Provincie Zeeland is geen recht gedaan Pornomail niet te stoppen wmmi lezers schrijven N57 Topsalarissen Zeehonden IX Zeehonden X Zeehonden XI Zeehonden XII1 Schelpdiersector Stripfestival in Knokke Evaluatiedag Groot Dictee in Sluis i kunst GELICHT zaterdag 24 april 2004 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC vm. schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reank tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niatjw de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wori niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over» weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. En ja hoor, inwoners van het mooie Walcheren mogen nog steeds hun mening hierover ven tileren. Dat dit niets zal helpen is iedereen wel duidelijk, de pro vinciebestuurders met hun be kende gehalte hebben dit in hun (eigen)wijsheid reeds lang gele den besloten. Gedeputeerde Pop- pelaars kiest voor wat meer be- tongroei in de polder om minis ter Peys tegemoet te komen. Dat voor al deze onzin onvoldoende geld beschikbaar is, mag natuur lijk geen naam hebben. Dat plukken 'ze' bij de suffe bevol king weg! Uit onderzoek is ge bleken dat de transportwereld graag gebruik zal maken van de Noord-Zuid-route als de knel punten hierin zijn opgelost. De kortste route is nog altijd de bes te en in de toekomst ook de goed koopste. Zelf ben ik blij dat er in de nabije toekomst weer een mogelijkheid is om onze stem uit te brengen op de politieke be stuurders., dan ben ik deze za ken beslist nog niet vergeten. G. v.d. Leek Oostkapelseweg 44 Serooskerke In de PZC van 20 april werd weer maar eens geschreven over de topsalarissen, nu met name van de ministers. Een belonings- deskundige vindt dat die nodig bijgestuurd moeten worden en flink ook, maar liefst 50% op ter mijn, want ze liggen zo ver ach ter bij andere topambtenaren en vele zogenaamde hooggeplaat- sten in het bedrijfsleven. Ik hoef ze niet met name te noemen, want men leest bijna dagelijks over die arme stakkers met hun uitzonderlijke en schandalig ho ge salarissen die ze krijgen maar zeker niet verdienen. Wel vraag ik mij af hoe die belo- ningsdeskundige denkt over het salaris of liever gezegd beloning van zo'n miljoen mensen (gezin nen) die steeds maar niet rond kunnen komen van hun schamel inkomen dat hen wordt toebe deeld en zeker nu alles steeds duurder wordt, wat niet of nau welijks wordt gecompenseerd door loonsverhoging, we moeten immers allemaal bezuinigen? Mijn conclusie is dat er veel te veel hoge inkomens zijn in ons land, mede ontstaan door de pro centuele loonsverhogingen van af de zestiger jaren in plaats van ieder eenzelfde bedrag. Die te hoge inkomens maken alles ka pot inzonderheid in het bedrijfs leven, die daardoor niet meer kunnen concurreren met het bui tenland. Gevolg: mensen op straat met alle nare gevolgen voor vele gezinnen. Om alles nog draaiende te houden is er maar één oplossing (een illusie echter) aftopping van die ex treem lage inkomens, een topsa laris hoeft niet hoger te zijn dan 100.000 euro, mede gezien de armzalige beloning van heel veel mensen die er soms hard voor moeten werken. G. Kopmels Pr. Irenestraat 14, Nieuwdorp Misschien krijg ik ook even de gelegenheid te schrijven over de jacht van het doodknuppelen van zeehondjes. In één woord af schuwelijk. Wanneer stoppen ze daar eens mee? De foto in de PZC van 14-4 spreekt boekde len. Een weerloos dier dat aan voelt dat dit zijn einde betekent nog probeert door geluid te la ten horen: doe mij dat niet aan. Maar de jager kent geen genade. Hij heeft een hart van steen en zeer zeker snap ik ook de vrou wen niet die een bontjas kopen of dragen. De foto uit de krant moest op hun netvlies blijven staan. Dit geldt ook Voor minis ter Bot die wel héél erg bot be zig is. De vraag van mij is of het allemaal nog wel goed bij hem functioneert in de bovenkamer. Hij heeft een hart van staal. Het gaat maar over één ding: geld. Soms schaam ik mij Nederland se te zijn. Ons buurland België doet aan zoiets niet mee, daar moesten wij het voorbeeld van volgen. J. Verhage-Walhout Nieuwstraat 12, Zoutelande Als ik miljardair was, kocht ik geen profvoetbalclub, maar stel de ik een legertje positieve, goed getrainde huurlingen samen om de monsterlijke doodknuppel aars van zeehondenbaby's ge vangen te nemen, te ontwape nen en ik liet ze omscholen tot diervriendelijke mensen met een eerzaam bestaan. En ze wer den overtuigde vegetariërs, een belangrijke voorwaarde tot het verkrijgen van een vreedzamer wereld. Maar ik zou ook een ap peltje schillen met de Canadese overheid. In tegenstelling tot M.J. Schipper uit Middelbij vind ik dat de redactie cor^ verslag heeft gedaan van da gruweldaden; niet op sensat gericht. De doodsangst in ogen van het zeehondje moetw reldwijd gezien worden. En a een robbenjager (ik was hen bedelaar) op het punt staat i dier af te maken met een boo haak, dan moet er staan: robbenjager staat op het m een dier af te maken met boothaak. En dat staat er oo Prima! J.C. Bmselaa Molenweg 5, Oosterlai Het enige wat wij kunnen dot is aan zoveel mogelijk mens laten zien hoeveel de zeehondf lijden. En dat uw krant dan a foto plaatst, die trouwens nog: delijk is, want er zijn ook n noeg beelden van de slachting zelf en de kilometers lange rooi gekleurde ijsvlaktes, is nj meer dan 'normaal' bij het bd richt van 14-4. Beelden zeggej vaak meer als tekst alleen ben het dus absoluut niet ea met de kritiek die M.J. Schipp uit in de PZC van 20-4. Sterki nog, ik zou graag nog vaker t soort berichten n.a.v. het gnw lijk leed dat de mensheid de dn ren aandoet in de PZC wffl zien. Alleen door er zo veel mi gelijk media-aandacht aan te tü steden, open je de ogen van d mensen om ons heen. Op die ma nier kan iedereen helpen om protesteren tegen dit gruwelijl besluit van de regering van C nada. Laat je stem horen, sin je ogen niet voor dit soort gruw lijkheden. Boycot alle Canade producten en vakanties, boya modemerken die (zeeha denjbont gebruiken, schrijf pr testbrieven aan onze en de Cana dese regering en wordt lid va een vereniging die help deze dia ren te beschermen, zoals hl IFAW of Greenpeace. S. Brom P. de Hooghtstraot Temm Natuurlijk is het vreselijk oq zo'n foto in de krant te zien, daarop een weerloos zeehor Toch vind ik het juist deze krant.dat publiceert, de mensen maar geschokt rake door zulke beelden. De kan er niet genoeg op worden. En dat allemaal vi de handel, want een andere den is er niet. Eigenlijk Europees Parlement moeten boycotten. Maar schien kunnen wij, als Neder ders, alvast iets doen en geep vakantie naar Canada, protest tegen deze vresehj moordpartijen. Ook andere lat den waar vreselijke dingen met dieren gebeuren, moeten juist g* meden worden. Marga de Gi Bid de Ruyter 124, VHssim (Discussie gesloten) Ik kan mij zeer goed vinden a het verhaal van de voorzitter van Visserijbelang: ook de land' bouw wordt bij voortduring ge confronteerd met linkse indivi duen die bezig zijn de Neder landse samenleving te ontwricht ten. Zij stellen zeer veel pnon- teiten maar waar het geld van daan moet komen, daar wordl niet over gepraat. De samenle ving of de visserij of de land bouw moeten het maar ophoes ten. Dikwijls gaat het nog over onzinnige zaken die kant nog wal raken, maar voor de betrok kenen zeer kostenverhogend werken. De agrarische sector is al volledig in de vernieling ge holpen en men is nu weer druk bezig de schelpdiersector om zeep te helpen. Vogels zijn im mers veel belangrijker dan men sen? Ook de Europese regelge ving is fataal voor Nederland Als we nog even doorgaan, is in Nederland net nog ruimte voor kikkers en ganzen. Linkse partijen zijn constant bezig df samenleving met enorme koster op te zadelen. En diegenen die het geld moet verdienen wordet tegengewerkt. Door al dit soort zaken is er geen geld meer voffl medische voorzieningen, bejaar denzorg en ook het sociale vang net wordt in sterke mate aange tast, met als gevolg dat Neder land tot een van de armere lan den van Europa wordt gedegra deerd. Samen met de zeer lag' arbeidsproductiviteit (de Amen- kaan werkt 20 procent meer dar de Nederlander) worden de loon kosten onbetaalbaar en pnjs Nederland zich volledig uit markt en is men bij voortduring bezig aan zijn eigen ondergang LN.HaM Platteweg 6, Zienkzet KNOKKK - Op het Van Hunnen- plein en aan de Zeedijk in Knok ke wordt op zondag 16 mei een stripi'estival gehouden. Een groot aantal Belgische en Neder landse tekenaars signeert ter plaatse. Onder hen bevinden zich Karei Biddeloo (tekenaar van De Rode Ridder), Jel'f Broeckx (Water land), Dick Iieins (Napoleon), Eric Heuvel (January Jones) en Robert van der Kroft (Claire, Sjors en Sjimmie). Het festival duurt van 10.00 tot 17.30 uur. Er is een stripmarkt met verschillende uitgeverijen. Handelaren bieden antiquari sche en tweedehands stripboe ken te koop aan, Knokke, waar jaarlijks al het Cartoonfestival wordt gehou den, heeft een zekere traditie op het gebied van het beeldverhaal. De organisatie van het festival denkt dan ook dat het behoor lijk druk wordt. SLUIS - In het Sluisse Belfort wordt vandaag een ontmoe- tings- en evaluatiedag gehou den voor medewerkers van het Groot Nederlands Dictee. Het Groot Nederlands Dictee wordt jaarlijks georganiseerd door het weekblad Knack en het Davidsfonds. een culturele orga nisatie uit Vlaanderen die het bevorderen van de Nederlandse i taal als doel heeft. Eén van de 1 voorrondes van de elfde editie - 1 najaar 2004, voorjaar 2005 - J wordt in het Sluisse Belfort ge- houden. Sluis is hiermee de eer- i ste Nederlandse stad waar be- i langstellenden aan het Dictee 1 kunnen deelnemen. Dat Sluis de 1 stad is van Johan Hendrik van Dale, de grondlegger van het be- j faamde woordenboek, geeft een i extra dimensie aan de voorron- I de. 1 Het werkbezoek dient ter voor bereiding op de Sluisse voorron- I de. Na een evaluatievergadering over het Dictee 2004, volgt een I rondleiding door de Belfortstad. I 1 - j Gedeputeerde Van Waveren gaat met Rijk in gesprek over cultuurgeld door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) heeft met gemengde gevoelens kennisgenomen van de inhoude lijke adviezen die de landelijke Raad voor Cultuur afgelopen week heeft uitgebracht over sub sidieaanvragen van Zeeuwse or ganisaties. Tevreden is hij over het advies over het Zeeland Nazomer Festi val (ZNF) en de Vleeshal, teleur gesteld over dat over Nieuwe Muziek Zeeland en verwonderd over dat over Film by the Sea. j Ronduit slecht is Van Waveren te spreken over het totaal. „De j eigenzinnigheid van de Zeeuwse I cultuur en de specifieke situatie van Zeeland is onvoldoende on- derkend. Nog geen ééntiende procent van het cultuurgeld gaat naar Zeeland." j De Raad voor Cultuur had 392 miljoen euro per jaar te verde len. Daarvan is in totaal 348.750 euro toegekend aan het ZNF (200.000). Nieuwe Muziek (74.000) en de Vleeshal (74.750). ..„De Raad voor Cultuur heeft 1 het verzoek van staatssecretaris l Medy van der Laan om rekening j te houden met culturele sprei ding naast zich neergelegd", zegt Van Waveren. „Dat heeft vooral gevolgen voor Film by the Sea." Gaat u nu bij de staatssecretaris informeren hoe het zit met die regionale spreiding „Niet alleen informeren. Ik heb meerdere keren met de staatsse cretaris aan tafel gezeten. Tel kens heeft ze benadrukt een ze- ;kere regionale spreiding na te streven. In Zeeland hebben we 1 een aantal grote instellingen die van belang zijn voor de totale in- frastructuur. Als die in hun mo gelijkheden worden beknot, heeft dat gevolgen voor het hele culturele leven in Zeeland. 'Wat gaan we daaraan doen?', zal ik de staatssecretaris vragen." De afgelopen jaren hebben enke le Zeeuwse instellingen extra rijksgeld gekregen om de sprong te kunnen maken naar het lande lijke kunstenplan. Dat is niet ge lukt. „Het Gezelschap van de Zee is Gedeputeerde H. van Waveren: „De eigenzinnigheid van de Zeeuwse cultuur en de specifieke situatie van Zeeland is onvoldoende onder kend. Nog geen ééntiende procent van het cultuurgeld gaat naar Zeeland." foto Mechteld Jansen opgeheven, het Straatfestival Vhssingen heeft geen landelijke aanvraag ingediend en Nieuwe Muziek heeft van de Raad voor Cultuur een heel kritische beoor deling gekregen. Alleen het ZNF heeft een geslaagde over stap gemaakt. Het eerste wat we moeten doen, is naar de beteke nis van die adviezen kijken. Wat ik wil weten is of de Zeeuwse Raad voor de Cultuur het zelfde oordeel velt als de landelijke raad. Hoe dan ook lijkt me dat we niet heen kunnen om het ad vies over Nieuwe Muziek. 'Wij denken dat de weg die u inslaat niet tot voldoende interessante kunstuitingen leidt', zegt de lan delijke raad tegen Nieuwe Mu ziek. Met Nieuwe Muziek zullen we in gesprek moeten gaan om te kijken hoe ze zich wel kunnen onderscheiden. Met alle respect voor wat Nieuwe Muziek in het verleden heeft gepresteerd, denk ik toch niet dat de provin cie als vanzelfsprekend het gat aanvult dat is ontstaan nu van de aanvraag van 600.000 euro maar 74.000 euro is gehono reerd." In de provinciale nota De kracht van van cultuur wordt ge steld dat Nieuwe Muziek in 2001 in de Grote Kerk van Veere zou moeten zitten. Pas vanaf eind mei dit jaar is dat het geval. Dus hebben ze toch eigen lijk geen tijd gehad zich te bewij zen? „Ik vind niet dat Nieuwe Mu ziek zich daarachter kan ver schuilen. De Raad voor Cultuur heeft de activiteiten van de afge lopen jaren gevolgd en is daar zeer kritisch over. Juist over de nieuwe kansen die de locatie in Veere biedt is de Raad wel posi tief. Natuurlijk zal ik wel bij de staatssecretaris onder de aan dacht brengen dat de Rijksge bouwendienst de afgelopen ja ren veel geld beschikbaar heeft gesteld om van de Grote Kerk een podium maken en dat het doodzonde zou zijn dat nu onge bruikt te laten." Directeur Ad van 't Veer van Nieuwe Muziek denkt dat bui ten de landelijke cultuurnota om ook nog geld naar Zeeland komt. Is dat naïef? „Helemaal niet. We hebben eer der met de staatssecretaris ge sproken over het ondersteunen van jonge makers in Zuid-Ne derland. Dan denk ik allereerst aan beeldend kunstenaars maar ook aan jonge kunstenaars op het podium. Bovendien heb ik net het belang aangegeven van de culturele infrastructuur in Zeeland. Ééntiende van het cul turele budget in Nederland doet daaraan geen recht. Zijn er dan geen specifieke Zeeuwse zaken die extra steun verdienen? Ik zie alleen geen vanzelfsprekende re latie tussen dat extra rijksgeld en Nieuwe Muziek. Die organisa tie heeft duidelijk te horen ge kregen dat een nieuw spoor moet worden gezocht. Dat is even niet leuk, maar dat biedt wel perspectief. Zo zie je nu ook dat landelijk een aantal organi saties versterkt is teruggekomen nadat ze vier jaar geleden een negatief advies hebben gehad." Zijn het ZNF en Film by the Sea dan die specifieke Zeeuwse orga nisaties waaraan u denkt? ZNF-directeur Ruud van Meijel heeft aangegeven zich gepakt te voelen als de provincie hem geen twee ton extra geeft. „Als iemand weet hoe de provin cie zich voor het Nazomer Festi val heeft ingezet, is het Van Me ijel. Zijn toon heeft mij dus bui tengewoon verbaasd. Ik ga er van uit dat hij met ons mee denkt over de opgave die voor ons ligt. Film by the Sea was tot nu toe niet echt verankerd in het totale Zeeuwse veld, maar ik heb begrepen dat daarvoor juist allerlei ideeën bestaan, bij voorbeeld op het gebied van cul tuureducatie. Wat me heeft ver wonderd is dat de Raad voor Cultuur het filmfestival niet heeft beoordeeld op zijn groeipo tentie. Dat is een gemiste kans. Als ik de staatssecretaris ga aan spreken op de bijdrage van de Zeeuwse regio en op haar voor keur voor regionale spreiding, dan denk ik onder meer aan Film by the Sea." Maar heeft de provincizelf niet ook een grote achterstand als het om het filmfestival gaat? De provincie Zuid-Holland geeft Film by the Sea volgend jaar tien keer zoveel als de 23.000 eu ro die Zeeland tot dusver gaf. „Als ik moet opbieden tegen Zuid-Holland ben ik gauw klaar. Per inwoner geven wij aanzienlijk meer. Waar het mij om gaat is dat tegenover provin ciaal geld ook een uitstraling voor de hele provincie moet staan." „Overigens moeten we ook over de provinciegrenzen heen kij ken. Het Zuidelijk Toneel in Eindhoven en Opera Zuid in Maastricht hebben een positieve beoordeling gekregen. In het ka der van de samenwerking in Zuid-Nederlands verband kun nen wij daarvan profiteren als die gezelschappen de kans krij gen in Zeeland te spelen. Verder heeft de Raad voor Cultuur een half miljoen euro opzijgezet voor een nog te vormen dansin stituut in Zuid-Nederland. Dat is kennelijk wel besloten vanuit een idee van regionale sprei ding. We moeten met de drie pro vincies daarvoor een goed plan maken." Toneel in Eindhoven, opera in Maastricht, het ligt voor de hand dat Zeeland de dans opeist voor Goes. „Ha. Dat is een interessante ge dachte." Dit is de laatste aflevering in een serie over de gevolgen van de lan delijke kunstadviezen voor het Zeeuwse cultuurbeleid. door Raymond de Frel Help! Daar zit je dan. op de werk vloer. Je kan er helemaal niets aan doen, maar je krijgt het plotsklaps bloedheet, een gevoel van schaamte maakt zich van je meester. Had je net een op het oog zakelijk e-mailtje geo pend, wordt je opeens geconfronteerd met een scherm vol borsten, tongen, ge slachtsdelen en zwoel kijkende blondi nes. Eerste reactie: snel wegklikken, want stel dat je collega's het zien. Die gêne is intussen eigenlijk al hele maal niet meer nodig. Want welke inter netgebruiker komt bovenstaand voor beeld niet bekend voor? Te pas en te on pas proberen spammers reclame te ma ken voor hun pornosites, wonderbaarlij ke medicijnen (viagrapillen en ander soortige penisvergroters voorop) en dieettrucs. Wat betreft de eerste catego rie, wordt de zaak vanaf 19 mei bemoei lijkt. Vanaf die datum moeten pomo- spammers het onderwerp van hun be- richten voorzien van de tekst 'Sexual- ly-Explicit'. Dat bepaalde de Federal Trade Commission (FTC), de Ameri kaanse instantie die is belast met de na leving van de antispamwetgeving. On der druk van het Amerikaanse Congres werd vorig jaar de Can Spam-wet aan genomen, om zo de stortvloed aan onge vraagde en ongewenste mails in te dam men. Door de toevoeging van deze tekst moet het makkelijker zijn om ongewenste seksboodschappen te filteren. Aan de in houd van de berichten worden ook ei sen gesteld. Wie een pornospammail opent, krijgt eerst een bericht te zien waarin staat dat de e-mail seksueel ge tint materiaal bevat. Het toevoegen van pornografische afbeeldingen is niet lan ger toegestaan. Wel mogen de mails nog links tonen naar internetadressen, waar seksplaatjes en filmpjes zijn te vinden. Pornospammers zijn vanaf 19 mei verplicht hun mails te voorzien van een waarschuwende tekst. foto Camile Schelstraete Bovendien zijn de verstuurders van de spam verplicht een postadres mee te stu ren en aan te geven hoe ontvangers in vervolg dit soort post kunnen voorko men. Kinderen Wat wij daar in Nederland van gaan merken? Een kijkje op meerdere inter netforums leert in ieder geval dat het vertrouwen in verbetering niet groot is. 'Het effect van een Nee/Nee-sticker op de brievenbus is op internet nooit te rea liseren' en 'Spammers zijn criminelen, die houden zich niet aan de regels' zijn zomaar een paar reacties. Dat het nodig is, daarover is iedereen het wel eens. Zeker met het oog op inter nettende kinderen. Uit een enquête in de vijftien lidstaten van de Europese Unie bleek onlangs dat Nederlandse kids veel vaker op het wereldwijde web vertoeven dan hun leeftijdgenoten in an dere Europese landen. Het gemiddelde Europese percentage is vijftig, Neder land scoort met 64 procent jeugcüge sur fers het hoogst. Eén op de vijf Neder landse kinderen van elf en twaalf jaar is via internet weieens benaderd met seksuele toespelingen. Bij de Zeeuwse intemetprovider Zee- landNet regent het op het meldings adres abuse@zeelandnet.nl dagelijks klachten en waarschuwingen over spam. „Zo'n wet als in Amerika wordt door ie dereen toegejuicht, maar er zijn zowel in Amerika als Europa veel critici. Want waarom zouden spammers zich aan de regels houden? Ik verwacht dat de medewerking heel laag zal zijn, want spammers zijn uitermate inventief", weet manager M. de Jonge van Zeeland- Net. Verplaatsen De Jonge: „Die wet is alleen van kracht in Amerika. Nu is het zo dat in de Vere nigde Staten internet het meest is inge burgerd, dus daar komt automatisch heel veel spam vandaan. Als dat zou stoppen, merken wij dat in Nederland wel even. Maar op een gegeven moment gaat het zich verplaatsen. Nu komt er bijvoorbeeld al veel uit Oost-Europese landen. En Aziatische landen zijn ook steeds meer in trek." De Jonge denkt dat met name de moge lijkheid om aan te geven dat je geen prijs stelt op nieuwe reclamemails juist averechts zal werken. „Een spammer stuurt zijn informatie naar bijvoorbeeld twintigduizend adressen. Als hij van honderd adressen een reactie krijgt, weet hij dat hij in het vervolg juist hen moet aanschrijven. Zij hebben immers een bestaand mailadres en lezen hun post ook nog. Na reactie loop je dus de kans dat je alleen maar meer spam ont vangt." De pornospammer laat zich moeilijk pakken. Het dagelijks verversen van spamfilter en virusscanner is dus nood zaak. Daarnaast is melding maken van spam is nuttig. De Jonge: „Opvallend is dat we niet zo veel reacties meer krijgen over plaatjes van blote dames en heren. Als er klach ten komen, dan gaat dat meestal over extremere dingen. Denk aan kinderpor no of seks met dieren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 60