Koude rillingen in Brazilië Reis in 5 clicks (nuskracht Avontuurlijk afdalen in diepe kloven ïGERARD CHEL Dl r Het toeristische stadje Praia do Forte. pwinding op het veerpontje. In het halfschemer van de rivier, contouren ;de kade in zicht, doemt een [pbootje op dat recht op ons IJoerst. Schroeven in de achter schuimend water voor de !g. Een paar seconden later w.jort de pont zich midscheeps ie sleper. Het ongeluksbootje akt zich snel uit de voeten, in het kielzog een waterval nofc onvervalste Braziliaanse sken. 'Ik ga vaak met dit otveer', zegt iemand, 'soms jpt het vast op een zandbank, een aanvaring had ik nog meegemaakt.' We lachen Ja spanning uit ons lijf. En de irm gebrande pinda's, aan »rd gekocht bij een van die r), Éere verkopers, kraken nog dier tussen de tanden, t pontje tussen Porto Seguro Arraial d'Ajuda is een ver- al apart. Bij gebrek aan beters «ineen ponton een veerboot- in elkaar gefrutseld. Een sleep- Mt, met touwen aan de zij- mtvastgezet, stuwt het karkas »r de golven. Simpel, maar «manoeuvreert wat lastig en stuurman mist het zicht op andere kant. Het duurt ook sen voordat de overtocht be nt Niet dat er geen aanbod is, Kgendeel, maar gevaren alleen volgens een tijd- «ema. Zelfs in Brazilië, in strak rooster past helemaal niet in dit land van salsa en lam bada. In dit land waar de vele ar men op straat meer lol hebben dan de weinige rijken achter hun gesloten gevels. In dit enor me land, waar tijd niet bestaat en haast in het lokale woorden boek niet voorkomt, en waar ie der stadje nog trots is op de ei gen cultuur. We gaan op excursie naar de bin nenlanden van Bahia. Naar Len- góis, een voormalige diamant stad die het hoofd boven water weet te houden dankzij de toe rist. Wel een actieve toerist, want Lengóis is het vertrekpunt voor uren- of dagenlange hikes door het natuurpark Chapada De koffer gaat mee in de kruiwagen Diamantina. Ter plekke kun je tochten boeken en gidsen rege len. Voor ons staat Roy Funch klaar, bioloog en ooit Ameri kaan - maar dat was in een vorig leven. Initiatiefnemer en eerste directeur van het natuurpark. Hij voert ons door een mini-re genwoud, langs oude paden, tij dens de diamantwinning door slaven aangelegd. We zwem men en eten een broodje in de poel bij een duizenden jaren oude, licht glooiende, rotsforma tie. Waar je vanaf kunt glijden om in het zwarte water te plon sen dat onze lichamen verras send oranje kleurt. Komt door het vele natuurlijk afval op de bodem, legt Funch uit. Magnifiek uitzicht Hij troont ons ook mee naar Morro do Pai Inció, een hoog ge legen plateaugebergte op een uur rijden van de stad. Een ca- nyon-achtige omgeving met een magnifiek uitzicht, waar we zit tend in stilte tussen cactussen, orchideeën en parkieten, de ver re zonsondergang op ons laten inwerken. 'Als iemand zich ver bonden wilt voelen met de aar de, dan doet hij dat hier', roept iemand. Funch glimlacht. 'Dit is zó prachtig.' Van de weerom stuit kopen we beneden zaad- kralen van een groepje jongens. Voor nog geen drie euro. 's Avonds toont Lengóis haar an dere kant. De allercharmantste bevolking slentert door steeg jes, hangt uit ramen, staat in deuropeningen van de veelkleu rige huisjes. Die, zo laat een van hen ons breedlachend zien, so ber zijn ingericht met alleen het meest noodzakelijke - waaron der natuurlijk een tv. En Maria- beeldje. De jeugd groept bijeen in vermoedelijk het enige café met een pooltafel. Te vroege moeders sjouwen met baby's, te vroeg gerimpelde mannen luis teren op een pleintje naar een orkest en ergens in een bar speelt een bandje. Zo hadden we ons Brazilië voorgesteld. Bahia is een populaire kustpro vincie, met vele honderden kilo meters strand, beschermd door kokospalmen en mangrovestrui ken. Ons verblijf op zo'n fraai paleisje van zand wordt inge luid door tractoren en kruiwa gens. Het transport naar het ter rasvormige Morro de Sao Paulo lukt nog net per vliegtuigje, een maal geland houdt alle modem vervoer op. Een tractor met kar brengt ons tot het dorp. Over zandweggetjes gaan we te voet verder en onze koffers wor den op kruiwagens geladen en de heuvel op gesjord. Taxi heeft een grapjurk op de zijkant van een kruiwagen geschilderd. Ner gens ter wereld zulke zwetende 'taxidrivers' gezien. Morro is luilekkerland. Overdag zwemmen, snorkelen, duiken, zonnen, 's Avonds lichtjes op het strand, fruitbarretjes er naast, en ergens laait een kamp vuur. En ook hier gaat de zon ge weldig onder, het fraaist te zien vanaf het oude Portugese fort waar toeristen als wij en verlief de stelletjes uit het dorp vanaf de kantelen naar het westen tu ren. Bezuiden de evenaar, staat onze wereld op z'n kop. Dolfij nen, vlak voor de kust, begelei den ons op de terugweg naar on ze pousada. En dan het vertrek. Op het vlieg veld van Porto Seguro gaat spe ciaal voor ons 's avonds het eni ge winkeltje nog even open. Er draait een dvd van zangeres Ma ria Bethamina. Bahia's trots die met haar melancholieke stem overal triomfen viert. Zij geeft op de valreep iets wat we nét no dig hadden. Koude rillingen. Zo hoort een afscheid te zijn. Zuid-Amerika Salvador Qj Porto Seguro Rio de Janeiro Mooi maar arm Brazilië is een van de verre bestemmingen die sedert ongeveer een halfjaar door veel touroperators voor relatief weinig geld wordt aan geboden. Er zijn al reizen te boeken vanaf 399 euro, maar reken gemid deld op iets meer voor een negendaagse trip. Omdat Brazilië erg groot is, qua omvang het vijfde land ter wereld, wordt slechts een bepaalde re gio bezocht Populair is de provincie Bahia, maar ook de streek rond For- taleza aan de noordkust De vliegtijd is zo'n tien uur vanaf Amsterdam, en dankzij het aangename klimaat kun je er het hele jaar terecht. Vrijwel nie mand spreekt een vreemde taal, dus neem een Portugees woordenboek mee. Een'visum is niet nodig, wel een pas poort dat bij terugkeer nog minimaal zes maanden geldig is. Informeer bij GG&GD (of www.lcr.nl) naar noodzakelijke inentingen. Het land hoort bij de toptien van de wereldeconomieën, maar omdat vijf procent van de bevolking de helft van het kapitaal beheert, leeft driekwart van de 170 miljoen Brazilianen in armoede en moet zien rond te komen van zo'n zestig tot tachtig euro per maand. Als toerist kun je geconfronteerd worden met kinderarbeid en (kind)sekstoerisme Algemene informatie: Tourism Office of the Embassy of Brazil, Mauritska- de 19, 2514 HD Den Haag, tel. 070-302 39 59, e-mail: visit.brazil@planet.nl Het pla- Morro do Pai Incio zaterdag 24 april 2004 W1 Informatiemarkt Sfeer snuiven in reisboekenwinkels In een goede reisboekenwinkel zijn de vakan tiekriebels niet meer tegen te houden. De mooiste kaarten hangen aan de muur, overal staan globes en kasten vol met boeken, en het personeel houdt niet op met het vertellen van de meest fantastische vakantieverhalen. Wij se lecteerden vijf winkels waar reisliefhebbers ze ker eens binnen moeten stappen. Degenen die buiten het bereik van de winkels wonen, kun nen online de sfeer opsnuiven en daar meteen een bestelling doen.Tilburg: www.reisboekwin kelatlas.nl; Amsterdam: www.piedaterre.nl/ho- mepaqina.htm; Arnhem: www.denoorder- zon.nl: Groningen: www.dezwerver.nl: Den Haag: www.denhaaq.orq/livinqstone. Brazilië is een van die verre vakantiebestemmingen waar een prijzenslag over is losgebarsten. Voordatje er erg in hebt, zitje voor zeshonderd euro, of minder, negen dagen in Bahia, een populaire kustprovincie. Waar je koffer weliswaar op een kruiwagen belandt, maar dat ligt niet aan de lage prijs. over fietsvakanties Plannen voor een fietsvakantie in eigen land ol ver daarbuiten? Dan is het wellicht handig de open dag te bezoeken van fietsvakantietour operator Cycle Tours. Morgen, van 11.00-17.00 uur, kan men terecht in en om het Tolhuis aan de Buiksloterweg 7a in Amsterdam-Noord. Er worden die dag ook nog drie fietstochten ge houden en er zijn kinderactiviteiten. De dag is gratis, wel graag aanmelden via tel. 020-521 84 00 of via e-mail sales@cycletours.nl. Kelten vieren May Day met muziek May Day op 1 mei kenmerkt het begin van de zomer volgens de Keltische kalender. Dat is ook de datum waarop in Wales veel festivitei ten in de open lucht en de natuur beginnen. In mei zijn er diverse muziekevenementen in toe ristisch aansprekende plaatsen, zoals het Llan gollen International Jazz Festival (9-11 mei) in het noorden van Wales. De kleinste stad van Groot-Brittannië, het vroegere pelgrimsoord St. Davids, organiseert het klassieke Cathedral Festival (29 mei-6 juni) in, uiteraard, de grote kathedraal. Meer informatie: Visit Britain, tel. 020-689 00 02, www.visitbritain.com/nl. Slapen bij Nederlanders in Nieuw-Zeeland In Nieuw-Zeeland wonen om en nabij dertig duizend Nederlanders. Een aantal van hen heet bezoekers van harte welkom in hun Bed 8i Breakfast. Zoals Tina en Jan Bakker in Ore- wa, en Ali en Douwe Visser in Rotorua. Bij de B&B van Rob en Coby Staleman in Christ- church krijgen fietsers een aantrekkelijke kor ting. Camperreizigers kunnen hun camper plaatsen op de campground van Patrick en Ja- nette in Awanui. Nasi goreng en zuurkool met worst staat op het menu van het Dutch 'n' Deli Cafe van Joyce en Willem Kranenburg in Tau- ranga. Een lijst met 'Nederlandse' ovemach- tingsadressen in Nieuw-Zeeland staat op www.nieuwzeelandplein.nl. Wandelingen in Nederland op een grote kaart Het Wandelplatform heeft onlangs de Over zichtskaart Nederland Lange-Afstand-Wandel- paden editie 2004-2006 uitgebracht. De kaart biedt allerlei informatie over wandelen in Ne derland; naast de Lange-Afstand-Wandelpaden is er ook aandacht voor andere bewegwijzerde routes. Verder geeft de kaart veel informatie over overnachten onderweg, websites, handige wetenswaardigheden en dergelijke. Op de voorzij de van de kaart staat een overzicht van alle Lan- ge-Afstand-Wandelpaden (LAW's) in Nederland. De circa veertig LAW's vor men een landelijk net werk van zo'n zevendui zend kilometer. De kaart is voor 3,30 verkrijg baar bij onder anderen ANWB/VW-kantoren en gespecialiseerde boek handels. De baai van Morro de Sao Paulo. Tt-t -waar is lu V J als je he W/ Die vra< V wijl ik v iar is het Woonbootmuseum het nodig hebt? vraag welde in me op ter wijl ik van het Amsterdamse Straal Station naar de Raamstraat randelde. Via mijn mobiele telefoon Mik net bericht gekregen dat de me- &rmet wie ik een afspraak had drie «artier verlaat was. Het leek me een kaal tijdoverschot om iets kleins te be- Mitigen. Maar hoewel ik van een eerde- grachtenwandeling onthouden had iiter ergens in Amsterdam een woon st lag waar je tegen betaling in mocht rondkijken, wist ik de ligplaats niet neer. onpaar stappen verder liep ik er van- tegenaan. Aan de Prinsengracht te- ïnover nummer 296 en op de hoek van kElandsgracht, huist de Hendrika Ma- toZe is een voormalig zeilend bedrijfs- ■örtuig dat tot zeven jaar geleden ook *ht bewoond werd. Het schip dateert M1914 dus het wordt dit jaar 90. Mat ik over de loopplank op het dek wam moest ik bukken om langs een topje in de roef te belanden. 'U zult ver- Md staan van de ruimte en het comfort Sa boord!' beloofde het museumfolder- Door DIRK MULDER tje. Dat klopt, maar ik was nog meer on der de indruk van een sfeer waar we in het Nederlands zo'n prachtig vierletter woord voor hebben: knus. Op de Gezellie barometer scoort de Hendrika Maria minstens knuskracht 12. Dat komt ook omdat het museum niet moeilijk doet. Je kunt overal gewoon op de stoelen gaan zitten en je mag fotograferen watje maar wilt. Bij de kaartjesverkoper bestelde ik een kopje koffie. Zittend aan een tafel waar op een Perzisch kleedje lag, dronk ik het op. Ik kreeg er een nostalgisch koekje bij waarvan ik de naam. Jan Hagel, al bijna vergeten was. Tevreden keek ik om me heen. Mij kregen ze voorlopig niet weg. Sterker nog, ik wilde hier blijven wonen. Een kort na mij binnengekomen Japanse bezoekster leek daar anders over te den ken. Hoe langer ze rondliep, hoe zorgelij ker ze eruit begon te zien. Totdat ze voor zichtig een deur opendeed die toegang gaf tot een brandschoon toilet en een kleine doucheruimte. Dat was een hele opluchting, ik zag een grote glimlach op haar gezicht verschijnen. Maar we moesten heus niet denken dat leven op een boot altijd een pretje was, volgens het documentatiemateriaal dat op tafel ter inzage lag. Een ijzeren schip wordt iedere drie jaar naar het dok ge sleept voor een kostbare onderhouds beurt. En als het echt koud wordt is het nog een heel gedoe om te zorgen dat de waterleiding niet bevriest. Bovendien, er valt bijna iedere dag wel iets te repare ren, te schilderen of in te vetten. Ach, dat ontmoedigingsbeleid begrijp ik wel. Ze willen natuurlijk niet dat ieder een op het water gaat wonen. Toen riep de afspraak en moest ik af scheid nemen van de Hendrika Maria. Gelukkig kan ik af en toe virtueel op be zoek. Dankzij www.woonbootmuseum.nl. Canyoning is een snel groeiende buitensport. Er is veel leesvoer te vinden over deze spectaculai re outdoorsport, maar nog nooit was er een boek in de Nederland se taal. De Apeldoomse buiten sporters Han Keuning en Kathin- ka Bosveld hebben daar verande ring in gebracht. Van hun hand is 'Canyoning een avontuurlijke sport' verschenen. Keuning en Bosveld zijn fervente outdoorsporters en hebben van hun hobby hun beroep gemaakt. Met hun Apeldoomse bedrijf Es calade verzorgt het stel klimcur- sussen, canyoninglessen en out- doorreizen voor jong en oud. De nieuwste trend is de outdoorva- kantie voor het hele gezin. Canyoning is het jongste onder deel op het gebied van berg sport. Canyoning is het afdalen in diepe kloven die uitgesleten zijn door erosie, meestal veroor zaakt door wind en water. Soms ontstaan kloven door vulkanis me of aardbevingen. Doordat er verschillende aardlagen vrij ko men te liggen ontstaat een schouwspel van kleuren en rots- vormen. De ontstaanswijze van een ca nyon bepaalt voor een groot ge deelte hoe de mens zich door een kloof zou moeten voortbewe gen. Wandelend, met hier en daar een afstap, door abseils te maken, of wadend. Het boek van Keuning en Bos veld beschrijft verschillende technieken om een canyoning- tocht veilig te volbrengen. Al is het lezen van het boek en het toepassen van de technieken geen honderd procent garantie voor een veilige tocht, zo meldt het voorwoord. 'Er zijn altijd risico's', aldus Han Keuning. 'Kortgeleden is er nog een zeer ervaren canyoninger door een vallende steen overle den. Dat is niet te voorkomen. In formatie geven en gedegen te werk gaan kan wel ongelukken voorkomen. Mensen moeten, naast het toepassen van de aan geleerde technieken, zoveel mo gelijk kunnen inschatten wat hen te wachten staat.' Om die re den is in het boek ook ruimte ge reserveerd voor de geologie, de flora en fauna en meteorologie. 'Het is zinvol als mensen enigs zins kunnen inschatten of er zwaar weer in aantocht is', meent Keuning. 'Kleine signalen en aanwijzingen in de natuur kunnen van essentieel belang zijn.' Zo kan een plotselinge re genbui in een canyon voor veel problemen zorgen. In 1999 kwa men in de Zwitserse Alpen acht tien toeristen om tijdens een ca- nyoning-expeditie in een kloof in de buurt van Interlaken. Ze werden tijdens een afdaling over vallen door een watervloed. Risico's of niet, de mysterieuze canyons hebben al eeuwenlang een onweerstaanbare aantrek kingskracht op de mens, zo valt te lezen in het hoofdstuk over de geschiedenis. In 1869 ontdekte speleoloog Matei bij toeval een canyon tijdens een ontdekkings tocht naar een grot. Toen nog ge huld in Lederhosen en wollen trui. In 1889 maakte Lucien Biet in de Spaanse Sierra de Guara Geliefd gebied voor canyoning i< de Little Swiss Grand Canyon. van zo'n ontdekkingtocht een ware sport. Tegenwoordig heeft vrijwel elk Europees land met een canyongebied zijn eigen sportbond, die zorgt voor de vei ligheid in de canyons en ook de bescherming van het milieu. RIA WILLEMSI 'Canyoning een avontuurlijke sport' door Han Keuning en Kathin ka Bosveld, ISBN 9080863610, is ver krijgbaar bij buitensportzaken. www.escalade.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47