ZC )elta de dupe van zwalkend Rijk Bloemfontein is niet zo kleurig Bedrijven bijeen op boerenerf Traplopen zorgt voor het echte vuurtorengevoel Pijp gelijks bestuur Grevelingenschap unaniem tegen beperkte betonning 19 Eén dader vechtpartij nog vast Gewapende overval Schuldvraag aanvaring met brug Politie waarschuwt voor oplichter zeeuwse almanak jdag 24 april 2004 editie Schouwen-Duiveland Marcel Modde jiEMAIRE - De Delta iidoor de rijksoverheid 'ge- jmineerd' ten opzichte van Jsselmeer en de Wadden- Dat zegt voorzitter L. van Sar van het Natuur- en Re- lieschap De Grevelingen. dagelijks bestuur van het o boog zich gisteren over jesluit van Rijkswaterstaat recreatiebetonning op de éngen (en het Veerse met meer dan de helft te naderen. Het steekt de ■Hollandse gedeputeerde der Sar vooral dat daarover enkele wijze vooraf fjeg is gevoerd. Minister Het op basis van eerdere stdie over dit punt was ont- eind vorig jaar, aan de sie Kamer weten niet te zul- amen aan de betonning op leeuwse vaarwegen en de denzee. Begin deze maand shet Grevelingenschap ech ten brief waarin het toch een voldongen feit wordt aid. terstandig nanier waarop ze met deze pe omspringen, lijkt hele- tnergens naar", vindt Van Sar. „Dit eenzijdige besluit ïverstandig en onbetame- De gedeputeerde vindt dat ministerie van Verkeer en arstaat zich bovendien ildig maakt aan 'discrimina- ian de Delta. „Want waar- jebeurt dit hier wel en blij- r.et Usselmeer en de Wad buiten schot? Ik ben heel wd naar die motivatie." aatregel stuit bij het dage- bestuur unaniem op grote iel zeldzame anten in nieuw ituurgebied rMelita Lanting ÜESSE - De drie-nervige zeg- let blauwe knoopje of par- i. Drie van de vele planten den die straks waarschijn- le vinden zijn in het nieuwe iiurgebied dat wordt aange- lophet terrein van voormali- smping Berkenhof bij Renes- Dal blijkt uit het herinrich- pplan wat de Dienst Lande- Gebied en provincie Zee- Ihebben opgesteld. gebied moet een ecologische ibindingszone worden tussen aen en polder. Het gaat om relatief klein gebied (2,4 hec- dat onderdeel uitmaakt de hele natuurontwikkeling éeVroongronden. De onder- ïd is zanderig, prima ge it om een duingrasland op wtwikkelen. In de winter dt het een plas-drasgebied. het vocht goed in het gebied tte houden, wordt een aar- wal rond het terrein aange- l 5 terrein valt binnen het gro- i natuurontwikkelingspro- Duinzoom. Op termijn zul- >■3dat plan ruiterpaden, wan- raden en fietspaden komen, ffalsnog blijft het recreatief iftik beperkt tot een pick- tkbank. lie sanering van de voormali- camping wordt alle bebou- 3g. met uitzondering van een Watiewoning en een perma- rt woonhuis, gesloopt. Het ter- wordt afgegraven en daar- ■en aan de natuur. weerstand, zei Van der Sar na af loop van de vergadering. „Als er nu nog overleg over was ge weest, hadden we er misschien enigszins begrip voor kunnen op brengen. Dan kun je ook samen naar een voor alle partijen aan vaardbare oplossing toewer ken." Rijkswaterstaat hoeft er dan ook niet op te rekenen dat het Grevelingenschap gaat mee betalen aan de betonning. De door bezuinigingen geplaagde overheidsinstantie huldigt dat standpunt vanuit de gedachte 'de gebruiker betaalt'. Van der Sar: „Betonning van de vaarwe gen is een verantwoordelijkheid van Verkeer en Waterstaat en daar zullen we ze dan ook op al le fronten aan houden. Dit wordt door ons niet geaccep teerd." Het schap maakt zijn vi sie op de maatregel kenbaar in een brief op poten aan de minis ter. Veiligheid Het verminderen van de beton ning, die de grenzen van de vaar geulen aangeeft, gaat volgens Van der Sar ten koste van de vei ligheid op het water. Ook direc teur J. Lodders en Zeeuws gede puteerde M. Kramer (vice-voor zitter van het Grevelingen schap) hebben zich eerder in die bewoordingen uitgelaten, even als burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland. Vorig jaar lagen er in het Veerse Meer en de Grevelingen nog 780 recreatieboeien. De afgelopen weken zijn er in totaal slechts Een vuurtorenfreak legt de lamp van de vuurtoren in Nieuw-Haamstede vast op de gevoelige plaat. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting NIEUW-HAAMSTEDE - Fo to's maken, vooral veel foto's maken. Dat doen de 38 vuurto renfanaten die gisteren even op bezoek waren in de vuurtoren van Nieuw-Haamstede. Een in ternationaal gezelschap met deelnemers uit Engeland, Duitsland, de Verenigde Sta ten, Noorwegen en natuurlijk Nederland. Zodra de eerste leden van de groep die bus uit zijn begint al het klikken van de camera's. „Nice, very nice." Eerst maar op de groepsfoto voor de in gang „say cheese" en dan naar binnen. Het eindoel ligt 254 traptreden hoger, de lamp. Voor de mensen die slecht ter been zijn is er een liftje maar de ware liefhebbers nemen de trap „Dan krijg je pas het ech te vuurtorengevoel." Bovenin de toren is het een beetje dringen. Het gebouw is niet berekend op grotere groe pen dus is het af en toe wach ten op je beurt om de ideale fo to te maken. Zwembaden De groep heeft geluk. De zon schijnt en het zicht is goed. Maar voor het uitzicht komen ze niet, al worden er wel wat ja loerse blikken op omringende huizen geworpen. „Moet je kij ken wat een zwembaden." De groep komt voor de vuurto ren, voor de techniek. Direct gaan er een paar op de knieën onder de lamp liggen. Een paar foto's maken, alle details goed opnemen en dan weer naar de omloop, een verdieping lager, om plaats te maken voor ie mand anders. Voorzichtig, want het piepkleine stalen lad dertje is heel glad. Een stevige hindernis voor mensen met hoogtevrees en merkwaardig genoeg zijn er een paar die daar last van hebben. „Niet echt een handige combi natie voor vuurtorenliefheb bers", verzucht Johan van Wijk. „Ik heb er niet altijd last van maar soms moet ik toch echt even heel stil op de grond gaan zitten." Op de omloop ontstaat onder tussen enige consternatie. „How typical Dutch", roept Vanesse Langley uit Schot land. Ze wijst naar de ruiten wissers op de ramen. „Dit is de enige vuurtoren die ik ken waar ze ruitenwissers op de ra men hebben. Dat kan ook al leen in Nederland." Halfuur Hoofdschuddend loopt ze ver der, alles zó tot in de puntjes re gelen, daar kan ze niet bij. Na een half uurtje kijken staan de eersten al weer beneden. Nog even op de knieën om een laat ste foto van de vuurtoren te ma ken vanaf de grond en dan zit het bezoek aan Nieuw-Haam stede er al weer op. De excursiegangers bestaan ei genlijk uit twee afzonderlijke groepen. De uit Engeland af komstige Association Lighthou se Keepers en de wereldwijde World Lighthouse Society. Voor het eerst organiseren bei de verenigingen een gezamenlij ke excursie en dat bevalt. Het idee daarvoor is bij toeval ont staan. „De club uit Engeland wilde graag op excursie in Ne derland en de wereldwijde or ganisatie wilde de jaarvergade ring in Nederland houden. Dat hebben we toen maar gecombi neerd", vertelt Frans la Poutré, een van de organisatoren. Naast de vuurtoren van Nieuw-Haamstede heeft de groep gisteren ook de torens van Ouddorp en Brielle be zocht en is het lichtschip in Hel- levoetsluis bekeken. ildzaam verwachting duurt het on- ^rtien jaar tot het ideale na beeld is ontstaan. Dan is er voor pioniersvegetatie zo de dwergbies of armbloemi- waterbies, maar ook zeldza- bloemen als de pamassia, ge ste orchis of sierlijke vet- ir. 'alleen de planten profite- vanhet gebied. Ook voor am- sën wordt het een plek waar goed toeven is. De heikikker tegstreeppad zullen daar een Wplantingsbiotoop vinden. heggemus, roodborsttapuit 'graspieper vinden een broed- in de houtwallen of het ^landschap. herinrichtingsplan voor de denhof wordt besproken in Vergadering van de Gebieds- mmissie Schouwen-West op aPnl aanstaande. door Esme Soesman SEROOSKERKE (S) - Wat begon met het verschepen van wat toga's, mondde uit in bijdragen aan tal van projecten in Zuid-Afrika. Het predikantenechtpaar Bos uit Serooskerke zamelt sinds 1996 geld in. Reden voor dominee Alfred Xu- ba en zijn vrouw Mirjam om hun verha len te komen vertellen. Verhalen over kerk en kleuterschool, aids en armoede in Bloemfontein. Hoe kleurig de naam Bloemfontein, hoofdstad van de midden in Zuid-Afrika gelegen provincie Vrijstaat, ook moge klinken, het leven is er lang niet altijd aangenaam. Het predikantenechtpaar Xuba verhaalt over de armoede in dit ge bied, waar hij als predikant en zij in de kinderopvang belangrijke rollen vervul len. Kinderen krijgen via de opvang on derricht, voedsel en gelegenheid zich te wassen. Ook volwassenen worden ge steund en 'opgevoed'. De kerk leert hen bijvoorbeeld condooms te gebruiken. Aids escaleert, zeggen de Xuba's. Van de vijftig kinderen die de kleuterschool telt zijn er elf besmet met het hiv-virus. In plaats van het hoofd te laten hangen zet het tweetal zich, vanuit de zwarte hervormde kerk, met hart en ziel in om de situatie te verbeteren. Sinds een aantal jaren worden zij daarin ge steund door het Serooskerkse echtpaar Bos. Predikant G. Bos van de hervormde kerk in Serooskerke geeft les aan de Evangeli sche Theologische Faculteit in Leuven en kwam in 1992 via een collega in aanra king met Zuid-Afrika. Vier jaar later zet te hij die kennismaking samen met zijn echtgenote om in concrete hulp. Aanlei ding was een bezoek aan township Langeveld is solidair met Naudts 315 teruggeplaatst, nadat ze in de herfst voor het gebruikelijke onderhoud waren weggehaald. Rijkswaterstaat heeft met de be langenverenigingen van water sporters en de reddingsmaat schappij afgesproken dat ze ge durende het seizoen kijken hoe de nieuwe situatie bevalt. Bij aantoonbare onveiligheid wordt direct actie ondernomen. ZIERIKZEE - Eén van de twee mannen die dinsdag is aangehouden na een vechtpartij in Burgh-Haamstede zit nog vast. Het gaat om een 24-jarige man uit Hellevoet- sluis. Zijn maat, een 25-jarige Rotterdammer, is inmid dels weer op vrije voeten. De mannen zijn aangehouden omdat ze twee krakers hebben mishandeld. De mishandeling vond dinsdagmiddag plaats in het ge kraakte voormalige gemeentehuis van Burgh-Haamstede. De twee slachtoffers, afkomstig uit Bergen op Zoom en Steenbergen, zijn daarbij tegen het hoofd geschopt en ge slagen. Beiden zijn overgebracht naar het ziekenhuis voor onderzoek, een van de twee is vanwege zijn verwondin gen korte tijd opgenomen geweest. De Rotterdammer en de man uit Hellevoetsluis waren in het kraakpand op zoek naar een vrouw. Die bleek inder daad in het pand te zijn, waarna de ruzie ontstond. De familie van deze (meerderjarige) vrouw was al ruim een week op zoek naar haar. Onder meer in Renesse hin gen posters met haar foto en het verzoek om inlichtingen. De vrouw is na de vechtpartij vertrokken met onbekende bestemming. NIEUWE TONGE - Een gewapende man heeft donderdag avond het tankstation aan de Molendijk bij Nieuwe Ton- ge overvallen. De dader kwam tegen acht uur de shop binnen en bedreig de een 33-jarige medewerkster met een vuurwapen. Na dat de vrouw de kaslade had geopend, ging hij er met een nog onbekend geldbedrag in een vluchtauto vandoor. De vrouw bleef ongedeerd. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat heeft de ellende van aanvaringen over zich afgeroepen door de brugwachters op te zadelen met verouderde radars en marifoons, waar mee de brugwachter wel naar de schippers kan luisteren maar niet met ze kan praten. Dit bleek toen een brugwachter zich deze week voor de rechtbank moest verantwoorden voor het veroorzaken van een aanvaring van een schip met de brug bij Sluiskil, zie pagina 17 de brugwachter is eenzaam TERNEUZEN - Al een aantal dagen is in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen een oplichter actief. Een man probeert met. een babbeltruc mensen een geldbedrag afhandig te maken. Momenteel hebben hiervan twee men sen aangifte gedaan. De politie onderzoekt de zaak. De predikantenechtparen Bos (links) uit Serooskerke en Xuba uit Zuid-Afrika. foto Dirk-Jan Gjeltema Khayelitsha in Kaapstad, waar zij men sen hun geloof en vreugde zagen betui gen in een afgebrand hok dat als kerk fungeerde. Van de zestig mensen die de bezoekersgroep telde, zaten er twintig te huilen, herinnert G. Bos zich. Het twee tal, dat toen nog in Heerde woonde, zorg de in eerste instantie voor toga's voor een studentenkoor en tweedehands boeken. Daama begonnen zij met de inzameling van geld dat steeds wordt besteed aan praktische doelen waarmee zij in aanra king komen. Zoals het bouwen van ker ken - die als multifunctionele ruimten functioneren -, kleuterschooltjes (zoals die van mevrouw Xuba) of sanitaire voor zieningen. Niet alleen in het Bloemfon tein van het echtpaar Xuba, maar ook in onder meer Khayelitsha, Mamelodi en So- sisweni. Het echtpaar Xuba verblijft zo'n drie we ken in Serooskerke. In die tijd bezoekt het tweetal diverse gemeenten, waaron der die in Ouwerkerk (2 mei). Deze och tenddienst wordt uitgezonden door Ra dio Schouwen-Duiveland. Diezelfde avond wonen zij de zangdienst in Seroos kerke bij en de volgende dag (3 mei) de gemeenteavond. Zondag 9 mei preekt do minee Xuba 's ochtends in Kattendijke Zijn afscheidsadiensts die avond in Serooskerke gepland. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Een paar be drijven dat gericht is op ver koop aan de lokale bevolking. Ondergebracht in zwarte ge- potdekselde schuren, volgens het Zeeuws Boerenerfconcept. Dat is in de visie van architect A. Verton een ontwikkeling die het buitengebied in de toekomst staat te wachten. In Nieuwer- kerk kan er nu al een aardige kwaliteitsslag mee worden ge maakt. Hij doelt op de plannen die hij, in samenwerking met opdracht gever en agrariër L. 't Hart, heeft voor het perceel aan de Rijksweg 26 in Nieuwerkerk. In het nu leegstaande pand was voorheen Interieur Totaal geves tigd. Jaren geleden al was er het plan de meubelzaak uit te brei den met 5000 vierkante meter. Dat zou gebeuren volgens het Zeeuws Boerenerfconcept: een verzameling zwarte gepotdeksel- de schuren met rode daken, aan elkaar gekoppeld door glazen tussendelen. Het gebied zou wor den ingericht als erf, compleet met een serie bomen bij de en tree en een windsingel rondom ter afscheiding. Deze vormgeving is geadop teerd door Schelphoek BV, het bedrijf van 't Hart dat de gron den sinds vorig jaar in het bezit heeft. Het plan is om maximaal vier ondernemers op het terrein een plaatsje te geven, waaron der in ieder geval een bouw markt. Daarnaast wordt aan een beddenspeciaalzaak, een fir ma in kampeerartikelen en een kwekerij (met verkooppunt) ge dacht. Wat dat laatste betreft: het neerzetten van 2400 vierkan te meter kas met een kleinscha lig verkooppunt past, in de visie van Verton, goed bij het agra risch karakter van het gebied en de sfeer die het boerenerf moet uitstralen. Dat geldt ook voor de twee extra -dienstwoningen die de plannenmakers in gedach ten hebben. Verton: „Daarmee heb je gelijk een heel andere cul tuur Een typische boerderij sfeer, waarbij wonen en werken samengaan." Het dagelijks gemeentebestuur heeft zich tegen de plannen uit gesproken. De dienstwoningen, toch al niet populair, komen wat geluidsnorm betreft te dicht bij de rijksweg te liggen. Ook de verdere uitbreiding van vierkan te meters detailhandel (de kwe kerij valt niet onder de bestaan de of al vergunde vierkante me ters) past niet in de gemeentelij ke visie. Met name toename van de verkeersintensiteit wordt ge vreesd. Volgens Verton is daar van geen sprake: er is bewust naar bedrijven gekeken die de lokale bevolking bedienen. De angst voor grote drukte, die eerder de uitbreiding van het meubelbedrijf de das omdeed, is - vinden de initiatiefnemers - dan ook niet terecht. Dit is, stelt Verton, dé manier om tot kwali teitsverbetering van het gebied te komen. Het huidige gebouw kan niet als mooie entree van Nieuwerkerk getypeerd worden. Beperkt de verandering zich tot de vestiging van een bouwmarkt en verder niets, dan kies je juist niet voor kwaliteitsverbetering. Daarmee overstijg je namelijk wat zicht betreft, aldus Verton, het niveau van het zoveelste be- drijventerreintje niet. De gemeenteraad buigt zich don derdag 29 april over de kwestie. Een in Terneuzen woonachtig konijn - naam onbekend - ont dekte deze week een fantas tisch staaltje graafwerk. Had -ie zelf helemaal niets voor ge daan. Het was er zomaar op eens: een gigantische konij nenpijp. Daar maakte hij dankbaar gebruik van. Van verkeersborden begreep het diertje uiteraard niets en dus huppelde hij nieuwsgierig de Westerscheldetunnel in. Het werd een kortstondig avon tuur, want na vijf meter was het diertje de pijp uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65