teren zoeken in de bergen W19 De Ontdekking van de Wereld zaterdag 24 april 2004 St. Johann i.T. iel Nederlanders rijden 's zomers graag over de bergpassen van de flssglockner. Foto's nationalpark hohe tauern (aarom is Oostenrijk zo eliefd bij Nederlandse itantiegangers? Vanwege de - ergen natuurlijk, maar ook de atgestrekte bossen met fatjes en watervallen. En als ebovendien kans maakt op ju ontmoeting met een beer, mrdt wandelen extra i jiannend. •KitzbOhel Zeil Wald *Krimml a v a H.tio"!1 p a r k;. H Natte attracties WM Oostenrijk is populair bij Nederlanders. Na de Duitsers vor- WmÊÊÊ men Nederlanders de grootste groep buitenlandse toeris ten. Jaarlijks komen er zo'n 1,3 miljoen landgenoten, van wie 61 procent in de winter en 39 procent in de zomer. De laatste groep neemt echter fors toe, vooral families en senioren prefereren de zo mer. De regio Hohe Tauern heeft vorig jaar de 'waterpas' geïntrodu ceerd, een ticket voor dertien 'natte' attracties, waaronder de Krimmler waterval, het er tegenover gelegen WasserWunderWelt, diverse zwembaden en de Grossglockner Hochalpenstrasse. Een ticket voor een volwassene kost 31voor een kind 6 en voor een gezin 64. Meer informatie: Ferienregion Nationalpark Hohe Tauern, tel. 0043-654 640 122, www.nationalpark.at. Krimmler waterval (van eind april tot eind oktober dagelijks open, entree 1,50): tel. 0043-656 47 239, www.salzburqerland.com; zevendaagse huttentocht: tel. 0043-65 44 200 22; beklimmen van Grossvenediger tel. 0043-656 56 256. In Wald zijn enkele kleine hotels en pensions. Voorts een aantal mooie, maar ook vrij prijzige, 'Nederlandse' vakantiehuizen onder de naam Wald Schönheben. Het complex wordt uitgebreid van 13 naar 21 huizen. Te boeken via Chaletsplus in Gouda, tel. 0182-54 65 24, www.chaletsplus.nl. Meer informatie over Wald im Pinz- gau; tel. 0043-656 582 430, www.wald-koeniqsleiten.at. Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel 020-468 47 93 (10.00-15.00 uur), www.austria-tourism.at or ALICE PLEKKENPOL Grüss Gott, zegt de boer, en steekt meteen van wal. Zijn stortvloed aan woorden klinkt heel vriendelijk, aar is helaas totaal onverstaanbaar. faarschijnlijk een Pinzgauer dialect. ia jonge vrouw komt lachend naar J] Éten om een en ander te vertalen in ia Duits. Het blijkt dat we op de ;-splitsing het verkeerde wandelpad Hezen, we moeten afdalen in plaats a omhoog. 'Dat gebeurt bijna dage- ps.' zegt ze vergoeilijkend. 'De route shier niet goed aangegeven, en bijna üetoeristen lopen fout.' !e bewoners van het plaatsje Wald lijn gewend aan vakantiegangers die iaën om hun dorp lopen en fietsen. De lekende Tauern Radweg voert door Wald, en vele wandelwegen leiden aaarhet grote natuurgebied Hohe Tau- mofde Krimmler waterval, ons doel. Bet pad gaat nu langs de oever van de Salzach, de rivier die in de buurt ont- pigt en helemaal naar Salzburg coomt. In de ondiepe, hier nog smalle Salzach staat een man in korte broek. 3] kijkt moeilijk, het lijkt alsof hij iets Kkt. Dat doet hij inderdaad, hij Murt naar mineralen maar vindt dit eer niets. 'Het enige wat ik er aan over- loud zijn koude voeten', klaagt hij. Het is slechts zes kilometer naar de Krimmler waterval, die zich in drie ge deelten naar beneden stort. Verderop langs de weg zijn enkele uitkijkpunten waar vandaan je het hele natuurwon der ziet, maar dan wel op flinke af stand. Daar helpen zelfs de verrekij kers niet, dus is het toch het beste er naartoe te gaan. 'De grootste waterval van Europa', zeg gen de Oostenrijkers trots. Maar dat is niet waar, in elk geval Schaffhausen in Zwitserland verplaatst meer watermas sa. Wellicht is Krimmler met 380 me ter de hoogste, dat zou goed kunnen. In elk geval al in 1967 werd de waterval 'gediplomeerd', want uitgeroepen tot Europees natuurwonder. Fraaie regenboog Wie Krimmler bezoekt, kan dat per deel doen. De meeste mensen maken een eenvoudige wandeling naar het laagste niveau, waar je als je het water te dicht nadert, flink nat wordt. Draai in elk geval even de rug naar de water val toe, want bijna altijd is er een fraaie regenboog te zien. Wij zien er zelfs twee. In een half uur klauter je naar het twee de niveau, het hoogste gedeelte vergt opnieuw een half uur. De meeste bezoe kers blijven echter beneden, maken een foto en haasten zich dan naar de Een potje Murmeltierfett tegen spierpijn eettentjes, terrassen en vooral souve nirwinkels. Want zo ongeveer alles wat maar een beetje een link heeft met Oos tenrijk, wordt hier verkocht. Van heup wiegende tuinkabouters in Lederhosen tot potjes met Murmeltierfett (een Mur- meltier is een soort grote marmot). Het vet helpt volgens de beschrijving tegen reuma en spierpijn, altijd handig als je de dag ervoor een flinke wandeling in de Hohe Tauern hebt gemaakt. De Krimmler waterval ligt namelijk aan de rand van het nationale park Ho he Tauern, het grootste beschermde na tuurgebied in de Alpen. Het park om vat gedeelten in het Salzburgerland, Oost-Tirol en Karinthië, en is met een oppervlakte van 179.000 hectare zo groot dat je er in een dag niet omheen kunt rijden. Twee van Oostenrijks meest bezochte attracties bevinden zich hier: de Grossglockner Hochalpen strasse en de Krimmler. De Grossglockner Hochalpenstrasse is een panoramaweg die in de zomer zeer geliefd is, vooral vanwege de eeuwige sneeuw. De weg kent dertig 'driedui- zenders' waarvan de hoogste tot bijna 3800 meter. Deze snelweg van Salz burg naar Villach is geopend van begin mei tot begin november, *s nachts mag er niet gereden worden. Dat het nationale park Hohe Tauern vooral uit hoge alpentoppen, bergwei den en gletsjers bestaat, is iets dat na tuurliefhebbers tevreden stemt. Het be tekent namelijk dat in elk geval dit stuk Alpen beschermd wordt. Overi gens is dat nog maar precies twintig jaar geleden in gang gezet. Het park telt enkele superlatieven: de hoogste berg, de hoogste waterval en de groot ste gletsjer van Oostenrijk. Alhoewel, de gletsjer, de Pasterze op de Grossglockner, smelt de laatste jaren in hoog tempo. Alleen al de afgelopen zomer is de gletsjer dertig meter korter geworden. In het park zijn veel wandelroutes die gemakkelijk te volgen zijn, op eigen houtje of met een parkgids. Zo'n park- gids kan soms handig zijn, ervaren we zelf als we ons bij een groep wande laars aansluiten. Terwijl iedereen loopt te kakelen stopt de gids en luistert aan dachtig. Hij hoort iets dat de rest van het gezelschap ontgaat. Stadse oren zijn duidelijk niet gewend aan bosgelui den. Is het geritsel afkomstig van een ree, of misschien zelfs een beer? Nee, het blijkt helaas slechts een vogel. We stappen door. Het einddoel van de Hohe Tauemwandeling is de Kürsinger hut, maar al snel wordt duidelijk dat we dat niet zullen halen. Een te grote groep wandelaars, een te laag tempo (of te hoog stijgingspercentage), en je hebt meteen een probleem. Toch kan de meer sportief aangelegde bergwandelaar hier uitstekend uit de voeten, individueel of onder begelei ding. Er worden zelfs pittige klimtoch- ten met gletsjeroversteek georgani seerd, en het is ook mogelijk meerdaag se huttentochten te maken of bergen zoals de besneeuwde Grossvenediger te beklimmen. In het najaar is Hohe Tauern een popu lair jachtgebied. Jagen levert het park geld op en het houdt de wildstand op peil. De dieren worden namelijk in de winter bijgevoerd, en zonder jacht zou den er te veel oude en zwakke exempla ren overblijven. De diersoorten die in het park voorkomen zijn niet spectacu lair, je ziet ze ook elders in centraal-Eu- ropa. Er komen veel herten, reeën, vos sen, hazen, lynxen en gemzen voor. Maar onlangs zijn drie beren gesigna leerd die uit de Karawanken komen. De parkgids hoopt dat ze blijven, om dat er ook vroeger beren voorkwamen in het bos: 'En het is natuurlijk de bes te reclame voor ons, op zoek gaan naar beren in de bergen.' a Zelf inchecken voor een vlucht Het aantal selfservice incheckau- tomaten en bagage-afgif- tepunten op Amster dam Air- port Schip hol is verdubbeld. Balierij 11 en 12 in vertrek hal 2 zijn vervangen door twintig nieuwe self service incheckautomaten en twaalf nieuwe bagage-afgiftepunten. Door deze uitbreiding bestaat nu de helft van de totale KLM check- incapaciteit op Schiphol uit selfservice check- in. KLM biedt alle passagiers sinds begin dit jaar optimale incheckdiensten via internet of de selfservice incheckautomaten op de lucht haven. Op dit moment is het gemiddelde selfservice gebruik in Nederland dertig procent, de ver wachting is dat dit over een halfjaar vijftig procent is. Passagiers reizend met een elektro nisch ticket kunnen vanaf 30 uur voor ver trek via internet inchecken, een stoelkeuze maken en hun instapkaart afdrukken. Passa giers die niet via internet hebben ingecheckt of met een papieren ticket reizen kunnen op de luchthaven alsnog zelf inchecken via de selfservice incheckautomaten. Indien alleen met handbagage wordt gereisd kan de inge checkte passagier direct doorlópen naar de ga- te. Passagiers met ruimbagage dienen deze eerst af te geven bij de bagage-afgiftepunten alvorens door te lopen. Bij het afgiftepunt worden in korte tijd reisdocumenten gecon troleerd en wordt de bagage ingenomen. Met de auto naar Schotland VisitScotland, het verkeersbureau voor Schot land, biedt dit vooijaar samen met DFDS Seaways een informatiepakket aan, speciaal gericht op autovakanties. Er is een algemene informatiebrochure samengesteld, en daar naast verschijnen onder meer zeven route kaarten met eigen thema's. Aanvragen kan bij VisitScotland, Hanzestraat'ig, 4527 GH Aardenburg, www.visitscotland.com/nl. Reis boeken Marokko en Rwanda Marokko is steeds popu lairder aan het worden als vakantiebestemming. KIT/Novib komt in de be kende Landenreeks met een deeltje over het Noord-Afrikaanse land. Geograaf en docent Wout Lentjes tekende voor de inhoud. Waar reisgidsen hoofdzakelijk toeristische aspecten be lichten, gaat KIT dieper in op politieke, socia le, culturele en historische achtergronden. In dezelfde reeks verscheen Rwanda van de hand van journalist Jeroen Corduwener. Niet toevallig net nu herdacht wordt dat daar tien jaar geleden een volkerenmoord plaatsgreep. 'Als het aan de regering ligt wordt Rwanda een toeristisch paradijs', schrijft Corduwener. Hij heeft daar zo z'n twijfels over. Niet door dat het er onveilig zou zijn, maar simpel door gebrek aan noodzakelijke afwisseling. Rwanda en Marokko, uitgeverij KIT, 11,90 per deel. Eigen land verkennen De al eerder aangekondigde nieuwe serie van uitgeverij Kosmos over Nederland in de 'Wat&Hoe'-reeks is verschenen. Vijf reisgid sen (Waddeneilanden, Noordzeekust, Lim burg, Veluwe en Brabant) moeten inspringen op de trend dat Nederlanders vaker korte tijd in eigen land verpozen. Elk gidsje begint met een hoofdstuk waarin de streek wordt neerge zet, Met hoogtepunten, bijzonderheden en topattracties. Verder aandacht voor zaken als vervoer, eten, drinken en winkelen. Waddeneilanden, Noordzeekust, Limburg, Veluwe en Brabant, uitgeverij Kosmos, 15 per deel. GERARD CHEL Tip sfo^B-ips &t Scheepvaartmuseum in Amsterdam dit jaar een nieuwe koers uit. Vanaf 19 Mi staat het museum in het teken van De totdekking van de Wereld, een reeks ten- onstellingen, activiteiten en bijzondere dementen. De Ontdekking van de We- feld is een aaneenschakeling van driedi mensionale scènes, aangevuld met authen tieke objecten, en behandelt de Nederland- «maritieme geschiedenis tussen 1590 en '650 De bezoekers overwinteren met Wil ton Barentsz op Nova Zembla en gaan met töel Tasman naar Australië. Extra activitei ten zijn er in de weekeinden en op woens dagmiddag. Dan is er de kindervoorstelling 'Voor spek en bonen', en monsteren be manningsleden aan om de bezoekers te la ten zien hoe het er vroeger aan boord van het VOC-schip Amsterdam toeging. Het Scheepvaartmuseum aan het Amsterdam se Kattenburgerplein (vlakbij het Centraal Station) is dinsdag tot en met zondag open van 10.00-17.00 uur, tel. 020-523 22 22, www.scheepvaartmuseum.nl. Op visite bij Jan en Jans Het Nederlands Stripmuseum Groningen is afgelopen woensdag officieel geopend. Bezoekers maken er kennis met bekende Nederlandse striphelden als Erik de Noor man, Sjors en Sjimmie, Agent 327 en Ollie B. Bommel. Jan, Jans en de kinderen ont vangen de bezoekers in hun huiskamer, die vervolgens tot leven komt. De stripfa milie vertelt alles over de geschiedenis van de strip in Nederland. Het museum is ge vestigd in het Shoppingcentre De Wester haven in Groningen. Openingstijden dins dag tot en met zondag 10.00-17.00 uur, en tree 7. Meer informatie: tel. 073-528 22 00, www.stripmuseumqroninqen.nl. Schilderen in de Achterhoek Kunstschilders, zowel amateurs als be roeps, zijn vanaf 15 mei welkom in de Gel derse Achterhoek. Daar wordt op tien za terdagen op verschillende toeristische loca ties, zoals Bronkhorst en Doesburg, geschil derd. Deelnemers kunnen zich individueel of in clubverband aanmelden voor een of meerdere dagen. Het evenement wordt op 28 augustus afgesloten met een grote expo sitie in Zutphen. Meer informatie: Kleuren palet van de Achterhoek, Kapperallee 63, 7211 CC Eefde, tel. 06-134 84 427. www.kleurenpalet.nl. Nieuwe oude Romeinse weg Via Orientalis is de passende naam voor een nieuw onderdeel van het Bijbels Open luchtmuseum. Het is een Romeinse stads straat met een marktplaats, gesitueerd in het Midden-Oosten. Vandaag wordt dit nieuwe onderdeel van het museum feeste lijk geopend, en aansluitend staat het acti viteitenprogramma twee jaar lang in het te ken van de wereld van de Romeinen. Voor kinderen is de Romeinse reiskoffer ver krijgbaar; aan de hand van een landkaart verkennen zij met allerlei opdrachten het museumpark. Het Bijbels Openluchtmu seum in Heilig Landstichting bij Nijmegen is dagelijks open van 9.00-17.30 uur, tel. 024-382 31 11, www.biibelsopenluchtmuseum.nl. Kijkje in Fort Eben-Emael Iedere maand tot en met november houdt het Fort Eben-Emael 'open deurdagen' voor het publiek. Een bezoek aan het fort duurt ruim twee uur, waarbij overigens slechts een gedeelte wordt bezocht. Onder leiding van een gids gaan de gasten naar twee bunkers, daarna kan men zelf buiten rondkijken. In de bunkers is het gemid deld elf graden, en de ruim een kilometer lange gangen zijn niet geschikt voor men sen met claustrofobie. Fort Eben-Emael ligt bij het Belgische plaatjse Kanne, net onder Maastricht. De 'open deurdagen' zijn op 15 en 16 mei, 12 en 13 juni, 3,4 en 21 juli, 28 en 29 au gustus, 25 en 26 september, 23 en 24 okto ber en 20 en 21 november. Het fort is open van 10.00-16.00 uur, entree €5. Meer infor matie: www.fort-eben-emael.be. Klassieke mode in MoMu Het ModeMuseum Provincie Antwerpen opent 8 mei haar vierde tentoonstelling: Goddess. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van de invloed die de Griekse Oudheid heeft op de mode van de 20e eeuw. Verwijzingen naar het oude Grieken land zijn terug te vinden bij diverse ont werpers uit verschillende periodes. De ten toonstelling Goddess was vorig jaar te zien in New York. Het MoMu nam de tentoon stelling deels over en vulde deze aan met eigen bruiklenen en met stukken van Bel gische ontwerpers. Meer informatie: www.momu.be. Website van de week In het buitenland kan het soms lastig zijn achter het weerbericht te komen. Krant en televisie zijn niet altijd voorhanden en na vraag bij de campinghouder resulteert in een rappe uitleg in een vreemde taal waar door er geen woord blijft hangen. En hoe bepaal je dan of het de volgende dag tijd wordt om verder te trekken, of het een mooie dag wordt voor een bergwande ling, of dat de zee rustig genoeg zal zijn voor een lange boottocht? Een cursus weerkunde bij Meteo Consult biedt uitkomst. Leer wolkentypes en weer- situaties kennen en inschatten zodat verve lende verrassingen tot het verleden beho ren: www.weer.nl/indexa.htm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49