Grote schoonmaak als jeugdtrauma ontwikkeling gebiej PZC Binnen handbereik u Kop van Hontenissi Nieuw in Zeeland! Traditionele voorjaarsbeurt roept slechte herinneringen op Akkoord nabij OVfl VMBO-opleiding Sport, Dienstverlening Veiligheid op het Buys Ballot College in Goes SDV op het Buys Ballot College: gewoon doen! zaterdag 24 april 2004 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De grote schoonmaak: een vervlogen traditie? Volgens markt onderzoeksbureau Trendbox in Amster dam doet nog een derde (ruim twee mil joen) van de Nederlandse huishoudens aan de grote schoonmaak in het voor jaar. De mensen die de traditie in ere houden blijken echter niet zo makke lijk te vinden, de herinneringen aan vroeger zijn daarentegen nog springle vend. Petra van den Hoek (44) uit Ellemeet bijvoorbeeld doet niet aan de grote schoonmaak. „Hoewel er best wat voor te zeggen valt: het ruimt op, je weet weer wat je in huis hebt, als je het regel matig doet is de puinhoop minder groot. Maar zelf doe ik niet aan die gro te schoonmaak." Als ze zich lang genoeg geërgerd heeft aan iets wat nodig eens uitgesopt moet worden, komt ze wel tot actie. „Bijvoor beeld keukenkastjes, een garderobe- kast of iets dergelijks. Dat overkomt me op de raarste momenten en halver wege de klus heb ik er alweer schoon genoeg van en kan ik flink chagrijnig worden." Petra van den Hoek herinnert zich uit haar kindertijd dat haar moeder vooral aan de voorjaarsschoonmaak deed. Veel vrouwen deden het in het najaar zelfs nog een keer. „Ik had er een grote hekel aan, want niets stond meer op zijn plaats en het was vooral ongezel lig. Of er nu bij mijn moeder in het voorjaar iets ging kriebelen kan ik me niet zo voorstellen. Wel was ze voldaan als alles weer achter de rug was. Het was meer iets dat 'zo hoorde'. Ze ging dan ook gewapend met kwastjes voor het uitsoppen van richeltjes, samen met haar zus het huis van mijn oma schoonmaken. Later heb ik van haar be grepen dat de schoonmaak ook wel on derwerp van gesprek was voor vrou wen. Er ontstond een soort onderlinge competitie van wie er het eerste klaar was. Mijn moeder was blij dat ze bui ten het dorp, Serooskerke, woonde zo dat die vorm van sociale controle wat aan haar voorbij ging. Het was in die tijd wel erg belangrijk te voldoen aan de norm van hardwerkende, propere vrouw." Volgens Van den Hoek was de schoon maak toen waarschijnlijk wel harder nodig dan tegenwoordig. Mensen had den kolenkachels, meer vochtige hui- Voor sommigen is de grote schoonmaak een vervlogen traditie, maar vele anderen, en vooral jongeren, geven het huis een extra poetsbeurt in het voorjaar. foto Dirk-Jan Gjeltema zen en nog geen stofzuigers. „Mijn moe der erkent dat de omstandigheden ver anderd zijn en zij ziet dé zin van een grote schoonmaak ook niet meer in." Erezaak Nelli Markus (58) uit Burgh-Haamste- de bewaart ook slechte herinneringen aan de grote schoonmaak. „Voor mijn moeder was het een erezaak dat het he le karwei voor Pasen was geklaard. Het ergste vond ik dat de kachel dan uit ging voor het zomerseizoen. Of het nou late of vroege Pasen was, de kolenka- chel moest tijdens de schoonmaak ook een flinke beurt hebben en die ging dan tot het najaar niet meer aan", vertelt Markus. ~Óok Rianne de Waal (46) uit Zonnemaire vond het verschrikkelijk als het weer zover was. „Mijn moeder was niet te genieten en het was vrese lijk ongezellig en koud in huis. Ik heb er een soort trauma aan overgehouden en bij mij wordt er dus absoluut niet schoongemaakt in het voorjaar. Verder het gehele jaar door wel, want je huis moet schoon zijn. Zo ben ik opgevoed, al ben ik iets gemakkelijker geworden door de jaren heen." Volgens het onderzoek van Trendbox vloeit de grote schoonmaak voort uit een eeuwenoud joods gebruik. Tijdens Pesach, het acht dagen durende joodse paasfeest dat de uittocht uit Egypte her denkt, wordt gegist voedsel als onrein beschouwd. Voor het feest begint, moet het huis daarom in alle hoeken en ga ten worden schoongemaakt. Een klus van weken tot de laatste kruimel brood is verwijderd. „Wanneer is iets nu schoon genoeg?", vraagt Petra van den Hoek zich af. Vol gens haar beleeft iedereen dat anders. „Er is wat mij betreft een verschil tus sen rommelig en vies. Ik ben ervan over tuigd dat het goed is regelmatig de boel schoon te houden en vooral genoeg te ventileren ten behoeve van een goed binnen-milieu. Ja, ik werk nou een maal bij de GGD", zegt ze. Met het oog op milieu en gezondheid er gert Van den Hoek zich ook aan het zin loze huishoudelijk gebruik van chloor- bleek- en antiseptische middelen. „Alle testen wijzen uit dat het geen enkel ef fect heeft en toch verschijnen er, nadat ze een bepaalde periode zijn geweerd, steeds meer van dergelijke producten in de schappen. Ze zijn zeer milieube lastend en bij inademing ook slecht voor de gezondheid." Opvallend in het onderzoek van Trend box is overigens nog dat juist jongeren tot 35 jaar nog het meest de traditie van de grote schoonmaak in stand hou den. „Bijna de helft van de jongere huis houdens maakt in het voorjaar een fris se en schone start", aldus Trendbox. Het blijft dan niet bij schoonmaken van het huis. Ook de auto krijgt een extra poetsbeurt, het huis wordt ge verfd en behangen, de tuin opgeknapt en de tuinmeubelen gaan weer naar bui ten. En om alles af te maken worden met de hogedrukspuit de muren, tegels en terrassen aangepakt. door Rinus Antonisse HULST - De provincie en de ge meente Hulst sluiten binnen kort een overeenkomst over na tuur-, woon- en recreatie-ont wikkeling in de Kop van Honte- nisse, globaal het gebied tussen het dorp Kloosterzande en de voormalige veerhaven Perkpol- der. Ook Rijkswaterstaat is er bij betrokken. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de Statencom missie Ruimte in Hulst. Gedepu teerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) zei dat het nog wachten is op één onder zoek. Zijn de uitkomsten daar van bekend, dan kan mogelijk al volgende maand de overeen komst worden getekend. Uit zijn toelichting en die van de Hulster wethouder B. Pauw els (CDA) viel op te maken dat sprake is van een 'ruil' tussen provincie en gemeente. Hulst gaat akkoord met een vernat- ting van de polder Perkpolder nabij de veerhaven (binnenlaten van een lichte getij werking). Die krijgt de bestemming na tuurgebied. Ook wordt elders in de Kop binnendijkse natuuront wikkeling voorzien. Als tegenprestatie stemt de pro vincie in (althans, er wordt pla nologische medewerking ver leend) met aanleg van verblijfs- recreatieve voorzieningen (hui zen) ten noorden van Klooster zande en bouw van wat ge noemd wordt 'bijzondere woon vormen' in de nabijheid van de Westerschelde. Ook de komst van een golfbaan en de aanleg van een jachthaven in de oude veerhaven behoren tot de moge lijkheden. Haalbaar Of zo'n jachthaven - al lang een grote wens van de gemeente - ook haalbaar is met het oog op de scheepvaart op de Wester schelde, onderzoekt Rijkswater staat momenteel. Uitgangspunt is dat de pleziervaartuigen op de druk bevaren rivier geen nau tische problemen mogen va zaken. Met name de vematjing j polder Perkpolder is voor a provincie als Rijkswater een begeerd project. Het s 1 worden uitgevoerd in het ka van het natuurherstel als ga ii van de tweede verdieping de Westerschelde. Daar is tot op heden buiteitf i weinig van terechtgekomet de Europese Commissie Nederland daarvoor al ingsjj ke gesteld. Door de kleine polder eem 1 binding te geven met cle Weg schelde, bijvoorbeeld via, sluis of buis, kan er zich a i Westerschelde-natuur ontwil len, van dezelfde aard als ij; verdieping verloren is geg Dat is juist wat de Europese' gel- en Habitatrichtlijnen schrijven. Uitruilen De in Hulst opgegane voomi ge gemeente Hontenisse ke zich sterk gemaakt voor a plan Kloosterzande-aaiH Dit ter compensatie van hete nomisch verlies door ophë van de veerdienst Krc gen-Perkpolder. Het 'uitra van belangen' tussen de proi cie en een gemeente, is s nieuw. j Eerder kreeg Reimerswaal t de provincie medewerking \i woningbouw aan de Kruinmg veerhaven, als dank vóórhelt sluit geen beroep aan te tekes tegen de komst van een Wea schelde Container Terminal Wethouder Pauwels od4 streepte dat de instemming! het vernatten van de pcü Perkpolder niet betekent het gemeentebestuur aanspra baar is voor andere ontpoldei gen op het grondgebied. „Te§ ontpolderingsplannen voor j verdere verdieping van dp terschelde zeggen we nee."Gi deputeerde Van Waveren ms;i te duidelijk dat de gemee zelf verantwoordelijk is voor ontwikkeling van de woon- recreatieplannen Buys Ballot College Voor alle sportieve leerlingen die nu in klas 2 VMBO theoretische- of kaderberoepsgerichte leerweg zitten. SDV start in klas 3 VMBO kaderberoepsgerichte leerweg SDV is een opleiding met heel veel sport SDV geeft gegarandeerde toegang tot het CIOS SDV geeft ook toegang tot alle andere MBO-opleidingen Aanmelden kan nog tot 15 mei a.s. Bel voor meer informatie of een aanmeldingsformulier: 0113-213010 Christelijke Scholengemeenschap voor: VMBO HAVO ATHENEUM GYMNASIUM Poitbu, 219 4460 AE Con Mrfbon. OHM,4010 Bum,>250460 o,lo«bu„b4llo4nl ww.buHb.Oo.il Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 62