zc Jij na akkoord Kop Hontenisse Hulst stort hart uit bij Statenleden ZONDAG 5EOPEND Brugman Aantal steenuilen met een kwart afgenomen 19 •ovincie ruilt met gemeente natuur voor huizen Schuldvraag aanvaring met brug Muskusrat krachtiger bestrijden Burgerinitiatief in gemeente Sluis Politie waarschuwt voor oplichter zeeuwse almanak Pijp ten nieuwe ielzoekers ar Zuiddorpe Boom tot in de hemel 0113-315649 pzc.°' edactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes entie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; 1:020-4562500. dag 24 april 2004 Langeveld is solidair met Naudts editie Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN - Rijkswaterstaat heeft de ellende van aan varingen over zich afgeroepen door de brugwachters op te zadelen met verouderde radars en marifoons, waarmee de brugwachter wel naar de schippers kan luisteren maar niet met ze kan praten. Dit bleek toen een brugwachter zich deze week voor de rechtbank moest verantwoorden voor het veroorzaken van een aanvaring van een schip met de brug bij Sluiskil, pagina 17 de brugwachter is eenzaam MIDDELBURG - Het CDA-Statenlid K. Martinet vindt dat de jacht op muskus- en beverratten met onverminder de kracht moet doorgaan. De inzet terugdraaien ziet hij niet zitten. Dit betekent wel dat de provincie meer geld moet vrijmaken voor de bestrijding. De laatste jaren is sprake van een flinke kostenstijging en die is grotendeels op het bordje van de twee Zeeuwse wa terschappen terechtgekomen, stelt Martinet. Het provin ciale aandeel in de bestrijdingskosten daarentegen is vol gens het Statenlid niet op peil gebleven. De CDA'er merkt op dat bij inzet van voldoende mankracht en mid delen de aanwezigheid van de muskus- en sinds kort ook beverratten terug kan worden gedrongen. De felle bestrij ding acht hij nodig vanwege de schade die de dieren toe brengen aan dijk- en slootkanten (vooral door het graven van holen). In schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur dringt Martinet aan op meer provinciaal geld voor de rat ten jacht. SLUIS - Burgers in de gemeente Sluis krijgen in de toe komst het recht om zelf direct onderwerpen op de politie ke agenda te plaatsen. Sluis hoopt hiermee de betrokken heid en participatie van burgers bij beleidsvorming en het nemen van besluiten door de gemeenteraad te stimule ren. De minimumleeftijd is gesteld op twaalf jaar, zodat ook jongeren betrokken raken bij de gemeentelijke politiek in Sluis. TERNEUZEN - Al een aantal dagen is in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen een oplichter actief. Een man probeert door middel van een babbeltruc mensen een geldbedrag afhandig te maken. Momenteel hebben hiervan twee mensen aangifte gedaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Sinds de jaren zeventig is het aantal steenuilen in Zeeuws-Vlaanderen met 25 procent afgenomen. Het totale aantal steenuilen in de regio wordt geschat op tussen de 410 en 440 paar. Alex de Smet van natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut concludeert dat in een door hem uitgevoerd 'Onder zoek naar het voorkomen van de steenuil in Zeeuws-Vlaanderen 2000-2003'. In de gemeente Sluis komen de meeste steenuilen per vierkante kilometer voor, gevolgd door Terneuzen. In de gemeente Hulst zijn de minste steenuilen te vinden. In zestig procent van de onder zochte kilometerblokken in Zeeuws-Vlaanderen zijn geen steenuilen aangetroffen. De vo gels werden opgespoord door de roep van een steenuilmannetje na te bootsen met behulp van een cassetterecorder of cd-spe- ler. Tijdens zo'n zogenoemde 'territorium kartering' wordt het aantal roepende mannetjes in kaart gebracht. Verkavelingen Volgens Alex de Smet is de afna me van het aantal steenuilen toe te schrijven aan ver doorgevoer de ruilverkavelingen, het kap pen van grote aantallen knotbo- men en hoogstamboomgaarden. Ook de aantasting van het voed- selgebied als gevolg van onder andere het scheuren van vele weilanden speelt een rol. „Hoewel men voor Nederlandse begrippen nog van relatief hoge aantallen kan spreken, dient men zich te realiseren dat een af name van 25 procent in dertig jaar tijd niet gering is", stelt De Smet. Volgens hem geven de cij fers zeker geen aanleiding om achterover te leunen. „Aantas tingen zijn aan de orde van de dag. Regelmatig worden er wei den gescheurd die veelal vanuit onwetendheid het voedselge- bied van de steenuil vormen. Oude schuren worden afgebro ken of worden zodanig aange past dat de nestelmogelijkheid voor de steenuil ontnomen wordt." In zijn rapport pleit De Smet voor gerichte beschermings maatregelen om het aantal steen uilen in Zeeuws-Vlaanderen op zijn minst te stabiliseren. „Land schappelijk gezien heeft het de voorkeur om middels het aan planten van knotbomen en hoog- stamfruitbomen de natuurlijke nestgelegenheid verder uit te breiden." Invliegopeningen Verder moet er volgens De Smet zorgvuldig omgesprongen wor den met het areaal aan reeds be staande knotbomen en hoog- stamfruitbomen. Ook zou bij de restauratie van oude boerderij en rekening kunnen worden ge houden met de steenuil. Dit door het eventueel behouden van invliegopeningen of het ma ken van nieuwe invliegopenin gen. Om de winterperiode te over bruggen moet de muizenstand in de buurt van de steenuil ge handhaafd worden. Gebruik van muizengif moet geweerd worden. „Om het laatstgenoem de te bewerkstelligen", aldus De Smet, „is het wenselijk dat men een tolerantere houding aan neemt omtrent het voorkomen van muizen in schuren en op het erf." Een in Terneuzen woonachtig konijn - naam onbekend - ont dekte deze week een fantas tisch staaltje graafwerk. Had ie zelf heletnaal niets voor ge daan. Het was er zomaar op eens: een gigantische konij nenpijp. Daar maakte hij dankbaar gebruik van. Van verkeersborden begreep het diertje uiteraard niets en dus huppelde hij nieuwsgierig de Westerscheldetunnel in. Het werd een kortstondig avon tuur, want na vijf meter was het diertje de pijp uit. 1D0RPE - In het asielzoe- Kentrum in Zuiddorpe wor- en nieuwe asielzoekers on- iracht. Het Centraal Or- opvang Asielzoekers ziet af van het plan om Lindenhof langer open te is gebeurd na overleg met ouder J. van Schaik van de ite Terneuzen. Die bracht as het gesprek naar voren ff in Zuiddorpe heel wat on us ontstaan over de mogelij- hisvesting van nieuwe asiel kers, Ook de gemeente was tblij met het plan. dorpsraad van Zuiddorpe in deze week in het geweer 0 de plannen. Volgens eerde- dspraken zou het asielzoe- scentrum eind deze maand loten worden. De dorpsraad dan ook boos toen er andere ïnten kwamen. In Zuiddor- *as men vooral bang dat een felijk openstelling wel eens kunnen uitdraaien op een Met een kraan wordt de olijfboom in de patio getild. door Frank van Cooten VOGELWAARDE - In Vogelwaarde lijken de bomen tot in de hemel te groeien. Zeker in de Elzenstraat waar een kraan nodig was om een honderd jaar oude olijf boom in de tuin van raadslid Arie Sponselee te plaat- Sponselee is bezig zijn patio een zuidelijk sfeertje te ge ven. En wat past daar beter bij dan een olijfboom. Maar dan wel eentje van al respectabele leeftijd. Nu is hon derd jaar nog betrekkelijk jong voor een olijfboom. Vier honderd jaar is geen uitzondering voor deze boomsoort. Via via kwam Arie Sponselee bij Eric de Schepper, han delaar in exotische bomen, in Koewacht terecht. Daar stond'de boom waar Sponselee zo lang naar zocht. Maar ja, hoe krijg je de olijfboom in de patio? Met een kraan dus. Voordat het zo ver was groeven Arie en zijn broer een gat in de grond. Dat was in de ogen van Frans Diele- foto Camile Schelstraete man, boomexpert van Dethon Groen, niet diep genoeg. Nog vele kruiwagens Zeeuwse klei moesten worden af gegraven om het gat geschikt te maken voor de olijf boom. Inmiddels was de kraan van Eyke Hoogendoom Terneuzen gearriveerd in de Elzenstraat. Na de nodige voorbereidende werkzaamheden werd de olijfboom over de woning van Arie Sponselee heen in de patio ge plaatst. „Je moet er wel wat voor doen, maar het resultaat mag er zijn. Het is een prachtige boom." :C0A heeft ruimtenood van- ge de inrichting van twee ver- tantra elders in Nederland. i-rom heeft het COA de ge- ®te Terneuzen gevraagd om locatie in Zuiddorpe vier toden langer open te hou- 1 Nu dat op verzet stuit zal COA de tijdelijk benodigde «citeit elders in het land ften realiseren. ben blij dat hiermee de geklaard is", zegt Van Mik. „Ook als gemeente wor- we niet verder geconfron- met de problemen als ge- 5'anhet uitzettingsbeleid." door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster burgers, politiek en middenstanders stortten gisteren hun hart uit bij de leden van de Statencommis sie ruimte. Zij zagen hun kans schoon de provinciale politici te doordringen van de problemen die in Hulst leven. De bood schap was duidelijk: doe er wat Voor het eerst in de Zeeuwse ge schiedenis vergaderde een Sta tencommissie op locatie. Hulst had de primeur en vooral de middenstanders hadden dan ook heel wat te melden aan de Zeeuwse politici. Zij hoopten op een luisterend oor en het besef van de partijen dat het voor Hulst twee voor twaalf is en de vele wetten en re gels overboord gegooid moeten worden, wil Hulst het hoofd bo- (Advertentie) van 12.00 tot 18.00 uur E 8 j Hulst* J Absdaalseweg 19 g Tel.: 0114-320080 p KEUKENS BADKAMERS LhsbhBM r ven water kunnen houden. Wet houder B. Pauwels fungeerde gisterochtend als stadsgids. De commissieleden was een wande ling door de stad beloofd om met eigen ogen te zien wat de knelpunten zijn in Hulst. Pau wels nam hen mee op sleeptouw en stopte eerst in de Korte Nieuwstraat waar het broodno dige herstructureringsproject Onder de Toren is gepland. On dernemers in de straat hadden echter een speciaal welkom in petto voor de politieke gasten. De verpauperende slooppanden waren rijkelijk voorzien van leu zen als „Attentie! Vallend ge steente!" En: „Wel eens een do de rat op de stoep?" Door dure en tijdrovende ver plichte archeologische onderzoe ken die nodig zijn voor er met Onder de Toren kan worden be gonnen, ligt het project nu stil. De ondernemers klagen steen en been en lieten dat ook blijken in hun leuzen. „Hier is de archeolo gische schatkamer van Hulst, maar scherven brengen geen ge luk". Goedkoper Pauwels kon de aanwezigen ver tellen dat er echter schot in de zaak zit. Hulst voert gedegen overleg met de provincie, waar door de archeologieperikelen omtrent Onder de Toren wel licht sneller en goedkoper kun nen worden afgehandeld. Archeologisch onderzoek is no dig omdat er ter plaatse een par keerkelder wordt aangelegd. WD'er J. Maris vroeg zich daar om af waarom de parkeergarage niet gewoon kan worden ge schrapt. „Maak parkeerruimte op het dak! Dan ben je van alle problemen af." Statenleden en andere belangstellenden lopen langs de verpauperde panden in Hulst. foto Camile Schelstraete In een lange stoet trok het gezel schap via de Vismarkt en de Bierkaaistraat naar het 's-Gra- venhofplein, waar Pauwels de politici bijpraatte over het cen trumplan. Het bleef bij alge meenheden omdat de precieze inhoud van het centrumplan, waar al jaren op wordt gewacht, over twee weken officieel wordt gepresenteerd aan de bevolking en Pauwels wilde zijn kruit niet verschieten. De Hulster bezoekersmanager M. de Bruijn, aangesteld om meer bezoekers-naar de gemeen te te halen, uitte in niet mis te verstane bewoordingen haar zor gen. „In Hulst hebben we te kampen met archeologische wet geving, beschermd stadsgezicht en natuurwetgeving. We moeten hier serieus mee omgaan, maar als we deze regels als makke schapen volgen, dan kunnen we het hier in Hulst wel vergeten. Over vijf jaar zijn we dan omge toverd tot een rustoord waar niets te beleven valt. We zijn blij met de bemoeienissen van ons gemeentebestuur, maar het duurt allemaal zo lang-en Hulst kan niet meer wachten." Ook de plaatselijke afdeling van het Midden en Klein Bedrijf (MKB) maakte van het inspreek- recht gebruik. Zij stelde dat Hulst te lijden heeft van de min der stringente regels op allerlei vlakken in België. Gemeenten en ondernemers kunnen daar door veel sneller inspelen op ver anderingen. Hulst blijft achter en de klanten trekken over de grens. „Tijd is op dit moment het belangrijkste. Nu te lang wachten betekent de doodsteek voor Hulst." jinus Antonisse 3T - De provincie en de ge ile Hulst sluiten binnen- een overeenkomst over na- woon- en recreatie-ont- leling in de Kop van Honte- i, globaal het gebied tussen dorp Kloosterzande en de malige veerhaven Perkpol- Ook Rijkswaterstaat is er- pokken. bleek gisteren tijdens een adering van de Statencom- ie Ruimte in Hulst. Gedepu- de H. van Waveren (CDA, lelijke ordening) zei dat het wachten is op één onder- Zijn de uitkomsten daar- bekend, dan kan mogelijk llgende maand de overeen- itworden getekend, zijn toelichting en die van luister wethouder B. Pauw- |CDA) viel op te maken dat lie is van een 'ruil' tussen incie en gemeente. Hulst akkoord met een vernat- van de polder Perkpolder j de veerhaven (binnenlaten een lichte getij werking), krijgt de bestemming na- jebied. Ook wordt elders in jpbinnendijkse natuuront- leling voorzien. genprestatie Igenprestatie stemt de pro- iein (althans, er wordt pla- gische medewerking ver- met aanleg van verblijfs- atieve voorzieningen (hui ten noorden van Klooster- k en bouw van wat ge- id wordt 'bijzondere woon- en' in de nabijheid van de jrschelde. Ook komst van plfbaan en aanleg van een haven in de oude veerha- ven behoren tot de mogelijkhe den. Of zo'n jachthaven - allang een grote wens van de gemeente - ook haalbaar is met het oog op de scheepvaart op de Wester- schelde, onderzoekt Rijkswater staat momenteel. Uitgangspunt is dat de pleziervaartuigen op de druk bevaren rivier geen nau tische problemen mogen veroor zaken. Met name de vernatting van de polder Perkpolder is voor zowel provincie als Rijkswaterstaat een begeerd project. Het moet worden uitgevoerd in het kader van het natuurherstel als gevolg van de tweede verdieping van de Westerschelde. Daarvan is tot op heden buitendijks weinig van terecht gekomen en de Euro pese Commissie heeft Neder land daarvoor al in gebreke ge steld. Door de kleine polder een ver binding te geven met de Wester schelde, bijvoorbeeld via een sluis of buis, kan er zich echte Westerschelde-natuur ontwikke len. Van dezelfde aard als bij de verdieping verloren is gegaan. Dat is juist wat de Europese Vo gel- en Habitatrichtlijnen voor schrijven. Uitruilen De in Hulst opgegane voormali ge gemeente Hontenisse heeft zich sterk gemaakt voor een plan Kloosterzande-aan-zee. Dit, ter compensatie van het eco nomisch verlies door opheffing van de veerdienst Kruinin- gen-Perkpolder. Het 'uitruilen van belangen' tussen de provin cie en een gemeente is niet nieuw. Eerder kreeg Reimers- waal van de provincie medewer king voor woningbouw aan de Kruiningse veerhaven, als dank voor het besluit geen beroep aan te tekenen tegen komst van een Westerschelde Container Termi nal. Wethouder Pauwels onder streepte dat de instemming met het vernatten van de polder Perkpolder niet betekent dat het gemeentebestuur aanspreek baar is voor andere ontpolderin- gen op het grondgebied. „Tegen ontpolderingsplannen voor een verdere verdieping van de Wes terschelde zeggen we nee." Ge deputeerde Van Waveren maak te duidelijk dat de gemeente zelf verantwoordelijk is voor de ontwikkeling van de woon- en recreatieplannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 75