>zc arkt hermetisch dicht voor Bl0f Familie van Olau even bij elkaar PZC Dokbrug komt in najaar terug Matacena neemt PSD-boten volgende maand in gebruik Kleding van tsaren straalt rijkdom uit 11 leer dan de helft van kaartjes Koninginnedagconcert Middelburg zijn verkocht iemengd koor Cantate Domino lestaat 40 jaar Repetitie Oratorium Vereniging Werkstraf voor telen wietplanten Kanaalweg donderdag afgesloten Meisje steelt inhoud zwembadkluis Poolse werken op Kunstroute D66 Goes wil overal papierbakken dinsdag 27 april 2004 IDDELBURG - Meer dan de Jfl van de kaarten voor het ko- nginnedagconeert op de l_ arkt in Middelburg zijn ver- icht. Dit jaar wordt het plein li,iorhet eerst gebruikt voor een j® laald evenement. Markt wordt 's avonds her- etisch afgesloten. Alleen men- d met een kaartje mogen er gop- inr Nadia Berkelder (advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel 0118-637136 1 \andendongenparket nl (IDDELBURG - Het katholie- gemengd koor Cantate lomino bestaat 16 mei veertig ar. anwege dit jubileum verzorgt it koor die dag een feestelijke icharistieviering in de Petrus Pauluskerk in de Lombard raat in Middelburg. De viering iegint om 10.00 uur. advertentie In lijstwerk? lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Bicielingucsiraal 102A.4421 BV Kapelle Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) lia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: •0231231 I °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur wordt waarschijnlijk in de Gra venstraat gezet. Bezoekers van het concert kun nen de Markt op via de Lange Delft, de Nieuwe Burg en de Gravenstraat. De toegangen bij Plein 1940 en de Vlasmarkt blij ven dicht tot het moment dat Bief begint te spelen. „We wil len voorkomen dat er net als vo rig jaar in die hoek een 'bloed- prop' ontstaat", zegt Van de Ber ge. De Zeeuwse band stapt om half tien op het podium. Copycat be gint om kwart voor zeven, een uur later begint het optreden van Beef, een Nederlandse reggae/ska band. Beef bestaat vier jaar en heeft in die periode een stevige live-reputatie opge bouwd. De band speelde al op Pinkpop en Lowlands. Beef geeft een paar dagen later ook een optreden op het bevrijdings festival in Vlissingen. Om het koninginnedagfeest goed te laten verlopen, zijn 55 mensen ingehuurd: 25 gediplo meerde beveiligingsmensen en dertig stewards. Het plein wordt afgezet met hoge hekken, afgedekt met zwart plastic. De Lange Noordstraat is afgesloten om de hulpdiensten ruim baan te kunnen geven bij calamitei ten. Een week later, op acht mei, is de Markt opnieuw ingericht als concertzaal. Dan is er een optre den van de band Van Dik Hout. Dat optreden is de afsluiting van het twee dagen durende eve nement 'Van verleden tot he den', beter bekend als defensie- dagen. In het voorprogramma van Van Dik Hout treedt de jon ge groep Scwar op. Dat concert begint om half acht 's avonds. De Markt wordt dan niet afge sloten, het concert van Van Dik Hout is gratis. pagina 17: programma 30 april „Mensen die om half zes de Markt staan, worden sarde uitgang gestuurd", zegt ganisator P. van de Berge. lodra het plein leeg is, gaan de s jwards de terrassen af. Men- n die geen kaartje hebben, i(, unnen er alsnog één kopen of in biefstukje opeten en ver- jeken." aantal cafés en restaurants t kaarten gekocht voor klan- „Ze serveren een koningin- dagmenuutje, doen vijf euro ltj i de prijs en geven er een iartje voor het concert bij." De woners van de Markt hebben .I -adres vier kaarten gekregen. a niddels zijn volgens de organi- tic 5500 van de negenduizend arten verkocht. „Het gaat pri- a. Ik verwacht dat we wel uit- a rkopen." er op de dag zelf nog kaar zijn, worden die bij een mo ei verkooppunt verkocht. Dat Fred van Belzen, voormalige hoofdkassier van de Olau, met op de achtergrond de Olau-boot van Miniatuur Walcheren. „Voor sommigen was de laatste afvaart ook direct het einde van een werkzaam leven." foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De witte flatge bouwen of de ruimteveren, dat waren de koosnamen voor Vlis- sings trots, de Olau Hollandia en de Olau Britannia. De sche pen maakten tien jaar geleden de laatste vaart tussen Sheer- ness en Vlissingen. Een feit om bij stil te staan, want een fami lie viel uit elkaar. Fred van Bel zen, voormalige hoofdkassier van de Olau, kwam daardoor op het idee om een reünie voor het personeel te organiseren. „Het familiegevoel gold zeker voor het bootpersoneel. Op de wal was de sfeer anders. Maar toch, die Olau had een bijzonder plekje voor iedereen die er werk te en die er naar kon kijken", De reünie wordt 22 mei gehou den in Grand Hotel Arion in Vlissingen vanaf 19.00 uur. Meer dan honderd brieven zijn er verstuurd en inmiddels zijn er ruim 150 aanmeldingen bin nen. „Ik ben benieuwd waar ie dereen terecht is gekomen", zegt hij. Meer dan honderd personeelsle den werkten aan de wal en op de schepen ook nog eens 400. „Heel wat toeleveringsbedrijven hadden er ook een aardige boter ham aan, De Olau bracht Vlis singen voorspoed." Een deel van Vlissingen leefde van de Olau. Dat werd pijnlijk duidelijk toen het afscheid een feit was. Stomerij Edelweis bij voorbeeld heeft een harde klap te verwerken gekregen toen de MIDDELBURG - De Koninklij ke Oratorium Vereniging Tot Oe fening en Uitspanning in Mid delburg houdt morgen een open bare repetitie in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De openbare repetitie begint om 19.30 uur. Na een uur is het pau ze om vervolgens verder te repe teren tot 21.30 uur. Bezoekers kunnen horen en zien hoe de Oratorium Vereniging zich voorbereidt op het najaars concert van 6 november. De ver eniging voert dan het oratorium Elias van Felix Mendelssohn Bartholdy uit. Bezoekers kun nen de voorbereiding vanuit de zaal volgen, maar het is ook mo gelijk om een deel van de repeti tie mee te zingen. Olau vertrok. „Ze hadden acht, negen man personeel in dienst genomen en behoorlijk geïnves teerd in apparatuur. Maar ook bakkers, slagers, groothandels, de horeca moesten ineens met minder genoegen nemen." De Olau Hollandia en Britannia zijn in 1989 in de vaart geno men. „Volgens de boeken voor 165 miljoen gulden en 200 mil joen gulden. Het is doodzonde dat ze hier maar zo kort hebben kunnen varen." De Olau heeft bijna twintig jaar dienst gedaan tussen Vlissingen en Sheerness. Het leek lang niet op te kunnen met het succes van de veerdienst. De Olau won aan bekendheid in het land en de slo gan 'Olau doen' klonk, verge zeld van het geluid van een scheepshoorn, regelmatig op de radio. In 1991 zette de veerdienst ruim 850.000 passagiers over. In 1993 zakte het aantal terug tot iets on der 700.000. Dat had te maken met de verscherpte concurrentie en de economische recessie in Engeland. „De directie heeft nog geprobeerd om het tij te ke ren door de schepen om te vlag gen van de Duitse vlag naar de goedkopere Luxemburgse vlag of die van de Bahama's", zegt Van Belzen. Er is ook nog gesproken over het ruilen van de kleine sche pen, die een lijndienst tussen Duitsland en Denemarken on derhielden, met 'onze schepen'. Maar ook dat ging niet door. Het gevolg van de veranderin gen zou zijn geweest, dat vrij wel alle bemanningsleden hun baan zouden verliezen. Logisch dat het personeel daartegen in opstand kwam. Er werd ge staakt en het sociaal conflict was geboren. De bezuinigingsoperaties waren pogingen van de directie, onder aanvoering van Dieter Hart- mann, om de Olau als lijndienst te redden voor Vlissingen. Mis schien tegen beter weten in. La ter zou blijken dat het een keuze was tussen verlies van veel ar beidsplaatsen of alle arbeids plaatsen. In mei 1994 was het voorbij. Iedereen stond op straat en de lijn werd opge doekt. De statige schepen wer den verhuurd aan P O. Van Belzen was toen 29 jaar en dacht snel werk te kunnen vin den. „Dat is toch behoorlijk te gengevallen. Bij de Olau was ik intern opgeklommen, maar had weinig diploma's op zak. Ik heb een jaar gewerkt via uitzendbu reaus." Daarna kreeg hij een baan aan geboden als adminstrateur bi] Arneville en Arion. „Daar ben ik gebleven. Voor sommigen was de laatste afvaart ook di rect het einde van een werk zaam leven." Bewoners, bedrijven in de buurt en bootbezitters met een ligplaats in de jachthaven missen de verbinding. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Tussen de Kin derdijk en de Maisbaai gaapt nog bijna een half jaar een gat. De historische Dokbrug wordt naar verwachting begin oktober terug op zijn plaats gezet. De brug ondergaat momenteel een grondige restauratie. Begin december vorig jaar is de brug weggetakeld. In de zomer van 2002 werd de brug al afge sloten voor autoverkeer, omdat hij niet sterk genoeg meer was. Alleen fietsers en voetgangers konden er nog overheen. De gemeenteraad heeft vorig jaar ruim een miljoen euro uitge trokken voor de restauratie van de brug uit 1876. Dat is niet ge noeg, blijkt nu. Er was gerekend op een bijdra ge van Stichting Recreatie Toer- vaart Nederland, maar die heeft de aanvraag voor een subsidie van anderhalve ton afgewezen. Het gemeentebestuur probeerde drie jaar geleden ook al rijkssub sidie te krijgen voor de opknap beurt, maar ook dat mislukte. De versleten Dokbrug ligt nu bij Hillebrand, een Middelburgs be drijf dat is gespecialiseerd in de bouw van bruggen. Toen de brug daar werd binnen ge bracht, bleek al snel dat hij in slechtere staat is dan vooraf was ingeschat. Alleen de zijkan ten zijn eigenlijk nog bruikbaar. De CDA-fractie stelde onlangs schriftelijke vragen over de voortgang van de restauratie. Bewoners, bedrijven in de buurt en bootbezitters met een lig plaats in de jachthaven missen de verbinding. MIDDELBURG - Een 52-jarige man uit Grijpskerke moest zich gisteren bij de politierechter in Middelburg verantwoorden voor het kweken van ruim vierhonderd hennepplanten. De politie trof de wietplantage vorig jaar juli aan in een zeecontainer in de gemeente Noord-Beveland. De man was naar eigen zeggen ten tijde van de inval pas twee we ken bezig met de hennepteelt. Officier van justitie J. Zondervan eiste een werkstraf van vijftig uur voor het vergrijp plus nog eens zestig uur om dat de man nog een voorwaardelijke straf had openstaan uit 2002. Politierechter A. Gaakeer vonniste conform de MIDDELBURG - De Kanaalweg in Middelburg is donder dag de hele dag afgesloten voor het verkeer. Het gaat om het gedeelte tussen het station en het nieuwe stadskan toor. De aannemer gaat die dag de toegang tot de parkeergara ge onder het kantoor asfalteren. Als alles goed gaat, is de weg 's avonds weer open. Bij slecht weer worden de werk zaamheden uitgesteld. VLISSINGEN - Een 13-jarig meisje uit Middelburg is zon dagmiddag betrapt nadat ze de inhoud van een kluisje in het zwembad had gestolen. Het meisje had de sleutel van het kluisje in het zwembad gevonden. Ze nam een tas, een mobiele telefoon en schoe nen mee en werd even later met de spullen in een badhok je gevonden. Het meisje is doorverwezen naar bureau Halt. THOLEN - De traditionele Kunstroute in Tholen heeft dit jaar een paar bijzondere gasten: vier kunstenaars uit de Poolse zusterstad Ilawa tonen hun werk. Elk jaar rond Koninginnedag wordt de kunstroute georganiseerd door de Kunstkring Tholen. Lokale kunstenaars exposeren hun werk in kerken, het stadhuis, oude panden, tuinen en sinds dit jaar het Kunst- Centrum. De komst van de Poolse kunstenaars valt samen met een bezoek dat een aantal raadsleden van Ilawa deze week brengt aan Tholen. De kunstroute is vrijdag en zaterdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur. De expositie in de Gasthuiskapel, met werk van Marianne Klunne, Joop Mijsbergen en Ineke Roelfze- ma, is open vanaf vrijdag tot en met 8 mei. GOES - De fractie van D66 in de Goese gemeenteraad wil in de hele gemeente blauwe bakken voor het oud papier. Goes nam, net als andere gemeenten, gedurende enkele maanden een proef met blauwe kliko's in 's Heer Arends- kerke en het Goese Meer. De verenigingen krijgen een vuilniswagen met chauffeur om de kliko's te legen. Volgens D66 wordt het papier veel beter gescheiden en zijn er over de proef alleen maar en thousiaste reacties tehoren. door Ben Jansen VLISSINGEN - De vorig jaar naar Italië vertrokken veerbo ten van de voormalige Provincia le Stoombootdiensten (PSD) ko men volgende maand in de vaart op de Straat van Messina. Administratieve problemen zijn er volgens directeur Amedeo Ma tacena van Matacena Lines in Reggio Calabria de oorzaak van dat de schepen tot nu toe niet konden worden ingezet op de veerdienst tussen Villa San Gio vanni op de teen van de Italiaan se laars en Messina op Sicilië. Matacena ontkent dat de beman ning van de schepen problemen heeft met het manoeuvreren in de havens aan weerszijden van de Straat. De rederij beschikt over zestien kapiteins die over voldoende vaardigheden be schikken om de schepen onder alle omstandigheden te bestu ren. Dat de schepen tien maan den na vertrek uit Vlissingen nog steeds geen voertuigen van en naar Sicilië overzetten, ligt volgens Matacena aan de Portu gese scheepvaartinspectie. De Amedeo Matacena, Athos Mata cena en Ladies Matacena, zoals de Prinses Juliana, Prins Wil lem-Alexander en Prinses Chris tina nu heten, varen onder de vlag van dat land. Matacena ver zekert dat met de Italiaanse scheepvaartinspectie alle forma liteiten rond zijn. De directeur van de Italiaanse rederij bevestigt dat zijn bedrijf heeft overwogen hulp in te roe pen van oud-medewerkers van de PSD om de nieuwe bemannin gen nadere instructie te geven. Zoals de zaken er nu voor staan, is die hulp niet nodig. Oud-PSD-kapitein Kees Lems heeft contact gehad met de Itali anen om eventueel extra begelei ding te geven bij het omgaan met de veerboten. Samen met een collega-ex-kapitein en twee voormalige scheepwerktuigkun- digen is hij in principe bereid twee maanden bijstand te verle nen. Hij had de indruk gekregen dat alleen nog wat formaliteiten moesten worden vervuld, zoals de verzekering en een werkver gunning. Ook was het wachten nog op toestemming om in de Italiaanse wateren te mogen va ren, zij het dan als instructeur, niet als gezagvoerder. door Edith Ramakers MELISKERKE - De schoonheid van de expositie 'From Russia with Love' in het Zijdemuseum in Meliskerke verrast de bezoe kers. „Mode is een unieke cultu rele kunstuiting", is het stand punt van verzamelaarster Svet- lana Almakaeva. Kleding uit haar prïvécollectie en ontwerpen van Mila Vasilie- va zijn nog tot 20 juni in het zij demuseum te zien. De Tsaristische kleding is van zijde en straalt rijkdom uit. Al makaeva, afkomstig uit Sint Pe tersburg maar nu woonachtig in Leuven, is gecharmeerd door de 'Russische Art Nouveau'. In de laatste jaren van het Tsa ristische rijk was Sint Peters burg de culturele en politieke hoofdstad. De keizerlijke fami lieleden kleedden zich in mo dieus. Aan de periode vol gla mour kwam in 1917 een einde, toen de Russische revolutie uit brak. „Veel kledingstukken zijn in beslag genomen door leden van de Russische Communisti sche Partij. Er werd geen luxe meer geduld", merkt G. van Hoe- gee van het zijdemuseum op. „Veel van de prachtige kleding werd vernietigd of verknipt om er, soms, gewone kleding van te maken." Svetlana Almakaeva raakte in de ban van deze geschiedenis en begon aan een zoektocht naar de romantische kleding uit de welvarende tijd. Op 14 mei (aanvang 19.30 uur) verzorgt ze een lezing in het zij demuseum, dat tien jaar be staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11