Wouters mee naar Portugal PZC Van Bronckhorst wil bij Bar 9a blijven Eigenlijk is de cirkel weer rond Suzanne Harmes mogelijk ook zonder EK naar de Spelen Vriezema vraagt spoedprocedure aan bij judobond 20 Bondscoach Advocaat wil tegen Grieken ander systeem uitproberen Maradona mag vloeibaar voedsel eten Real boycot Britse media Verkerk wint, Sluiter en Van Lottum onderuit Henry beste speler van Engeland Blessure voorkomt rentree Keane Van Persie niet in Jong Oranje Dario Frigo zegt af voor Giro Krant meldt dopegebruik Jones Ook Londen wil Tourstart dinsdag 27 april 2004 van onze sportredactie GLASGOW - Een lang dienstverband bij de KNVB zag hij in februari niet zit ten, maar voor een rol als assistent op het EK was Jan Wouters wel te porren. Na de afmelding van Johan Neeskens toetste bondscoach Dick Advocaat vrij dag het hem bekende nummer in Glas gow, gistermorgen maakten de twee het rond. „Het lijkt me fantastisch om een EK als assistent mee te maken," zei de 70-voudig international gistera vond. Wouters (43) toonde zich ingenomen met het telefoontje van Advocaat, met wie hij twee seizoenen werkte bij de Rangers. De bondscoach polste de hui dige assistent van manager Alex McLeish al eind januari voor een lan ger dienstverband bij de KNVB. Wou ters haakte toen af. „Aanvankelijk had Dick ook een elftal van Jong Oranje voor me in petto, maar het punt was dat ik nog elke dag op het veld wil staan. Daarom besloot ik bij Rangers te blijven. Maar ik had wel oren naar het EK." Toen Advocaat bot ving bij Marco van Basten en vorige week bij Johan Nees kens, kwam Wouters weer in beeld. „Dat vind ik geen belediging, hoor. Ei genlijk is het cirkeltje bij mij weer rond." Wouters meldt zich op 26 mei bij Oranje, vlak voor de trainingsstage van het Nederlands elftal in Zwitser land. Met de aanstelling van de oud-coach van Ajax is de technische staf van Advocaat compleet. Willem van Hanegem en Bert van Lingen zijn de andere assistent-coaches, Joop Hiele is keeperstrainer. Wouters: „Er is geen titel gegeven aan mijn functie, maar het zal er op neerko men dat ik meedenk over de tac^lse invulling rond wedstrijden en dat ik trainingen verzorg. Ik kijk uit naar het EK." GPD door Jaap van Essen KATWIJK - Jan Wouters wordt tijdens het EK in Portugal toege voegd aan de technische staf van Oranje. Met de aanstelling van de 43-jarige Utrechter is een maandenlange speurtocht naar een extra assistent ten ein de. Bondscoach Dick Advocaat kan zich nu richten op het vin den van de juiste speelwijze. De meeste buitenlandse bonds- coaches talmen nooit over de manier van spelen, hooguit over de invulling van posities. Bij Oranje is het echter traditie dat de speelwijze pas zo ongeveer bij de openingswedstrijd, en soms pas tijdens het toernooi, wordt bepaald. Zo liet Guus Hiddink in 1998 zijn team steeds aanvallender voetballen en wist Frank Rijk aard in 2000 zelfs na het afslui tende trainingskamp in Zwitser land nog niet wat hij met Oranje aan moest. Ook Advocaat twijfelt tot op dit moment nog, hardop zelfs. Mor gen, in de oefeninterland tegen Griekenland, zal hij weer gaan experimenteren met het elftal. Tot dusverre speelde Oranje on der zijn hoede meestal 4-3-3, met wat kleine variaties her en der. Gecharmeerd Maar Advocaat toont zich meer en meer gecharmeerd van de speelwijze die vele Europese dubteams hanteren. Het is een variant die als 4-4-2 door het le ven gaat, maar in praktijk wat ingewikkelder is. Voor de defen sie staat een verdedigende mid denvelder, voor hem twee echte BUENOS AIRES - Diego Mara dona heeft gisteren voor het eerst sinds zijn hartaanval zelf vloeibaar voedsel tot zich geno men. De gezondheid van de ex-stervoetballer verbetert, maar artsen noemen de situatie nog steeds „zorgelijk". De 43-jarige Argentijn, die sinds zondag zelf ademt, begon gisteren aan een dieet. Negen da gen geleden werd Maradona in kritieke toestand naar een Zwit sers-Argentijnse kliniek in Bue nos Aires gebracht, nadat hij ge veld was door een hartaanval en longontsteking. „De longinfec tie wordt onder controle ge bracht door antibiotica die intra veneus worden toegediend", luidde het medische bulletin. ANP/AFP MADRID - Real Madrid heeft zondagavond, na de wedstrijd Real-Barcelona, de Britse media geweerd van de persconferentie. Daarmee wil de Spaanse club proberen David Beck ham uit de wind te houden. De Britse pers raakt niet uitgepraat over het pri- vé-leven van de Real-mid- denvelder, die zijn vrouw Victoria zou hebben bedro gen door liefdesaffaires te hebben gehad met onder anderen Rebecca Loos. „We hebben Real uitgelegd dat wij over de sport schrij ven", sprak een Britse jour nalist die anoniem bleef. „Maar de club vindt dat wanneer een krant in een ander katern over Beek- ham schrijft, alle journalis ten van dat medium moe ten worden geweerd." De betreffende scribent meld de ook dat hij na de trainin gen geen contact mag leg gen met Beckham. Real-di- recteur Jorge Valdano ver dedigde de beslissing: „Ik heb de afgelopen dagen ge lezen wat er allemaal over onze spelers wordt geschre ven. We kunnen ons op geen enkele manier verdedi gen. Daarom hebben we be sloten om de media te straf fen door ze de toegang te versperren. Ook al worden daar sportjournalisten de dupe van," ANP/AFP middenvelders en dan nog eens een zeer aanvallend ingestelde man. Daar weer voor spelen twee spitsen. Volgens Advocaat heeft dat sys teem, mits goed uitgevoerd, vele voordelen. Een daarvan is wel heel specifiek voor Nederland. Advocaat: „Ik heb al eerder ge zegd dat het zonde is om maar één echte centrumspits te gebrui ken, terwijl wij vier echte klas se-spitsen hebben. Dus als we een manier kunnen vinden om er twee op te stellen, moeten we daar serieus naar kijken." Het systeem biedt ook nieuwe mogelijkheden voor een speler als Clarence Seedorf. Advocaat ziet de middenvelder wekelijks uitblinken bij zijn club AC Mi lan. Meestal als linkermidden velder, soms ook als man achter de twee spitsen. Vooral die laat ste positie ambieert de 28-jarige speler het meest. De keuze van de bondscoach om juist deze week weer eens iets nieuws uit te proberen, is extra eenvoudig geworden, omdat de twee buitenspelers die in het 4-3-3 systeem meestal een basis plaats hadden - Arjen Robben en Andy van der Meijde - gebles seerd zijn. Van der Meijde meld de zich gisteren af, net als Ruud van Nistelrooij, Phillip Cocu en Edgar Davids. De laatste twee speelden zondagavond nog met Barcelona tegen Real Madrid. „Ze hebben lichte blessures, zit ten al een tijd op het randje. En nu doen ze ineens weer mee voor de titel. Het is dus te begrij pen dat hun club liever heeft dat ze wat rust krijgen. Boven dien is dat uiteindelijk ook in het belang van Oranje." Verrassingen Advocaat, die gisteren Paul Bos- velt als enige vervanger voor het kwartet afwezigen opriep, maak te gisteren nogmaals duidelijk dat de uiteindelijke Oranje-se lectie geen echte verrassingen meer zal herbergen. „Iedereen kan wel een lijst maken. Er zijn een paar namen waar je over kan twijfelen, ook al vanwege blessures. Voorlopig ga ik ervan uit dat Robben het EK haalt. En het is goed nieuws dat Andre Ooijer weer speelt." Dat Jan Wouters de Oranje-staf gaat ver sterken is niet bepaald een ver rassing. Toen Ruud Gullit drie maanden geleden voor Feye- noord koos, werd de Utrechter benaderd om diens functie als bondscoach van Oranje onder 19 en assistent tijdens het EK over te nemen. Wouters bedank te, want hij wil bij Glasgow Ran gers blijven werken. Daarna be naderde de KNVB Marco van Basten. Die wilde bij Ajax blij ven. De voormalige topspits zei daarna ook nog eens nee tegen alleen het assistentschap gedu rende het EK. Daarna werd Jo han Neeskens gepolst, maar die wil NEC niet in de steek laten, aangezien die club nog tijdens De spelers van het Nederlands elftal werken in Katwijk een looptraining a foto Hans van Weei/GPD Linksback heeft in Spanje nieuw geluk gevonden door Marcel van der Kraan NOORDWIJK - De adrenaline van Real Madrid-Barcelona stroomt nog door de aderen en de spraakwaterval bij Giovanni van Bronckhorst duidt erop dat de speler de omschakeling naar het Nederlands elftal nog even moet maken. In het kamp van Oranje, dat langzaam maar ze ker op weg is naar Portugal, neemt niemand het hem kwa lijk. De clubbelangen zijn voor een handjevol internationals op dit moment even groter dan die van de nationale ploeg. Ook Dick Advocaat heeft daar, zo zal hij later zeggen, begrip voor. Daarom maakt hij geen probleem van de afmeldingen die hij heeft ontvangen van Ed gar Davids en Phillip Cocu. De rust die de kopstukken van Oranje nu pakken, levert over een maand waarschijnlijk zijn vruchten af. Zelfs met een paar pijntjes zou Giovanni van Bronckhorst de vlucht van Barcelona naar Am sterdam gistermorgen hebben gemaakt. De 32-voudig interna tional wil in deze fase even niet ontbreken in de selectie van het Nederlands elftal. Dick Advo caat heeft eerder in het seizoen een paar keer zijn twijfels ge had over de inmiddels definitief tot linksback omgevormde mid denvelder. Met een paar aardige oefeninterlands krijgt de ex-Feyenoorder nu de gelegen heid om te laten zien dat hij on der Frank Rijkaard en Henk ten Cate zijn topvorm heeft hervon den. Van Bronckhorst, 29 jaar, leek vooral het slachtoffer van de ma laise bij heel Barga voor de win terstop. Waar hij toen nog zwom aan de linkerkant, is hij nu samen met Roberto Carlos van Real de meest aanvallende linksback van Spanje. „Frank Rijkaard zegt voor de wedstrijd vaak tegen me: maak je om je te genstander niet te veel zorgen. Ik wil dat je naar voren gaat, dat je voorzetten geeft vanaf de flank en dat je in elke helft een aantal keren de achterlijn haalt", vertelt Van Bronckhorst. Zo willen spelen is één, zo kün- nen spelen is twee. Net als voor het hele elftal van Barcelona is ook voor Van Bronckhorst de komst van Edgar Davids in Ca- talonië doorslaggevend geweest. Grappen „Wat Edgar bij Barcelona laat zien, is ongelooflijk. Hij gaat als een beest te keer in het veld. Na afloop zit hij helemaal total-loss in de kleedkamer. In de groep maken we er grappen over. Om dat hij heel lang in de Uefa Cup niet mee mocht doen en alleen in de competitie kon voetballen, zeiden we tegen hem als hij er zo uitgewoond bijzat: 'Mag het een keer, dat je je een beetje uit slooft? Wij moeten twee keer in de week voetballen, jij maar één keer...' Dan moet je dat gezicht zien!" Maar Davids weet, zo zegt Van Bronckhorst, dat hij het ultieme respect van de groep geniet. De 'pitbull' is belangrij ker dan ooit voor zijn team ge worden. Voor Van Bronckhorst ('We klikken in het veld, hebben samen veel automatismen') zou het ideaal zijn als Advocaat straks de meeste Barcelona-gan gers in zijn elftal opstelt. „Als er een groep spelers nu zelfvertrou wen heeft, is het de groep die bij Barcelona zit. Wat wij na de winterstop hebben gepresteerd is eigenlijk onvoorstelbaar. Dit Barga speelt eigenlijk hetzelfde voetbal als Arsenal. Swingend, veel beweging, keiharde passing en spelvreugde." Er is nog een gelijkenis met zijn oorspronkelijke werkgever. „Wat Henry is voor Arsenal, is Ronaldinho voor Barcelona. Echt, Ronnie is de beste speler met wie ik ooit heb gevoetbald. Ook dankzij hem is het geen straf om bij Barcelona links back te spelen. Hij zwerft, zoekt de ruimtes en laat de hele linker flank open voor mij." Hoe hij met de Braziliaan communi ceert? Van Bronckhorst glim lacht en zegt: „Tja, we lullen al lebei een beetje Spaans. Maar ei genlijk hoef je met zo'n voetbal ler niet te praten. Met hem gaat alles automatisch in het veld." Het geluk dat de speler in Span je heeft gevonden, doet hem ver langen naar een langer verblijf aan de kust van de Middelland se Zee. Hij heeft zijn kapitale huis aan de noordrand van Lon den al verkocht. „Maar ik moet wachten of de clubs er na dit sei zoen uitkomen. Van Wenger heb ik nog niks gehoord. Maar dat is logisch, hij is met Arsenal bezig en leidt een druk bestaan. In het topvoetbal is het vaak uit het oog, uit het hart. Ik zal met Ar senal moeten gaan praten. Van Barcelona weet ik al dat men mij graag wil houden." GPD Martin Verkerk was gisteren in het toernooi van München te sterk voor de Zweed Joachim Johansson. foto Uwe Lein/AP van onze sportredactie MUNCHEN - Martin Verkerk is het tennistoernooi in München goed begonnen. In de opening spartij op het centre court ver sloeg de als vierde geplaatste Alphenaar de Zweed Joachim Johansson met 6-4 6-2. „Ik ben dit jaar beter gestart op gravel dan vorig jaar", klonk Verkerk verheugd. „Ik ben heel blij met mijn vorm." John van Lottum verging het minder goed in Barcelona. Hij gaf na de eer ste set (7-6-verlies) met een bles sure op tegen Karol Beck. Van Lottum heeft opnieuw proble men met de rug. Ook Raemon Sluiter overleefde de eerste ronde in Barcelona niet. De Rotterdammer verloor in twee sets (3-6 3-6) van de Argen tijn Gaudio. ANP LONDEN - Thierry Henry is uitgeroepen tot beste voeri bailer van de Engelse competitie. Hij ontvangt daarvoor een prijs van de Engelse voetbalbond FA. Het is voor het tweede achtereenvolgende jaar dat de Franse spits van Ar senal de titel 'beste speler van het jaar' krijgt. Henry had een groot aandeel in het landskampioenschan van de Londense club, waarvoor ook Dennis P1 het EK aan de intertoto deel neemt. Uiteindelijk klopte de KNVB weer aan bij Wouters, voor een dienstverband van hooguit zes weken. Ditmaal hapte hij toe, zo dat het driemanschap dat enke le jaren geleden nog actief was bij Glasgow Rangers weer wordt herenigd: Advocaat, Van Lingen en Wouters. Pikant is dat afgelopen week ook bekend werd dat Vera Pauw, ex-vrou- wenintemational, tot voor kort evenzeer actief in Schotland en ook nog eens levensgezel van Van Lingen, is aangesteld als bondscoach van het Nederlands vrouwenteam. De trainerswereld is soms opval lend klein. GPD speelt. Arsenal greep zondag voor de dertiende keer de landstitel. Henry maakte tot dusver 29 doelpunten in de Premier League. Plij is de derde voetballer die de presti gieuze prijs voor de tweede keer krijgt. Alan Shearer en Mark Hughes gingen hem voor. ANP/DPA DUBLIN - De veelbesproken rentree van Roy Keane in het nationale voetbalelftal van Ierland laat noodgedwon gen op zich wachten. Keane zou woensdag voor zijn land uitkomen in de vriendschappelijke interland tegen Polen maar moet wegens een hamstringblessure verstek laten gaan, meldde de Ierse voetbalbond gisteren. Het zou Kea- ne's eerste optreden worden voor „The Boys in Green" sinds zijn opstappen aan de vooravond van het WK van 2002 in Japan en Zuid-Korea. Keane ruziede destijds met toenmalig bondscoach Mick McCarthy. ANP/RTR ZEIST - Jong Oranje speelt vanavond in de oefenwed strijd tegen FC Den Bosch zonder Robin van Persie. De jonge Feyenoorder, die dit weekeinde afzag van een trans fer naar PSV en naar verluidt binnenkort tekent bij Ar senal, heeft zich gisteren geblesseerd afgemeld bij bonds coach Cor Pot. De aard van de kwetsuur is niet bekend. Van Persie speelde zondag nog de laatste dertig minuten mee in het eerste van Feyenoord tegen Volendam. Ook Arnold Kruiswijk van FC Groningen en Danny Mat- hijsen van Willem II laten verstek gaan wegens een blessu re. Pot heeft Robert van Boxel van ADO Den Haag en Aja- cied Nigel de Jong toegevoegd aan zijn selectie. ANP ROME - Wielrenner Dario Frigo zal volgende maand niet deelnemen aan de Ronde van Italië. De 30-jarige Italiaan, die als kopman van de Fassa Bortolo-ploeg zou starten in de Giro, heeft een hardnekkige virusinfectie. De ploeg wees Frank Vandenbroucke aan als vervanger. ANP/AFP SAN JOSE - Drievoudig olympisch kampioene Marion Jo-, nes en Tim Montgomery (wereldrecordhouder op de 100| meter) hebben het designdrug THG ontvangen van het voedingsmiddelenbedrijf BALCO Laboratoriums. Dat meldde de Amerikaanse krant San Jose Mercury gisteren. De krant zou een memo van een federale onderzoeksrech ter hebben ingezien, waarin de namen van 27 sporters; worden genoemd die het verboden middel THG hebben ontvangen. Op de lijst staan veel bekende topsporters, on-( der wie de Amerikaanse atlete Kelli White (wereldkam pioene 100/200 meter), de Brit Dwain Chambers (Euro pees kampioen over 100m) en de Amerikaanse honkballer! Barry Bonds. ANP/AFP van onze sportredactie AMSTERDAM - De kans be staat dat turnster Suzanne Har mes ook zonder op de EK in ac tie te komen naar de Olympi sche Spelen kan. Vandaag wordt de knoop doorgehakt over het al of niet meedoen aan de EK, vanaf vrijdag in de RAI in Amsterdam. De Europese kampioenschap pen zijn formeel de enige moge lijkheid voor turnsters om zich te kwalificeren voor de Spelen in Athene. Maar vorige week maandag blesseerde Harmes zich bij een val van de brug. Mocht de turnster besluiten niet mee te doen, dan, zo het voorzit- ter Frans Koffrie gisteren we ten, zal bekeken worden of Har- mes alsnog naar Athene kas; „We zullen onze twee tickets! voor de Spelen niet onbenut la ten. Dus als er zich maar éénj turnster zou kwalificeren, dan zullen we er alles aan doen om; Suzanne naar de Spelen te krij gen. Maar daarvoor zal het NOCNSF wel een uitzondering! op de afgesproken régel moeten) maken." Suzanne Harmes moet zich bijj de beste zestien turnen op vloer om vormbehoud te tonen. De an dere turnsters hebben een plaatsje bij de beste acht nodig) voor kwalificatie. GPD gende weg. Al sluit ik niet uit dat we bij een eventueel negatie ve uitspraak nog andere stap pen ondernemen." De Europese titelstrijd wordt ge- j houden van 14 tot en met 16 mei en vindt plaats in Boekarest ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Danielle Vriezema stapt naar de arbitragecommis sie van de Judobond Nederland. Namens de atlete gaat de vak bond NL Sporter een spoedpro cedure aanvragen. Vriezema wil daarbij alsnog kwalificatie voor de Europese titelstrijd in Boeka rest afdwingen. Voor Vriezema is het EK de eni ge mogelijk om zich nog te plaat sen voor de Olympische Spelen van Athene. Recentelijk werd Vriezema in de klasse tot 63 kilogram gepas seerd. Bondscoach Marjolein van Unen gaf de voorkeur aan de Middelburgse Elisabeth Wil- leboordse. Vriezema beroept zich echter op de afspraak dat de hoogst geplaatste Nederland se op de ranking (ze is zevende) zou worden afgevaardigd. Vol gens Van Unen is dat niet aan de orde. Wel is Vriezema sinds lange tijd nationaal de nummer één in haar gewichtsklasse. Aanvankelijk dacht Vriezema aan de stap naar de burgerrech ter. In overleg met vakbond NL Sporter besloot ze daarvan af te zien. Directeur Ralph van Baas- bank: „Dit lijkt ons de meer geëi- PARIJS - Londen is geïnteres seerd in het organiseren van de start van de Ronde van Frank rijk. Een delegatie van de Tour brengt vandaag een bezoek aan Londens burgemeester Ken Li vingstone, meldde het Franse; persbureau AFP gisteren. Tourbaas Jean-Marie Leblanc wilde slechts toegeven dat er contact is geweest met vertegen-1 woordigers van de Britse hoofd stad. Leblanc noemde de interes se van Londen „interessant maar zei meteen dat een even tuele start van zijn ronde vanuit Engeland pas vanaf 200? aan de orde is. In 1998 startte de Tour al eens in de Ierse hoofdstad Du blin. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20