?zc katers strijden voor skatepark PZC Vlissingen mikt op Blauwe Vlag Het trauma van de Grote Schoonmaak Vijverberg-Lysen Prijs sinds lange tijd weer uitgereikt 1 3 'ierikzeese jongeren plaatsen oproep op gemeentelijke website lurgerinitiatief smeente Sluis erkeerscontroles ionore geeft ry-outs Gewonden bij eenzijdig ongeval Muskusrat krachtiger bestrijden Muzeeum dingt mee naar award Oude computers naar goede doelen Sterrenwacht wil Kuipers uitnodigen zaterdag 24 april 2004 nrEsme Soesman Ito ERIKZEE - Een groep ska- irii heeft haar zinnen gezet op J. aanleg van een skateparkje Zierikzee. Met een oproep via gemeentelijke website en een prek met burgemeester J. As- c foeigs vragen de jongeren aan- 13 fhtvoór hun wensen. png jaar al heeft de groep ska- i driehonderd handtekenin- verzameld. Daar is toen niet -eet iets mee gedaan, omdat ijongens hun actie wat profes- 2eler wilden aanpakken, y ie wilden eigenlijk een spe ll formulier maken in plaats alles in een schriftje te zet- licht Quentin Verseput Ongemerkt is er echter idsdien al weer heel wat tijd -streken, maar de wens van skaters is nog net zo groot. an box vinden Schouwen-Duive- g id saai en missen een skate- srziening zoals die wel in an- re steden - en ook in andere eden - is te vinden. Met een REDACTIE schouweim-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 A3 zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet 'Aww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur paar 'toestellen' op een goed ge asfalteerde ondergrond kom je een eind. Een fun box, quarter- pipe, piramide, bank, stairs en rails, sommen de jongens de ba sisbenodigdheden voor de streetskater op. En, misschien nog wel belangrijker, een plek waar ze te allen tijden terecht kunnen. Zonder weggestuurd te worden, zoals nu - vertellen ze - met enige regelmaat gebeurt. Tim en Arian de Vette, Rik Hom mel, Swen Blinkman, Casper Dessing en Quentin Verseput (in leeftijd variërend van tien tot twintig jaar) zijn met hun skate boards veelvuldig bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee te vinden. Zijn er activiteiten gaande, dan is het clubje daar echter niet al tijd welkom. Ook bij de Onder de Beuze en (onder schooltijd) op de halfpipe bij de Pontes Scholengroep worden de ska ters weggestuurd. Het moet toch mogelijk zijn een echte voorziening te krijgen, meent de groep skaters. Of in ie der geval wat geld om zelf een paar spullen te maken. En na tuurlijk een plek waar de boel mag worden weggezet. Ergens midden in Zierikzee waar alle skaters makkelijk kunnen ko men. Of in Poort Ambacht, want ook daar is openbare ruim te genoeg. Een dergelijke voorziening maakt dat de skaters van Schou- wen-Duiveland een plaats heb ben waar ze zich echt in hun 'ding' kunnen bekwamen. „Wij doen iets en lopen niet zomaar ergens wat rond te hangen en te blowen", is één van de aangedra gen argumenten. De jongens zijn er in ieder geval aardig wat tijd door 'van de straat', want ze zijn praktisch al tijd na schooltijd en in weekein den op hun skateboards te vin den. Via een oproep op de websi te van de gemeente Schou- wen-Duiveland hebben zij hun wens recent in het openbaar nog eens aangekaart. Begin mei staat een afspraak in de agenda met burgemeester J. Asselbergs. De skaters hopen zo in ieder ge val wat wijzer te worden over mogelijkheden - bijvoorbeeld op het gebied van financiering - die er zijn. 1UIS - Burgers in de gemeente bis krijgen in de toekomst het it om zelf onderwerpen op {politieke agenda te plaatsen. hoopt hiermee de betrok- üheid en participatie van bur rs bij beleidsvorming en het van besluiten door de ge- snteraad te stimuleren. ÜES - De politie heeft voor ko- sde week een viertal ver ascontroles aangekondigd, maandag een snelheidscon- :ie in West-Zeeuws-Vlaande- s, dinsdag een gordelcontrole de omgeving van Goes, op een snelheidscontro- a West-Zeeuws-Vlaanderen de nacht van vrijdag 30 april zaterdag 1 mei alcoholcontro- m Zeeuws-Vlaanderen. Li 't LOETINGE - Het Zeeuws En able Sonore, dat bestaat uit «lingen van zangpedagoge any Begthel uit Goes, geeft mend voorjaar een reeks y-outs van een opera-voorstel- die het ensemble voor no- niber heeft ingestudeerd. het programma staan be ende werken als het Zigeuner- lor uit II Traviatore van Verdi het bekende slavenkoor uit sens Nabucco. Verder de wals ÉideFaust van Gounod en het ügeunerkoor uit Der Zigeuner in van Strauss. eerste promotieconcert tdt plaats op Koninginnedag, 5 april in de Geerteskerk in üoetinge, Het begint om 15.00 - - De Zierikzeese skaters zijn veelvuldig bij de Nieuwe Kerk te vinden, maar zijn daar niet altijd welkom. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De grote schoon maak: een vervlogen traditie? Volgens marktonderzoeksbu reau Trendbox in Amsterdam doet nog een derde (ruim twee miljoen) van de Nederlandse huishoudens aan de grote schoonmaak in het voorjaar. De mensen die de traditie in ere houden blijken echter niet zo makkelijk te vinden, de her inneringen aan vroeger zijn daarentegen nog springlevend. Petra van den Hoek (44) uit El- lemeet bijvoorbeeld doet niet aan de grote schoonmaak. „Hoewel er best wat voor te zeggen valt: het ruimt op, je weet weer wat je in huis hebt, als je het regelmatig doet is de puinhoop minder groot. Maar zelf doe ik niet aan die grote schoonmaak." Als ze zich lang genoeg geër gerd heeft aan iets wat nodig eens uitgesopt moet worden, komt ze wel tot actie. „Bijvoor beeld keukenkastjes, een garde- robekast of iets dergelijks. Dat overkomt me op de raarste mo menten en halverwege de klus heb ik er alweer schoon genoeg van en kan ik flink chagrijnige worden." Ongezellig Petra van den Hoek herinnert zich uit haar kindertijd dat haar moeder vooral aan de voorjaarsschoonmaak deed. Veel vrouwen deden het in het najaar zelfs nog een keer. „Ik had er een grote hekel aan, want niets stond meer op zijn plaats en het was vooral onge zellig. Of er nu bij mijn moeder in het voorjaar iets ging kriebe len kan ik me niet zo voorstel len. Wel was ze voldaan als al les weer achter de rug was. Het was meer iets dat 'zo hoorde'. Ze ging dan ook gewapend met kwastjes voor het uitsoppen van richeltjes, samen met haar zus het huis van mijn oma schoonmaken. Later heb ik van haar begrepen dat de schoonmaak ook wel on derwerp van gesprek was voor vrouwen. Er ontstond een soort onderlinge competitie van wie er het eerste klaar was. Mijn moeder was blij dat ze buiten het dorp, Serooskerke, woonde zodat die vorm van sociale con trole wat aan haar voorbij ging. Het was in die tijd wel erg belangrijk te voldoen aan de norm van hardwerkende, propere vrouw." Volgens Van den Hoek was de schoonmaak toen waarschijn lijk wel harder nodig dan tegen woordig. Mensen hadden kolen- kachels, meer vochtige huizen en nog geen stofzuigers. „Mijn moeder erkent dat de omstan digheden veranderd zijn en zij ziet de zin van een grote schoonmaak ook niet meer in." Nelli Markus (58) uit Burgh-Haamstede bewaart ook slechte herinneringen aan de grote schoonmaak. „Voor mijn moeder was het een ere zaak dat het hele karwei voor Pasen was geklaard. Het ergste vond ik dat de kachel dan uit ging voor het zomerseizoen. Of het nou late of vroege Pasen was, de kolenkachel moest tij dens de schoonmaak ook een flinke beurt hebben en die ging dan tot het najaar niet meer aan", vertelt Markus. ^Ook Rianne de Waal (46) uit Zonne- maire vond het verschrikkelijk als het weer zover was. „Mijn moeder was niet te genieten en het was vreselijk ongezellig en koud in huis. Ik heb er een soort trauma aan overgehou den en bij mij wordt er dus ab soluut niet schoongemaakt in Voor sommigen is de grote schoonmaak een vervlogen traditie, maar vele anderen, en vooral jonge ren, geven het huis een extra poetsbeurt in het voorjaar. foto Dirk-Jan Gjeltema het voorjaar. Verder het gehele jaar door wel, want je huis moet schoon zijn. Zo ben ik op gevoed, al ben ik iets gemakke lijker geworden door de jaren heen." Volgens het onderzoek van Trendbox vloeit de grote schoonmaak voort uit een eeu wenoud joods gebruik. Tijdens Pesach, het acht dagen duren de joodse paasfeest dat de uit tocht uit Egypte herdenkt, wordt gegist voedsel als onrein beschouwd. Voor het feest be gint, moet het huis daarom in alle hoeken en gaten worden schoongemaakt. Een klus van weken tot de laatste kruimel brood is verwijderd. „Wanneer is iets nu schoon ge noeg?", vraagt Petra van den Hoek zich af. Volgens haar be leeft iedereen dat anders. „Er is wat mij betreft een verschil tussen rommelig en vies. Ik ben ervan overtuigd dat het goed is regelmatig de boel schoon te houden en vooral genoeg te ven tileren ten behoeve van een goed binnen-milieu. Ja, ik werk nou eenmaal bij de GGD", zegt ze. Opvallend in het onderzoek van Trendbox is overigens nog dat juist jongeren tot 35 jaar nog het meest de traditie van de grote schoonmaak in stand houden. „Bijna de helft van de jongere huishoudens maakt in het voorjaar een frisse en scho ne start", aldus Trendbox. Het blijft dan niet bij schoonmaken van het huis. Ook de auto krijgt een extra poetsbeurt, het huis wordt geverfd, de tuin op geknapt en de tuinmeubelen gaan weer naar buiten. En om alles af te maken worden met de hogedrukspuit de muren, te gels en terrassen aangepakt. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Na een jaar of tien niet te zijn uitgereikt, kwam gisteravond de Vijverberg-Lysen Prijs van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland weer eens tevoorschijn. Rinus van 't Hof uit Nieuwer - kerk en Jos van Felius uit Ouwerkerk kregen deze prijs toegekend vanwege hun vele werk op roofvogel- en uilengebied. Het tweetal zet zich al jarenlang in voor het welzijn van roofvogels en uilen op Schouwen-Duiveland. Van 't Hof is regiocoördinator van de Werkgroep Roofvogels Ne derland (WRN) en wordt geassisteerd door Van Felius. Met wat andere werkgroepleden maken en installeren zij nestkasten voor met name de kerk- en steenuil. Nut tig werk omdat in de loop der jaren heel wat natuurlij ke ingangen (door verbouw en isolatie en dergelijke) voor deze dieren verloren zijn gegaan. Inmiddels zijn ruim honderd van deze kasten geïnstalleerd en jaarlijks gecontroleerd. Met positieve uitkomst. Begin jaren tach tig was de kerkuil als broedvogel zo goed als verdwenen van Schouwen-Duiveland. Mede dankzij de nestkasten is daarin verandering gekomen. In 2002 werden zestien broedparen geteld. Ook het ringen van roofvogels en uilen behoort tot de werkzaamheden waarmee Van 't Hof en Van Felius een bijdrage aan het werk van de Na tuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland leveren. Tij dens kast- en nestcontroles worden jonge vogels van een metalen ring van het Vogeltrekstation voorzien, die bijdragen aan het verzamelen van allerlei informatie over Schouwen-Duivelandse roofvogels en uilen. Zo worden gegevens verzameld over levenslengte, overwin- teringsgebieden en honkvastheid van de dieren. Al met al reden genoeg voor de Natuur- en Vogelwacht om die oude prijs - gisteravond tijdens de algemene le denvergadering in Burgh-Haamstede - weer eens vanon der het stof vandaan te halen. De Vijverberg-Lysen Prijs, vernoemd naar een gelijknamig fonds dat in 1979 werd opgericht om kernactiviteiten te stimuleren, dankt zijn naam aan twee legendarische oprichters van de Vogelwacht. Onderwijzer en vogelfotograaf Johan nes Vijverberg (1880-1965) en opziener der domaniale duinen Nico Lysen (1911-1978). Bewust is ervoor geko zen de prijs niet zonder meer jaarlijks aan iemand toe te kennen, aldus Bram Coomans van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Daarmee blijft de waarde van de titel in stand. ZIERIKZEE - Een 28-jarige automobiliste uit de gemeen-, te Woensdrecht en haar bijrijder, een 37-jarige inwoner van Zierikzee, zijn gisteravond rond 19.00 uur gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeval op de N59 in Zierikzee. De vrouw reed over de N59 komende uit de richting van Zierikzee. Door onbekende oorzaak raakte ze de macht over het stuur kwijt, raakte van de weg en reed het talud af. De vrouw en haar inzittende zijn met onbekende ver wondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De auto is geheel vernield. MIDDELBURG - Het CDA-Statenlid K. Martinet vindt dat de jacht op muskus- en beverratten met onverminder de kracht moet doorgaan. De inzet terugdraaien ziet hij niet zitten. Dit betekent wel dat de provincie meer geld moet vrijmaken voor de bestrijding. De laatste jaren is sprake van een flinke kostenstijging en die is grotendeels op het bordje van de twee Zeeuwse wa terschappen terecht gekomen, stelt Martinet. Het provin ciale aandeel in de bestrijdingskosten daarentegen is vol gens het Statenlid niet op peil gebleven. De CDA'er merkt op dat bij inzet van voldoende mankracht en mid delen de aanwezigheid van de muskus- en sinds kort ook beverratten terug kan worden gedrongen. De felle bestrijding acht hij nodig vanwege de schade die de dieren toebrengen aan dijk- en slootkanten (vooral door het graven van holen). In schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur dringt Martinet aan op meer provinciaal geld voor de rat- tenjacht. VLISSINGEN - Het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlis- singen is één van de drie genomineerde monumenten die in aanmerking komen voor de Bouwfonds Award voor vi tale monumenten. De monumenten komen in aanmerking voor de prijs om dat ze na een restauratie, aanpassing of verbouwing een nieuwe bestemming hebben gekregen en toegankelijker zijn geworden voor een breed publiek. Eind mei wordt bekend wie aanspraak mag maken op de titel 'meest vitale monument' en de cheque van 10.000 eu ro krijgt. Naast het Muzeeum zijn werf 't Kromhout in Amsterdam en het Glaspaleis in Heerlen geselecteerd uit 96 inzendin gen. MIDDELBURG - De oude computers van Woongoed Mid delburg krijgen een tweede leven. De woningcorporatie schenkt volgende week de afgeschre ven apparatuur aan enkele goede doelen. Woongoed werkt sinds begin dit jaar met een nieuw computersys teem. Hierdoor wérden oude computers overbodig. Voor de afgeschreven computers zijn, via tips van de medewer kers, nieuwe bestemmingen voor gevonden. De oude computers gaan onder meer naar het Jeugdhonk Dauwendaele, Praktijkschool Het Bolwerk en buurtcen trum 't Trefpunt aan de Nassaulaanhet Trefpunt. De apparatuur wordt volgende week aan de nieuwe eige naren overhandigd. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Vlissingen maakt grote kans om binnen kort de Blauwe Vlag binnen te halen. Dat betekent dat de stran den voldoen aan hoge, interna tionale milieu-eisen. Volgende maand worden de vlaggen toege kend door de internationale ju ry. „De Nederlandse jury is al ak koord, en binnenkort buigt de internationale jury zich erover", aldus wethouder E. Walra- ve-Troost trots. De toekenning van de Blauwe Vlag zou een be langrijke trekker voor Vlissin gen zijn. Vooral Duitse toeristen hechten aan het milieukenmerk. Alleen stranden waarvan is aan getoond dat ze schoon en veilig zijn, kunnen het blauwe dun doek in top hijsen. Bij de toeken ning van het symbool wordt niet alleen gekeken naar de kwali teit van het zwemwater, maar ook of er toiletten zijn en of er voldoende toezicht is. Doel van de jaarlijkse onder scheiding is gemeenten te stimu leren aandacht te hebben voor schoon en veilig water, mooie natuur en een gezond milieu. Het komt regelmatig voor dat toeristen die een vakantie wil len doorbrengen in Vlissingen, daarvan afzien omdat de stran den geen Blauwe Vlag hebben. Koploper Elders op de Walcherse stran den is de Blauwe Vlag overigens een bekend verschijnsel. Op Wal cheren kregen vorig -jaar de stranden van Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelan- de een Blauwe Vlag toegekend. Zeeland voert toch al de nationa le ranglijst aan als het gaat om het aantal Blauwe Vlaggen. Twaalf jachthavens (waaronder die van Brouwershaven, Scha- rendijke, Bruinisse, Burghsluis en Den Osse) en zes stranden, waaronder die van Renesse en Westenschouwen, ontvingen vo rig jaar het kwaliteitskeurmerk. Wethouder E. Walrave-Troost denkt dat binpenkort ook op de Vlissingse stranden het felbe geerde blauwe dundoek zal wap peren. De voorzieningen zijn de afgelopen tijd verbeterd. Een an dere ontwikkeling is bijvoor beeld dat het toezicht wordt geïntensiveerd. Zo doet voortaan 44 nachten per jaar de speciale nachtpa trouille die de stranden van de gemeente Veere bewaakt, ook de Vlissingse stranden aan. Het stuk strand dat Vlissingen in beheer heeft, is overigens dit jaar zo'n vijfhonderd meter gro ter dan vorig jaar. Het gaat om het stuk strand ter hoogte van strandpaviljoen Kon-Tiki. De strook ligt op het grondgebied van de gemeente Vlissingen. MIDDELBURG - Volkssterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg heeft vergevorderde plannen om astronaut André Kuipers naar Zeeland te halen. Tegelijkertijd wil de sterren wacht de oorspronkelijk uit Zee land afkomstige astronaut Lode- wijk van den Berg in Middel burg uitnodigen. Kuipers, die dezer dagen rond jes om de aarde vliegt in het in ternationale ruimtestation ISS, zal de eerste maanden na zijn ruimtereis wel helemaal volge boekt zijn, maar tegen het eind van het jaar moet het mogelijk zijn om de Nederlandse astro naut in Middelburg uit te nodi gen. Tegelijkertijd wil de sterren wacht de Amerikaanse astro naut Lodewijk van den Berg uit nodigen, die geboren en getogen is in Sluiskil. In mei 1985 reisde Van den Berg als wetenschap per mee met de Challenger-mis- sie om experimenten uit te voe ren met kristalgroei. Als het tweetal naar Zeeland komt, wil de sterrenwacht ook de Zeeuwse vlag tentoonstellen die Van den Berg op zijn missie heeft meegenomen. Het dundoek wordt bewaard in de provinciale kluis. Dat Van den Berg de vlag meenam, bete kent volgens Van Gelder dat hij zijn Zeeuwse roots ontzettend belangrijk vond. Een certificaat bewijst dat het echt om de vlag gaat die astronaut Van den Berg heeft meegenomen. Hierop staat dat de vlag 110 rondjes om de aarde heeft gevlogen, zo'n vier miljoen kilometer in totaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67