)ebat over kosten gemeentehuis IZC PZC Kunstcentrum geeft kleur aan Tholen Goese Koninginnedag in nieuwe stijl legt nadruk op creativiteit Sterrenwacht wil Kuipers uitnodigen b 13 nnmige fracties Reimerswaal vinden 2,3 miljoen te veel voor uitbreiding Legale graffiti in de speeltuin Hennepkwekerij opgerold Eén dader vechtpartij nog vast Muzeeum dingt mee naar award Botsing door voorrangsfout Aanrijding op A58 oneelstuk zaterdag 24 april 2004 „Rob Paardekam UIRINGEN - Burgemeester jethouders van Reimerswaal jen dat de gemeenteraad 2,3 jjen euro uittrekt voor de uit- jding van het gemeentehuis diuiningen. Het is nog maar rraag of een meerderheid mnee instemt. BBR en Leef- ir Reimerswaal hebben al gegeven dat ze niet akkoord ihuidige bedrag is al behoor- tpat lager dan de vier mil- ;euro waar in het begin spra- was. Dat vond de raad te veel, gezien de slechte fi- céle situatie van de gemeen- a daarom is de uitbreiding soberd. daadwerkelijke kosten voor uitbreiding bedragen ruim miljoen euro, maar tijdens voorbereidingstraject is ge en dat zowel het hoofdge- rals Bachten Vaete niet vol- iaan de eisen die worden ge ld voor het verkrijgen van gebruiksvergunning. Het lege verwacht een kosten- jrdeel te kunnen behalen als lenodigde aanpassingen ge- ilijdig met de uitbreiding van gemeentehuis worden uitge- aanpassingen kosten dan 163.000 euro. Alles bij el- vraagt het college de ge- unteraad om ruim 2,3 miljoen obeschikbaar te stellen, uitbreiding en verbouwing het gemeentehuis is onder lig om de dienstverle- g te verbeteren. Zo verhuist sector grondzaken straks begane grond. Ook de nekersruimte van het archief idt aangepast. Nu worden nog ontvangen in de ar- ifiduis, terwijl de wet dat [toestaat. is ook een uitbreiding met ntig werkplekken voorzien, jat het aantal personeelsle de afgelopen acht jaar sterk «genomen, met krappe werk- mten als gevolg, der komen er een extra ver- Ierruimte en extra parkeer den in de directe omgeving van het gemeentehuis. De stuur groep huisvesting, waarin verte genwoordigers van alle politie ke partijen uit de raad zitten, heeft maandag over het voorstel gesproken. PvdA en WD zeiden akkoord te gaan met een krediet van 2,3 miljoen euro. Leefbaar Reimerswaal doet dat niet, ter wijl de BBR aangaf niet verder te willen gaan dan 2,2 miljoen. SGP en CDA hebben zich in de stuurgroep nog niet uitgespro ken, maar tijdens de gemeente raadsvergadering van dinsdag gaf CDA-fractievoorzitter P. Koeman aan dat hij 2,3 mil joen toch wel veel vindt. Wat hem betreft moet de uitbreiding zo sober mogelijk worden uitge voerd. Dinsdag 27 april zal blij ken of een meerderheid van de raad 2,3 miljoen aan de uitbrei ding wil besteden. De raad ver gadert vanaf 20.00 uur. WOLPHAARTSDIJK - In een woning in Wolphaartsdijk is gisteren om 15.30 uur een hennepkwekerij opgerold. De 125 planten alsmede de apparatuur zijn meegenomen ter vernietiging. De 22-jarige bewoner is aangehouden. ZIERIKZEE - Eén van de twee mannen die dinsdag is aangehouden na een vechtpartij in Burgh-Haamstede zit nog vast. Het gaat om een 24-jarige man uit Hellevoet- sluis. Zijn maat, een 25-jarige Rotterdammer, is inmid dels weer op vrije voeten. De mannen zijn aangehouden omdat ze twee krakers hebben mishandeld. De mishandeling vond dinsdagmiddag plaats in het ge kraakte voormalige gemeentehuis van Burgh-Haamstede. De twee slachtoffers, afkomstig uit Bergen op Zoom en Steenbergen, zijn daarbij tegen het hoofd geschopt en ge slagen. Beiden zijn overgebracht naar het ziekenhuis voor onderzoek, een van de twee is korte tijd opgenomen ge weest. De Rotterdammer en de man uit Hellevoetsluis wa ren in het kraakpand op zoek naar een vrouw. Die bleek inderdaad in het pand te zijn, waarna de ruzie ontstond. De familie van deze (meerderjarige) vrouw was al ruim een week op zoek naar haar. Onder meer in Renesse hin gen posters met haar foto en het verzoek om inlichtingen. De vrouw is na de vechtpartij vertrokken met onbekende bestemming. VLISSINGEN - Het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlis- singen is één van de drie genomineerde monumenten die in aanmerking komen voor de Bouwfonds Award voor vi tale monumenten. De monumenten komen in aanmerking voor de prijs omdat ze na een restauratie, aanpassing of verbouwing een nieuwe bestemming hebben gekregen en toegankelijker zijn geworden voor een breed publiek. Eind mei wordt bekend wie aanspraak mag maken op de titel 'meest vitale monument' en de cheque van 10.000 eu ro krijgt. Naast het Muzeeum zijn werf 't Kromhout in Amsterdam en het Glaspaleis in Heerlen geselecteerd uit 96 inzendingen. VLISSINGEN - Op een parkeerplaats aan de Mercurius- weg in Vlissingen heeft zich gisteren omstreeks 15.30 uur een aanrijding voorgedaan. Een 51-jarige automobilist uit de gemeente Veere reed uit een parkeervak achteruit. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een 58-jarige au tomobilist uit de gemeente Goes. Er was alleen blikschade. KATTENDIJKE - De nieuwe tennismuur in speeltuin De Zuidweide in Kattendijke is net geplaatst, maar nu al ondergespoten met graffiti. Normaal gesproken zou er schan de van worden gesproken, maar deze keer mocht het. Onder leiding van graffiti-artiest Gayan de Muynck konden de kinderen uit het dorp zich gisteren uitleven. Het resul taat wordt vanmiddag onthuld door de wethouders D. van Ewijk en S. van 't Westeinde als zij de opgeknapte speeltuin komen openen. foto Willem Mieras OOST-SOUBURG - Op de A58 ter hoogte van Oost-Sou burg vond gistermiddag kort voor vijven een aanrijding plaats. Ter hoogte van de stoplichten op de Bermweg-A58-Veer- havenweg kwamen een 40-jarige automobilist uit Dender- monde (B) en een 32-jarige automobilist uit Oost-Sou burg met elkaar in botsing. Beiden reden op de A58 komende uit de richting van Mid delburg. Hun voertuigen raakten flink beschadigd. erkeerscontrole )ES - De politie houdt dins- [27 april een gordelcontrole ie omgeving van Goes. rier kondigt de politie voor andag 26 april en donderdag apnl snelheidscontroles aan ïest-Zeeuws- Vlaanderen en de nacht van vrijdag 30 dop zaterdag 1 mei een alco- icontrole in Zeeuws-Vlaande- SMPERLAND - Toneelclub ilijnsplaat geeft zondagmid- een voorstelling in het wws in de studio's van Zee- idNet in Kamperland. stuk is geschreven door as van Boven en heeft als titel Nehalennia beeld, oftewel iColijnse en Kurtjeense twis- i'. De voorstelling begint om ,30 uur. REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Fostbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Fex: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl ■nterimet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl "exorgklachten: °®00-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; ®erdags tot 12.00 uur door Freek Janssen THOLEN - Het Kunstcentrum Tholen wordt vandaag officieel geopend. Eigenlijk was het al een tijdje open, maar volgens initiatiefnemer Francesco Anto- nietti heeft dat ook zijn voorde len: „Het is altijd aardig om iets te openen wat al leeft. Nu hebben we eerst kunnen zien hoe het liep. Als je iets hele maal nieuw opent, zijn mensen misschien wat terughouden der." Antonietti heeft het Kunstcen trum samen met zijn partner Andrea Cook en kunstenares Dini Simons opgezet. „Het pand naast de bibliotheek op de Dalemstraat stond al een tijdje leeg. 'We zijn met zijn drieën naar eigenaar Castria Wonen gestapt om te vragen of we er een kunstcentrum in mochten beginnen. Ze vonden het wel een aardig idee, dus de komende jaren mogen we hier in elk geval blijven." In het centrum zijn doorlopend exposities te zien van lokale kunstenaars. In de avonduren worden er cursussen gegeven, zoals tekenen en aquarellen en werken met handgeschept pa pier. Volgens Antonietti voorziet het Kunstcentrum in een grote be- Volgens Dini Simons, Fransesco Antonietti en Andrea Cook (vlnr) voorziet het Kunstcentrum in Tholen, dat vandaag wordt geopend, in een grote behoefte. foto Willem Mieras hoefte: „Zoiets is er nog niet in Tholen. Terwijl de stad heel ge schikt is voor kunst, dat trekt een soort bezoekers die Tholen graag wil hebben." Een tweede gedeelte van het Kunstcentrum is de expositie ruimte van Dini Simons. „Zij was tegelijkertijd met Andrea en mij op zoek naar een onder komen, dus dat kwam goed uit. De samenwerking loopt tot nu toe zeer goed, in ogenschouw genomen dat we allemaal kun stenaars zijn", vertelt hij la chend. „Die zijn doorgaans niet zo goed in samenwerken." Bij binnenkomst van de exposi tieruimte van Simons ligt een spoor van bloemblaadjes op de vloer. Een aantal werken is dui delijk geïnspireerd door het wa ter en klederdracht. „Ik ben een jaar bezig geweest met Zee land. Veel van mijn andere schilderijen hebben op de een of andere manier iets sacraals. Ik reis nogal veel en van elke reis neem ik iets spiritueels mee in mijn werk. Dat is eigen lijk niet eens de opzet, het gaat vanzelf." Zithoek In het Kunstcentrum is Cook bezig met de laatste voorberei dingen voor de opening. „De in deling moet logisch zijn", legt ze uit. „Een zithoek moet op een plek staan die ook uitno digt om er te gaan zitten." Wethouder M. Velthuis komt het centrum om 15.00 uur offi cieel openen. Tussen het Kunst- Centrum en de expositieruimte van Simons is een raam, waar op de skyline van Tholen staat getekend. „De wethouder kleurt het ge meentehuis in. Het inkleuren symboliseert een beetje hoe wij in de Thoolse gemeenschap wil len staan, we willen kleur ge ven." De deuren zijn open van 14.00 tot 17.00 uur. door Mieke van der Jagt GOES - Hoe vier je Koninginne dag? Is er een handleiding voor? Het traditinele recept: een auba de door de schoolkinderen met de burgemeester op het bordes, een wedstrijd met versierde fiet sen en een optreden van een clown of een goochelaar in een gehuurde tent, begint wat sleets te raken. Sommige Oranjevereniging krij gen de vrijwilligers niet meer bij elkaar om een feestelijke dag te houden en lang niet alle dorpsbewoners doen nog mee met het versieren, zelfs niet in de dorpen die een reputatie heb ben hoog te houden. In het alge meen heeft de meivakantie, sinds een aantal jaren gebruike lijk, roet in het eten gegooid. De mensen stappen op het vliegtuig of de in auto. Helemaal in tegenstelling tot die trend, is de Koninginnedag Rondom de Stenen Brug in Goes ronduit 'booming'. In nog maar vijf jaar tijd is tussen café Baar- ends en boekhandel De Koperen Tuin een alternatieve Oranjever eniging onstaan die elk jaar meer volk op de been brengt. „We willen het dan ook anders doen", zegt Annelies Verburg van de Rondom de Stenen Brug. „We mikken meer dan andere vereniging op een jong publiek, al doen de kinderen, de ouders en de ouderen ook mee. Maar pu bers hebben een belangrijke plaats, net als creativiteit en kunst. Bovendien beginnen we niet voor dag en dauw, maar meestal rond de middag, Dat de den we aanvankelijk om de och tendprogramma's in de wijken niet in de wielen te rijden. Maar het bevalt prima." Dit jaar be gint het feest om 11.00 uur op Koninginnedag, want Z@ppelin, de jeugd- en jongerenzender op Nederland 3, komt een uur lang filmen. De Koninginnedagvie ring rondom de stenen brug wordt dan een uur lang live uit gezonden. Natuurlijk zijn er ook rondom de stenen brug traditionele acti viteiten. De vrijmarkt bijvoor beeld, waain iedereen zijn over tollige bullen te koop kan aan bieden. „Dat past ook wel weer in het thema van dit jaar", zegt Verburg. „Dat is 'Van Kitsch, Van Kunst'. Kitsch is er altijd genoeg op de vrijmarkt en wij halen wat dat betreft ook wel wat binnen." Ook voor kunst wordt ruimschoots gezorgd. De pupillen van 't Gors exposeren hun werk en iedereen kan op echt linnen komen schilderen on der leiding van de kunstenaars en Ineke Otte. „Dat is toch weer eens wat anders dan een kleur plaat", stelt Verburg vast. Open podium In de korte geschiedenis van Rondom de Stenen Brug, is de organisatie trendsetter geble ken. Het open podium voor jon ge bandjes bijvoorbeeld, heeft al op verschillende plaatsen na volging gevonden. Deden de Goese organisatoren vorig jaar een succesvolle Idols, dit jaar zijn er overal dergelijke talen tenjachten. Ook de Koningin- door Ron Maqnée MIDDELBURG - Volkssterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg heeft vergevorderde plannen om astronaut André Kuipers naar Zeeland te halen. Tegelijkertijd wil de sterren wacht de oorspronkelijk uit Zee land afkomstige astronaut Lode- wijk van den Berg in Middel burg uitnodigen. Kuipers, die dezer dagen rond jes om de aarde vliegt in het in ternationale ruimtestation ISS, zal de eerste maanden na zijn ruimtereis wel helemaal volge boekt zijn, maar tegen het eind van het jaar moet het mogelijk zijn om de Nederlandse astro naut in Middelburg uit te nodi gen. Al in 1999 kwam Kuipers naar Walcheren, om een nieuw observatorium van de sterren wacht in Oostkapelle te openen. Tegelijkertijd wil de sterren wacht ook de Amerikaanse as tronaut Lodewijk van den Berg uitnodigen, die geboren en geto gen is in Sluiskil. In mei 1985 reisde Van den Berg als weten schapper mee met de Challen- ger-missie om experimenten uit te voeren met kristalgroei. Als het tweetal naar Zeeland komt, wil de sterrenwacht ook de Zeeuwse vlag tentoonstellen die Van den Berg op zijn missie heeft meegenomen. Enkele maanden na zijn reis deed de as tronaut Zeeland aan en overhan digde bij zijn bezoek aan het provinciehuis een vlag die hij op zijn reis had meegenomen. Het dundoek, dat bewaard wordt in de provinciale kluis, is circa 120 bij 170 centimeter groot. Dat Van den Berg de vlag meenam, betekent volgens Van Gelder dat hij zijn Zeeuwse roots ontzettend belangrijk vond. Een certificaat bewijst dat het echt om de vlag gaat die astronaut Van den Berg heeft meegenomen. Hierop staat dat de vlag 110 rondjes om de aarde heeft gevlogen, zo'n vier miljoen kilometer in totaal. Ook in het gastenboek in het provinciehuis prijkt de naam van de beroemde Zeeuw: op 18 oktober 1985, nog geen half jaar na zijn beroemde reis, heeft Van den Berg er zijn handtekening in gezet. nenacht, bij de Stenen Brug al vijf jaar vaste prik, vindt veel navolging. Maar de Goesenaren hebben nog wat troeven. De mid dag van de dag bijvoorbeeld, die morgen al wordt gehouden, Toon Teilegen en F. van Dix- hoorn komen poëzie lezen vol gens het principe: als er in Baar- ends muziek is, is er in de Kop- enen Tuin poëzie en andersom. Helemaal nieuw en nooit ver toond, is de air-roll van de gym nastiekvereniging Forza Gym- nastica uit Goes. Die doet kun sten op een soort luchtkus- sen-lange-mat op de speciaal daarvoor gecomponeerde tonen van het djembe-orkest onder lei ding van Sjaak van Elk. De to neelvereniging Heer Hendrik heeft weer staatvoorstellingen bedacht met het thema van dit jaar. Het feest duurt tot 21.30 uur, als de lamiponnenoptocht onder begeleiding van Excelsior en Confetti, die om 20.30 uur be gint op de Grote Markt, bij de Stenen Brug aankomt. Commissaris van de koningin W. van Gelder met de Zeeuwse vlag die 110 rondjes om de aarde heeft gevlogen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61