Raad steunt schelpdiersector OP PAPIER GAAT DE LIEFDE LANGER MEE. Prioriteit sociale werkvoorziening ligt bij kerntaak Hapje kreeft bij een lastige champagne Baptisten geven in Middelburg sportclinics Culturele avond van Koerdische Vereniging CU Reimerswaal verwacht veel bijval voor motie tegen Waddenrapport MIDDELBURG - Baptis tengemeente de Fontein in Middelburg houdt in sa menwerking met Athletes in Action van 3 tot en met 7 mei een Sport Faith Week in de Middelburgse wijk Dauwendaele. Enthou siaste sporters geven dan stoomcursussen (clinics) in voetbal, volleybal, basket bal en streetdance. Dagelijks zijn er sportcli nics voor kinderen tussen de 6 en 12 jaar van 14 tot 16.30 uur. Voor kinderen tussen 4 en 6 jaar zijn er ac tiviteiten in Kidsplace. Ouders kunnen terecht in het Sportcafé. Van 19 tot 21 uur zijn er cli nics voor jongeren van 13 tot 18 jaar. Aan het einde van de week wordt een sporttoernooi en een barbe cue gehouden. Alle activiteiten vinden plaats aan de Kruitmolen- laan 70 in Middelburg. dinsdag 27 april 2004 w j 2 door Melita Lanting RENESSE - De sociale werk voorziening (SW) moet zich blij ven concentreren op zijn eigen lijke taak: het aan het werk hel pen van mensen met een handi cap. Dat zegt kamerlid H. Bruis van het CDA. Hij waarschuwt bedrijven niet te veel in te zet ten op het ontwikkelen van een reïntegratiebedrijf en daarmee de oorspronkelijke doelstellin gen uit het oog te verliezen. „Sociale werkvoorziening is voor het CDA belangrijk", aldus Bruis. „Als iemand niet mee kan komen op de reguliere arbeids markt, moet er opvang zijn. Acti viteiten voor de reïntegratie le veren financiële risico's op en dat is onverstandig. Daar kan, als het mis gaat, de sociale werk voorziening de dupe van wor den." Bruis zei dit gisteren tijdens een studiedag van ondernemingsra den van de Zeeuwse sociale werkvoorzieningen. Hij reageert met zijn stelling op sociale werk voorzieningen die (in het kader van nieuwe wetgeving) hun dien stenpakket verbreden door een reïntegratiebedrijf voor werklo zen op te zetten. Binnenkort wordt een wetswijzi ging voor deze sector behandeld in de Tweede Kamer. Daarin staat onder meer dat een derde van de mensen die nu in de so ciale werkvoorziening werken, aan de slag moet in het reguliere bedrijfsleven. Meer mensen met een handicap aannemen is voor werkgevers niet altijd even aantrekkelijk, omdat dat soms om begeleiding vraagt. „Uit onderzoek blijkt dat deze mensen werk afleveren dat net zo goed is als dat van niet-gehandicapte werknemers. Het is echter wel een feit dat er vanuit het bedrijf meer begelei ding noodzakelijk is. Dat kan een eenvoudige aanpassing van de werkplek zijn tot en met meer begeleiding op de werk vloer. Daarom pleit ik voor een clustering van meerdere bedrij ven die samenwerken met de so ciale werkvoorziening. Die laat ste kan de begeleiding voor zijn rekening nemen", aldus Bruis. Een ander probleem is het ge brek aan laaggeschoold werk door het wegvloeien van arbeid naar lagelonenlanden. Boven dien zijn er twee grote concur renten: het gevangeniswezen en de zorgsector. Deze sectoren zijn ook op zoek naar laagge schoolde arbeid voor hun men sen. Het gevolg is een gering aan bod en veel vraag. Bruis erkent dat de concurren tie een probleem is, zeker in een sector waar juist veel werk is weggevloeid door Europese re gelgeving. „In het kader van regels over openbare aanbesteding is veel traditioneel werk van de sociale werkvoorziening naar het parti culiere bedrijfsleven gegaan Denk aan drukkerijen of werk in de groenvoorziening. Die be drijven kunnen goedkoper wer ken omdat ze geen begeleiden hoeven te betalen. Gelukkig i< er nu een nieuwe Europese richt lijn waarin staat dat overheder een deel van deze diensten mo gen uitbesteden aan de sociale werkvoorziening. Dat betekem in de praktijk dat gemeenten ei voor kunnen kiezen bijvoor beeld het groenbeheer bij de so ciale werkvoorziening te laten MIDDELBURG - De Koerdi sche Culturele Vereniginj Mesopotamië-Zeeland houd donderdag (29) april een culture le avond in het Schuttershofcafi in Middelburg. Hoofdmoot ii het programma is de vertoninj van de film Liederen uit he land van mijn moeder. De filn wordt ingeleid door de Koerdi sche schrijver-dichter- regis seur Ibrahim Selman. De cultu rele avond begint om 19 uur. door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente raad van Reimerswaal behan delt vanavond een motie van de ChristenUnie waarin op felle wijze afstand wordt genomen van de conclusies in het rapport Ruimte voor de Wadden. De mo tie wordt zo goed als zeker raadsbreed ondersteund. In het rapport wordt de schelp diersector zwaar onder druk ge zet. Zo krijgt de mossel- en kok kelsector zeven jaar de tijd om natuurvriendelijkere vismetho- des toe te passen, anders dreigt de bijl te vallen. In haar motie stelt de Christen- Unie (CU) dat uitvoering van de aanbevelingen in het rapport een bedreiging vormt voor het voortbestaan van de sector. Vol gens de partij is in het verleden bewezen dat de effecten van de schelpdiervisserij op de natuur minimaal zijn en dat het rap port daarover een veel te nega tief beeld geeft. De CU stelt dat aan het rapport geen enkel wetenschappelijk on derzoek ten grondslag ligt en dat de schelpdiervisserij en de natuur helemaal geen tegenpo len van elkaar zijn. De mossel- kweek zou juist voor meer bio massa hebben gezorgd en zo doende voor meer voedsel voor de vogels. Verder zou in het rapport veel te weinig rekening zijn gehouden met de invloed van de natuur zelf op de ecologie van de Wad denzee. Strenge winters, hete zo mers en zware stormen hebben volgens de CU meer bodembe roering teweeg gebracht dan tien jaar kokkelvisserij Gesprek De motie draagt burgemeester en wethouders op om alles in het werk te stellen om de schelp dierensector te behouden voor Reimerswaal. Het college zou on der meer een gesprek op gang moeten brengen tussen minister Veerman van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselveiligheid en de schelpdierensector. De motie is meer een signaal richting Den Haag dan naar het college. Burgemeester Verbree doet er, als voorzitter van de stichting Ontwikkeling Duurza me Schelpdiervisserij, immers al alles aan om de conclusies van het rapport te weerleggen. Het was ook op zijn advies dat de CU de motie niet eerder heeft ingediend, maar hem eerst nog heeft verfijnd. „We moeten als raad laten zien dat we achter Verbree staan", zegt CU-fractie-- voorzitter A. Jumelet. Hij ver wacht dat de motie vanavond door alle partijen wordt onder steund. De vergadering begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Krui- ningen. Koks van restaurant Prinses Juliana in Valkenburg leggen de laatste hand aan hun Oosterscheldekreeft-amuses. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff RENESSE - Twaalf keer werd het gisteren erg stil in de Orangerie van Slot Moermond in Renesse. Alleen het geluid van bestek was te horen. Twaalf keer werd er een klein hapje, een amuse-gueule, geserveerd terwijl de champagneglazen werden bijgevuld. Voor de derde keer organiseerde de Stich ting Promotie Oosterscheldekreeft de lande lijke kreeftenkook wedstrijd in combinatie met champagne van Moët Chandon. In de keuken van de Orangerie heerst een ge concentreerde gespannenheid. Om beurten mogen de keukenbrigades hun kunnen to nen. Veel moest al thuis worden voorbereid omdat de keuken voor elk deelnemend res taurant maar een kwartier tot een half uur beschikbaar is. „Voor ons is het geen pro bleem", aldus A. en P. Scheermeijer van res taurant De Zeelandbrug. Samen met Hostel- lerie Schuddebeurs zijn zij de Zeeuwse deel nemers. „Ons gerecht is koud en dat hoeven we alleen nog op te maken." Dat geldt niet voor iedereen. Sommige koks hebben nog veel te doen in de keuken waar R. Bom de scepter zwaait. Hoewel Bom voor de derde keer zijn keuken ter beschikking stelt, blijft het spannend of alles goed ver loopt. ,,Ik heb wat extra kreeft achter de hand, maar ik heb nog niets hoeven aan te vullen", zegt Bom tevreden. Buiten staan de koks te wachten op hun beurt. „Als ik dit zo zie, kan ik wel weer in pakken", mompelt er een, terwijl hij door de ramen naar binnen kijkt. De karaktervol le champagne - jurylid en wijnpublicist G. Crum spreekt zelfs van een lastige en asser tieve wijn - maakt het de chef-koks niet makkelijk. Hoe inventief sommige gerechtjes ook zijn, de champagne blijft ze vaak de baas. „Die wijn is het ijkpunt", zegt medejurylid P. Klosse, oprichter van de Academie voor Gastronomie. „Deze millésime rosé uit 1998 laat zich niet makkelijk combineren, maar dat weten de koks. Of een amuse ook com mercieel interessant is, is afhankelijk van het restaurant. Kreeft is natuurlijk een duur ingrediënt." Zeggen dat je van iemand houdt kan op ontel baar veei manieren. Je kunt het fluisteren, roepen of zingen. Het kan via de telefoon, of via een e-mailtje of een sms'je. Je kunt het op een muur schilderen of in het zand schrijven. Maar het mooiste blijft natuurlijk een echte liefdes brief. Zo'n brief die je later als je groot bent, of oud zelfs, weer eens tevoorschijn kunt halen om er bij weg te dromen. Zo'n brief die niemand je ooit meer af kan nemen. Wat er ook gebeurt. Steeds weer plezier van karton en papier. EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON, T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND, VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN, VERENIGING GOLFKARTON, KONINKLIJKE KVGO, NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12