Wiegje vol schuld en schaamte PZC Wil Wonderlijke wedergeboorte van Softenon ZILVERGRIJS Taal zaterdag 24 april 2004 Een op de tien jonge moeders verandert na de bevalling langzaam maar zeker in een depressief wrak. De kans daarop valt te voorspellen, ontdekte psychologe Gerda Verkerk die in Tilburg promoveerde. DoorLINDYJENSE Daar lig je dan, een verse moeder in het kraambed. Uitgeput maar in tens tevreden met de baby die je op de we reld hebt gezet. Of wil het moe derschap maar niet wennen? Word je bekropen door een toenemend gevoel dat je het al lemaal toch niet aankunt? Het gaat hierbij niet om de 'ge wone' postnatale blues, met als bekendste verschijnsel de 'kraamvrouwentranen' een paar dagen na de bevalling. Als de klachten maanden aanhou den is er sprake van een serieu ze postnatale depressie, een psychiatrische aandoening die een op de tien jonge moeders treft. Jaarlijks lijden in Neder land 20.000 vrouwen aan diep gaand baby leed. „Het is alsof alle kleur uit je le ven verdwenen is", zegt psy chologe Gerda Verkerk. Ze pro moveerde onlangs aan de Uni versiteit van Tilburg op een on derzoek naar de preventie van postnatale depressie. „Vrouwen die eraan lijden krijgen slaap problemen, ze hebben veel of juist helemaal geen eetlust. Ze schamen zich daar ook nog eens over. Want je moet toch immers blij zijn met je baby." Onbehandeld kan een postna tale depressie langdurige nega tieve gevolgen hebben voor de relatie tussen moeder en kind, de ontwikkeling van het kind en de relatie met de partner. Bovendien verdubbelt een post natale depressie de kans op la tere depressies. Allemaal goede redenen om eens uit te zoeken of het moge lijk is om met behulp van psy chologische middelen de aan doening te voorkomen. Ver kerk kwam via verloskundige praktijken en ziekenhuizen in Tilburg en Veldhoven in con tact met 1200 zwangere Bra bantse vrouwen. Ze volgde na screening middels een vragen lijst een aantal van hen vanaf twintig weken zwangerschap tot een jaar na de bevalling. Een deel van de zwangere vrou wen bleek eerder een depressie te hebben meegemaakt en voelde zich ook tijdens de zwangerschap depressief. On derzoekster Verkerk plaatste hen daarom in een groep met een hoog risico op postnatale depressie. Van deze hoog-risi- cogroep bleek maar üefst een kwart in het eerste jaar na de bevalling inderdaad een post natale depressie te hebben ont wikkeld. In de laag-risicogroep was dat slechts zes procent. Nog sterkere risicofactoren voor het ontstaan van een post natale depressie bleken te schuilen in de karakters van de aanstaande moeders. Verkerk: „Vrouwen die gauw ergens een probleem van maken en hun gevoelens moeilijk kunnen ui ten, hebben een vier keer gro tere kans op het ontwikkelen van een depressie in het eerste jaar na de geboorte." In een poging om de - verwach te - postnatale depressie snel te kunnen verhelpen, bood Ver kerk vrouwen in de hoog-risi- cogroep tien psychologische sessies aan na de bevalling. Op merkelijk genoeg bleek dat vrouwen met een hoog risico die graag counseling wilden, in de praktijk de allergrootste kans liepen om ook echt een depressie te krijgen: maar liefst zeven keer zoveel als vrouwen uit de laag-risicogroep. Blijkbaar kan een zwangere vrouw het zelf aanvoelen als het mis dreigt te gaan. „Het kan zijn dat deze vrouwen er varing hebben met hun reac ties op eerdere ingrijpende ge beurtenissen. Of misschien kennen ze zichzelf gewoon erg goed", denkt Verkerk. „Het is in ieder geval een reden om goed naar de behoeftes van zwangere vrouwen te luiste ren." Negentig vrouwen uit de hoog- risicogroep kregen in de eerste drie maanden na de bevalling tien gesprekken met een psy choloog over hun gevoelens en zorgen. Het aantal postnatale depressies bleek desondanks niet minder dan kon worden verwacht. En hoewel de vrou wen zelf aangaven tevreden te, zijn met de sessies, bleken ze niet te helpen om de depressie ve gevoelens te verminderen. „Met dit soort algemene thera peutische gesprekken kun je een postnatale depressie dus niet voorkomen", is de nuchte re constatering van Gerda Ver kerk. Ze voegt eraan toe dat postnatale depressie in het al gemeen goed te behandelen is. „Maar we zijn er dus niet in ge slaagd om de ontwikkeling te voorkomen, en dat was toch het doel van het onderzoek." Verkerk vindt het wel belang rijk om vrouwen met een ver hoogd risico op postnatale de pressie extra in dg gaten te houden. Als verloskundigen, de huisarts of de verpleegkundi gen van het consultatiebureau bedacht zijn op symptomen van depressie, kan die immers sneller worden opgelost en be handeld. De rol van het medisch perso neel is eveneens van groot be lang tijdens een moeizaam ver lopende bevalling. Het onder zoek van Verkerk wijst name lijk ook uit dat moeders na een langdurige en pijnlijke beval- lllustratie Valentijn Voorhoeve ling ernstige stressklachten kunnen ontwikkelen. Ze kun nen nachtmerries houden over de bevalling of de nare mo menten steeds herbeleven. „Vooral als de vacuümpomp of de verlostang wordt ingezet. Dat is heel indringend", zegt Verkerk. Goede medische in formatie tijdens de bevalling blijkt veel van deze klachten te kunnen voorkomen. Als de ver loskundige of de gynaecoloog de moeder steeds uitlegt wat er gebeurt, is de kans op posttrau matische stress veel kleiner. Of de aanstaande vader ook nog eens bemoedigend aan het bed staat, maakt daarbij niks uit. Een rotbevalling blijft een rot- bevalling. SARS-vaccin Het vaccin tegen de besmettelijke longziekte SARS is in de maak. Testen bij muizen met een vaccin gebaseerd op een ei wit op het oppervlak van het SARS-virus, zijn geslaagd, schrijft Z-Y. Yangi (National Institutes of Health, Bethesda) in het wetenschappelijk tijdschrift Nature. Het vaccin beschermt de muizen tegen het virus. Nu moet de stap naar mensen wor den gemaakt. Placebo Het placebo-effect (het genezend effect van een neppil) treedt ook op bij chirurgie. Patiënten met de ziekte van Parkinson bij wie een nepoperatie werd verricht - waarbij zogenaamd embryonale dopaminecellen in hun hersenen werden getrans planteerd - meldden na de 'ingreep' een verbetering van de kwaliteit van leven. Ook artsen zagen vooruitgang bij de pa tiënten. Dit schrijft C. McRea (University of Denver) in het vak blad Archives of General Psychiatry op grond van een onder zoek bij zeventig Parkinson-patiënten. Geheugeneiwit Een eiwit met de naam RIM1 alfa speelt een belangrijke rol bij het leerproces en de werking van het geheugen. Muizen die dit eiwit missen kunnen amper iets leren of onthouden, con stateert C. Powell University of Texas, Dallas in het vakblad Neuron. Door de precieze functie van dit eiwit verder te bestu deren, hoopt Powell meer te weten te komen over hoe leren en het geheugen werken en hoe eventueel leer- en geheugen stoornissen in de toekomst behandeld zouden kunnen wor den. Prostaat Werd vroeger gezegd dat je van seks en zelfbevrediging aller lei enge ziektes zou krijgen, nu blijkt het omgekeerde waar. Mannen die vaak zaadlozingen hebben, lopen een geringer ri sico op prostaatkanker, dan mannen die weinig zaadlozingen hebben. Dit berekent M. Leitzmann (National Cancer Institu te, Bethesda) in het medisch tijdschrift JAMA op grond van ge gevens van een kleine 30.000 mannen. Mogelijk voorkomen frequente zaadlozingen het ophopen van kankerverwekkende stoffen in de prostaat, oppert Leitzmann. Wondheling Wonden die veelvuldig zijn blootgesteld aan sigarettenrook helen langzamer en vormen ernstiger littekens. Dat komt doordat sigarettenrook de werking belemmert van fibroblas- ten, cellen die van groot belang zijn bij het dichtgroeien van de wond, schrijft L. Wong (University of California, Riverside) in het vakblad BMC Cell Biology op grond van laboratorium proeven. 'Met taal dient men zorgvuldig om te gaan.' Het klinkt ouderwets en ik weet wel dat taal nu eenmaal veran dert, en dat het niet tegen te houden valt, en dat dat maar goed is ook, an ders zouden we nu nog Middeleeuws praten, en dat Adam en Eva al wel tegen hun kinderen gezegd zullen hebben dat ze een beetje op hun woorden moeten letten. Maar als je over de zestig bent, hoeft niet alles per se nieuwerwets te klinken. Je hebt, om het zo te zeggen, vergun ning. In de jaren zeventig vond men het 'coco'-taalgebruik uit. Dat betekende 'communicatief-competent'. Dat kwam erop neer dat, wat voor taal je ook uitsloeg, het van geen kanten hoefde te kloppen, 'als ze je maar snappen, man, weetje wel'. En met de naweeën daarvan zitten wij nu nog steeds. Een boek lezen? Hoe gaat dat ook weer? Taal hoor je voor namelijk via televisie en radio en wat je dan hoort, stemt niet tot gro te vrolijkheid. Één uur naar de radio luisteren le verde gisteren de volgende droevige oogst op: 'de Roomse straten', waar de straten van Rome bedoeld wer den. 'Dit is een geheel nieuw media' (de dag is niet ver meer dat we me dia's te horen krijgen.) 'Het bureau, die dit onderzocht heeft.' 'Het land en haar regering.' 'De meest ultieme inspanning' De goede uitspraak van het Neder lands is weer een ander weinig op beurend hoofdstuk. De ei- (of ij- )klank en de ou-ldank zijn aan het verdwijnen en maken plaats voor haai, jaai en zaai, vrouwen worden Door ALBERT DE BEER fraauwen. Je zou denken, dat presen tatoren en nieuwslezers enigszins geschoold worden in een accentloze uitspraak. Nee dus. Bij de ANWB lijk je als filevoorlezer alleen maar aan genomen te worden, als je over een fors vet accent beschikt, over een Gooise R, zo vet als een MacDonalds- maaltijd (grote portie) en ook een Amsterdamse tongval is prima. Zo wordt Bergen op Zoom, 'Bergen op Zoum' en Den Bosch, 'Den Boisch'. Moet je nu echt boven de zestig zijn om zoiets te horen? Komt het alleen maar omdat mijn generatie ooit ge wend is geweest beschaafd Neder lands uit de radio te horen? Tja, dat zal het wel zijn. Onze minister-president is daarbij nota bene een van de slechte-voor- beeldgevers. En dan bedoel ik dus niet de voorspelbaarheid van de standaardzinnen, die over elkaar heen buitelend, uit zijn mond rol len. Als hij begint met: 'Één ding...' leun je blindelings aanvullen: '...mo ge duidelijk zijn.' En bij: "Waar het nu...' brult de hele familie: '...in de eerste plaats op aankomt'. Gênanter voor deze verdediger van Normen en Waarden - en correct taalgebruik is toch echt wat waard, dacht ik - is zijn sloddervosachtige uitspraak. In zijn haast om nog snel- een grootse daad te stellen, vóór zijn termijn verstreken is, slikt hij steeds meer letters in. Geachte minister-president, nog één keer: het is niet 'koonklijk' maar k-o- n-i-n-k-l-ij-k. Dus, waar het op aan komt is, dat u op een gegeven mo ment en niet op een 'geven ment') uw v-e r-a-n-t-w-o-o-r-d-e-l-i-j-k-h-e-i-d neemt en niet uw 'vranwoorlijkheid'. Door WILL GERRITSEN Het medicijn zou misselijkheid bij zwangere vrouwen bestrij den, maar bleek ernstige mis vormingen bij duizenden ba by's te veroorzaken. Schok kend waren de foto's van 'Sof- tenon-baby's: kleintjes die door ernstige misvormingen voor het leven waren getekend. Zui gelingen zonder armen en/of benen. Of bij wie onvolgroeide voetjes en handjes aan de romp bungelden. Toch maakt Softenon een comeback, als preparaat dat bij ernstige ziek tes helpt. In november 1961, vier jaar na dat het Akense farmabedrijf Chemie Grünenthal een nieuw middel tegen slapeloosheid en tegen misselijkheid tijdens de zwangerschap op de markt had gebracht, sloeg de Duitse kin derarts Widukind Lenz (1919- 1995) alarm. Hij was ervan overtuigd dat er een verband bestond tussen een mysterieu ze epidemie van misvormde baby's en het slikken van Softe non door vrouwen in het begin van hun zwangerschap. Toen hij Chemie Grünenthal over zijn bevindingen inlichtte, stuitte hij op een muur van on geloof. „Het kostte me tien da gen stevige discussies met het bedrijf, gezondheidsinstanties en experts om het middel uit de markt te halen, en dat was dan nog vooral te danken aan berichten in de pers", blikte hij later terug. Lenz haalde zijn gelijk toen acht maanden nadat het medi cijn in de ban was gedaan de raadselachtige epidemie snel Softenon is een krachtige ontstekingsremmer die onder meer werkt tegen ernstige aandoeningen zoals lepra (foto), maar ook de ziekte van Behcet (oogontstekingen, abcessen en zweren), de ziekte van Crohn, reuma en MS. Foto EPA/Michael Reynolds uitdoofde. De gevolgen van het grootste medische schandaal ooit waren rampzalig. Wereld wijd werden 10.000 tot 15.000 Softenon-kinderen geboren, terwijl in Nederland 34 van de ze kinderen werden geregis treerd. Duizenden baby's stier ven als gevolg van ernstige af wijkingen in hun organen. Achteraf bleek dat een proef dieronderzoek naar de veilig heid van het middel niet deug de. Chemie Grünenthal voorkwam een veroordeling door in 1970 de schade van de slachtoffers in een aantal landen te com penseren. Het bedrijf keerde honderd miljoen mark uit. Het boek werd echter niet defi nitief dichtgeslagen. Al in 1965 ontdekte een Israëlische arts bij toeval een nieuwe toepas sing voor het middel. Hij vond in de ziekenhuisapotheek nog overgebleven Softenon voor een leprapatiënt die vanwege de pijn aan zijn lepraknobbels al nachten wakker lag. De knobbels verdwenen, evenals de koorts. Tegenwoordig is thalidomide, de naam van het werkzame be standdeel van Softenon, in tal van landen toegelaten als me dicijn tegen ernstige complica ties bij lepra. Hierdoor kan de monsterlijke bijwerking echter toch weer de kop opsteken: er worden weer Softenon-baby's geboren. Medisch vakblad Drug Safety meldde 33 offici eel geregistreerde gevallen in Brazilië. Onderzoekers ontdekten in de loop der jaren twee bruikbare eigenschappen van Softenon: het is een krachtige ontste kingsremmer en verhindert daarnaast het ontstaan van nieuwe bloedvaatjes (en daar mee mogelijk ook van gezwel len). Er bestaat een waslijst van aandoeningen of sympto men waarbij artsen Softenon toepassen: zoals ernstige ver magering bij kanker, tbc, de ziekte van Behcet (oogontste kingen, abcessen en zweren), de ziekte van Crohn, aids- symptomen als zweren in de mond, reuma en MS. Ook in Nederland wordt het beruchte medicijn voorge schreven. Internist en hemato- loog (bloedexpert) K. Wu van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam: "Het heeft mo menteel een vaste plaats bij de behandeling van de ziekte van Kahler (kanker aan het been merg, red.) en wordt gegeven aan patiënten bij wie de ziekte weer actief is geworden na een eerdere behandeling met che motherapie." Volgens recente gegevens van Wu reageert tachtig procent van de Kahler- patiënten op een combinatie van thalidomide (Softenon dus) met het middel prednisolon of dexamethason. Hoewel thalidomide in Europa niet is geregistreerd, mag het toch onder strenge voorwaar den worden verstrekt. Wu: "De eerste reactie van de patiënt bij het horen van Softenon is meestal even schrikken. Ech ter na voorlichting en bedenk tijd gaat bijna iedereen ak koord." Patiënt en arts zijn ver plicht een verklaring te onder tekenen dat ze op de hoogte zijn van de bijwerkingen en ri sico's. Bovendien dienen de pa tiënt en/of partner, als ze in de vruchtbare leeftijd zijn, min stens twee vormen van anti conceptie te gebruiken. Chocolade Het eten van choco lade wil wel eens rustgevend werken onder stressvolle omstandigheden. Bij zwangere vrou wen lijkt de choco lade ook het tempe rament van de baby te beïnvloeden. Ba by's van vrouwen die tijdens de zwan gerschap regelma tig chocolade aten, waren zes maanden na de geboorte minder angstig voor nieuwe situa ties dan baby's van vrouwen die tijdens de zwangerschap am per chocolade aten. Dit stelt K. Railckonen (universiteit Helsin ki) in het vakblad Early Human Development op grond van een onderzoek onder 305 moeders en baby's. Mogelijk zijn be standdelen uit de chocolade verantwoordelijk voor dit ver schil, speculeert Rakkonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41