Medische hulp zwakste schakel I Gevechten op Ambon duren voort c eerman zondert eel landbouwers uit n subsidie wijziging Programma Koninginnedag 7 mmissaris der koningin oppert plan toerist mee te laten betalen aan veiligheid jetbalduel staakt om ofddoek Eerste meters van poging tot recordvlucht rond de wereld (f W Protest tegen genvoedsel Turks-Cyprioten beloond door EU TPG zet tering naar de nering Verschil regels oorzaak ongevallen Wouters als assistent mee naar EK 20 O O CM |11° ZO 4 (farm szonnig lenteweer met maxima rond |20 graden en een matige, boven open irvrij krachtige oostelijke wind, jaargang no. 99 isdag 27 april 2004 nummer 1,20 lEmileCalon IDELBUKG - De genees- dige hulp voor het be den van een ernstig on- al in of bij de Wester- ildetunnel is onvoldoen- vindt commissaris van oningin W. van Gelder, ral nu vanuit Den Haag loten is geen geld be- ikbaar te stellen voor tweede Sigma-team: snel inzetbare medische beid. oover leden van het Lan- k Beraad Rampenbestrij- gisteren op bezoek in Zee- stelde Van Gelder dat de ussie rond de veiligheid van innel zich sterk richt op de dweerzorg en minder op de eskundige hulpverlening, anrijtijden en beschikbaar van de geneeskundige verlening zijn schijnbaar ondergeschikt belang aan ■an de brandweer, consta- lehij. •wijl in mijn visie de zwak- chakel de sterkte bepaalt de hulpverleningsketen." nelde dat bij een ramp in Zeeuwse de geneeskundige wel eens de zwakste scha kan blijken te zijn, en niet andweer. Gelder merkte verder op er ook nadrukkelijk naar beschikbare materiaal van ulpverleners gekeken moet len, als besloten wordt de erschelde weer te verdie- INEY - Een scheidsrechter lin Australië voor opschud- gezorgd door een wedstrijd wenvoetbal te staken om- een islamitische speelster erde haar hoofddoek af te .Australische voetbalbond gisteren weten dat het gaat irzoeken of de arbiter kan Ben geschorst wegens discri- erend gedrag. Saad, een productieve speelt al vier jaar met een ddoek. De bewuste arbiter al twaalf jaar. Hij sommeer- fgelopen zaterdag Saad de hoofddoek te verwisselen een 'hijab' in de clubkleu- Saaf, bijgestaan door haar [genoten, weigerde, waarop scheidsrechter besloot de strijd helemaal af te blazen. pen. Nu is het al zo dat er maar weinig bergings- en reddingsma teriaal aanwezig is omdat onge vallen op deze rivier veel min der voorkomen dan in het verle den. De commissaris opperde giste ren het idee toeristen te laten bij dragen aan de veiligheid in Zee land. Zo'n bijdrage is nodig om dat het aantal inwoners voor Den Haag bepalend is voor de bijdrage aan hulpdiensten. Het aantal mensen dat in een regio verblijft is in het geheel niet maatgevend. Terwijl in de zo mermaanden het aantal inwo ners toch met 300.000 toeneemt. „Mocht zich op een mooie zo merdag een grootschalig inci dent voordoen in de omgeving van een van de toeristische cen tra, dan zijn de gevolgen niet te overzien", waarschuwde Van Gelder. T oeristenbelasting Hij stelde dat rampenbestrij ders het een en ander kunnen le ren van de milieumensen.,Die hanteren het principe dat de ver vuiler betaalt. Hij gaf aan dat een bijdrage van vijf cent per toeristische overnachting, te in nen via de toeristenbelasting, een welkome aanvulling zou zijn voor de regionale rampenbe strijding. Het moest hem van het hart dat veiligheid bij velen hoog op de agenda staat, zolang er maar geen financiële consequenties aan verbonden zijn. Als het ech ter om daadwerkelijke investe ringen gaat, moet veiligheid wedijveren met veel andere on derwerpen, aldus de commissa- Als voorbeeld noemde hij de con trole op de gebruiksvergunning voor de horeca. „Na de nieuw jaarsbrand in Volendam was hier zeer veel aandacht voor. Terwijl nu langzamerhand, in elk geval in Zeeland, de aan dacht hiervoor begint te verslap pen." Van Gelder kwam ook even te rug op de kritiek die met name vanuit de gemeente Borsele is ge komen op zijn opmerkingen over de rampenplannen. Ge meenten overschrijden de wette lijke termijnen, stelde hij in zijn jaarverslag. Gisteren zei hij dat de provincie de rampenplannen op zeer correcte wijze toetst. Daarbij komt naar voren dat het gros van die plannen te com plex en daardoor onwerkbaar zijn. Hij pleitte dan ook voor daad werkelijk controle en niet alleen een papieren toetsing. Zijn kri tiek, zo besloot hij, heeft tot doel de rampenbestrijding naar een hoger niveau te brengen. „En niet, om het afzonderlijke gemeenten of burgemeesters las tig te maken." -ri-i V Ar?-'-'' y** van onze redactie buitenland JAKARTA - Het zondag uitge broken geweld op Ambon duur de gisteren voort. Het dodental door de gevechten tussen christe nen en moslims is tot zeker 22 gestegen, meldden medische bronnen in Ambon gisteren. Meer dan zestig mensen zouden gewond zijn geraakt. Eerder op de dag sprak de poli tie van veertien doden. Getui gen lieten weten dat ook giste ren sprake was van beschietin gen en brandstichting. Het gaat volgens waarnemers om de ern stigste botsingen op Ambon sinds 2002. Volgens de minister van Veiligheidszaken Hari Sa- barno zijn in Ambon-Stad zeker tweehonderd huizen verwoest door brand. Ook een gebouw van de Verenigde Naties, een ho tel en een kerk gingen in vlam men op. Jakarta heeft extra vei ligheidstroepen naar Ambon ge stuurd. Ongeveer 200 man daar van arriveerde gisterochtend op de Molukken. Volgens verscheidene bronnen is gisterochtend vroeg een aan val ingezet op een aantal christe lijke wijken. Daarbij zijn de Christelijke Universiteit Indone sië Molukken (UKIM) en ver scheidene huizen in brand gesto ken. Getuigen schatten dat dui- nze redactie binnenland HAAG - Nederland zal alle Europese landbouwsub- s direct in 2006 loskoppe- van het aantal hectares of en, dat een landbouwbedrijf Minister Veerman van dbouw heeft gisteren in een 'aan de Tweede Kamer la- weten een uitzondering te en voor de rundveehouderij evlaszaadproductie. erlandse boeren krijgen van- ')Ü6 de Europese inkomens- n niet meer op basis van produceren. Dat is vorig door de Europese land- ft'ministers afgesproken. Op !d van onderzoek van het dbouw Economisch Insti- '(LEI) schat Veerman dat ri de nieuwe regels door- Sfier toe kan leiden dat boe- flink in inkomen op ach- dt gaan of de Nederlandse cntieposilie ten opzichte andere Europese landen ^verslechtert. uitzondering op de ontkop- Bgsregels wil de minister ma- voor de slachtpremies van de rundveehouderij en de zaai- zaadsteun in de vlasteelt. De zuivelpremie, dit jaar inge voerd om de daling van de bo demprijs voor melk(producten) te compenseren blijft tot en met 2006 gekoppeld aan de hoeveel heid melk, die een bedrijf per jaar mag produceren. In zijn brief benadrukt de minis ter dat deze keuzen niet voor de eeuwigheid zijn. Het loskoppe len van de subsidies van de pro ductie zal volgens Veerman ver der doorgevoerd worden, terwijl de inkomenssteun steeds meer afhankelijk wordt van 'het leve ren van een actieve bijdrage aan beheer van natuur- en land schapswaarden'. Volgens elf maatschappelijke or- ganisties, waaronder de Stich ting Natuur en Milieu, de Consu mentenbond, de ANWB en de Dierenbescherming, laat de mi nister met zijn voorstel aan de Kamer de kans liggen om 'duur zame en natuurvriendelijke landbouw, vooruit te helpen'. Volgens het nieuwe EU- land bouwbeleid kan iedere lidstaat 10 procent van de landbouwsub sidies hiervoor gebruiken. ANP DEN HAAG - Actievoerders van Milieudefensie staan voor de deuren van het ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag. Zij demonstreerden gisteren met spandoeken en borden tegen de genetische manipulering van groenten en fruit. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 5 weg vrij voor genmaïs Koi in alle kleuren en maten MIDDLE WALLOP - Helikopterpiloot Barry Jones van het Britse leger stijgt op voor zijn poging als eerste in een gyroplane de wereld rond te vliegen. Expedition Global Eagle startte gisteren op het Engelse vliegveld Middle Wallop. Jones zal volgens de plannen vier maanden doen over de reis van ruim 25.000 mijl, die hem over Europa, Azië en via de Beringstraat naar Amerika zal brengen. foto Chris Fletcher/RTR Om de Turkse Cyprioten niet de dupe te laten worden van het Grieks-Cypriotische 'nee' tegen hereniging van het ei land, heeft de Euopese Commissie besloten hun 259 miljoen euro te geven. Daarmee kunnen zij hun isolement wellicht doorbreken. Door de economische neer gang doen bedrijven min der reclame de deur uit. Daarbij komt dat het inter- netbankieren het afgelopen jaar sterk is gegroeid. TPG rekent daarom tot 2010 op een jaarlijkse afname van bestelde brieven en stuk ken van 2,5 procent. De onderneming heeft als doelstelling een jaarlijkse besparing van 320 miljoen eu- ro. In Zeeland en de naburige Vlaamse provincies begint een campagne om wegge bruikers attent te maken op verschillen in verkeers regels. Het streven is dat daardoor minder Nederlan ders betrokken raken bij ongelukken in Vlaanderen en omgekeerd. Bij een be paald type ongevallen zijn in Zeeuws-Vlaanderen naar verhou ding veel Bel- gen betrokken. Jan Wouters gaat als assistent van bondscoach Dick Advo caat mee naar het EK voetbal in Portugal. Advocaat werk te al eerder met de 43-jarige Utrechter samen bij het Schotse Glasgow Rangers. Wouters tekent een dienstver band voor zes weken en keert daarna terug naar de Rangers, waar hij momenteel assistent is van manager Alex McLeish. zenden mensen op de vlucht zijn geslagen. Pastoor Wim Zomer was giste rochtend getuige van een aanval op zijn wijk Batugantung, waar bij werd geschoten. „De Heilige Hartkerk en de pastorie staan nog overeind maar alle woonhui zen hierachter zijn afgebrand", vertelde hij. Hij kon niet zien wie precies de aanvallers waren, maar ze waren volgens hem op vallend goed bewapend. Bijna iedereen uit zijn wijk is in middels gevlucht. Zomer, die al twaalf jaar op Ambon woont, vluchtte zelf ook. Toen hij hoor de dat de politie was gearri veerd, is hij teruggekeerd. „We worden nu beschermd door tien man politie. Het is bizar, maar de politie is helemaal niet goed bewapend." Moslims en christenen zijn woe dend over de actie van de RMS van afgelopen zondag. Tiental len onafhankelijkheidsactivis ten trokken door de stad nadat hun leider door de politie was gearresteerd. Zij herdachten dat 54 jaar geleden de Vrije Repu bliek Zuid Molukken (RMS) was uitgeroepen. Veel Moluk- kers verwijten de RMS-aanhang dat ze met hun actie het vredes proces op het spel hebben gezet. Kalmeren Moslims hebben de christenen altijd verweten dat ze het con flict op Ambon in 1999 hebben aangezwengeldom zich te kun nen afsplitsen van Indonesië. Deelnemers aan het vredespro ces proberen nu te redden wat er te redden valt. Een betrokke ne, Khalid Turuy, zei dat mos lims en christenen proberen hun achterban tot kalmte te manen. „We moeten ze uitleggen dat we weer uit onze tent worden ge lokt. Maar de emoties zijn zo op gelopen dat ik wees voor het erg ste GPD/ANP/AFP varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 1113, 15 en 17; sport: 18, 19 en 20; buitengebied: 21,23 en 25. (Advertentie) Morgen is't Woonsdag! Woonsdag 28 april 2004 Betaalbaar design 28apr open van 10-22 uur Aanbiedingen zi|n alleen morgen geldig, z de voorraad strekt. Max. 3 p p Informatielijn: 0900 235 45 32 (0.10/min.) www woonsdag nl (Advertentie) Voor automatische incasso stem Ik toe in inschrijving van mijn Ipostlbankreken.ngnummer I PZC bv gaat toigvuldig om treft u nadere informatie at 711688"555530'| Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproet geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteer mij voor een abonne ment De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1