Wat weet jij van joints? We kennen onze grenzen Blowfacts W13 1 Cannabis Blowen Joint Spacecake High en stoned Flippen Misvattingen Blowlinks zaterdag 24 april 2004 Wanneer moet ik stoppen met blowen als ik eind mei goede cijfers wil halen voor mijn eindexamens VWO? Dit is een serieuze vraag van een forumbezoekster bij het onderwerp joints. Ze weet blijkbaar dat hasj roken het kortetermijngeheugen aantast, maar ziet in haar ge woonte verder geen bezwaar of gevaar. Hierover maakt het Trimbos-instituut zich zorgen. Hasj en wiet zijn onder jongeren populair, maar weten ze er genoeg van? Een nieu we voorlichtingscampagne moet de jongeren beter informe ren over blowen. Hier alvast een voorproefje. Er valt meer te weten over cannabis, zo luidt de slogan van de nieuwe campagne van Trimbos, het kennisinstituut voor onder meer verslavings zorg. „Van blowen worden je longen schoner, van blowen kun je beter opletten in de klas. Het zijn een aantal voorbeelden van misvattingen die jongeren heb ben over cannabis", vertelt Tal- je Dijkhuis, woordvoerder van Trimbos. Het instituut deed on derzoek onder jongeren en ouders, waarbij vooral de ken nis over cannabis is getest. „Aan het onderzoek hebben zo wel blowers als niet-blowers meegedaan. De campagne richt zich immers ook op beide groe pen. Waar we ons niet op rich ten zijn probleemgebruikers." Die groep zou namelijk weer an dere voorlichting of hulp nodig hebben. De blowers voor deze campagne zijn vooral bezig met experimenteren, verduidelijkt Talje. Met de boodschap van de blow campagne wil Trimbos jongeren bewust maken van de risico's van cannabisgebruik. Het liefst zouden ze jongeren zo ver krij gen dat ze achter hun computer tje de zoekmachines uitpluizen over het onderwerp. Dat ze door foto Camile Schelstraete alle nieuwe kennis juist nieuws gieriger worden in plaats van te rughoudender, lijkt Talje Dijk huis sterk. „We vinden het juist belangrijk dat de campagne geen averechtse effecten heeft, zoals het aanzetten tot ge bruik", licht ze toe. Om die re den hebben ze alle onderdelen van de campagne uitvoerig ge test, op jongeren zelf. Eerst heeft het onderzoeksteam de be langrijkste feiten over blowen verzameld. Hieruit kwamen vijf tien vragen en antwoorden voort, die aan jongeren zijn voor gelegd. „Zes hiervan komen in de campagne terug, omdat jonge ren niet op de hoogte waren van deze feiten of omdat ze nogal im pact hadden tijdens het onder zoek." Dit betekent dat scholie ren vanaf nu op hun bekertje thee een vraag kunnen tegenko men als 'helpt blowen je proble men op te lossen?' Naast kanti nebekertjes worden ook via affi ches, freecards en stickers op scholen, hangplekken en sport- veldjes jongeren 'uitgedaagd' tot nadenken. De antwoorden worden via dezelfde middelen verspreid, maar zijn ook op in ternet terug te vinden. Kyra Goede Elian (20) en Lennaert (19) zijn regelmatig te vinden in de wat chique koffieshop Aar den aan de Markt in Goes. Ze komen er niet elke dag, maar re kenen zich wel tot de vaste klan ten. Het gaat hen vooral om de gezelligheid, zeggen ze. Ze dar ten wat en roken een jointje. De gevaren van blowen, waar het Trimbos-instituut voor waar schuwt, zien ze niet. „We weten wat we doen. We kennen onze grenzen." Elian blowt nu zo'n zeven jaar; Lennaert vfer. Ze gebruiken hasj of wiet. Elian rookt het liefst hasj, „dat is minder sterk op je keel"; Lennaert beide. Een blokje hasj kost 5 euro. Ge mengd met shag kunnen daar twee stevige joints uit gedraaid worden. Het zakje wiet - goed voor vier tot zes joints - dat Len naert net gekocht heeft, kostte 10 euro. Met mate De vrienden blowen met mate. Elian: „Niet elke dag, meestal in het weekend. Het verschilt nogal. Soms één op een dag, soms loopt het uit de hand en zit je wel op tien. En soms blow ik een tijdje niet. Als ik moe ben bijvoorbeeld. Dan is blo wen niks. Word je nog moeier." De jongens blowen voorname lijk in de koffieshop. In ieder ge val niet thuis, dat hebben ze af gesproken met him ouders. Len naert: „Nee, m'n ouders zijn er niet zo blij mee dat ik blow. Maar ik weet wat ik doe, ik ken m'n grenzen. Ik weet wanneer het genoeg is. Ik wil de volgen de morgen nog wel mijn bed uit kunnen." Elian: „Ik ben de laat ste tijd weer aan het sporten. Dan moet ik niet vantevoren blowen, want dan gaat het niet meer. En als ik misselijk word, weet ik dat ik een tijdje niet moet blowen. Dan weet ik dat ik over de rand ga." Opleiding Elian heeft vroeger thuis veel ruzie gehad over zijn blowen. „Maar toen deed ik het ook echt te veel. Ik ben toen een tijdje ge Elian voor het prijzenbord in koffieshop Aarden in Goes. stopt, maar toch weer begon nen. Thuis hebben ze het liever niet, maar ja." Elian en Lennaert hebben nooit slechte ervaringen gehad met blowen. Ze zien er ook geen ge vaar in. Lennaert volgt een MBO-opleiding in Vlissingen en dat gaat prima. „Ik blow ook niet om iets te vergeten." Met Elian ging het minder goed op school. Hij zat op het Grafisch Lyceum in Rotterdam, maar is daar sinds anderhalve maand af. „Ik heb het op school ver pest en daar heb ik nu spijt van." Elian spijbelde en ging dan naar een koffieshop. „Met anderen uit mijn klas. Dan zit je daar met z'n allen en dan ver M A R K Drie procent van 14- en 15-ja- rigen heeft wel eens drugs ge bruikt. Bij 18- jarigen is dit per centage gestegen tot bijna veer tig procent. Hierbij gaat het vooral om het gebruik van soft drugs. Van alle drugs is cannabis on der jongeren het populairst in gebruik. Van de Nederlandse jongeren tussen 12 en 18 jaar (dit zijn er 1,1 miljoen) heeft 23 procent van de jongens en 16 procent van de meisjes ooit cannabis ge bruikt. In deze leeftijdsgroep heeft 15 procent in 2003 cannabis ge bruikt. Dit percentage is al enke le jaren gelijk. Hiervan heeft 12 procent van de jongens en 7 procent van de meisjes kort geleden nog canna bis gebruikt. Wiet, hasj, stuf, shuff, shit, grass: het zijn allemaal benamin gen voor onderdelen van canna bis. Deze plant, Cannabis Sati- va, noemen we ook wel hennep. Wiet is de gedroogde en verkrui melde bloemtop van de canna bisplant. Het is groen-bruin van kleur en wordt ook wel marihua na genoemd. Hasj is de tot blok ken of plakjes geperste hars van de cannabisplant. De kleur daar van varieert van lichtbruin tot zwart. Je rookt cannabis in een joint, een waterpijp of verwerkt in space-cake. De stof in canna bis die effect geeft, heet THC, voluit delta-9-tetrahydrocanna- binol. Dit verslapt de spieren en versnelt de hartslag. Het maakt de mond droog, de ogen rood en de pupillen groter. Het roken van hasj of wiet, af komstig van de cannabis - of hennepplant, heet 'blowen'. Van blowen wordt onder meer je waarneming intenser. Kleuren worden sterker, muziek lijkt vol ler. Je gevoel voor tijd en ruimte verandert. Daarnaast wordt ook je stemming versterkt. Voel je je blij of gelukkig, dan neemt dat nog meer toe. Zit je echter in een dip of ben je bang, dan wordt dit negatieve gevoel ook sterker. De ene krijgt van blo wen een 'lachkick', een onbe daarlijke lachbui die uiteinde lijk zelfs pijn in de buik op kan leveren. De ander moet rennen naar de snackbar, vanwege een zogeheten 'vreetkick'. In Nederland wordt cannabis meestal op een bedje van tabak gekruimeld, waar dan een joint van wordt gedraaid. Volgens de kenners van het informatieboek je Uitje bol van Gerben Hellin- ga en Hans Plomp is de combina tie cannabis met tabak best vreemd. Cannabis verruimt na melijk de geest, terwijl tabak het bewustzijn vernauwt. In Amerika gebruiken ze cannabis daarom liever puur. Een joint met tabak is daar 'een doodzon de'. Een joint wordt vaak ge deeld met anderen. Blow je hem alleen op, dan heet het een stickie. Een stickie of joint werkt na een paar minuten, twee tot vier uur later is het ef fect weg. Het kan dertig dagen duren voordat echt alle canabis- resten uit je lichaam verdwenen zijn. Bereid je cake met hasj of hasj- olie, dan schotel je je gasten spa cecake voor. Het duurt langer voordat de cannabis begint te werken, als het in cake of ander eten is verwerkt. Pas na een uur voel je iets. Dit kan risico's met zich meebrengen, als je op dat moment bijvoorbeeld alweer achter het stuur zit. Een blower kan zich 'high' noe men als de blije stemming waar in hij/zij al was nog eens wordt versterkt. Gebruikers noemen het een euforisch gevoel. Je hebt een positieve kijk op het leven, je bent vrolijk en ontspannen, spraakzaam of juist heel drome rig. Bij 'stoned' voelen de lede maten zwaar aan en een loom en suf gevoel overheerst. Sommi gen vinden dit lome, dromerige gevoel prettig; mensen die van zichzelf een beetje angstig of de pressief zijn, niet. Die stemming wordt immers versterkt. foto Dirk-Jan Gjeltema geet je de tijd... Je wordt er so wieso minder scherp van, van dat blowen. Nu blow ik minder en na de zomer wil ik een oplei ding gaan volgen in Tilburg. Tot die tijd wil ik een baantje. Ik ben dringend op zoek naar werk." Carla van de Merbel Als je teveel cannabis binnen krijgt, kun je daar last van krij gen en zelfs gaan flippen. Dit uit zich in misselijk- en duizelig heid en je voelt je rot. Je kunt neerslachtig worden en zelfs in paniek raken door angstgevoe lens. Sommigen verliezen het be wustzijn, wat ook wel 'out' wordt genoemd. Mensen die voor het eerst hasj of wiet ge bruiken flippen eerder. Ook het snoepen van spacecake laat je sneller flippen, omdat je vaak niet weet hoeveel erin zit. De ex perts van Uitje bol raden je aan om, bij flippen, vooral veel sui ker en vitamine C bij de hand te hebben. Denk aan druivensui- ker, chocola of rozijnen. Het is prettig als er op zo'n moment ie mand bij je is. Beter een joint dan een peuk. Blowen zou volgens veel jonge ren minder schadelijk zijn dan roken. Sommige blowers den ken zelfs dat de rook van joints de nicotine uit de longen ver wijdert. Maar dat is niet juist. In Nederland bevatten joints immers ook tabak, dus brengt het blowen net zo goed nicotine in je longen. De rook van een joint bevat meer kankerver wekkende stoffen dan die van alleen tabak. Blowen verscherpt je concentra tie. Blowen versterkt dan mis schien wel je waarneming van kleur en geluid en je stemmin gen, het vermindert echter de werking van je kortetermijnge heugen en je concentratie. Je kunt minder goed 'logisch na denken'. Blowen heeft geen invloed op je hersenen, zoals bijvoorbeeld al cohol. Tijdens het blowen wor den je hersenen geprikkeld. Je kortetermijngeheugen en con centratie functioneren minder goed. Toch is blijvende schade aan de hersenen door het blo wen nooit aangetoond, zoals bij alcohol. Het is trouwens af te raden om tegelijkertijd cannabis en alco hol te gebruiken. www.bloweninfo.nl www.drugsinfo.nl wwwdrugs webnl www.jip.org www.mindergekdanjedenkt.nl Ook kun je anoniem je vragen over drugs stellen via de specia le Drugs Infolijn: 0900-1995.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43