iwembad Tholen sluit wellicht Folder als protest tegen overlast Gemeente vraagt asielzoekersgezin te vertrekken Pijp Sfeervol debuut voor KiekVirus allege maakt bezuinigingsvoorstellen voor komende jaren openbaar Schuldvraag aanvaring met brug Kapelle ontvangt Engelse gasten Muskusrat krachtiger bestrijden Politie waarschuwt voor oplichter Namen sportgala bekendgemaakt Lie; 0113-315649 jc.nl .«dactie'S' pzc.nl Cis 31,4460 AA Goes Kntie-exploitatie: a.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; iel; 020-4562500. Ldag 24 april 2004 editie Bevelanden-Tholen zeeuwse almanak Een in Terneuzen woonachtig konijn - naam onbekend - ont dekte deze week een fantas tisch staaltje graafwerk. Had ie zelf helemaal niets voor ge daan. Het was er zomaar op eens: een gigantische konij nenpijp. Daar maakte hij dankbaar gebruik van. Van verkeersborden begreep het diertje uiteraard niets en dus huppelde hij nieuwsgierig de Westerscheldetunnelin. Het werd een kortstondig avon tuur, want na vijf meter was I het diertje de pijp uit. Langeveld is solidair met Naudts TERNEUZEN - Rijkswaterstaat heeft de ellende van aan varingen over zich afgeroepen door de brugwachters op te zadelen met verouderde radars en marifoons, waarmee de brugwachter wel naar de schippers kan luisteren maar niet met ze kan praten. Dit bleek toen een brugwachter zich deze week voor de rechtbank moest verantwoorden voor het veroorzaken van een aanvaring van een schip met de brug bij Sluiskil, pagina 17 de brugwachter is eenzaam KAPELLE- De gemeente Kapelle krijgt van woensdag tot zaterdag gasten uit Melton Mowbray op bezoek. Ka pelle heeft al jaren een uitwisseling met het Engelse Mei- ton Mowbray. Aan beide kanten van de Noordzee is een speciale uitwisselingscommissie actief die bezoekjes over en weer en andere uitwisselingsprojecten regelen. De Engelse gasten worden ontvangen in het gemeente huis van Kapelle, waarna de uitwisselingcommissie hen betrekt bij de festiviteiten rond de lintjesregen en Konin ginnedag. MIDDELBURG - Het CDA-Statenlid K. Martinet vindt dat de jacht op muskus- en beverratten met onverminder de kracht moet doorgaan. De inzet terugdraaien ziet hij niet zitten. Dit betekent wel dat de provincie meer geld moet vrijmaken voor de bestrijding. De laatste jaren is sprake van een flinke kostenstijging en die is grotendeels op het bordje van de twee Zeeuwse wa terschappen terecht gekomen, stelt Martinet. Het provin ciale aandeel in de bestrijdingskosten daarentegen is vol gens het Statenlid niet op peil gebleven. De CDA'er merkt op dat bij inzet van voldoende mankracht en mid delen de aanwezigheid van de muskus- en sinds kort ook beverratten terug kan worden gedrongen. De felle bestrij ding acht hij nodig vanwege de schade die de dieren toe brengen aan dijk- en slootkanten (vooral door het graven van holen). In schriftelijke vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur dringt Martinet aan op meer provinciaal geld voor de rattenjacht. TERNEUZEN - Al een aantal dagen is in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen een oplichter actief. Een man probeert d.m.v. een babbeltruc mensen een geldbe drag afhandig te maken. Momenteel hebben hiervan twee mensen aangifte gedaan. De politie heeft de zaak in onder zoek. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland heeft de asiel zoekersfamilie Begde, die al ja ren in Colijnsplaat woont, een brief gestuurd met het vriende lijke, doch dringende verzoek de woning in Colijnsplaat vrijwil lig te verlaten. Een meerderheid van de gemeen teraad heeft de vergoeding voor huisvesting en levensmiddelen aan de familie per 1 april stopge zet. Het gezin, ouders met drie kinderen en een inwonende broer, zou voor 1 mei moeten zijn vertrokken. De gemeente Noord-Beveland beschouwt de familie Begde als uitgeprocedeerde asielzoekers, die volgens het rijksbeleid moe ten terugkeren naar het land van herkomst. Medische gronden Vluchtelingenorganisatie Inlia denkt daar heel anders over om dat mevrouw Begde helemaal niet is uitgeprocedeerd. Zij heeft op medische gronden nog een procedure lopen, waarin de ze zomer nog een uitspraak wordt verwacht. Het was om die reden dat de PvdA-fraCtie in de raad van Noord-Beveland voor stelde de ondersteuning voor de familie Begde nog gen halfjaar voor rekening van de gemeente te nemen. Het feit dat de familie volkomen is geiïntegreerd in het dorp, speelde in dat voorstel mee. Maar een meerderheid van de raad vond dat Noord-Beveland erg coulant heeft gehandeld ten opzichte van de Koerdische Tur ken en ontwikkelde enige haast om de nieuwe orders van minis ter Verdonk uit te voeren. Vanaf oktober 2002 heeft Noord-Beveland het gezin on dersteund en gehuisvest, zodat het tijd zou krijgen onder bege leiding van Inlia naar een ande re oplossing te zoeken. Die op lossing bleef tot op heden uit. Te rugkeer naar Turkije, de optie van Verdonk, is volgens de fami lie onmogelijk vanwege de men senrechtensituatie in Turkije en vanwege de medische conditie van mevrouw Begde. De gemeente, die hoopt dat de mensen vrijwillig zullen vertrek ken, spant als dat niet gebeurt een kort geding aan. Zonder gang naar de rechter heeft Noord-Beveland geen grond om een gerechtsdeurwaar der opdracht tot uitzetting te ge ven. SINT-MAARTENSDIJK - Wet houder F. Goossen van de ge meente Tholen onthult maan dag de namen van de genomi neerden voor het Sportgala, dat op 14 mei wordt gehouden. De bekendmaking vindt plaats in de kantine van sportvereni ging Smerdiek in sportcentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk, om 15.15 uur. De wethouder plakt ook de eer ste poster met het nieuwe logo van het gala op. Sonore is daarvoor uitge breid met enkele oud-leer- van Begthel, die ook ie cursus stem vorming bij baar hebben gevolgd. Sonore, als ensemble te ilein voor operawerk, stu- elk jaar een ander in. Bij de dirigente Bond opera al lang op het verlanglijstje. Vorig jaar is "•et uitgebreide ensemble oefenen begonnen en nmiddels is het zo ver dat drie promotieconcerten ïlkens ongeveer de helft ian het programma kan '"orden uitgevoerd. is Teuny Begthel 'eelt het nogal wat voeten mde aarde om met twintig amateurs een goede opera- iooruitvoering te brengen. Niet alle koorleden lezen wen gemakkelijk muziek, I Wordt gezongen in vier verschillende talen, waar onder Italiaans, er is een choreografie en alles moet nit het hoofd gebeuren. ?P het programma staan cwoemde werken als het Zigeunerkoor uit II Travia- '■°re van Verdi en het be terde slavenkoor uit diens biabucco. Verder de wals "J! de Faust van Gounod het Zigeunerkoor uit jte" Zigeunerbaron van s. Het programma is '«"volmaakt met opera- *erk van Mozart, Bellini, Sullivan en Mascagni. Het eerste promotieconcert Jndt plaats op Koninginne- jag, 30 april om 15 uur in de Geerteskerk in Kloetin- §e Het volgende begint een halfuur eerder in 't Kerkje mEllewoutsdijk op 23 mei. 6 juni is er een try-out aRilland, om 16.00 uur in Oe Poort van Antwerpen. Over een vierde promotie- concert is Begthel nog in onderhandeling. door Inqrid Huibers GOES - Met een mooi vormgege ven folder, rijk voorzien van fo to's, geeft eigenaar Henk Schalk- oord van Drukkerij Zeeland in Goes uiting aan zijn ongenoegen over de voortdurende overlast in zijn buurt. Schalkoord ergert zich al vier jaar aan de herrie van af en aan rijdende brom mers bij zijn buurman, bezorg- chinees Du Jin aan de Voorstad, en de groepjes jongeren die vol gens hem regelmatig met een biertje en een jointje op de stoep voor zijn huis bivakkeren. „Het wordt alsmaar erger", ver zucht Schalkoord. „De eigenaar van Du Jin is vier jaar geleden begonnen met een bezorgdienst. Sindsdien rijden er dag in dag uit brommertjes af en aan. Zijn werknemers krijgen biertjes van hem en ook vrienden en kennis sen van zijn bezorgers verkoopt hij bier voor een zeer schappelij ke prijs. Dus die jongens komen gezellig rondhangen bij Du-Jin. Ze laten hun scooters eens lek ker hard draaien, ze drinken bier, roken joints en gooien de le ge flessen, sigarettenpeuken en bierdoppen op straat. En omdat het hier zo gezellig is, stoppen pizzakoeriers en shoarmakoe- riers die allemaal over de Voor stad rijden, regelmatig ook even om een praatje te maken of ze toeteren eens lekker hard." Flessen In zijn folder komt Schalkoord tot een opsomming van 32 klach ten. De kapotte flessen en bier- doppen komen voorbij, maar ook het. urineren en kotsen te gen de gevels, het bijvullen van benzine van de brommers op de openbare weg, de 's nachts roe college heeft de laatste we- samen met de ambtenaren ij- g gewerkt aan concrete be- igingsvoorstellen. Er moest oorlijk wat geld worden vrij- aakt: 1,2 miljoen euro voor jen ruim 1,6 miljoen per rvoor 2006, 2007 en 2008. eer deze maand was er zelfs isprake van een tekort van 2 joen per jaar, maar dat be- jwerd bijgesteld: de gemeen- kreeg een paar meevallers, ironder het uitstel van het af- ilfen van de onroerendzaak- asting (ozb). bezuinigingspijn is zoveel «lijk verdeeld over de ver telde afdelingen. Er wordt audingsgewijs net zoveel ge- lop de harde beleidsonderde- izoals veiligheid, wegen en slekjke ordening) als op de fe sector (waaronder wel- cultuur, en onderwijs). Wel- ihet meest opvallende voor- s het sluiten van het ge melijk openluchtzwembad Spetter in Tholen-stad, voor adat het geld dat daarmee dt bespaard (128 euro per j in het andere openlucht- nbad wordt gestopt (Hae- rin Sint-Maartensdijk). r Ensemble Sonore zingt «perakoorwerk fFreek Janssen [[.MAARTENSDIJK - Bur ster en wethouders van Jen hebben een bezuinigings- t i opgesteld van zes miljoen 0,om de begroting van de ko- Le jaren rond te krijgen. De Bi ingrijpende maatregelen: sluiten van het openlucht- tmbad in Tholen, het sluiten ialle bibliotheken met uitzon- Qg van Tholen en Sint-Maar- idijk en het schrappen van «btenarenplaatsen. De gemeente Tholen wil een im puls geven aan de ontwikkeling van Sint-Maartensdijk, mede omdat het gemeentehuis daar weggaat. In het bezuinigingsvoorstel wordt niet gerept over de bouw van het gemeentehuis. Wel wordt er gesproken over de slui ting van bibliotheken. Het colle ge geeft twee opties. Het eerste is dat alle bibliotheken in de ge meente dicht gaan, met uitzon dering van Tholen: in de overige dorpen komen dan bibliobussen (een besparing van 116.000 euro per jaar). Een alternatief is een hoofdvestiging in Tholen aan te houden, met een uitgebreidere vestiging in Sint-Maartensdijk. De bibiobussen in Scherpenisse en Stavenisse komen dan te ver vallen (besparing van 50.000 eu ro per jaar). Een groep die er bekaaid van af komt in het voorstel is de jeugd. Behalve de eerder genoemde sluiting van het openluchtzwem bad wordt er gedacht aan het stopzetten van de subsidie aan bureau Halt, het afschaffen van tegemoetkomingen voor het zwemonderwijs, 'het korten op de nieuwbouw van basisscho len, het afketsen van nieuw bouw van het Markiezaat Colle ge in Tholen en het versoberen van speelterreinenbeleid. Eén van de grootste bespaarpos- ten is personeelskosten. De ge meente wil de komende jaren mi nimaal elf arbeidsplaatsen schrappen. Dat zou volgend jaar 125.000 euro schelen, tot zelfs 500.000 euro in 2008. Het colle ge verzekert dat er geen gedwon gen ontslagen vallen: het inkrim-- pen gebeurt door middel van na tuurlijk verloop - vacatures wor den niet ingevuld. Druk De eerder voorgestelde stijging van de ozb met zestien procent gaat niet door. Onder druk van de inwoners wordt voorgesteld de belasting met slechts vijf pro cent te laten stijgen. De riool rechten gaan omlaag, doordat in vesteringen in het riool worden uitgesteld. Uiteindelijk gaat een standaard gezin in de gemeente er volgend jaar bijna zes pro cent op achteruit, wat betreft de gemeentelijke belastingen. Het is nu aan de gemeenteraad om te beslissen of ze de voorstel len overneemt. In juni wordt de kadernota 2005 definitief vastge steld. iaor Mieke van der Jagt SL0ETINGE - Het Zeeuws Ensemble Sonore, in bestaat uit leerlingen un zangpedagoge Teuny Begthel uit Goes, geeft ko- send voorjaar een reeks try-outs van een ope nvoorstelling die het en able voor november leeft ingestudeerd. Dansgroep Jig Jaggers was een van de deelnemers die KiekVirus in 's-Heerenhoek gisteravond tot een succes maakten. door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - De longen uit het lijf, blaren op de vingers en kramp in de kuiten hebben zeven bandjes, vier dansgroe pen en vier hiphop- of rapgroe pen zich gisteravond gezongen, gespeeld en gedanst. De finale van KiekVirus in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek, een wedstrijd voor jonge gasten, werd mede dankzij het pubhek dat voor een volle zaal zorgde, een sfeervolle aangelegenheid. Er ging wel eens wat fout, na tuurlijk. Met het geluid zat het niet altijd even snor en de dans was niet voor iedereen te vol gen, maar het was de eerste afle vering van KiekVirus en van je fouten moet je leren. De jongerenraad, die Borselse evenementen op de kaart wil krijgen, heeft die laatste doel stelling in elk geval met glans ge haald. Het is de bedoeling Kiek Virus ook volgend jaar weer op touw te zetten, net als dit jaar met medewerking van Scoop. In drie categorieën werden win naars aangewezen. Bij de band jes was dat Yes You Did, bij de rap- en hiphopgroepen won 0118Vier en bij de dansgroepen was de prijs voor Misaine Girls. foto Willem Mieras Het jonge pubhek bij KiekVirus was bij de finale zo talrijk, dat zelfs de ouders niet in de weg he pen. De meeste beands zijn zo jong dat ze voor het vervoer van ver sterkers en instrumenten zijn aangewezen op gemotoriseerde vaders en moeders. ten heeft wat er precies op de stoep voor zijn zaak gebeurt. „Ik sta zelf in de keuken, ik kan niet de hele tijd buiten staan kij ken." De Chinese maaltijden worden bezorgd tussen 's middags half vijf en 's avonds negen uur. Tus sen half zes en zeven uur rijden er twee brommers, daarna hoeft er doorgaans nog maar één brommer rond te rijden. Zhou: „Soms komen hier 's avonds om half elf jongens met scooters, boem, boem, boem. En dan zeg gen de buren: 'Jij bent fout', maar ik ga om negen uur dicht en dan ga ik slapen." Medewerkers Pim (18), Michel (19) en Ferd (19) van Du Jin be grijpen de commotie niet zo goed. „We staan hier wel eens met onze vrienden buiten van een pilsje te genieten en een beetje te lachen en te keuvelen", zegt Michel. „Maar dat duurt hooguit tot kwart over negen", vult Ferd aan. „Het is in het ver leden wel eens gebeurd dat we er langer stonden, maar tegen woordig worden we wegge stuurd door onze baas." Regels Het gaat, zo benadrukt drukker Henk Schalkoord, niet om Zhou, maar om de manier waar op hij zijn zaak runt. „Die man mag ook zijn werk uitvoeren", zegt Schalkoord. „Maar hij moet zich wel aan de regels hou den." De kleurige folder heeft in elk geval zijn eerste vruchten af geworpen. Het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Goes was zo verrast door het professioneel ogende drukwerk, dat er is besloten dat burgemeester Van der Zaag zich hoogstpersoonlijk over de pro blematiek zal buigen. pende 'Aziatische logees' en de verstoring van de nachtrust door het ophalen van achtergela ten vervoermiddelen na sluiting van de horeca in het Goese cen trum. Schalkoord heeft de afge lopen jaren herhaaldelijk met zijn buurman en met de politie gepraat, maar dat heeft volgens zijn zeggen weinig geholpen. Onder het veelzeggende kopje 'Inpakken en wegwezen' rept Schalkoord in zijn folder over families in de buurt die al zijn verhuisd of graag willen verhui zen vanwege de overlast. Een pa gina verder doen de buren hun eigen verhaal. Zo meldt de fami lie Geeratz dat zij graag wil ver kassen om hun kind 'veilig en vriendelijk' te laten opgroeien. De familie Joosse steunt de ac tie 'ondanks' dat zij gaat verhui zen. De familie heeft besloten er gens anders te gaan wonen, om dat buiten spelen voor hun doch tertje 'bijna niet te doen is'. Pizzabrommers Eigenaar Chang Hua Zhou van Du Jin doet, gevraagd naar de overlast, meteen zijn afhaalres- taurant van het slot, wijst naar één van de geparkeerde brom mertjes en start de motor. „Dit is een heel normale brommer, hoort u wel?", zegt hij. „Nu geef ik gas. Nog steeds heel normaal. Mijn brommers rijden veertig ki lometer per uur. Niet zoals de pizzabrommers, die rijden wel zestig. De politie is al een paar keer komen controleren, maar ik heb nog nooit een boete ge had voor mijn brommers." Hij schenkt zijn werknemers inder daad een biertje, maar 'alleen na werktijd'. Vrienden en ken nissen van zijn bezorgers krij gen 'soms' een biertje. „Maar niet vaak. En ze mogen het al leen binnen in de zaak opdrin ken", zegt Zhou. Roken mag sinds 1 januari bin nen niet meer en daarom stond iedereen op straat te roken. „Maar dat mag nu ook niet meer van mij", meldt de eigenaar van de bezorgdienst. Wel zegt Zhou dat hij zelf niet altijd in de ga- Michel, Pim en Ferd (vlnr) snappen de ophef over de overlast die zij zouden veroorzaken aan de Voor stad in Goes niet zo goed: ze zouden hooguit tot kwart over negen 's avonds op straat staan te praten. Toch heeft buurman Henk Schalkoord in een speciale folder zijn ongenoegen over de brommers van en bij bezorgchinees Du Jin wereldkundig gemaakt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59