Het is tijd voor revanche Op vakantie naar het land van de magie O Veel zoetgevooisdheid Gevoel voor wat leeft Geen standaard-metal Ouwe lullen zijn terug Middeleeuws knokken zaterdag 24 april 2004 W12 Sam Beam veroorzaakte in 2002 onder de naam Iron Wine lichte opschudding met zijn debuut The Creek Drank The Cradle. 'Hypnotiserende schoonheid en sprankelende me lodieën', zo klonk de lofzang. Ik moet toegeven: zelf hoor ik met opvolger Our Endless Numbe red Days voor het eerst van Iron Wine. Beter laat dan nooit, zo luidt terecht het cliché. Ik had deze intieme en wonderlijk lich te muziek niet willen missen. Het zijn verstilde en warme, thuis opgenomen liedjes van een lang bebaarde huisvader. Volkomen losstaand van alles wat hip is. Beam creëert zijn ei gen liefdevolle wereld waarin God, natuur en schoonheid heer sen. Een hoog geitenwollensok ken-gehalte inderdaad, al te ro buuste zielen zullen flink moe ten slikken van zoveel zoetge vooisdheid. Troostzoekende ge- voeligen vinden in Iron Wine een rijke bron aan geduldig en vol liefde gecomponeerde lied jes die - hoe oud ook - altijd rele vant zullen blijven. Maaike Borst Iron Wine: Our Endless Num bered Days (Subpop/Konkur- rent), speelduur: 44.49 min. De RMXCRW was genomi neerd voor een TMF Award, maar Brainpower ging met de hoofdprijs aan de haal. Geen nood, want van de RMXCRW (spreek uit Remix Crew) gaan we dit jaar nog veel horen. Het is de uitlaatklep van de in Paramaribo geboren dj's en producers nAffie en Chuckie. Die nAffie voorziet graag oude houseklassiekers van bubbling beats, terwijl Chuckie nationaal een toonaangevende urban-dj is. Ze voelen uitstekend aan wat er momenteel leeft, getuige de hitbewerkingen van 'Turn Me On' (Kevin Lyttle) en 'Fresh' (Kool The Gang). Op hun gevarieerde debuut Da Soundtrack? gaan ze verder en schotelen een uiterst moderne en dansvloervullende mix van R&B, hiphop en dancehall voor. Daarbij laten ze zich bijstaan door onder anderen de zangers I.V.A. en Ebon-E, de rappers Ambush, Pimp-A-Clawz, Mr. Probz en Mega D en de soulvolle zangeres Cinnamon. Het levert een volwassen verzameling ur ban op die zijn weerga niet kent in Nederland. Peter van der Heide RMXCRW: Da Soundtrack? (2Way/Digidance), speelduur: 71.18 min. Melodische escapades op de akoestische gitaar. Lome reggae en ronduit zomerse latin. Piano, toeters, sitar, percussie, strijkers, panfluiten. Soulfly maakt geen standaard-metal. Nadat voorman Max Cavalera Sepultura de rug toekeerde, liet hij zijn zucht naar experiment in Soulfly de vrije loop. Het vier de album Prophecy is wat voor uitstrevendheid en stijlwisselin gen betreft het voorlopige hoog tepunt in zijn oeuvre. Hardcore Sepultura-fans zullen er ge mengde gevoelens over hebben. Prophecy begint met zware me- talriffs en de kenmerkende grunt van Cavalera en eindigt met een instrumentaal voortkab belend niemendalletje ('Soulfly IV"), een gastoptreden van soul zangeres Asha Rabouin en een fanfare-stukje ('Wings'). Ook binnen de nummers is soms geen houvast te vinden. 'Mars' gaat furieus van start, met zwaar aangezette woede*Van Ca valera, en verzandt in akoes tisch getokkel over een plots op duikende reggae-basis. Cavale ra houdt van vernieuwing, zo blijkt ook uit de vrijwel geheel ververste bezetting van Soulfly. Gevolg daarvan is een verrassen de, dappere en vakkundig ge maakte plaat, maar de eenheid is volledig zoek. Maaike Borst Soulfly: Prophecy (Roadrun- ner/CNR), speelduur: 55.12 min. klasse tot 34 kilogram. Tijdens het afgelopen kampioenschap van Zuid-Holland pakte hij de bronzen plak. Voor hem wordt het de eerste keer dat hij deel neemt aan het NK judo. „Ik heb me heel goed voorbereid op dit kampioenschap. Veel getraind en flink aan m'n conditie ge werkt. Ik ga er voor. Gelukkig heb ik geen last meer van m'n liesblessure, dus kan ik weer vol uit gaan." De beide judoka's nemen - na zes jaar judotraining - een tas vol technieken mee naar Den Bosch. „We begonnen indertijd met rollen en vallen", zegt Sam. „Dat is de basis van judo. Daar na komen de grepen, de technie ken. Een beenveeg, een heup worp of een beenhaak. Daarna ga je de combinaties oefenen: een heupworp met een zwaaiend been of een schouder worp. Wat ik vandaag tijdens een partij ga doen, weet ik niet. Hangt af van je tegenstander. Ik ben heel aanvallend ingesteld. Tijdens het omkleden ben ik al met de wedstrijd bezig. Ik ga voor de eerste plaats, met min der neem ik geen genoegen. Ver liezen? Joh, dat betekent on weer. Dan heb ik flink de pest in. Dan moeten ze me even een poosje alleen laten." Ook Randy is een winner. „Ik pep mezelf voortdurend op. Je probeert vandaag zo ver moge lijk te komen. Verlies je, dan kun je via de herkansing terug komen, maar dan wordt de weg naar de titel wel lang. De kort ste weg naar de top is simpel al le partijen winnen." De judoka's met de bruine band dromen stilletjes al van de Olym pische Spelen. „In 2012 zou ik er bij kunnen zijn", mijmert Sam. Dan ben ik 20 jaar en dan zou ik in de klasse tot 73 kilo gram kunnen meedoen." Voorlopig telt alleen vandaag. Een volle Maaspoort, een lekker sfeertje en als het effe kan de ti tel. Dan is de missie van de bei de Vlissingse judoka's al meer dan geslaagd. Hans Segboer Winnen met een ippon. Voor judoka's het ultieme ge luk. „Als je je tegenstander binnen tien seconden vloert, dan sta je echt te kicken", glundert Sam van 't West- ende (12). „Het is de mooiste manier om je tegenstander uit te schakelen." De judoka van sportinstituut De Korte uit Hoogvliet komt vandaag op de mat tijdens het Nederlands judokampioenschap in de Maaspoort in Den Bosch. Winnen met ippon is leuk, maar voor Sam niet de hoofd zaak. „Het gaat om de titel en je weet, dat je hoe dan ook alle partijen moet winnen. Desnoods met een half punt ver schil." Vorig jaar eindigde de Vlis singse judoka op de tweede plaats. Tijd dus voor revanche. De kampioen van de Dutch Open - in februari van dit jaar - heeft de afgelopen week secuur op de weegschaal gelet. „Ik kom uit in de klasse tot 38 kilogram. Weeg je vandaag teveel, dan kun je terug naar huis. Dat zou zuur zijn, dus heb ik het frie tje-met maar even vergeten. Dat komt wel na de wedstrijd." Vriend Randy van de Broek (11)- eveneens van sportinsti tuut De Korte - komt uit in de Sam van 't Westende (1) en Randy van de Broek: „Het gaat vandaag om de titel." foto Lex de Meester Het is het land van the Hound of the Baskervilles, mysterieuze steenfor maties en bloedstollende sagen over eeu wig dolende geesten. Het is er ruig, ge vaarlijk en verlaten. Dartmoor in Enge land is een natuurgebied ter grootte van een forse Nederlandse provincie dat met alle verborgen moerassen en andere ge varen lijkt te zeggen: blijf hier weg, het is hier niet pluis. En toch kiest Walter Siepman uit 's-Gravenpolder juist Dart- moor als bestemming voor zijn jongeren reizen. Wie mee wil, moet snel zijn. Want voor deze vakantieweek, die bepaald geen zon, zee en breezer-vakantie genoemd kan worden, zijn nog maar weinig plaat sen. Siepman is hoofdredacteur van Reli gie Mystiek, een blad dat aandacht be steedt aan geloofsovertuigen in de breed ste zin van het woord. De keuze van Siepman voor het mystieke en raadsel achtige heidegebied ligt ook in de aard van zijn blad. Dartmoor is een gebied waar in de pre historie meer mensen woonden dan nu. „Het is een land waar de magie nog voel baar is. Het is een gebied waar de mens de strijd met de natuur verloren heeft. Je kunt er uren rondlopen zonder dat je ie mand tegenkomt. Het is een beetje eng eigenlijk. Je voelt er een soort aanwezig heid. De sfeer past bij wicca, bij dromen. Je kunt er helemaal jezelf zijn. En dat is ook de enige eis die ik aan de mensen stel: een week jezelf zijn." En juist van wege die unieke rust, de ongereptheid van de natuur en dat vleugje magie kiest Siepman voor dat op het eerste oog god verlaten oord. In 2002 ging Siepman voor het eerst met een groepje jongeren naar Dartmoor. Hij zag er allerlei types. Jongeren die willen praten over reïncarnatie, kunnen daar over praten. Anderen willen weer naden ken over wat ze met hun leven willen doen. En wie geen zin heeft om diepzin nige of gewoon alledaagse gesprekken te voeren, die houdt zijn mond en geniet van de natuur. Siepman: „Het mooie is dat mensen op vakantie zijn en elkaar helemaal in hun waarde laten. Er zijn er die veel hebben gelachen en er zijn er bij die veel hebben gehuild. Maar allemaal hebben ze een mooie week gehad." Jon geren die net van school zijn en in alle Dartmoor: Grimspound, overblijfselen van een voor-christelijk stadje. hectiek van het examenjaar maar niet toekwamen aan die ene belangrijke vraag 'wat ga ik met de rest van mijn le ven doen?' krijgen hier de kans en de tijd om in alle rust te denken en te praten. De natuur is de voornaamste attractie. „Als je niet van natuur houdt, zul je je vervelen", denkt de organisator. Tijdens de achtdaagse reis wordt er meer gedaan dan gewandeld over een verlaten hei. Wie sportief is aangelegd kan er ook zwemmen of klimmen. Dartmoor biedt een schat aan cultuur en geschiedenis. De oude hei herbergt duizenden prehisto rische overblijfselen en is de plaats van de levende mysteries en mythen: de go den uit de oudheid, reuzen, elfjes, Mer- lijn en Arthur, Keltische helden en hek sen, de Trojaan Brutus en misschien het bekendste raadsel: de hond van de Bas kervilles. Runen-tekenen „In principe kan er altijd nog van alles aangepast worden. Het programma ligt niet vast." Als alle deelnemers bijvoor beeld zin hebben in een spoedcursus ru nen-tekenen lezen zou Siepman dat pro beren te regelen. Er wordt overnacht in cottages of in bunkhouses. Bunkhouses zijn iets groter dan de pittoreske cotta ges en in plaats van kleinere en luxere foto Hester van Duinen kamers als in de cottages hebben de bunkhouses vaak grotere slaapkamers voor meerdere personen. De bunkhouses hebben ook een open haard. Je kunt natuurlijk ook buiten de nacht doorbrengen en iets doen dat in Neder land eigenlijk nergens meer goed kan: naar de sten-en kijken. Maar de reizigers kunnen natuurlijk ook altijd kiezen voor een andere eeuwenoude Engelse tradi tie: de pub. Guido van der Heijden Voor meer informatie over jongerenrei zen naar Dartmoor in Engeland: www.re- limyst.nl of 0113-313392. The Zombies? Was dat niet een band uit de jaren zes tig? Wat hebben die ouwe lullen nog te melden? Het antwoord luidt: veel. Aanzienlijk meer zelfs dan de laatste hypes uit En geland en Denemarken. Op hun eerste Zombies-plaat sinds 1968 laten Colin Blunstone en Rod Ar gent horen dat een beetje (le venservaring soms prachtige liedjes kan opleveren. As Far As I Can See... is even me lodieus als pretentieus. Het nieuw geschreven orkestrale werk roept associaties op met het oude Zombies-repertoire, maar evengoed met de beste composities van Ton Scherpen- zeel (Kayak). Hoewel Blunstone en Argent al eerder weer samen werkten - een paar jaar geleden verscheen hun cd Out Of The Shadows - is dit veel meer een 'bandalbum' geworden. Het heeft ermee te maken dat het duo de afgelopen twee jaar vrij- THE Z'.MBIES wel onafgebroken op tournee is geweest met een groep bevrien de muzikanten. De strijkersar rangementen zijn fantastisch, de zang van Colin Blunstone sprankelend als altijd. Prachti ge comeback. Martin Groenewold The Zombies: As Far As I Can See... (BMG/Go Entertainment), speelduur: 46.21 min. Pest, plunderaars en bloedige oorlogen: met Castle Strike van Data Becker kun je eens flink tekeer gaan in de Middel eeuwen. Aan jou de taak een krachtig imperium te bouwen, en 'en passant' strijd te leveren met Franse, Duitse en Engelse legioenen. Begin dan met een stevig kasteel te bouwen, liefst met een paar forse uitkijkto rens. Bij aanvallen van vijan delijke troepen kun je wat ko kende olie van de toren laten sijpelen, maar kijk ook uit voor de gigantische katapulten en stormrammen van de tegenstan der. De grafische verzorging van het spel is opvallend goed. De bos sen zien er schitterend uit, de veldslagen ogen realistisch. Ook de bediening laat niets te wen sen over dankzij de draai- en zoombare camera. Af en toe is er wel sprake van een Babyloni sche spraakverwarring als zo veel nationaliteiten zich schreeu wend in de strijd werpen. In de gevechten kun je je strijders le ren paardrijden, of maak ze wa re experts van de katapult. En mocht al dit wapengekletter niets uithalen, dan kun je altijd nog proberen de pest binnen de vijandelijke kasteelmuren te krijgen. Eric Borsje Castle Strike van Data Becker. Systeemeisen: Windows 2000/XP, Windows 98, 700 MB vrije ruimte op harde schijf. Zie ook www.databecker.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42