H Vraag antwoord www.travelways.nl FAMILIE PAKKETTEN SIDE 'Mnfnrrn— WWW ALANYA AlANYA I Or p ALANYA BEIER KEMER www.travelways.nl 020 5042500 toetje bijlagen: 0113-315680 ipzc.nl j redactie@pzc.nl jus31.4460 AA Goes «tentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520 i-Vlaanderen: 0114-372770 Bl: 020-4562500 jfrdag 24 april 2004 Reizen Keizen Uitgaanstip Acht Duitse tassenontwerpers tonen tot 19 juli hun werk in hetTassenmuseum Hendrikje te Amstelveen. Geopend don derdag tot en met zondag van 13.00-17.00 uur Meer info: tel. 020-647 86 81 www.tassenmuseum.nl. In de Oude Kerk met de scheve toren trou wen vandaag prins Friso en Mabel. Daaronder het klein ste huis van Delft. Foto's RIKKERT HARINK Oranjewandelen Haal eens een stukje vaderlandse geschiedenis op tijdens een Oran- I jewandeling in Delft. En dat hoeft niet per se tijdens een georganiseerde rondleiding. Wie liever alleen op stap gaat, kan bij het Toeristen Informatie Punt aan de Hippolytusbuurt 4 een wandelroute kopen voor 1,50 en zich al lezend een weg door de stad banen. Vanaf het Informatie Punt wor den ook regelmatig wandelingen onder leiding de gidsen van Happy Day Tours georganiseerd. Voor 5 mag je mee. Een echte aanrader is de Oranjewandeling die de Gidsenservice Delft begin volgende maand houdt. De gidsen lopen langs heden en verleden van de Oranje-dynastie en vertellen enthousiast over geheimzinnige plekjes die anderen links laten liggen. De wandelingen zijn op 1 en 7 mei en duren zo'n 2,5 uur. Wie liever op een andere dag loopt kan ook contact opnemen met de organisatie: tel. 06-523 11 744 De boottochten door de grachten duren een uur en vertrekken vanaf de Koornmarkt. Studenten besturen de boot en geven onderweg uitleg. Meer informatie www.qidsenservicedelft.nl/oranie www.happydav- tours.nl. www.rondvaartdelft.nl;www.delft.nl Bepakt en bezakt De laatste werkdag zit erop, morgen begint de vakantie. Alleen nog even inpakken. Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Wat stopt u als eerste in de koffer? Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen k. 4) In de tuin van de Prinsenhof staat een Gaudi-achtig bankje van Delfts blauw. Tour lelft is blauw. Maar Delft is ook Oranje. Want de banden met het koningshuis hebben er door de eeuwen heen hun sporen nagelaten. Er wordt royaal gerouwd en getrouwd. Zoals vandaag, wanneer prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit elkaar het jawoord geven. Niet alleen Delft, ook Den Haag heeft nauwe banden met het koningshuis. Sinds deze maand kunnen toeristen elke donderdag, vrijdag en zaterdag weer een Royal Tour maken door Den Haag en Scheveningen. Tot en met 25 september maken deelnemers tijdens een drie uur durende stadsrondrit kennis met de vele facetten van de Hofstad. Een gids geeft uitleg in drie ta len, en er wordt afwisselend gereden en gewandeld. In de route zijn uiter aard de koninklijke paleizen en locaties opgenomen, maar ook het Brono- vo-ziekenhuis waar op 7 december prinses Amalia werd geboren, net als de Grote Kerk waar de baby op 12 juni wordt gedoopt. De opstapplaatsen zijn de VW Den Haag (vertrek 13.00 uur) en de VW Scheveningen (vertrek 13 20 uur). Deelname kost €27. Vooraf reserve ren wordt aanbevolen: tel. 070-338 58 15, www.denhaaq.com CfMARJON KOK ei! Wat staat die to- ren scheef. Alsof hij W elk moment kan om- vallen. 'De Oude Jan It twee meter naar het wes- i', vertelt student Jome ter- jl hij de rondvaartboot han- door de grachten manoeu- lert. Het lijkt veel meer. 'Ja, lit heeft zijn eigen toren van a.' de Jan, zo luidt liefkozend de naam van de Oude Kerk, ar het huwelijk van prins Jo- n Friso (de tweede zoon van ningin Beatrix) en Mabel Wis- Smit vandaag wordt ingeze- id. De klok bovenin de toren - loodzware Bourdon - wordt it die gelegenheid niet ge il. Dat gebeurt alleen wan eer iemand van het konink- i huis overlijdt, zoals vorige and, toen Juliana naar haar tste rustplaats in de nabijge- Sn Nieuwe Kerk werd icht. het horen van de klokken Oude Kerk houdt Delft n hart vast. De loodzware 'lt(de Bourdon weegt 9000 ki- veroorzaakt zoveel trillin- i.dat de kerk erdoor zou kun- n instorten. upper Jome wijst op de toren- s bovenop de Oude Kerk. Die n recht. 'Al tijdens de bouw Imen in de gaten dat de kerk ?akte. Toen dachten ze: als de torens nu recht zetten 1 het misschien niet zo op...' i kerktoren met een knik; 1's een gek gezicht, udaag zal de toren het nog 1 houden, stellen wij onszelf Hst Spannender is het of Jor- de rondvaartboot zonder «rscheuren door de smalle lchten van Delft kan leiden, in eerder, bij het begin van rondvaart, had hij nog veel te 'lijk bekend dat dit zijn eer ste tocht van het nog prille sei zoen zou worden. En dat zijn col lega bij de vorige rondvaart de ze morgen een kleine aanvaring had gehad, waardoor de schroef wat moeiüjk doet. 'Even denken, hoe werkt het ook alweer', mompelt hij tegen zichzelf als de boot al midden op de gracht drijft. Iedereen lacht, maar Jome maakt geen grapje. Dan schiet hem ineens weer te binnen hoe hij de motor moet starten. 'O ja.' Hij draait het sleuteltje om. We kunnen. Alle twijfel ten spijt, Jorne is een charmante gastheer en weet enthousiast te vertellen over alle bezienswaardigheden die we passeren. Dat zijn er veel: bijna om de twee huizen valt er wel iets te zeggen. Zo ko men we er bij het zien van een 268 ruitjes tellend rococohuis achter dat er vroeger per raam belasting moest worden be taald. Als je wilde laten zien dat je veel geld had moest je dus veel ramen in je huis hebben. Wie wel geld had maar geen be lasting wilde betalen, kon een raam dichtmetselen. Of een huis met een smalle voorgevel laten bouwen. Zoals de lijfarts van Willem van Oranje dat deed in de zestiende eeuw: stadsge neesheer Pieter van Foreest. Bij het zien van het piepkleine huis je aan de Oude Delft 147 is het bijna niet te geloven dat de man daar woonde met negen kinde ren! Maar schijn bedriegt. Het huisje lijkt klein, maar waaiert direct achter de gevel enorm uit. Vlak bij het kleinste huisje, op nummer 155, heeft prins Friso gewoond toen hij in Delft lucht en ruimtevaarttechniek studeer de aan de Technische Universi teit. Een mooi pand, maar verge leken bij veel andere grachten huizen niks bijzonders. Friso woonde boven, beneden zijn be waking. De prins trouwt in Het praalgraf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk. Delft omdat hij er ooit studeer de. Dat was van 1989 tot 1994. Hij wa$ een van de velen. Op een totaal van 90.000 inwoners telt het stadje liefst 14.000 stu denten. Jome kent de cijfers uit zijn hoofd. Logisch. Hij is zelf stu dent en verdient wat bij door toeristen door 'zijn' stad te lei den. Tegenwoordig is Delft dus stu- Niet de prins, maar zijn moordenaar vlucht door dit poortje. dentenstad. Vroeger lag dat an ders, toen telde de stad zo'n 200 bierbrouwerijen en werd er la ken geproduceerd, een wol-ach- tige, viltige stof. Dat was nog voordat Delft overging op porse lein. Pas toen de bier- en laken handel door andere steden werd overgenomen, kwam de aarde- werkhandel tot volle bloei. Delft was in die tijd ook reli gieus centrum van enig for maat. De stad telde dertien kloosters, waaronder het Sint-Barbaraklooster aan de Oude Delft. Hierin is nu een stu dentenvereniging gehuisvest. De studenten hebben het ge bouw gerestaureerd, weet Jome te vertellen. 'Waar eens de klok ken in het torentje luidden als de kerkdienst begon, weten de studenten dat hetzelfde geluid tegenwoordig betekent dat de bar open gaat en er bier wordt geschonken.' Gelukkig gebeurt dat pas rond een uur of vijf. Regeren vanuit bed Het Sint-Agathaklooster vlakbij de Oude Kerk kreeg al veel eer der een andere bestemming. Bij de reformatie in 1572 is Willem van Oranje er met zijn gezin gaan wonen en werd het kloos ter omgedoopt tot Prinsenhof. Heel deftig handelde Willem van Oranje veel staatszaken af in bed. Tegenwoordig is het Prin senhof museum en zijn de ga ten van de kogels waarmee Balthazar Gerards de prins ver moordde, er nog steeds te zien. Achter plexiglas weliswaar. Dat moest omdat menig bezoeker in de gaten wroette in de hoop er een kogel aan te treffen. Wie de kogelgaten in de muur ver dacht groot vindt, weet nu waar dat van komt. Schipper Jome weet nog een aar dig verhaal over het poortje bij de gracht voor het Prinsenhof. Het poortje was ooit bedoeld als vluchtroute voor Willem van Oranje, wanneer hij in het nauw zou komen. Of het waar is weet Jome niet, 'maar het ver haal wil dat niet de prins, maar zijn moordenaar Balthazar Gerards door het poortje pro beerde te vluchten. Hij was ech ter zo'n slechte zwemmer dat hij al na een paar meter werd ge pakt.' Het zijn de verhalen die meestal niet in de reisbrochures worden verteld, die Delft tot een beleve nis maken. De Oranjes hebben overal hun sporen achtergela ten, bijvoorbeeld die rood-wit-blauwe vlag die van daag overal wappert. Want van uit het Duitse Dillenburg nam Willem van Oranje 'zijn' kleu ren oranje-blanje-bleu mee. Het is een genoegen om al die spo ren te volgen en en passent te ge nieten van de vele leuke win kels, pittoreske doorkijkjes, prachtige huizen en heerlijke terrasjes. Op aanraden van Jome strijken we voor een late lunch neer in Kleyweg's Stads-Koffyhuis, waar het broodje multiculi een prijs won in de 'lekkerste broodje van Nederland'-verkiezing. Om er even later achter te komen dat we ook lekker en sfeervol hadden kunnen middageten in de Nonnerie die onder het Prin senhof is gevestigd. Nu wande len we maar meteen door naar de kruidentuin van het mu seum, waar het heerlijk rustig is. Willem van Oranje kijkt van af zijn lage sokkel (waarmee hij wilde zeggen dat hij niet boven maar tussen de mensen stond) op een modem Delfts blauw bankje a la Gaudl. Deftig of niet, in ieder geval rust Willem van Oranje tegenwoordig op stand. In dezelfde kelder als waar Julia na onlangs werd bijgezet. Die kelder is niet te bezichtigen, wel het praalgraf van Willem van Oranje, achterin de Nieuwe Kerk. Vanuit de toegang naar de kerk is aan de overkant van het plein heel mooi het stadhuis te be wonderen. Er stopt een auto. Deuren gaan open en een bruidspaar stapt uit. Hij is in het zwart, zij in het wit. In gedach ten zien we Friso en Mabel, een mensenmassa en allemaal gas ten op stand. Af en toe is Delft nog helemaal van Oranje. Ondanks de politieke onrust en de heersende knokkelkoorts blijkt uit de Graadmeter van vorige week dat Indonesië het meest tot de verbeelding sprekende Aziatische vakantiebestemming is. De rijstvelden, prachtige tempels en de deels Nederlandse geschiedenis hebben een sterke aantrekkingskracht. De uitslag: Indonesië 27% Thailand 19% Maleisië 15% China 12' India 9' Op reis met nieuwe caravan Ik wil deze zomer een rondreis maken met mijn nieu we caravan, waar moet ik op letten? Woordvoerders Bert Rek en Maarten Dorpema van de ANWB: 'De regelgeving voor het rijden met een caravan verschilt in Europa niet veel per land. Let wel op het verschil tussen de maximaal toelaatbare snelheden. Maak van te voren een lijstje zodat je weet hoe hard je waai mag. Hou verder rekening met de breedte van de caravan. Mensen worden steeds langer en omdat bedden in caravans vaak in de breedte worden gebouwd, is het de trend dat de breed te van caravans toeneemt. Een caravan van 2,50 meter is geen uitzondering meer. En dat is lastig als je naar Groot-Brittannië wilt. De maximaal toegestane breedte van caravans is daar 2,30 meter. Let er tenslotte op dat het ge wicht van de belading onder het maximaal toe laatbare gewicht blijft dat op het kentekenbe wijs van de caravan staat en je kan zonder pro blemen op reis gaan.' Meer informatie is te krijgen via de Caravan Advieslijn: 070-314 50 70. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Travel 4. Ways 020 5042500 The best way to travel WBOsapaaM EH RIVA BELLA HOTEL 5* All Inclusive 349P GÜNESLI APPART HOTEL 3* - All Inclusive 169p RIVA DIVA HOTEL 5* All Inclusive OQO wTTp BLUE STAR HOTEL 4* All Inclusive I QO lOjfp CLUB BIG BLUE 3* All Inclusive 1QA lOTp TROPICAS SUIT 3* All Inclusive 1 ÉL O RIVA DELTA HOTEL 5* - All Inclusive 299P HOLIDAY PARK RESORT 5* -All Inclusive 289P CLUB VOYAGE CESARS 1 e KLASS All Inclusive O O Q p.p. CLUB SALIMAle KLASS Volpension 289 Pnjzer^ebaseerch>|^>asi^ai^^ol^er^<lnderei^xcfta)^r^ransfer/handlin^<ostej^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45