itrengere eisen nieuwe scholen eccd Steden pakken vrijstaten aan Beleggen wordt weer populair Nederland uit top verzorgingsstaten Schrijver Klinkhamer bekent nog een moord inister legt normen vast voor percentage achterstandsleerlingen rintig jaar cel or opdracht oord aan zoon Xgheefteedjlïgé André Kuipers heeft het prima naar zijn zin in ruimtestation ISS id van vrede opend bij redespaleis Win een bon van 20, Paniek door jonge spijbelaars Cafébaas Veerman is opgelucht Gevecht om stoep 30 april barst los Verboden verf nog steeds gebruikt Jongen nog vast voor moordpoging zaterdag 24 april 2004 .^Rart Middelburg (STERDAM - De schrijver jbard Klinkhamer, veroor- fld wegens moord op zijn ,uw, heeft nog een moord be nd. In de biografie 'Klinkha- Een leven tussen woord noord', die gisteren is ver lenen, verklaart hij zich huldig aan de moord op een lelijke partner, eind jaren ilig in een illegaal gokhol in jterdam. Het lijk zou nooit zijn gevonden, de politie zou nooit onderzoek hebben ge daan. De moord is volgens hem verjaard. Gesprek De schrijver van het boek, filosoof/journalist Martijn Me ijer, baseerde het boek mede op gesprekken met Klinkhamer, die thuis de laatste maanden van zijn veroordeling tot zeven jaar uitzit wegens het dood slaan en in de tuin begraven van zijn echtgenote. In oktober zit zijn straf erop. In de biografie beschrijft Klink hamer de moord op zijn zaken partner. De makelaar werd in een illegale gokclub 'op een gracht achter de Wetering schans' door het hoofd gescho ten, waarna de schrijver boven dien 'een paar duizend gulden' speelgeld heeft meegegrist. De aanleiding tot de moord was volgens Klinkhamer dat zijn compagnon (aangeduid als 'John') zoveel geld had vergokt, dat hij zichzelf en Klinkhamer op de rand van faillissement had gebracht. Voor nieuwe pro blemen met justitie is Klinkha mer niet bang, want 'die moord is al verjaard'. Bovendien is het lijk destijds vakkundig wegge werkt, aldus Klinkhamer. Vermist „Men heeft het kadaver des tijds ergens gedumpt, die per soon is als vermist opgegeven, er is nooit politieonderzoek ge weest." Ook over deze moord heeft Klinkhamer al eens in ver hullende bewoordingen ge schreven, onder meer in 'Ge hoorzaam als een hond' uit 1983 Klinkhamer sloeg zijn vrouw in 1991 dood met een breekijzer, begroef haar in de tuin, en be schreef de moord daarop in het nimmer gepubliceerde 'Woens dag Gehaktdag'. In 2000 werd hij aangehouden, nadat in de tuin botten waren gevonden. GPD Bovendien moet minstens een op de vijf leerlingen geen leer- achterstand hebben. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Met de maatregelen wordt voor al het stichten van nieuwe mos limscholen moeilijker. Op dit moment heeft ruim 90 procent van de leerlingen op moslim scholen een leerachterstand. Maar volgens minister Van der Hoeven van Onderwijs zijn de maatregelen niet bedoeld om moslimscholen tegen te gaan. Zij wil voorkomen dat er nieu we scholen starten met een te groot percentage achterstands leerlingen. De regeling geldt ook alleen voor het moment van stichting. Gedragscode De onderwijsinspectie gaat strenger toezien of scholen wel genoeg doen aan integratie van de allochtone leerlingen in de Nederlandse samenleving. Aan artikel 23, waarin de vrijheid van onderwijs is vastgelegd, wil het kabinet geen afbreuk doen. Scholen houden ook het recht om leerlingen te weigeren. Wel bepleit het kabinet dat de is lamitische scholen zelf een ge dragscode voor goed bestuur op stellen en cursussen organiseren om de deskundigheid van het schoolbestuur op te krikken. De organisatie van islamitische scholen Isbo moet godsdienston derwijs gaan ontwikkelen dat is toegesneden op de Nederlandse samenleving. Gemeenten en scholen moeten afspraken maken om scholieren met een achterstand beter te spreiden. Zo moeten er meer scholen met zowel zwarte als witte leerlingen komen. Van der Hoeven ziet niets in verplichtin gen. Extra geld voor zwakke leerlin gen verdeelt het ministerie van Onderwijs voortaan niet meer door naar de afkomst van leer lingen te kijken, zoals nu nog deels het geval is, maar naaf de feitelijke leerachterstanden. Daarvoor komt de minister voor de derde keer met de fel omstre den kleutertoets op de proppen. Alleen noemt ze dit nu een 'en- treetoets'. De Tweede Kamer heeft een dergelijke toets al twee keer naar de prullenmand verwezen. Onderwijs in Nederlandse nor men en waarden, burgerschap en sociale integratie genoemd, wordt geen apart vak, maar moet in de kerndoelen worden opgenomen. In de kerndoelen staat omschre ven wat een leerling opgestoken moet hebben als hij de school- bankjes verlaat. Maar of meisjes en jongens gescheiden les krij gen, maakt voor de minister niet uit. Ook van witte scholen verwacht het kabinet dat ze bijdragen aan het contact tussen kinderen uit verschillende culturen. Scholen zouden bijvoorbeeld leerlingen moeten uitwisselen. ANP HAAG - Aan het stichten scholen worden strengere ei- «esteld. Alle bestuursleden Nederlander zijn. Een school moet in een olplan aangeven hoe zij Ne- indse waarden en normen onderwijzen. idammer tot twintig jaar I veroordeeld. Het hof bewezen dat de man zijn cjds 15-jarige zoon in mei opdracht heeft gegeven schoonzus en haar nieuwe poot dood te schieten. rechtbank in Rotterdam man in februari vorig nog vrij wegens onvoldoen- iewijs. De uitspraak van het Meert van vorige week vrij- Het OM in Rotterdam «te het arrest gisteren be let hof weigert mededelin- s doen over de motivering, an is nog spoorloos, schietpartij gebeurde op dichte dag in de wijk Fe- »rd. De rechtbank in Rot- veroordeelde de zoon tot lar jeugddetentie. ANP IHAAG - Een stuk rots van heiland, marmer van de ipolis, een stuk van de Ber- se Muur, jade uit China. De- andere stenen die stille ge- ra zijn geweest van histori- gebeurtenissen en omwen den, vormen vanaf dinsdag 'pad van vrede' bij het Vre- paleis in Den Haag. 'enen pad wordt aangelegd i de vredesvlam die sinds leven buiten de poorten van Vredespaleis brandt. De en het pad van 196 stenen i symbolen voor de verbon- öfld vgn landen en gebieden Mar vrede streven. De beide penten zijn initiatieven sde stichting wereldvredes- Porld Peace Flame), ijemeester Deetman van Den sg opent het monument. Hij ser twee jaar geleden ook bij ■de vredesvlam in zijn stad d aangestoken. Inmiddels ®en ook in Bangor (Wales), -?hisT Berlijn en Sydney per kte vredesvlammen. ANP André Kuipers kijkt uit een raam van het internationale ruimtestation naar de Aarde. van onze redactie binnenland HILVERSUM - De kapotte gyro scoop in het ruimtestation ISS veroorzaakt geen enkel pro bleem. „De stabilisator moet op nieuw worden ingesteld. Alles werkt hier prima." Dat heeft as tronaut André Kuipers gisteren gezegd in een rechtstreeks inter view met NOS Actueel. Kuipers was tien minuten voor beeld en geluid bereikbaar ter wijl het ruimtestation over het gebied van Polen naar China vloog. Hij is inmiddels gewend aan het leven in het ruimtesta tion. „De eerste dagen voelde het wel vreemd. Ik had een vol gevoel in mijn hoofd en voelde me niet al te best, maar ook niet doodziek. Je moet er aan wen nen dat alles op zijn kop kan staan en oppassen met het ma ken van wilde bewegingen", al dus de Nederlander. Volgens Kuipers voelt het leven aan boord van de ISS anders dan van tevoren is geoefend. „Slapen is bijvoorbeeld best las tig. Je zweeft rond en kan je ner gens aan vast maken. Je moet je zelf ergens vastklemmen om toch het gevoel te hebben dat je ergens in ligt. Ook moet je op passen dat je niet voortdurend dingen kwijt bent, omdat niets vanzelf blijft liggen. Het is jam mer dat ik niet langer kan blij ven, want nu moet ik alweer te rug als ik net overal aan gewend ben." Kuipers verbleef in de leefruim te, waar onder meer een ontbijt tafel staat. Hij heeft voor zijn ontbijt kaas meegenomen. Ook foto ESA/Nasa/ANP nam hij Haagse hopjes, drop en paaseitjes mee, zo bekende hij. Hij werpt elke dag een blik op Nederland vanuit de ruimte. Hij heeft een tijdschema dat aan geeft wanneer de ISS boven ons land is. „Dan moet je heel snel kijken, anders is het alweer voorbij." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vier grote ste den gaan 'vrijstaten' harder aan pakken. Het gaat daarbij om ge bieden waar de overheid haar gezag niet of nauwelijks laat gel den. In overleg met minister Remkes van Binnenlandse Za ken hebben de grote steden afge sproken de wetteloosheid in sommige van deze oorden niet langer te zullen tolereren. De harde aanpak in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht en in Maastricht moet de basis vormen voor een lande lijke aanpak van het probleem. Volgens een woordvoerder van Binnenlandse Zaken is het de be doeling dat later ook kleinere steden het gedogen van vrijsta ten staken. Tijdens het overleg hebben be trokkenen verder afgesproken dat de regie van het nieuwe be leid in handen van de gemeente komt. Het Rijk springt alleen bij als er knelpunten zijn. Zo kan (Advertentie) "Ok H\£T 2Ö rt/AAr*. 3D v/EEL MOOIÜ/5. het nodig zijn dat een gemeente voor een actie eerst contact zoekt met de Belastingdienst. Burgemeester Leers van Maas tricht bracht tijdens het overleg donderdagavond zijn eigen erva ringen in met de aanpak van woonwagenkampen die zich wei nig van de overheid aantrekken. Hij past in zijn gemeente een 'ze- ro-tolerance' beleid toe op dit soort vrijplaatsen. Mankracht De nieuwe aanpak zal onder deel uitmaken van een interde partementaal plan van aanpak van de woonwagenkampen. Aan dat plan wordt nog gewerkt on der aanvoering van het ministe rie van Financiën. (Advertentie) Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl Met deze suède teenslipper bent u klaar voor de zomer. Oriëntatieprijs: 59,95 Jufferswegje 31, J 4421 JA Kapelle-Biezelinge tel.(0113) 33 03 50 GRONINGEN - Twee spijbelende meisjes hebben gister middag voor grote paniek gezorgd op de Groningse Schoolvereniging. De negenjarige Bo de Leeuw uit Paters- wolde en de achtjarige Esmee Haarsma uit Groningen kwamen na de lunch niet terug in hun klas. De leerkracht sloeg alarm en twee uur lang werden nabu rige bossen, sportvelden en straten doorzocht. De meisjes speelden op dat moment nietsvermoedend in het bos. „We wilden gewoon een middagje spijbelen." GPD VOLENDAM - Jan Veerman is opgelucht over de overeen komst met de gemeente over zijn rampcafé in Volendam. Dat zei advocaat H. Bos gisteren namens Veerman, de ei genaar van een deel van het pand waarin café De Hemel was gevestigd. De gemeenteraad van Volendam ging don derdagavond akkoord met aankoop van de panden waar in de nieuwjaarsnacht van 2001 vele slachtoffers vielen door een verwoestende brand. Volgens de advocaat is er juridisch voor Veerman geen aanleiding de deal te sluiten. „Maar hij wilde een gebaar maken naar de gemeenschap. Veerman wil door met zijn leven." ANP AMSTERDAM - Het gevecht om de stoep voor een plekje op Koninginnedag is in Amsterdam al in volle gang. De schoonmaakploeg maakt al dagen overuren met de ho gedrukspuit om krijtlijnen, verfstrepen en plakband waar mee territoria zijn afgebakend weg te vagen. Drie wegaf- zetters werden op heterdaad betrapt en hebben een boete gekregen van 110 euro. Pas vanaf 30 april, zes uur 's och tends, mogen de stoepen worden bezet. GPD HILVERSUM - Een op de zes schilders en tapijt- en par ketleggers gebruikt nog steeds verf, lak en oplosmiddelen die al jaren zijn verboden. Dat blijkt uit onderzoek van de Arbeidsinspectie bij zes honderd bedrijven. De verboden middelen kunnen de chronische hersenaandoening OPS veroorzaken. Het onderzoek is uitgevoerd op verzoek van de Tweede Kamer. De Arbeidsinspectie legde negentien van de zes honderd bezochte bedrijven stil en deelde 39 boetes uit. Twee jaar geleden was nog een kwart van de bedrijven in overtreding. ANP MAASTRICHT - De rechter-commissaris in Maastricht heeft gisteren het voorarrest van een 13-jarige jongen uit die stad met tien dagen verlengd. Justitie verdenkt de tie ner van poging tot moord op een 5-jarig meisje. De jongen heeft het meisje volgens justitie zo mishandeld, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De ouders van het meisje hebben aangifte gedaan. Volgens hen bedreigde de verdachte hun dochter met een mes en wurgde hij haar bijna. De politie wil dat niet bevestigen. De ouders van de tiener ontkennen dat hun zoon zich aan poging tot moord schul dig zou hebben gemaakt. ANP vooral te danken aan de ontevre denheid van beleggers over de service van de grote banken. „Je ziet dat hele portefeuilles wor den overgeheveld van de grote banken naar Binck." Ook beleggersbank Alex ziet het klantenaantal groeien. Het be drijf, opgericht in 1999, telt ze ventigduizend klanten, die vo rig jaar goed waren voor 2,1 mil joen orders. Bij de SNS Bank nam vooral het aantal deelnemers aan beleg gingsfondsentoe, vorig jaar met 25 procent. Ook kwamen er meer beleggers bij die via SNS telefonisch of via internet gin gen beleggen. Uit de BeleggersBarometer clie de Postbank elke maand publi ceert in samenwerking met de Universiteit van Tilburg, blijkt bovendien dat beleggers onver minderd optimistisch zijn over de toekomst, ondanks de aansla gen in Madrid van vorige maand. Leers bepleitte bij Remkes ook extra mankracht voor de politie en een mobiel politiekantoor bij Vinkenslag, het grootste woon wagenkamp van Nederland. Dat de politie vorige week zo lang op assistentie van de Mobie le Eenheid moest wachten bij de blokkade van de A2, vindt hij be schamend. Dat mag niet nog eens gebeuren, vindt hij. Leers wil daarom binnen een maand 25 extra politiemensen die voor directe inzet paraat zijn in Maastricht. Die moeten zeker een half jaar beschikbaar zijn. Dit omdat de burgemeester 'in het belang van Nederland' de sanering van de Vinkenslag nu zo snel mogelijk wil doorzet ten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Particuliere beleg gers hebben weer zin om zich op de beurs te begeven. Het aantal beleggers neemt toe en ze zijn ac tiever. Die tendens signaleren zowel de grote banken die parti culieren adviseren bij het beleg gen als de internetbrokers bij wie particulieren zélf kunnen be leggen via internet. AMB Amro ziet een stijging van het aantal transacties in de eer ste drie maanden van 2004 van tussen de 15 en 20 procent in vergelijking met het eerste kwar taal van 2003. Klanten komen volgens een woordvoerster bo vendien 'massaal' af op produc ten waarbij een kans is op koers winst maar waar het eindbe drag is gegarandeerd. Ze wor den volgens haar actiever, maar het aantal groeit bij Neerlands grootste bank niet. Beleggersbank Binck ziet het aantal klanten wel groeien. „Mensen stappen weer in", stelt Nick Bartot van Binck, waar particulieren zelf hun orders via internet plaatsen. „De beleggers die anderhalf jaar geleden tam aan de zijlijn stonden, komen er nu langzaam weer bij. De forse groei van Binck (van tien- naar zestienduizend klanten in een jaar) is volgens Bartot niet exem plarisch voor die groei, maar Recordaantal Beursbedrijf Euronext meldde vorige week dat er op donder dag - de dag voordat de optie- en futurescontracten van april zouden aflopen - een recordaan tal van 20,5 miljoen optie- en futurecontracten openstond. Dat was de hoogste stand sinds de beurs in 1978 met opties en futures begon. GPD Verkoopinfo: 073 - 523 11 23 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland staat niet meer in de top van het rijtje verzorgingsstaten in de Europe se Unie. De Nederlandse sociale uitgaven waren in 1992 nog de op een na hoogste van de EU, na Zweden. In 2001 stond Neder land in de middenmoot, op de zesde plaats. Dat blijkt uit cijfers die Euro- stat, het statistisch bureau van de Europese gemeenschappen, gisteren heeft gepubliceerd. De sociale uitgaven daalden van 31,9 procent naar 27,6 procent van het bruto binnenlands pro duct (bbp). Zweden, waar 31,3 procent van de economie naar uitkeringen en sociale subsidies gaat, blijft de lijst van verzorgingsstaten aanvoeren. Het Europese gemid delde lag in 2001 op 27,5 pro cent van het bbp Nederland zakte door de rela tief geringe stijging van de uitga ven. Het totaalbedrag groeide gemiddeld 0,9 procent per jaar, de op twee na laagste toename van de vijftien landen van de EU. Het Europese gemiddelde lag op 1,9 procent. Portugal ver hoogde de uitgaven het sterkst: 6,3 procent De sociale uitgaven bestaan in de praktijk vooral uit AOW, ziekte- en WW-uitkerin- gen en huursubsidies. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3