ZC Vij ',en 3 terrazzo die zachte glans ÏER Wonen op het water WOON j tie bijlagen: 0113-315680 <pzc.nl ^redactie pzc.nl 31 4460 AA Goes ïtentie-exploitatie: 4en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; paal: 020-4562500. ig 24 april 2004 Nederlands design in Milaan Aan ruimte en water geen gebrek in Zee land. Wie een leven op het water verkiest boven een le ven aan de wal, kan zijn lol op. Wonen op water is syno niem voor vrijheid en een eeuwig durend vakantiege voel. Wie de ontbrekende luxe voor lief neemt, er vaart zijn schip als een pa leisje. of graniet. Braamse en zijn medewerkers leggen vooral nieuwe terrazzo vloeren in oudere woningen waar al ter razzo ligt. Er is volgens hem redelijk wat vraag naar mooie terrazzo vloeren en natuurlijk ook aanrechtbla- den. Menigeen kent die bladen van bij oma en opa thuis. Vooral de spoelbak met de wit/zwart tegeltjes roept bij menigeen een aha-erlebnis op. Maar het is ook mogelijk om trappen, bordessen, tuintafels, kunstwer ken, douchebakken en wasbakken in terrazzo uit te voe ren. Braamse laat een foto zien van een badkamer waarvan de vloer, de douchebak en de wasbakken in terrazzo zijn uitgevoerd. „Daar hoeven de bewoners de rest van hun leven niet meer naar om te kijken", zegt hij. Terraz zo is immers zeer duurzaam, vervolgt hij. Een oude vloer is volgens hem ook zo weer te herstellen. Omdat het om een natuurproduct gaat weet hij wel dat het niet lukt om exact de oude kleuren te gebruiken bij herstelwerk. „Je blijft dus het verschil zien." Terrazzoproducten worden al meer dan een eeuw in Ne derland toegepast, in Rijks- en openbare gebouwen vindt men nog prachtige oude terrazzovloeren met schit terende mozaïeken. Het werd vroeger veel gebruikt om dat het destijds spotgoedkoop was, weet Braamse. Nu is het aanbrengen van terrazzo duur, zo zegt hij. Niet om dat het product duur is maar omdat het zeer bewerke lijk is. „Je bent veel manuren kwijt." Een vloer moet na het storten van het materiaal alleen al vier maal geschuurd worden voor een van de mede werkers van Traas kan beginnen met het polijsten. Dat laatste moet ook enkele malen gebeuren, zo vertelt hij. Terrazzo-vloeren hebben in eerste instantie een mat glanzend uiterlijk. Pas na regelmatig onderhoud met zachte groene zeep krijgen zulke vloeren een mooie glans en kleur. De kleuren en structuren van terrazzo kunnen de klan ten in grote mate zelf bepalen. Door het mengen van di verse kleuren marmerkorrels en eventueel glas, kan het bedrijf een uniek kleurenmengsel maken. „Van een zeer moderne uitstraling tot een ouderwetse look." De kleur wordt mede bepaald door de kleur van het ce ment. Zo is het mogelijk om grijs, wit of een andere kleur cement te gebruiken. Ook is het mogelijk om door toepassing van poederkleurstoffen het cement bijna zwart maken, of groen, rood, geel of blauw. Wat dat be treft is de klant koning. De vloer kan zelfs voorzien worden van verschillende mozaïeken, door het toepassen van kleine stukjes mar mer, en deze in een figuur in de vloer te maken ontstaan er fantastische mozaïekvloeren. Braamse heeft tot nu toe tweemaal zoiets gedaan. „De vraag is *=er beperkt wegens de enorme kosten." Hij wijst -iaar een klein pa troon in zijn werkkamer. „Puur Handwerk." Dat laten maken, door een oude man ir-rtalië, kostte enkele jaren geleden al vele duizender^u^ens- Emile Calon De oude Groningse tjalk van de familie Springer ligt in het verstilde haventje van Nieuwland. John Springer (57) is al dertig jaar de trotse eige naar van De Vijf Gezusters en herkent inmiddels iedere voet stap op de loopplank. Halverwe ge het schip staat hij zijn bezoek al op te wachten. Vlak achter de kleine deur die toegang geeft tot de roef, vindt het leven van de familie Springer plaats. Lenie (48) is thee aan het zetten en de kinderen Tessa (17) en Joachim (14) hangen rond in het ruim. „Schoenen uit, dat is de gewoon te aan boord", wijst John op de schoenen met hak van zijn be zoek. Dat blijkt ook een stuk comfortabeler in deze lage ruim te. De Vijf Gezusters en Springer waren dertig jaar geleden nog buren van elkaar. Het schip lag bij Springer voor de deur en werd niet meer gebruikt. „Op een gegeven moment heb ik haar gekocht. Dat was voor mij een jongensdroom die in vervul ling ging." Lenie: „Ik was stu dent en dringend op zoek naar woonruimte. Toen ik John om raad vroeg, kon ik meteen aan boord komen." Een paar weken later stond Lenie inderdaad met twee vuilniszakken vol spullen en een oude fiets aan boord en ze is nooit meer weggegaan. „Ik vond het pure romantiek. We gingen vaak samen varen, dan dobberden we midden in de win ter zomaar rond in de Biesbosch waar we wafels bakten op een oude kachel. Ik wist niet waar ik aan begon en dat is maar goed ook." De liefde voor elkaar en voor het schip is gebleven, maar er was een flinke portie doorzet tingsvermogen nodig om het vol te houden aan boord. John ver telt dat zijn 'oude dame' al 110 jaar oud is. Het vrachtschip werd in 1894 gebouwd. Door de jaren heen werd het vaak aange past aan de eisen van de tijd. Zo kwam er een motor aan boord, er werd een stuurhut gebouwd en het schip werd verlengd. Al John, Lenie, Joachim en Tessa Springer (vlnr) geregeld aan voor een kop kof fie. Natascha riep vroeger al dat ze het liefst in een vuurtoren of een molen wilde wonen. Het werd een woonboot. Hoewel Bert er eerst niet aan wilde gelo ven, ging hij uiteindelijk over stag. „We hebben een leuke tuin en in de schuur kan ik lekker klussen zonder daarbij iemand tot last te zijn", vertelt Bert. „Het is hier geen camping, maar je hebt wel meer vrijheid dan in een normale woonwijk." „Ga je paling vissen?!roept Natascha richting haar buur vrouw die met een hengeltje over haar loopplank hangt. In derdaad, de buurvrouw is op pa- lingjacht. Volgens Bert en Na tascha heerst in Zeeland de ge dachte dat alleen stumpers op woonboten wonen. Niet waar, vinden zij. Ze vertellen dat het in de omgeving van Utrecht juist hip is als je kunt zeggen dat je op een woonboot woont. Daar is het echt iets voor yup pen. Het maakt Bert en Na tascha niet uit wat anderen er van denken. „Wij hebben hier deze dingen deden afbreuk aan de originaliteit, reden voor John om het schip volledig te restau reren. John, die nooit geleerd had met zijn handen te werken, begon daarom een avondoplei ding LTS. Een beslissing waar hij nooit spijt van heeft gehad. Eerst maakte hij het schip weer zeilend, daarna werd het stap voor stap teruggebracht in de oorspronkelijke staat. Dat ging gepaard met heel wat ongemak. „Het was vaak kamperen aan boord", vertelt Lenie. Ruimte Wie een blik werpt op het twee- pits-fornuis in de roef, ziet dat het leven aan boord nog steeds niet luxe te noemen is. Dat zijn de consequenties van het wonen op een oude tjalk, redeneert het echtpaar. Zij vinden het niet erg om hun afwaswater eerst te ko ken voor gebruik, hout te sprok kelen voor de houtkachel en twee keer per week de waterre servoirs te vullen. De kinderen denken daar wel eens anders over. „Ik wil later gewoon in een huis wonen, dat geeft veel meer privacy", zegt Tessa. Ze heeft nu een piepklein slaapka mertje, waar naast haar kooi ei genlijk alleen ruimte is voor haar school- en leesboeken. Joachim heeft helemaal geen ruimte voor zichzelf. Hij zegt dat ook niet nodig te vinden, maar hij is wel blij met zijn re cente verhuizing naar een ruim ere kooi. John en Lenie slapen in het ach terschip. Die ruimte heeft John pas voorzien van originele be timmering. Het is een ruimte die bestaat uit een smalle tweeper- soonskooi en ingebouwde kast- ruimte. „Je moet wel goed met elkaar op kunnen schieten, want je kunt elkaar hier niet ont lopen", zegt Lenie. „Maar daar staat tegenover dat we buiten alle ruimte hebben", voegt ze toe. In de zomer staat de deur van de roef alle dagen open en kijken de Springers kilometers ver over het water en de landerij en. Aan de wal heeft iedereen de ruimte voor zijn eigen activitei ten. Op het terrein naast de boot kan Joachim voetballen, Lenie scharrelt er graag in de tuin en John klust er uren aan zijn mast. „Die is twee jaar geleden afgebroken tijdens het zeilen. Op het moment is het schip dus nogal kaal omdat alle tuigage ontbreekt." Binnenkort gaat het schip weer naar de werf, dan helpt het hele gezin Springer mee met de op knapbeurt. Tessa en Joachim Woonboot bij Arnemuiden foto's Ruben Oreel heel lang dat eeuwige vakantie gevoel gehad, vooral tijdens het voorjaar." Rond deze tijd gaat de schuifpui weer open en zitten de twee eindeloos op hun terras aan het water. Winter De winters zijn minder ideaal. De eerste winter op hun woon boot zullen Bert en Natascha niet snel vergeten. Ze konden hun schaatsen in de kamer on der binden en zo op het ijs stap pen. Aan de schaatspret kwam een eind toen een leiding klapte door de vorst. Inmiddels is het stel de kou een beetje zat, daar om hebben ze een nieuwe ark ge kocht. Eén met beduidend meer ruimte en comfort. Bovendien zal hun nieuwe optrekje straks minder onderhoud kosten. Voor lopig verruilen ook Bert en Na tascha hun leven op het water nog niet voor een huis aan de wal. Natascha; „Al maken we nog zulke mooie reizen. Hier is altijd weer leuk om hier thuis te komen." Anita Janse zijn volleerde matrozen. Dat moet ook wel, want een schip vergt veel onderhoud. John: „Je bent hier nooit klaar, maar toch zou ik niet willen ruilen met een huis aan de wal. Deze omgeving leeft, je raakt nooit uitgekeken op de rijkdom van het water." Dat vinden kennelijk meer men sen. De vraag naar woonruimte op het water is de laatste tijd toegenomen, maar de overheid houdt het aantal ligplaatsen be perkt. Nederland telt zo'n 10.000 woonboten met een lega le ligplaats. De vrijheid is dus wel beperkt, want je kunt met je boot niet zomaar overal aanme ren. Er moet een vergunning voor de ligplaats worden afgege ven en er moet huur voor wor den betaald. Ook Bert de Ridder (39) en Na tascha de Pagter (36) die met hun woonboot in Arnemuiden liggen, zijn gevallen voor de vrij heid. Ze leven in een woonark, door Natascha 'een drijvende stacaravan' genoemd. Ze vindt het aanzien van de ark niet veel bijzonders. „Het schijnt dat hij is gebruikt als keet tijdens de aanleg van de A58." Bert en Na tascha leven op zo'n 65 vierkan te meter, toch noemen zij juist de ruimte een pluspunt. Watersport „Mooi hè, dat uitzicht", zegt Na tascha terwijl ze de luxaflex om hoog trekt. Op dat moment bromt er net een jachtje voorbij. Als watersportliefhebbers voe len Bert en Natascha zich hier als vissen in het water. Voor hen geen rijtjeshuis. Ze hebben een eigen zeilboot die geregeld langs zij ligt. Als ze gaan zeilen laden ze hun spullen over in hun jacht en watersportvrienden meren Zo'n vijftig jaar geleden was terrazzo of granito erg po pulair. Beide termen worden gebruikt voor hetzelfde materiaal dat bestaat uit gebroken natuursteen: mar mer, graniet of zandsteenkorrels. De korrels van ver schillende hardheden en grootte worden gebonden met cement, water en eventueel glas, zand, marmermeel en kleurstoffen. Na het storten is het oppervlak ruw, daar om wordt het in een aantal gangen glad geslepen en ge poetst, zodat het even mooi glanzend wordt als marmer h de serie woonberoepen 'aat wekelijks een beroep opliet gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van 'ucadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de terrazzowerker foto Dirk-Jan Gjeltema Naam: Jacob Braamse Woonplaats: Wolphaarsdijk Beroep: terrazzowerker Belangrijkste gereedschap: vakmanschap Jacob Braamse (38) wijst naar de vloer in zijn bedrijf aan de Daniëlsweg in Heinkenszand. Daar bij Traas Terrazzo- en vloerenbedrijf ligt een op het oog ouder wetse, degelijke terrazzovloer zoals te vinden is in tal van oudere woningen. Een band met witte en zwarte te geltjes en verder een lichtgrijs gespikkelde vloer met daarin kleine stukjes gebroken natuursteen. Mooi hé, zegt hij zachtjes. Hij kijkt trots naar die vloer die in 1997 door hem is gelegd. Ook alle andere vloeren in het bedrijfspand zijn bedekt met alle mogelijke soorten aan terrazzo zodat de potentiële klanten direct zien wat er mogelijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31