>zc Kerken helpen vluchtelingen PZC Pastor Jordens verlaat dekenaat Schoondijke weer een beetje mooier Sluis brainstormt over aankleding Noordzeefietsroute Waterschap heeft geen moeite met hoog water ■13 eikermis in oewacht Medemenselijkheid nog harder nodig nu overheid wet verscherpt Sluis wil gratis parkeren aan kust voorkomen Handtekeningenactie Bakker Bart Vragen over tweedehandszaak Uitbreiding personeel Sluis later Tweede veld Spui niet vergeten zaterdag 24 april 2004 otie over N61 jor raad Sluis angehouden UIS - De gemeenteraad van besloot donderdag een mo- n Nieuw West over de plan van Rijkswaterstaat voor ipassing van rijksweg N61 ite houden. partij drong er in de motie ian om de weg in zijn geheel te laten voeren met twee r twee rijstroken. Een opti- |e bereikbaarheid van de ge- pnte Sluis met de rest van Ne land achtten de raadsleden jpoot belang. Toch werd be ien om de motie nog niet uit aten voeren. gens verantwoordelijk wet- iider L. Wille zou aanname eens in nadelig kunnen uit leen. „We moeten niet steeds aeifde blijven vragen. Er lig- al verschillende moties van jke strekking. In de maand lember komt er een ontwerp «besluit. De gemeente wil nog eens duidelijk zijn stem •nhoren." De wethouder gaf het huidige budget on- sreikend is voor aanpassing het tracé. Haenhout (WD - Gemeente- angen) had uitgezocht wat dergelijke aanpassing zou sn kosten. Volgens hem vergt een bedrag vijf a zes miljoen EWACHT - De Meikermis- rkt in Koewacht wordt op idag 2 mei voor de twintigste gehouden. De jubileumedi- trijgt dan ook de naam Jubel- irkt mee. het jubileum kracht bij te ;n, deelt de werkgroep die grensoverschreidende markt aniseert 44 geheel verzorgde ^busreizen naar Brugge uit stellen de marktkooplieden itig waardebonnen van vijf ter beschikking, stgemeente is dit jaar de ge- ente Terneuzen, die ook de jzen voor het standwerkers- tcours beschikbaar stelt. Ge pikeerde J. Suurmond en bur- seester J. Lonink van Temeu- openen de markt samen mét jurgemeesters van Moerbeke Stekene om 10.45 uur. luis maakt werk an dialectendag UIS - Het college van burge- ïtster en wethouders van de meente Sluis maakt werk van I CD A-initiatief voor een dia- Etendag in West-Zeeuws- laanderen. lA-fractievoorzitter L. Flik- iert diende daarvoor deze lek een motie in. Graag zou zien dat zo'n dag voor de Kuwse taal wordt gehouden de periode van half oktober half november. Dan houdt iZeeuwse vereniging voor dia- ctenonderzoek immers een dia- ctenmaand. ethouder L. Wille deelde in onvervalst dialect mee dat s college erg 'werm was gewor- üvan dit initiatief en dat zij to akkoord waren met de mo- REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel_ René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) 1 Baudeloo 16 Postbus 62 *560 ab hulst .Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door René Hoonhorst TERNEUZEN - Katholieke en protestants-christelijke kerkge nootschappen in Midden- Zeeuws-Vlaanderen willen op structurele wijze hulp bieden aan vluchtelingen. Nu de over heid de regels en wetten voor het Vluchtelingenbeleid steeds verder aanscherpt, moeten de kerken zich solidair verklaren met vreemdelingen en mensen mobiliseren om al dan niet uitge procedeerde asielzoekers bij te staan. De kerken houden maandag 17 mei van 19.30 tot 21.45 uur een informatieavond in de Temeu- zense Opstandingskerk. In het godshuis aan de Bellamystraat vertelt een vluchteling zijn ver haal, een medewerker van Vluchtelingenwerk schetst de si tuatie in de regio en een lid van het Diocesaan Team voor Diako- nie zet op een rijtje wat parochi anen en gemeenteleden van ker ken kunnen doen. Pastor N. van Waterschoot en dominee G. van Herk benadruk ken dat er al veel vrijwilligers met een kerkelijke achtergrond actief zijn. Ze doen dat echter al lemaal op eigen initiatief en de gezamenlijke kerken - evangeli sche, hervormde en gereformeer de gemeenten en katholieke pa rochies - willen de hulp aan vluchtelingen een vastere plaats geven binnen hun charitatieve en diakonale activiteiten. Schrijnend geval Medewerker J. van den Ameele van Vluchtelingenwerk Mid den-Zeeuws-Vlaanderen is blij met alle hulp die de kerken ver strekken. Het laatste asielzoe kerscentrum in de streek, de Lin- denhof in Zuiddorpe, sluit vol gende week, maar dat wil niet zeggen dat de vluchtelingenpro blematiek is verdwenen. In Midden-Zeeuws-Vlaanderen bivakkeren ruim tweehonderd asielzoekers, van wie ongeveer een kwart als 'schrijnend geval' kan worden aangemerkt, schat Van den Ameele. Onder de schrijnende gevallen zitten uit geprocedeerde asielzoekers die de illegaliteit zijn ingedoken en mensen die terug moeten, maar geen papieren van hun ambassa des krijgen. Daarnaast zijn er ook gezinnen met kinderen die in beroep zijn gegaan tegen uitzetting. Zij mo gen tijdens de beroepsprocedure gewoon in Nederland blijven, maar uitkeringen, kinderbijslag en studiebeurzen zijn allemaal stopgezet. Geld kunnen vluchtelingen en hulporganisaties altijd gebrui ken, bevestigt Van den Ameele. Maar de vluchtelingen zijn ook blij met mensen die hen bijstaan om administratieve en juridi sche rompslomp af te handelen; met vrijwilligers die hen Neder lands bijbrengen en met mensen die gewoon een praatje maken, met hen koken en mee-eten en belangstelling voor hen tonen. Een platform of een werkgroep uit de kerkgenootschappen kan alle hulpvragen en -aanbiedin gen inventariseren en op elkaar afstemmen. De humane hulpver lening in de streek zou daar veel bij winnen, verwachten Van Wa terschoot, Van Herk en Van den Ameele. Medewerkers van de gemeente Sluis repareren het trottoir aan de Lange Heerenstraat in Schoondijke. door Wilma Valk SCHOONDIJKE - Een gezellige zithoek op het dorpsplein van Schoondijke was al lang de wens van de dorpsraad. Gister morgen werd hieraan gevolg gegeven tij dens de tweejaarlijkse opplusdag van de gemeente Sluis. Ruim twintig mensen van gemeentewer ken, een aantal dorpsraadleden, M. Ver- hoosel van het bedrijfsbureau en wethou der L. Kamphuis waren de hele dag in de weer om alle klussen te klaren. De groen- ploeg was overal in het dorp bezig, klei ne stukjes straatwerk werden opge knapt, riolen gereinigd en borden recht gezet. Een van de grotere klussen was het plaatsen van twee picknickbanken, afvalbakken en roestvrijstalen fietsenrek ken op het dorpsplein. Rondom werden haagbeuken geplant. Verhoosel en Kamp huis waren hier druk in de weer, samen met een aantal mensen van gemeentewer ken uit de omliggende plaatsen. „Zo zien we elkaar weer eens", was de mening van A. Claeijs, voorman kernen in IJzen- dijke, en L. Verheije van de straatploeg. Sinds de herindeling komen veel ploe gen van gemeentewerken, zoals straten makers en plantsoenendienst, maar spo- foto Camile Schelstraete e el- radisch in de diverse kernen en zien kaar minder vaak. Alle werkzaamheden die gisteren zijn verricht, zijn gedaan in samenwerking met de dorpsraad en na overleg met de plaatselijke bevolking. In tegenstelling tot opplusdagen in andere kernen waren er in Schoondijke geen bewoners om een handje toe te steken. Alle klussen waren tegen 16 uur geklaard. door Frank Gijsel SLUIS - De gemeente Sluis wil gratis parkeren aan de kust in de zomermaanden ontmoedigen. Het parkeren op het Dagjescen trum Cadzand werd vastgesteld op drie euro per dag. Daarnaast wil de gemeente ge bieden als parkeerterrein in ex ploitatie geven aan Beach Depu ty Services (BDS), dat de afgelo pen jaren het gros van de par keerterreinen aan de kust in be heer had. BDS had in eerder aangegeven af te zien van het ex ploiteren van de terreinen. Het college van B en W stelde voor de terreinen voor een sym bolisch bedrag van één euro in beheer van BDS te geven, om dat de gemeente zelf niet in staat is de exploitatie te voeren. Wethouder L. Kamphuis nam een deel van dat voorstel terug, omdat BDS toch geneigd is een hoger bedrag te betalen voor de terreinen. De oppositiepartijen Nieuw West en Dorpsbelangen en Toe risme vonden dit vreemd. De meerderheid van de raad drong erop aan om met adequate maat regelen het parkeren in de berm onmogelijk te maken. Kamphuis deelde mee hierover in onderhandeling te zijn met het waterschap. Liberaal R. den Dekker gaf aan dat het slagen van de parkeerkamers alleen mo gelijk is als het waterschap mee mag delen in de opbrengsten van de parkeergelden. door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - De katholieke ge meenschap in Zeeland heeft gisteren tijdens een receptie in Sluiskil afscheid genomen van dekenaal coördinator K. Jor dens (35). Samen met deken P. van Hecke vormde Jordens sinds 1999 de leiding van het dekenaat Zeeland. Heel wat pastores en bestuur ders van de ongeveer dertig pa rochies die de provincie telt, kwamen Jordens de hand druk ken en hem succes toewensen in zijn nieuwe baan. De uit het Belgische Hasselt afkomstige Jordens gaat per 1 mei aan de slag als geestelijk verzorger in het Catharinaziekenhuis in Eindhoven. Een stuk dichter bij zijn geboortegrond dan de streek waar hij de afgelopen elf jaar werkte, dus. Hij ging in 1993 aan de slag als pastoraal werker in Terneuzen en was van 1996 tot zijn benoeming als dekenaal coördinator leider van het pastorale team in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen. Dubbel verlies Volgens deken Van Hecke bete kent het vertrek van Jordens een dubbel verlies. „Niet al leen het dekenaat verliest een jonge, deskundige en gezellige collega, maar ook het bisdom Breda", zo verwoordde de de ken zijn gevoelens. „Eigenlijk was hij een ideale kracht." Een opvolger moet volgens Pastor Jordens heeft elf jaar in Zeeuws-Vlaanderen gewerkt en vertrekt nu naar Eindhoven. foto Camile Schelstraete Van Hecke nog worden ge zocht, omdat Jordens sneller vertrekt dan werd gedacht, om dat de invulling van de vacatu re in Eindhoven in een stroom versnelling terecht was geko men. „Het is sowieso al een pro bleem om aan pastores te ko men", zei de deken. „Binnen kort plaatsen we een oproep in enkele landelijke bladen." Het middelpunt van de af scheidsreceptie onderging de bijeenkomst met gevoelens van weemoed. „Ik heb hier altijd met heel veel plezier gewerkt en altijd veel deugd gehad aan alle contacten." Juist het contact met de gelovi gen zelf is voor Jordens een van de redenen geweest om een punt te zetten achter zijn werk zaamheden in Zeeland. „In het dekenaat heb ik toch geruime tijd op afstand van het paro chieleven gewerkt en voor je het weet word je dan een bu reaucraat. Het contact heb ik wel gemist. Het werk werd steeds afstandelijker en steeds formeler. In het ziekenhuis ga ik weer heel direct pastoraal werk doen." TERNEUZEN - Bakkerij Bart in Terneuzen begint een handtekeningenactie voor opening van de winkel op zon dagmorgen. Eigenaars P. van der Hoeff en B. Kooijman willen de gemeenteraadsleden laten weten hoeveel klan ten op zondagmorgens met smart wachten op verse bro den en croissantjes. Het idee om de actie te beginnen, werd de bakker al ingefluisterd door WD-raadslid W. Broekhuysen. De liberale voorman liet tijdens de raadsvergadering weten dat het 'te gek voor woorden is dat je in de Terneuzense binnenstad op zondagmorgen wel alle ingrediënten voor een spacecake kunt kopen, maar geen vers broodje bij de bakker mag halen'. SLUISKIL - Een zaak in tweedehands spullen niet toela ten op het perceel aan de Leidingstraat/Eilandstraat in Sluiskil, maar een ander bedrijf wel. Dat zou 'helemaal het toppunt' zijn, vindt het Terneuzense LPF-raadslid C. Freeke. Eigenaar A. van Minnen probeert al geruime tijd een bouwvergunning te krijgen, omdat de huidige locatie van zijn zaak te klein is. Aanvankelijk zegde de gemeente alle medewerking toe, maar inmiddels is duidelijk dat de provincie niet meewerkt. Een alternatieve locatie aan de Havenstraat ziet de winkeleigenaar niet zitten. De LPF-fractie wilde toch een formeel verzoek indienen bij de provincie. In antwoord daarop lieten B en W weten dat de vestiging van 'een dergelijk bedrijf' aan de Leidinglaan/Eilandstraat niet acceptabel is. De LPF proeft daar uit dat een andersoortig bedrijf wellicht wel zou kunnen. Freeke wil daarover duidelijkheid. SLUIS - De gemeenteraad van Sluis kon het donderdag niet eens worden over de uitbreiding van het personeels bestand voor het verstrekken van gebruiksvergunningen. Het college van burgemeester en wethouders had voorge steld het personeelsbestand tijdelijk uit te breiden met 1,4 formatieplaats om alle vergunningen tijdig te kunnen verstrekken. Een wijzigingsvoorstel van VVD/Gemeente belangen om het krediet van 299.000 euro niet te verstrek ken kon aanvankelijk op sympathie rekenen. Portefeuille houder J. Sala gaf aan dat afwijzen van het voorstel voor uitbreiding in geval van calamiteiten grote risico's zou kunnen meebrengen. De raad besloot hierop het voorstel in te trekken en later opnieuw aan de orde te stellen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen onderhandelt met een grondeigenaar om aanleg van een tweede veld voor voetbalvereniging Spui mogelijk te maken. Ook heb ben burgemeester en wethouders de besturen van AZW en Biervliet voorstellen gedaan voor het opknappen en vervangen van accommodaties. Wethouder C. de Mol- Marcusse antwoordde op vragen van G. van Boom (TOP) dat het dagelijks bestuur druk be zig is met het verwezenlijken van wensen van voetbal clubs, die de gemeenteraad eind vorig jaar wilde honore ren. Voorzitter P. Oggel van Spui heeft 'goede hoop' dat de onderhandelingen over de grondaankoop binnenkort succesvol afgerond kunnen worden. Dat het veld nooit op tijd klaar kan zijn voor het nieuwe voetbalseizoen, vindt Oggel geen ramp. door Raymond de Frel SLUIS - In het West-Zeeuws- Vlaamse landschap moet een aantal ingrepen worden gedaan die de beleving van de fietsrecre- ant ten goede komt. De gemeente Sluis had de afgelo pen vier dagen vertegenwoordi gers van provincies en fietsersorganisaties uit Noorwe gen, Schotland, Engeland, Duits land, Denemarken, Zweden en Nederland op bezoek. Door deze landen loopt de zesduizend kilo meter lange North Sea Cycle Route. Vorig jaar tr,ok de gemeente Sluis een kwart miljoen euro uit voor de aansluiting van het kust- fietspad der Lage Landen op de internationale Noordzeeroute en voor het aanbrengen van fietsvoorzieningen in het kustge bied. De North Sea Cycle Route vormt samen met andere routes een netwerk van (bovenregiona le routes. Dat netwerk is derma te fijnmazig, dat naar eigen in zicht een groot aantal ritten in de kustregio kan worden samen gesteld. De projectpartners brainstorm den deze week over het plan van aanpak in het West-Zeeuws- Vlaamse gebied van het traject. Het is daarbij volgens de ge meente Sluis de kunst om op de /route zelf het omringende land schap 'beleefbaar' te maken. Voor de beleving van de recre ant acht Sluis het interessant om het kenmerkende, het eigene van de verschillende landschap pen te laten zien waarlangs de route leidt. Extra aandacht is er voor het ge bied van de Groese Duintjes, waar de kreek wordt uitge bouwd. In de Strijdergatpolder (tussen Nieuwvliet en Cadzand) komt meer ruimte voor natuur. Naast landschappelijke kenmer ken wordt gezocht naar aanslui ting op recreatieve kwaliteiten, zoals een bewegwijzering naar een fietsvriendelij ke accommo datie, een fietscafé of een fiets- knooppunt, waar een clustering van fietsvoorzieningen is. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is goed voorbereid op crisissituaties met extreem hoog water. Dat is deze week gebleken tijdens de oefening dijkbewaking die het schap hield. De oefening ging uit van een zo realistisch mogelijk scenario, waarbij binnen een tijdsbeslag van twee dagen (drie getijden) tot driemaal toe een melding van extreem hoog water binnen kwam. Het beleidsteam van het waterschap dat met deze calami teit moest omgaan werd gecon fronteerd met waterstanden tus sen N.A.P. 3,50 meter en N.A.P. 4,10 meter. Bovendien kwam op zeker mo ment nog de melding van een schade over een lengte van 120 meter aan de dijk van de Nieuw Neuzenpolder, een situatie die afhankelijk van de weersomstan digheden had kunnen leiden tot een dijkdoorbraak. De operationele groep begon on middellijk met noodherstelwerk- zaamheden. De dijkgraaf onder hield contact met de gemeente en andere overheden. Grote be drijven in de buurt van de be schadigde zeedijk werden op de hoogte gebracht. Ook werd er rekening mee ge houden dat de situatie nog zou verslechteren en dat mogelijk tot evacuatie van de Nieuw Neu zenpolder moest worden overge gaan. Zo ver kwam het echter niet. Drie waarnemers van buitenaf volgden de oefening op de voet. Ze brengen 28 mei verslag uit van hun bevindingen tijdens het tweede Zeeuwse Veiligheidscon gres. Het waterschap is wette lijk verplicht tenminste een maal in de twee jaar een dergelij ke oefening te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 77