartstikke leuk ventje. Maar nou komt het: telkens als er iets verandert, hij is bijvoor beeld achttien jaar geworden, moet er een heel circus op gang komen om telkens opnieuw te bewijzen dat hij dingen zelf niet kan. Om hulp of een bijdrage te krijgen, moet je heel goed de Sheena Reeves: „Koop geen enge vliegtuigen of stop niet zoveel geld in plannen die toch niet doorgaan. Als je weinig centen hebt, besteed je ze eerst aan mensen." foto Willem Mieras weg weten. Mijn ouders weten dat zo langzamerhand wel, maar wat gebeurt er als zij niet meer voor Dennis kunnen zor gen omdat ze zelf zorg nodig hebben? Natuurlijk, dan komt hij lekker bij mij wonen, maar niet iedere gehandicapte heeft een zus." Oma Dat ouderen, die zelfstandig wo nen, steeds moeilijker toegang hebben tot de thuiszorg, baart Sheena nog de meeste zorgen. „Ik heb het daar weieens met mijn oma over. Die is zelf de 65 al eventjes gepasseerd maar ze gaat nog gewoon werken. Niet alleen voor het geld, al kun je je met AOW en een heel klein pen sioentje echt geen luxe permitte ren. Ze doet dat ook voor de con tacten en omdat ze het leuk vindt. Maar mijn oma komt ook voortdurend mensen tegen die geen toegang hebben tot de zorg die ze nodig hebben. Als ik haar verhalen hoor, en ik weet hoe hard ze altijd gewerkt heeft, net als al die andere ouderen, dan vind ik het beleid in Nederland^ tamelijk asociaal. Best mogelijk dat we zuiniger moeten zijn, maar doe dat dan ergens anders. Koop geen enge vliegtuigen of stop niet zoveel geld in plannen die toch niet doorgaan. Als je weinig centen hebt, besteed je ze eerst aan mensen." Ze voegt eraan toe dat ze niet overtuigd is van die krappe beurs. „Kijk eens om je heen, hoe rijk iedereen is. Dat kunnen we toch delen?" joorMelita Lantinq BENESSE - De sociale werkvoorzie- "ing (SW) moet zich blijven concentre ren op haar eigenlijke taak: het aan het werk helpen van mensen met een handi- raP- Dat zegt CDA-Kamerlid H. Bruis. Hij waarschuwt bedrijven niet te veel •n te zetten op het ontwikkelen van een reïntegratiebedrijf en daarmee de oor spronkelijke doelstellingen te vergeten. iSociale werkvoorziening is voor het A belangrijk", aldus Bruis. „Als ie mand niet mee kan komen op de regu liere arbeidsmarkt, moet er opvang Activiteiten voor de reïntegratie le uren financiële risico's op en dat is on- verstandig. Daar kan, als het mis gaat, de sociale werkvoorziening de dupe van worden." Pakket verbreden Bruis zei dit gisteren tijdens een studie dag van ondernemingsraden van de Zeeuwse sociale werkvoorzieningen. Hij reageert met zijn stelling op sociale werkvoorzieningen die (in het kader van nieuwe wetgeving) hun diensten pakket verbreden door een reïntegratie- bedrijf voor werklozen op te zetten. Binnenkort wordt een wetswijziging voor deze sector behandeld in de Twee de Kamer. Daarin staat onder meer dat een derde van de mensen die nu in de sociale werkvoorziening werken, aan de slag moet in het reguliere bedrijfsle- Meer mensen met een handicap aanne men is voor werkgevers niet altijd even aantrekkelijk, omdat dat soms om bege leiding vraagt. „Uit onderzoek blijkt dat deze mensen werk afleveren dat net zo goed is als dat van niet-gehandicapte werkne mers. Het is echter wel een feit dat er vanuit het bedrijf meer begeleiding noodzakelijk is. Dat kan een eenvoudi- door Ben Jansen VLISSINGEN - De vorig jaar naar Italië vertrokken veerbo ten van de voormalige Provincia le Stoombootdiensten (PSD) ko men volgende maand in de vaart op de Straat van Messina. Administratieve problemen zijn er volgens directeur Amedeo Ma tacena van Matacena Lines in Reggio Calabria de oorzaak van dat de schepen tot nu toe niet konden worden ingezet op de veerdienst tussen Villa San Gio vanni op de teen van de Italiaan se laars en Messina op Sicilië. Matacena ontkent dat de beman ning van de schepen problemen hebben met het manoeuvreren in de havens aan weerszijden van de Straat. De rederij be schikt over zestien kapiteins die over voldoende vaardigheden be schikken om de schepen onder alle omstandigheden te bestu ren. Dat de schepen tien maanden na vertrek uit Vlissingen nog steeds geen voertuigen van en naar Sicilië overzetten, ligt vol gens Matacena aan de Portugese scheepvaartinspectie. De Ame deo Matacena, Athos Matacena en Ladies Matacena, zoals de Prinses Juliana, Prins Wil- lem-Alexander en Prinses Chris tina nu heten, varen onder de vlag van dat land. Matacena ver zekert dat met de Italiaanse scheepvaartinspectie alle forma liteiten rond zijn. De directeur van de Italiaanse rederij bevestigt dat zijn bedrijf heeft overwogen hulp in te roe pen van oud-medewerkers van de PSD om de nieuwe bemannin gen nadere instructie te geven. Zoals de zaken er nu voor staan, is die hulp niet nodig. Oud-PSD-kapitein Kees Lems heeft contact gehad met de Itali anen om eventueel extra begelei ding te geven bij het omgaan met de veerboten. Samen met een collega-ex-kapitein en twee voormalige scheepwerktuigkun- digen is hij in principe bereid twee maanden bijstand te verle nen. Formaliteiten Hij had de indruk gekregen dat alleen nog wat formaliteiten moesten worden vervuld, zoals de verzekering en een werkver gunning. Ook was het wachten nog op toestemming om in de Italiaanse wateren te mogen va ren, zij het dan als instructeur, niet als gezagvoerder. ge aanpassing van de werkplek zijn tot en met meer begeleiding op de werk vloer. Daarom pleit ik voor een cluste ring van meerdere bedrijven die samen werken met de sociale werkvoorzie ning. Die laatste kan de begeleiding voor zijn rekening nemen", aldus Bruis. Een ander probleem is het gebrek aan laaggeschoold werk door het weg vloeien van arbeid naar lagelonenlan den. Bovendien zijn er twee grote concurren ten: het gevangeniswezen en de zorgsec tor. Deze sectoren zijn ook op zoek naar laaggeschoolde arbeid voor hun mensen. Het gevolg is een gering aan bod en veel vraag. Lang had ze getwijfeld, die jonge Goese muzikante. Zou ze haar ouders vragen haar eerste optreden met haar nieu we bandje bij te wonen? Of zou ze maar zeggen dat er een maximum toegangsleeftijd gold, want tja, je vader en i moeder... Uiteindelijk won trots het van gêne en zo stonden haar ouders als iconen van aanko mende ouderdom een tikkel tje verloren temidden van een deinende massa jongeren. Volgens kenners was het ge luid van het bandje er dankzij het gitaarspel van de nieuw- j komer aanmerkelijk op voor uit gegaan, maar dat kon het fiere ouderpaar moeilijk be oordelen. Het was in elk ge val hard. Dat was ook precies de recen sie die haar vader gaf toen ze na afloop van haar debuut in formeerde hoe het pptreden was overgekomen. „Hard? Meer niet?", reageerde ze on geduldig. Haar vader moest erkennen dat dit misschien een erg mager commentaar was. „Nou, heel hard", voeg de hij er daarom aan toe. Die jonge muzikante besloot dat in het vervolg - als het gaat om de vraag of ze haar ouders nog eens zal uitnodi gen - gêne het in elk geval van trots zal winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27