Kleine cursus klagen Pak een tropische papaja msi Megaprijzen zaterdag 24 april 2004 w 1 Door HANS VAN ALEBEEK ZAAK 1: DE RAMMELENDE PC Een vrouw koopt voor maar liefst 1.882 een computer. Al na één dag is ze terug in de winkel: de pc maakt een ram melend geluid. Een maand la ter geeft de computer com pleet de geest. Zelfs na negen reparaties en twee huisbezoe ken van monteurs, werkt de computer nog steeds niet. Een door de commissie ingescha kelde expert schat de reparatie op €1.000. De ondernemer reageert niet op de klachten en komt ook niet op de zitting. De commis sie oordeelt hard: de wouw had voor dat geld een goede pc mogen verwachten en krijgt volledig gelijk. De pc gaat te rug naar de leverancier, de vrouw krijgt haar 1.882 te ruggestort plus een vergoeding omdat ze een jaar lang niet heeft kunnen internetten (ka belaansluiting: 498), telefoon kosten en ten onrechte aanbe volen aankoop toetsenbord en muis (€328) en benzinekosten voor alle nutteloze ritjes naar de pc-verkoper 25). Pen met gelgrip Schrijven zonder druk. Rotring legt met de nieuwe trendy üjn Skynn-pennen de hand van de schrijver in de watten. De pen heeft een imponerende afkorting, ECG, dat staat voor ergonomie cushion grip. Kortweg gaat het om een gel grip, die zacht in de hand ligt. Om de gel heen zit een spe ciale, vuilafstotende coating. De collectie van Skynn bestaat uit een vulpen 18), rollerbal met vloeiende gel-inkt 15,50) en balpen 13,50) in de kleuren rood, blauw en zwart. Zie ook www.skynn.com Feest op tafel Van barbecue tot gourmet, van eenpansgerecht tot pannen koek. Met de Table Party Pan van Tefal kun je alle kanten op. Tefal breidt zijn 'range funcooking' uit met deze multi functionele pan, die 42 centimeter in doorsnee meet. De re gelbare thermostaat zorgt voor de juiste temperatuur voor elk gerecht. De hapjes zijn vetarm, want boter is niet nodig op de anti-aanbaklaag. De afneembare pan is dus ook mak kelijk schoon te maken. De solide basis en handgrepen die koel blijven tijdens gebruik, garanderen volgens Tefal een optimale veiligheid. De prijs: 96,50 euro. De Consumenten bond, de Klaagbus van het tv-program- ma Kassa! of Pieter Storms met zijn Breekijzer. Een ontevreden klant kan in Nederland voor hulp bij veel loketten aanklop pen. Maar in de praktijk zullen de meeste mensen het toch zelf proberen op te lossen. Om dat ze niet op tv willen of geen üd zijn van de bond bijvoor beeld. Maar hoe doe je dat: kla gen en je recht (en je geld te rug) halen? Bij een akkefietje met een leve rancier of fabrikant kan de consument, als ruziën niks op lost, altijd naar de kantonrech ter stappen. Een advocaat is daarbij niet per se nodig maar dan nog kunnen de kosten flink oplopen. Alleen aan grif fierechten ben je al minimaal 57 kwijt. Het maximum is 190. Het gaat dan om zogehe ten vorderingen tot 5.000. Een bankstel met slijtageplek- ken bijvoorbeeld of een stuka door die slecht werk heeft afge leverd. Wie een geschil heeft over nog hogere bedragen, ziet de teller evenredig oplopen. Voor zaken boven de €5.000 komt name lijk de civiele rechter in beeld en daarbij liggen alleen de grif fierechten al tussen de €288 (minimaal) en €4.440 (maxi maal). Bovendien is bij dit soort zaken bijstand van een advo caat verplicht. En die rekenen elk uur. Een veel snellere, goedkopere en door de overheid ook gepro pageerde manier om je gelijk te halen is de kwestie aankaar- Een keukenboer die prutswerk aflevert, een bruidsjapon die niet past of een dure pc die aan alle kanten rammelt. Als consument kan je veel ellende overkomen. Wat te doen als de leverancier het leed niet wil vergoeden? Een minicursus klagen en recht halen voor beginners. ZAAK 3: DE MISLUKTE TROUWJURK ten bij een van de dertig ge schillencommissies voor consu mentenzaken van de gelijkna mige stichting (SGC). Een ruzie over misbruik van de pinpas, een slecht aangelegde oprit, een tegenvallende vakantie, een verkeerd gestoomd jasje of een bankstel met slijtplekken, je kunt het (bijna) zo gek niet bedenken of er is een speciale geschillencommissie waar de consument kan aankloppen om zijn gelijk te halen. Maar hoe gaat dat in zijn werk? Voor dertig branches (van au to's tot ziekenhuizen) zijn er aparte geschillencommissies die oordelen over allerlei ru zies tussen klant en leveran cier. Zo'n commissie bestaat uit drie leden: iemand van de branche zelf, iemand aange zocht door de Consumenten bond of ANWB en een door de SGC aangezochte voorzitter. In een soort rechtszitting horen zij het verhaal van beide par tijen -soms ondersteund door extra onderzoek van een exter ne deskundige- en doen bin nen een maand een bindende uitspraak. De kosten zijn een stuk lager dan bij de recht bank. Afhankelijk van de com missie en de hoogte van de claim moet de consument aan zogeheten klachtengeld tussen de 25 en ruim 100 betalen. Kijkend naar het jaarverslag van de SGC blijkt dat zo'n stap vaak zeer lonend kan zijn. Het helpt daarbij als de consument zijn klacht met schriftelijke (bewijs)stukken kan onderbou wen. Andersom doet de fabri kant of leverancier dat name lijk ook om de commissie te overtuigen dat hij redelijker wijs alles heeft gedaan om de klacht van de consument te verhelpen. Maar uit de vele voorbeelden van het jaarver slag blijkt dat er aan twee kan ten wel eens wat schort. Ofte wel: je hebt klanten én fabri kanten die soms niet deugen, soms beter zouden moeten we ten en soms ronduit dom zijn. Ter illustratie: drie voorbeel den uit de praktijk van de SGC. Voor meer informatie: www.sgc.nl of tel. 070 - 310 53 10. Een aanstaand bruidje ziet zich gezegend met een huwe lijk en maatje 36. Probleem: haar favoriete jurk 1.252) is er alleen in standaardmaat 42/44. Maar daar is wat aan te doen: het topje kan worden ingenomen. Maar liefst vier pasbeurten zijn er nodig maar dan kan de huwelijks boot te water. Op de grote dag gaat het echter mis. De bruid ontdekt een vlek, borduursels zitten los, het topje is toch te wijd, de hoe pel zakt af enzovoorts. Of de ondernemer dat op de huwe lijksdag nog wil maken. Mooi niet. Ik heb genoeg ge daan, vindt de bruidszaak. Bovendien gaat de bruid ook niet vrijuit. Bij elke pasbeurt was er wel iets: dan was ze aangekomen, dan weer afge vallen. Natuurlijk krijg je dan pasproblemen. De commissie geeft beide partijen een beetje de schuld. De ondernemer had moeten weten dat je maatje 42/44 nooit fatsoenlijk tot 36 kunt innemen en de vrouw had tijd genoeg gehad om het eindresultaat te beoorde len. Oordeel van de commissie: de bruidszaak moet de vrouw 325 betalen. Producten kopen is geen kunst, maar waar haal je je recht als ze niet naar behoren werken? Foto Theo van Zwam ZAAK 2: DE GIGA TELEFOONREKENING Een vrouw koopt een nieuw mobieltje maar wordt na twee maanden al afgesloten. Al snel komt de aap uit de mouw: doch terlief heeft de gsm gebruikt om voor 2.237 aan sms'jes te sturen en te ontvangen. De vrouw legt de schuld bij de provider: die had moeten vertel len dat sms-diensten geblok keerd kunnen worden. De tele foonaanbieder ziet dat anders: de vrouw had het probleem simpel kunnen ondervangen door haar mobieltje met een pincode te beveiligen. Dan had dochterlief nooit kunnen uit pakken. De commissie is het eens met de provider. De klacht is niet gegrond. Ik kijk er eigenlijk nooit naar, al die tv-programma's met megaprijzen: de Staatsloterij show. Weekendmiljo nairs, de Postcodeloterijshow. Ik zap ze weg. Allemaal niet aan mij be steed. Maar op Eerste Paasdag moch ten Oudste en Middelste opblijven en zoekend naar 'iets leuks op tv' raak ten we verzeild in de Miljoenenjacht van de Postcodeloterij. Oudste zette zülke grote ogen op, toen ze zag met welke bedragen Winston Metdiemoeilijkeachtemaam langs de deuren trok. Twaalf-en-een- half-duizend euro. Mensenlief. 'Hoe veel stukjes moet jij daarvoor schrij ven mam? Hoeveel dagen moet jij daarvoor werken pap?' En daarna ook nog eens een spel, met een kandidaat die zomaar vijf mil joen euro kon winnen. Vijf mil-joen euro.... Dat zijn bedragen die mijn voorstel lingsvermogen al te boven gaan, laat staan dat van een kind van acht. Het zijn bedragen die in mijn ogen ook veel te hoog zijn voor één winnaar. Liever kleinere porties en meer deel nemers gelukkig maken. Maar het zijn juist die megaprijzen die mensen doen besluiten een lot te kopen. Want zo'n megaprijs kan je voor eens en altijd uit de miserie helpen. Hoe wel? Ik herinner me nog een afleve ring van Jambers, waarin hij op zoek ging naar oud-winnaars van miljoe- nenprijzen. En van die mensen was toch maar een heel klein deel echt gelukkiger geworden van zoveel geld. De meesten konden er maar moeilijk mee omgaan. Ik zit er ook niet op te wachten, moet Door Susanne Groeneveld redacteur en moeder van dne dochters ik zeggen, ook al word je tegenwoor dig professioneel begeleid als je in de hoofdprijzen valt. Maar toch: hoe blijf je jezelf met zo'n smak duiten? Hoe vul je je leven in, als je ineens niet meer hoeft te wer ken? Kun je nog genieten van kleine dingen? Verwen je je kinderen niet te veel, met alle nare gevolgen van dien? Hoe zullen vrienden en kennis sen zich gaan gedragen? En hoe ga je om met al die nieuwe 'vrienden' die allemaal een graantje willen meepik ken? Tóch doen ook wij mee aan de Post codeloterij. Niet omdat ik stiekem droom van een jacht op de Middel landse zee of een wit stulpje in Mala ga. Ook niet voor de goede doelen. Nee, ik koop dat lot alleen maar om dat ik het niet zou kunnen verkrop pen als Winston Metdiemoeilijkeach temaam in onze straat cheques komt uitdelen en ons huis zou overslaan. Om spijt en jaloezie te voorkomen dus, niets menselijks is mij vreemd. Maar Oudste snapt daar niets van. Die wil na het zien van die ene Mil joenenjacht dat wij nóg meer loten kopen. Die zou zelf ook wel een lot willen kopen. Dat is toch dé manier om snel rijk te worden. En wat ze dan met al dat geld gaat doen? In elk geval mag er een deel naar het Wereld Natuur Fonds. Ver der wil ze bij ons in het dorp een ska teboardpark laten bouwen. Met veel ramps en halfpipes. En omdat je nooit alleen maar moet dromen, heeft ze alvast een ontwerp gemaakt. Nu alleen die megaprijs nog! (ontbijt voor 4 personen) 1 grote rijpe papaja (oranje schil) 2 limoentjes 2 rijpe bananen 1 appel 0,5 liter yoghurt (stand) 4 handjes muesli Halveer papaja in de lengterichting (van kop tot kont). Schep meteen le pel de zwarte pitjes eruit. Verdeel één helft in vier schijven, net als bij meloen. Snijd het vruchtvlees van de schil en verdeel in hapklare blokjes. Pers twee limoentjes uit, sprenkel sap over papajablokjes en laat min stens een halfuur intrekken. Dit kan heel goed al de avond van tevoren Schil de bananen en sniidze in plak- jes. Was appels (niet schillen) verdeel in kwarten, verwijder klokhuis en snijd in stukjes. Vermeng met papa ja Verdeel de vruchtensalade over vier schaaltjes, schep er een paar Ie- pels (stand)yoghurt over en bestrooi met een flinke hand muesli. Tips: Bewaar de andere he ft van de papaja in plastic in de koelkast voor morgen. Of pureer het vruchtvlees in een blender en vermeng met het sap van twee limoenen en vier sinaasap pels voor een gezonde tropische, non alcoholische cocktail. Serveer ijs koud! Lekker voorgerecht:papaja- met peerpartjes gecombineerd met rau we ham (bijv. Parma) en bestrooid met zwarte peper. Als ik tijd heb, begin ik de dag graag met een fruitig ontbijtje. We moeten nog even wachten op het verse zomerfruit uit deze contreien, maar gelukkig bieden de tropen uitkomst. Na een be zoekje aan de Antillen heb ik de papaja ontdekt. Fris, vrolijk van kleur, makkelijk verteerbaar en bovendien licht laxerend. In het Caribisch gebied behoren papaja's tot het dagelijks voed sel. Ik heb ze zien hangen, die knalgroene vruchten, hoog in de boom, in hele trossen bij el kaar. Net als kokosnoten groei en ze in de oksels van de blader kroon. Je moet er je hoofd voor in je nek leggen, want die papa jabomen zijn hoog! Zo'n meter of tien. Ze worden geoogst als ze net een tikkie geel worden. Op de markt zijn ze haast niet meer herkenbaar. Hun schil is dan oranjebruinig opgekleurd. Omdat papaja's wel zo'n drie kilo kunnen wegen worden ze vaak gehalveerd verkocht. Een prachtig gezicht, dat donker oranje vruchtvlees, met die on telbare peperkorrelachtige, glanzend zwarte zaden in de buikholte. Papaja (officieel Carica Papa ya) laat zich in veel opzichten vergelijken met meloen. Niet voor niets noemen onze oos terburen hem 'Baummelone' (boommeloen). De schil is leerachtig en de structuur van het vruchtvlees is boterzacht, als bij een rijpe meloen. Papa ja laat zich ook heel goed combineren met rauwe ham. gamba's of gerookte kip. Dank zij het enzym papaine kan de vrucht ook uitstekend worden gebruikt als malsmaker voor vlees. Helaas zorgt het er ook voor dat gelatine verwatert, dus in een pudding of bavarois laat papaja zich lastig verwerken. Papaja heeft van zichzelf niet zo'n uit gesproken smaak, maar besprenkel je hem met limoensap, dan komt hij hele maal tot leven. Koop daarom nooit pa paja zonder ook een paar limoentjes mee te nemen. Groene papaja's zijn op tropische markten overal te koop. Die worden als groente bereid, dat wil zeggen in blok jes zachtjes gesmoord. Of ze verdwij nen, samen met mango's, in chutneys en salsa's. Hier in Nederland moet je er echt naar op zoek. De betere groenteman ver koopt af en toe papaja. Heb je de maz zel dat er dat er veel Antilliaanse en Su rinaamse mensen in de buurt wonen, dan vind je ze ook op de markt. En papaja in blik dan? Ik houd er niet zo van. In een grote vruchtensalade met veel ander fruit kan het een leuk Papaja: glanzend zwarte zaden in een bed van knaloranje vruchtvlees. Foto Karei de Vos kleurelement vormen, maar speelt pa paja de hoofdrol in een gerecht, dan zou ik echt verse nemen. Want waar om pak je een papaja? Niet om de smaak, maar om het vullend vermo gen, de sappigheid en de structuur. En die gaan er tijdens het inblikken niet op vooruit. Let op: Papaja is, net als meloen, in j zeer uiteenlopende formaten te koop. De Venezolaanse- of Antilliaanse va- riant is langwerpig en kan tot wel drie kilo wegen. Rijp is zijn schil oranje en het vruchtvlees bijna rood. De hier vaak verkochte Braziliaanse Solo is niet veel groter dan een gestrekte hand en weegt ruim een pond. De schil van de rijpe vrucht is geel tot goudgeel en het vruchtvlees zacht-oranje. In het recept van deze week gebruik ik de Antilliaan se. Ga voor een tropisch fruitontbijt uit van 150 tot 200 gram papayablokjes per persoon. Thuisbioscoopje Niets minder dan een 'on gekende persoonlijke thuisbioscoopervaring'. Dat biedt de nieuwe Dolby- digitale hoofdtelefoon van Philips. De geluidsweerga ve komt overeen met die van een surroundsysteem. Deze SBC HP1500 neemt - zoals Philips meldt - de luisteraar mee naar het levensechte geluid van startende straaljagers, voorbijrazende auto's en fluisterende stemmen. De subtiele effecten moeten voor een nieuwe dimensie in tv-kijken zor gen. Dat geldt ook voor mp3's of cd's die via de audio-instal- latie worden beluisterd. De prijs voor de hoofdtelefoon en bijbehorende versterker: 300. Handige toiletborstel Eerst Glorix in de wc-pot spuiten en er dan met de wc-bor- stel doorheen raggen, dat hoeft niet meer. Net als in de zwabbersector - denk aan Glassex en Swiffer - krijgt het schoonmaakmiddel een plaatsje in de steel van de toiletbor stel. Reckitt Benckiser brengt ons de 'revolutie in toiletrei niging': de Harpic Ready Brush. Dat is een toiletborstel met geïntegreerde gel-bus. De voordelen zijn legio volgens de fa brikant: het is een hygiënische en krachtige reiniger, hij verspreidt een frisse geur en is handig in gebruik. De prijs: 12,99. Losse navullingen kosten 2,99. Barbie Club Nieuw voor meiden van zes tot en met tien jaar: de Barbie Club. Het is cool om erbij te horen. De leden krijgen elke maand een pakketje thuisbezorgd met een boek over Barbie. Verder is er het Barbie's Doe Dagboek voor alle mei dengeheimen. Elke maand krijgen de meisjes een aanvulling voor hun ringband. Dan is er om de twee maanden het Barbie Clubnieuws. Natuurlijk hoort er ook een inter netsite bij. Op www.barbieclub.nl kunnen de clubleden kletsen, reageren op stellingen, spelletjes doen en kleurpla ten downloaden. De Barbie Club is een initiatief van San- oma Uitgevers. Per maand kost het lidmaatschap 5,55. www.barbieclub.nl of tel. 0800-2266637.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40